Kayseri Basın Müzesi ve Dijital Merkezi - ODTÜ Konağı

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10594
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Basın Müzesi ve Dijital Merkezi - ODTÜ Konağı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 May 2019 20:05

odtü konağı.jpg
odtü konağı.jpg (184.19 KiB) 686 kere görüntülendi
Melikgazi Belediyesi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10594
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Basın Müzesi ve Dijital Merkezi - ODTÜ Konağı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 01 Tem 2019 14:03

1.jpg
1.jpg (73.37 KiB) 649 kere görüntülendi


Seçimlerden önce Kayseri Müzeler şehri olacak bunlardan birisi de Basın Müzesi olacak diye belirtmiştik. İnşallah söz verdiğimiz gibi bütün projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz.
Bu maksatla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve cemiyet üyeleriyle birlikte Basın Müzesi’nin kurulacağı Kayseri Mahallesi’ndeki tarihi konağı gezdik. Cemiyetimizin 40’ncı yılı olan 4 Şubat’a yetiştirmeye çalıştığımız proje, 40’ncı yıla yakışır bir eser olacak. Kayseri Basınını 110 yıllık tarihini anlatan Basın Müzesi şimdiden hayırlı olsun.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç
2.jpg
2.jpg (44.15 KiB) 649 kere görüntülendi
3.jpg
3.jpg (54.73 KiB) 649 kere görüntülendi
4.jpg
4.jpg (55.87 KiB) 649 kere görüntülendi
5.jpg
5.jpg (55.95 KiB) 649 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10594
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Basın Müzesi ve Dijital Merkezi - ODTÜ Konağı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 01 Tem 2019 14:15

“KAYSERİ MÜZELER ŞEHRİ OLACAK”
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin müzeler şehri olması için bir dizi çalışma yaptıklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulacak müzeler arasında Basın Müzesi de bulunuyor. Başkan Büyükkılıç, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve cemiyet üyeleriyle birlikte Basın Müzesi’nin kurulacağı Kayseri Mahallesi’ndeki tarihi konağı gezdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin müzeler şehri olması için çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Büyükkılıç, yeni açılacak müzelerden birisi olacak olan Basın Müzesi için Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ne Kayseri Mahallesi’nde yer alan tarihi bir konağın tahsis edileceğini açıkladı.

BASIN MÜZESİ KAYSERİ MAHALLESİ’NDE AÇILACAK
Kayseri’ye çok önemli müzelerin kazandırılacağını dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, “Gazeteciler Cemiyetimizin mütevazı isteğini yerine getirdik. Seçimlerden önce ‘Kayseri Müzeler şehri olacak bunlardan birisi de Basın Müzesi olacak’ demiştik. Bu projemizi inşallah hayata geçireceğiz. Önümüzdeki hafta meclisimize konuyu getirmek suretiyle tarihi konağın tahsisini sağlayıp, daha sonra da karşılıklı yardımlaşarak Cemiyetimizin 40’ıncı yılı olan 4 Şubat’a yetiştirmeye çalışacağız. 40. Yıla yakışır bir eser olacak” dedi. Bu arada Kültepe, Kaniş, Karum’da çalışmaların hızlanması, bir tablet müzesi yapılması ve yolunun yenilenmesi çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Ayrıca Mimar Sinan Müzesi, inanç ve kültürle ilgili müze çalışmalarımız var. Kale içine yaptığımız Arkeoloji Müzesi’nde çalışmalarımızı tamamladık. Taşınma çalışmaları sürdürülüyor. Ayrıca gastronomi ile ilgili bir müze çalışmamız olacak. Havacılık müzesi de gündemimiz arasında. Basın müzesi için tahsis ettiğimiz konak hayırlı olsun. İnşallah Basın Müzesi en kısa zamanda hayata geçer diye umuyorum” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya da, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a destekleri nedeniyle teşekkür ederek, “Başkanımız Melikgazi Belediye Başkanıyken Kayseri’ye basın müzesi kazandırılması konusunda katkı vermişti. Kayseri Mahallesi’nde güzel bir mekanın tahsisi kararını verdi. Kayseri basını önümüzdeki yıl 110’uncu, Cemiyetimiz de 40’ıncı yılını kutlayacak. İnşallah buraya dijital ve görsel ortamda 110 yıllık Kayseri basınını anlatan Basın Müzesi yapacağız ve Büyükşehir Belediyemizin katkısı ile hizmete açacağız. Kayseri basın camiası adına Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10594
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Basın Müzesi ve Dijital Merkezi - ODTÜ Konağı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 04 Tem 2019 13:41

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, Jandarma Konağı ile ODTÜ konağının Melikgazi Belediyesince aslına uygun olarak onarıldığını ve bundan böyle bu iki tarihi yapının Müze olarak hizmet vereceğini söyledi.


Mülkiyeti Melikgazi Belediyesine ait Jandarma Konağı olarak binin tarihi yapı ile Mülkiyeti ODTÜ'ye ait Konağın Belediye Meclisi'nin OYBİRLİĞİ kararı ile Büyükşehir belediyesine tahsis edildiğini belirten Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu “Her iki tarihi yapı Belediyemizce aslına uygun olarak onarıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin talepleri doğrultusunda tahsis ettik. Bu iki yapı müze olarak hizmet verecektir. Dolayısı ile gelecek kuşaklara hem tarihi yapı hem de Müze olarak kültür mirasımız aktarılmış olacaktır” dedi.


Kayseri şehrinin 6 bin yıllık tarihi bulunduğunu ve bundan böyle müzeler şehri olarak tarihi yapıların turizme kazandırılacağını ifade eden Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, şehirlerin artık kendi isimleri yanında şehirleri marka yapar değerleri ile anıldığını bu açıdan müzelerin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Melikgazi Belediyesi

Cevapla