Kayseri Kalesi - Kültür ve Sanat Merkezi

faruk gorez

Kayseri Kalesi - Kültür ve Sanat Merkezi

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 08:33

Kalenin Kült. Sanat Ort. Dön. Projesi
KAYSERİ İÇ KALESİNİN KÜLTÜR SANAT ORTAMINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

Projede İç kale bir anıt müze olarak kabul edilerek, anıtsal yapının farklı açı ve yüksekliklerden izlenmesi, zemin üstünde, her fonksiyona bir arka zemin oluşturma fikri ile yola çıkılmıştır. Zemin üstünde Kale bir fon oluşturmakta, göçük sokaktan ise farklı açılardan algılanmaktadır. Çökertilmiş bir sokak etrafında kurgulanan müze projesinde merdivenlerden çıkarken, yatay olarak geliştirilen uzun ince galeride yürürken kale algılanacak, zemin üstünde her fonksiyonun arkasında kale bir arka plan (background) olma görevi üstlenecektir.

Kale; çökertilmiş bir iç sokak ile ulaşılan ve alt kotta yapılaşan arkeoloji müzesi ve zemin kotunda iç sokak ve cami ile bütünleşen bir kültür sanat ortamı kurgusu ile planlanmıştır. Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince bodrum kotunda yer alan müze ve müze katında yer alan tüm yapılar Kültür ve turizm bakanlığı tarafından kullanılacak, zemin katta yer alan sosyal donatı alanlarının idaresi Kayseri Büyükşehir Belediyesinde olacaktır.

Sözü edilen çökertilmiş sokak boyunca ve zemin kotunda, sokağa paralel iki teras ve bu teraslara açılan farklı fonksiyon alanları zemin üstündeki örgütlenmeyi tamamlamaktadır. Projede temel kurgu zemin altında doğu-batı yönünde ve buraya açılan kapılarını birleştiren bir sokak fikrine dayanmaktadır. Zemin üstünde ise, kaleyi yatay olarak kesen çökertilmiş sokak’a paralel olarak iki yatay gezi terası oluşturmak ve bu teraslar aracılığı ile giriş kapıları arasındaki bağı kurmak, projenin kurgusunun temel elemanlarından biridir. Bu teraslar sözü edilen iki kapı arasındaki mevcut 2.40 m’lik kot farkını yansıtacak biçimde düzenlenmiştir. Zemin üzerinde terastan teraslara açılan, yeşil ve sert zeminler fonksiyonlar arasındaki bütünlüğü sağlamaktadır. Bilindiği gibi Kale içinde Fatih döneminde yapılan bir cami vardır. Giriş kapısı ile cami arasında da bir aks yaratılmış böylece bu aksa dik gezi terasları ile bu aks arasında fonksiyonel bağ kurulmuş, teraslar, girişler ve cami arasındaki “yaya ilişki bütünlüğü” sağlanmıştır. Cami özgün zemin kotuna kavuşturulacak, düz giriş sağlanacak ve basit bir son cemaat yeri ile bütünleştirilecektir.

Proje fiziksel anlamda;

· İç sokağa açılan, ancak düşey sirkülâsyonla zemine bağlanan iki çıkmaz sokaktan ve zemin üstünde farklı kotlarda teraslardan oluşmaktadır. Binanın bodrum ve asma katlarında Kayseri Arkeoloji Müzesi ve müştemilatları yer alırken, zemin katında kültür-sanat faaliyetlerinin yapılacağı sosyal alanlar ile kafeler bulunmaktadır.

Projeye İç Sokağa paralel, kongre salonu giriş fuayesi kotunda ve sanat galerisine kadar giden ve yer yer genişleyen “uzun ince bir yol” eklenmiştir. Böylece mekânlar bir üst kotta birleştirilerek mekânsal zenginlik arttırılmıştır. “uzun ince bir yol” olarak düşünülen bu geçiş, birçok fonksiyonu birbirine bağladığı gibi, geçtiği sağır duvarlardan yararlanarak sürekli bir sergi alanı olma niteliği de taşıyacaktır. Bu galeri genişleyerek bitmektedir. Bu genişlediği noktada kaleyi alttan ve başka bir açıdan izleme olanağı sunmaktadır.
kaynak mehmet özhaseki başkan

faruk gorez

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 08:36

thumb - Kopya.jpg
kk
thumb - Kopya.jpg (130.05 KiB) 1189 kere görüntülendi
thumb (1) - Kopya.jpg
kk
thumb (1) - Kopya.jpg (54.81 KiB) 1189 kere görüntülendi
alıntıdır

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1712
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 02 Şub 2015 00:18

Çok daha önce bitmesi gereken bir proje idi mahkeme süreci uzun sürdü

faruk gorez

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Eki 2015 11:02

2016 YILINDA BU GÜZEL PROJE BİTECEK VE YERLİ YABANCI HERKESE AÇILACAK BU KÜLTÜR SANAT MEKANI..

faruk gorez

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Kas 2015 23:51

Kayseri Kale İçi Kültür Merkezi projesinde sona yaklaşıldı!
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanılan ’Kale İçi Kültür Merkezi’ projesinde çalışmaların son aşamaya geldiği bildirildi.

Kayseri Kale İçi Kültür Merkezi projesinde sona yaklaşıldı!
7 Kasım 2015, Cumartesi / 22:45
Kategori: Kent Haberleri
2013 yılında başlatılan çalışmalar hakkında bilgi veren peyzaj mimarı Ahmet Moda, "Şuan imalatımız sonlandırma aşamasında. Artık son düzlüğe girdik. Son bir açık hava müzemiz var. Açık hava müzesinin bitiminde zaten peyzaj alanında bir sıkıntımız yok. Orayı artık teslim edeceğiz. Alt kısımlarda yapılan imalat yüzde 98’lerde bulunuyor. Artık son rötuşları yapıyoruz. Son kontrolleri yaptıktan sonra inşallah bitireceğiz. Bulunan alanın alt kısmı arkeoloji müzesi olacak. Dışarıda sanatçılar sokağı, açık hava müzesi ve kafeteryamızın olduğu bir alan oluşturduk" dedi.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanı Hamdi Elcüman ise, “Şuanda içerisinde bulunduğumu Kayseri kalesi gerçekten dünyada eşine az rastlanır mekanlardan birisi. Çünkü bildiğiniz gibi kaleler genellikle tepelere yapılır ve savunma amaçlıdırlar fakat Roma döneminden beri Kayseri iç kalesi Kayseri gibi düzlük bir ovada olması hasebiyle gerçekten dünyadaki az sayıda kale örneğinden birisi" diyerek tarihi Kayseri Kalesi’nin özelliğini anlattı.
Elcüman, "Biz bu kalenin içerisine dünyada az sayıda örnekten biri olan arkeoloji müzesi inşaatını yapıyoruz. Kalenin beden duvarları kendisi bir müze yapıyken şehrin 6 bin yıllık tarihini oluşturan arkeolojik eserleri de içerisine taşımakla gerçekten birbirini tamamlayıcı arkeolojik eserler arasından bir müze bağlantısı kurması açısından oldukça önem arzediyor. Bu dünyadaki az örnekten birisi. Bununla ilgili uluslararası birkaç ödül aldık" dedi.
"Kayseri iç kalesi arkeoloji müzesi toplam 8 bin 500 metrekare alana oturuyor. İçerisinde 6 bin yıllık Kayseri tarihini anlatan eserler bulunduğu gibi sosyal yapılarda var" diyen Elcüman, "Bu sosyal yapılar kent arşivi, toplantı salonu, müze mağazası, kafe, aynı zamanda gençlerin toplanabilecekleri , etkinliklerini yapabilecekleri mekanları da barındırıyor. Müze 3 bölümden oluşuyor. 8 bin 600 metrekare müzenin gezme alanı var" diyerek şu bilgileri verdi:
"Bu 3 bölüm önce eserlerin olduğu bölüm, daha sonra müze mağazası olduğu bölüm ve birde gezinti alanları var. Burada aynı zamanda kalenin burçları var. Bu burçlara da şimdi fonksiyon atıyoruz. Restorasyon çalışmaları ile bu burçları da açacağız. Bu burçlarda özellikle model sanatların icra edileceği atölyeler olacak. Toplam 18 adet burç var. Atölye çalışmaları devam ederken 2 adet burcumuzu da geziye açacağız. İnsanlar burada Cumhuriyet Meydanı manzarasını görebilecekler. Aynı zamanda ataları bu surların üzerinde gezdikleri zaman o gözetleme deliklerinden nasıl bakıyorlardı, ne görüyorlardı onları bir kez daha canlı olarak yaşamış olacaklar. Müzemiz Kültür Bakanlığı ile işbirliğinde yapılıyor. Müzenin inşaatını tamamen Kayseri Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Bu iş için 30 milyon TL’ye yakın bütçe ayırdık. Şuanda müze inşaatı tamamlanmak üzere. Teşhir tanzim ihalesi çok yakında yapılacak. 2016 yılının bahar sonuna doğru açmayı planlıyoruz."

TARİHİ KAYSERİ KALESİ HAKKINDA BİLGİ
Kayseri Kalesi, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yamuk bir dikdörtgen biçimindeki iç kale, dış kalenin kuzey surlarına bitişik olarak inşa edilmiştir.
Dış kale ise tarihi şehri güney ve batıdan kuşatarak çevrelemektedir. İç kalenin kuzeyinde yer alan surlar günümüze ulaşamamıştır. Tarihte Kayseri halkı, tehlike zamanlarında dış kale surlarını kapatıp savunmaya geçer, zor durumda kalınca da bugün sağlam olarak şehrin ortasında yer alan iç kaleye çekilirlerdi.
Türk fethi öncesinde bir kale şehri görünümündeki Kayseri, ilk savunma hattı olan dış surların içinde kalan bölgede yer almaktaydı. Kale duvarlarının bazı bölümlerinde , İslami dönem yapılarından alınmış bezemeli malzeme görülmektedir. Altın kapıdaki arslan heykelleri de bezemeli ögeler arasındadır. Kalenin tamamında kesme taş kullanılmıştır.
Dış kale: Kayseri’nin tarihi dış kalesi büyük ölçüde yok olmuş, ancak bugün bazı parçalar ayakta kalmıştır. Dış kalenin Cumhuriyet Meydanı karşısından batıya, Düvenönü’ne doğru uzanan bir kolundan bazı surları ile burç kısımları hala ayaktadır. Tarihi dış kale surları, iç kaleyi merkez alarak güney ve batı yöne doğru uzanmaktaydı. İç kaleden batıya doğru yönelen kuzey surları Kapalı Çarşı’nın girişinden başlar, Roma mezarını içine alır, Düvenönü semtine ulaşır ve buradan güneye dönüş yapardı. Surların batı duvarında iki kapı bulunmaktaydı. Hatıroğlu Camisinin doğusundaki bölümünde Boyacı Kapısı, Kayseri Lisesi’nin doğusundaki bölümünde de Kiçikapı (Aya Vasil kapısı) bulunmaktaydı. Buradan doğuya dönen surlar, şehrin güney tarafını çevreleyerek güney doğu köşedeki Yoğunburç’a ulaşmaktaydı.
Surlar üzerinde bugün iki burç bulunmaktadır. Bunlardan biri İzzeddin Keykavus tarafından inşa ettirilen Yoğunburç , diğeri Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan Ok Burcu’dur.
İç kale: Selçuklular, Karamanoğulları, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar tarafından tamir edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. 1916 yılına kadar yerleşim yeri olarak kullanılan iç kale, bugün şehir merkezinde dimdik ayakta durmaktadır. İç kalede 18 burç bulunmaktadır. İç kale surlarında Selçuklu yapılarından alınmış devşirme parçalar dikkati çeker. İç kalenin iki kapısı vardır Doğuda Dizdar Kapısı, güneyde ise Altın Kapı bulunmaktadır.

Hürriyet
MjM4NzY5NT-kale-ici-kultur-merkezi-projesinde-sona-yaklasildi.jpg
MjM4NzY5NT-kale-ici-kultur-merkezi-projesinde-sona-yaklasildi.jpg (19.56 KiB) 968 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1712
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 08 Kas 2015 01:20

Fazla uzadı ama kolay değil bu tip projeleri yürütmek..

faruk gorez

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Kas 2015 11:41

2016 2.çeyrek sonunda açılacak HAYIRLI OLSUN...

faruk gorez

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Kas 2015 11:42

proje diğer şehirlere de örnek oldu,Çorum bel. kaleiçi restorasyonu yapacak ve fonksiyon yükleyecek Çorum kalesine....

faruk gorez

Re: Kayseri kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Tem 2016 21:12

Mustafa Çelik Başkan Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin devam eden ve gelecek Proje ve Çalışmaları ile ilgili Genel Değerlendirmeler de bulunmuş..
Adsız.png
Adsız.png (77.05 KiB) 849 kere görüntülendi
Veli Altınkaya

faruk gorez

Re: Kayseri Kalesi -Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Tem 2016 21:29

Adsız.png
Adsız.png (12.53 KiB) 847 kere görüntülendi
Veli Altınkaya

Cevapla