Erciyes Doku ve Kordon Kanı Bankası ( Biobank)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 4736
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Erciyes Doku ve Kordon Kanı Bankası ( Biobank)

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Oca 2018 12:13

Biobank" Türkiye'nin "Gen Hafızası"Nı Oluşturacak
Kayseri'de kurulacak ve Türkiye'nin ilk gen hafızası olma özelliği taşıyacak "biobank"ın 6-7 ayda tamamlanması hedefleniyor.

ERGÜN HAKTANIYAN - Kayseri'de kurulacak ve Türkiye'nin ilk gen hafızası olma özelliği taşıyacak "biobank"ın 6-7 ayda tamamlanması hedefleniyor.

" Erciyes Doku ve Kordon Kanı Bankası Projesi" kapsamında Erciyes Üniversitesinde (ERÜ) kurulacak "biobank" sayesinde ülkenin genetik hafızası oluşturularak hastalıklarla daha etkin mücadele edilmesi amaçlanıyor. Bu merkez sayesinde bilim insanları her türlü hastalığın araştırmasını yapabilecek.

ERÜ GenKök Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ERÜ Betül- Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Merkezi (GenKök) bünyesinde kurulacak merkezde, nadir görülen, teşhisi, tedavisi uzun zaman alan hastalıklarla ilgili daha hızlı sonuçlar alabilecek çalışmalar yürütülebileceğini söyledi.

Özkul, "biobank"ın bir banka gibi düşünülebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Amacımız, biyolojik materyalleri burada toparlamak. Daha sonra bu materyalleri ihtiyaç duyan araştırıcıların hizmetine sunmak. Örneğin, prostat kanseri ile ilgili çalışma yapmak istiyorsunuz ve bin tane prostat kanserine ihtiyacınız var. Normal şartlarda bir kişinin bin prostat kanserini bulma ihtimali çok zayıftır ve çok uzun zaman alır. Biz bunların DNA'sını, RNA'sını, canlı hücrelerini stoklayalım, topladığımız örneklerin bir kısmını verelim. Dünyada söz getirebilen büyük çaplı araştırmaların yapılmasının önünü açacağız. Bu yöntemle biyomoleküler dediğimiz hastalıkların tanımında önemli olan biyomarkerların önünü açacağız. Global ölçekte çalışan ilaç firmalarının üniversitemize gelmelerini ve büyük araştırmaların yapılmasını sağlayacağız. Yine bu yöntemle farklı üniversitelerden öğretim elemanlarının ve araştırıcıların üniversitemize ve ülkemize gelmesinin önünü açacağız. Biobankaların gelirleri ya da katkılarının dolaylı katkısı da olacak. Dolaylı katkılarının da yansımaları çok güçlüdür."

Bütçesi 5 milyon lira

Kurulacak "biobank"ın yaklaşık 5 milyon lira maliyeti olduğunu anlatan Özkul, bütçenin yüzde 75'lik kısmını Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) kalanını da Erciyes Üniversitesinin karşılayacağını söyledi.

"Biobanklama" sisteminin Türkiye'de olmadığını vurgulayan Özkul, şunları söyledi:

"Biz, ilk kez bu büyüklükte ve bu kapsamda bir biobanklamayı Türkiye'ye getiriyoruz. Biobanklama yaparken biz hem bilimsel anlamda hem de maddi anlamda para kazanmaya başlayacağız. Ar-Ge çalışması, bir yarıştır. Dolayısıyla hızlı, donanımlı olmanız ve iyi ekip kurmanız gerekiyor. Muhtemelen 6-7 aylık bir sürecimiz var. Haziran veya temmuz aylarında sistem kurulmuş ve faaliyete geçmiş olur."

2016 yılında tamamlanması hedeflenen "biobank"ın yapımının Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle geciktiğini aktaran Özkul, "Bu, bizim projemizde ciddi bir yavaşlamaya neden oldu. Projelerin bütçelerinin yapılmasında, etik kurul onayının alınmasında yavaşlama oldu." dedi.

Özkul, ERÜ GenKök'ün 2010 yılında temelinin atıldığını hatırlatarak, "Hükümetimizin bizi desteklemesiyle bugün yüzlerce insanın çalıştığı, farklı çalışmaların yapıldığı bir alan haline geldi burası. Bu ülke her türlü sorunun altından kalkabilir. Araştırma ve Ar-Ge yarışında dünya ile mücadele edebileceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Özkul, "Biobank" ile birçok hastalığın çözüme kavuşacağına inandığını aktardı.

https://www.haberler.com/biobank-turkiy ... 56-haberi/Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 4736
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Erciyes Doku ve Kordon Kanı Bankası ( Biobank)

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Oca 2018 15:30

16.11.2015 Tarihli Haber


Erciyes GENKÖK, BİOBANK ile Daha da Güçlenecek


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Kordon Kanı ve Doku Bankası’nın kurulacağı Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Vali Düzgün, beraberindeki Bozok Üniversitesi Rektörü ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Talas Kaymakamı Zekeriya Güney, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve ORAN Genel Sekreteri Kamil Taşçı ile birlikte geldiği GENKÖK Merkezi’nde yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülhakim Coşkun ve GENKÖK Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul’dan bilgi aldı.

Vali Düzgün, burada yaptığı kısa değerlendirmede, Kordon Kanı ve Doku Bankası’nın toplam proje bedelinin 4,6 milyon TL olduğunu ve bunun da 3,5 milyon TL’sinin ORAN tarafından karşılanmasının planlandığını ifade ederek, alanında lider konumda olan GENKÖK Merkezi’nin bu proje ile daha da önemli bir konuma geleceğini belirtti.

Vali Düzgün, son derece modern bir şekilde yapılan ve uluslararası tam akrediteye sahip Türkiye’deki tek merkez konumundaki GENKÖK’ün, ülkede ilk kez yüzde 100 yerli olarak üretilen aşının üretiminin yapıldığı merkez olduğunun altını çizerek, Türkiye için böylesine önemli bir projeye ORAN olarak destek verecek olmalarının memnuniyetini yaşadıklarını kaydetti.

Vali Düzgün, kurulacak Kordon Kanı ve Doku Bankası ile Türkiye’nin uluslararası bilim camiasında da adından söz ettireceğini ve bunun ülkemiz ve bilim insanları açısından önemli olduğu kadar yararlanacak hastalar açısından da önemli bir eksikliği gidereceğini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülhakim Coşkun ise GENKÖK bünyesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, şöyle konuştu;

“Son yıllarda Erciyes Üniversitesi, devletimizin de değişik projeleri çerçevesinde araştırma üniversitesi olma yönünde önemli adımlar attı. Bununla ilgili 30’un üzerinde araştırma merkezimiz var. Ancak son yıllarda ülkemizin de ihtiyaçlarını göz önüne alarak sağlık alanında özellikle yatırımlar yapıyoruz ki bunlar içerisinde ilaç ve aşı konusunu ana konulardan birisi olarak belirledik. GENKÖK merkezini 13 ayrı birim olarak belirtebiliriz. Biobank bunlar içerisinde çok önemli bir merkez. Çünkü ilaç, aşı ve sağlık araştırmaları dediğimizde data, veri çok önem taşıyor ve bir çok çalışmanın da hızlı ilerlemesine olanak sağlıyor. GENKÖK, bir araştırma merkezi ama aynı zamanda mezuniyet sonrası hizmet veren de bir alt yapı. O yüzden de GENKÖK bünyesinde Kök Hücre Ana Bilim Dalı ile Biyoenformatik Anabilim Dalı’nı kurduk. Bu her iki ana bilim dalında da mezun olmuş, tıp, eczacılık veteriner ve diş hekimliğinden mezun olan kişiler burada master eğitimlerini yapıyorlar.”

Prof. Dr. Coşkun, ORAN’ın sağlayacağı destek ile kurulacak bankanın önemine işaret ederek, Vali Düzgün’e bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

Daha sonra, GENKÖK Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul tarafından, merkezde yürütülen çalışmalar ve “Kordon Kanı ve Doku Bankası” projesi hakkında Vali Düzgün ve beraberindekilere brifing verildi.
gen kök (3)_800x530.JPG
gen kök (3)_800x530.JPG (27.99 KiB) 52 kere görüntülendi
gen kök (22)_800x530.JPG
gen kök (22)_800x530.JPG (43.27 KiB) 52 kere görüntülendi
http://www.kayseri.gov.tr/erciyes-genko ... guclenecek

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 4736
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Erciyes Doku ve Kordon Kanı Bankası ( Biobank)

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Oca 2018 15:31

http://genkok.erciyes.edu.tr/
genkok_logo.png
genkok_logo.png (15.93 KiB) 52 kere görüntülendi

Cevapla