Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri

faruk gorez

Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2015 13:26

http://www.haberler.com/stem-projesiyle ... 76-haberi/

Stem Projesiyle Geleceğin Bilim Adamları Yetişecek

ABD, Japonya, Almanya, Çin, İngiltere ve Güney Kore gibi dünyanın gelişmiş ekonomilerinde yıllardır uygulanan STEM eğitim modelinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için çalışmalar sürüyor.


Abd, Japonya, Almanya, Çin, İngiltere ve Güney Kore gibi dünyanın gelişmiş ekonomilerinde yıllardır uygulanan STEM eğitim modelinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için çalışmalar sürüyor.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin İngilizce kısaltması olan STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics) ezbere dayalı bir eğitimdense öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini, bu sayede de çağın gereksinimlerine cevap verebilecek nitelikte bireyler haline gelmelerini amaçlıyor. Türkiye'de ilk kez 2013 yılında Kayseri'deki 4 Pilot okulda başlatılan ve kısa sürede 22 okula yayılan STEM Projesinin, yakın zamanda kentteki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerin tamamında hayata geçirilmesi planlanıyor. Geleceğin mucit ve bilim adamlarını yetiştirmeyi hedefleyen STEM eğitiminin, Kayseri ile sınırlı kalmaması için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen STEM bilgilendirme toplantısı, aralarında İstanbul, İzmir, Kocaeli, Gaziantep ve Trabzon'un da bulunduğu 10 ilin Milli Eğitim müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla Kocaeli'nde gerçekleştirildi. 3 gün süren programda katılımcılara Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan STEM Ekibi tarafından, STEM eğitim modeli, amaçları, Kayseri'deki uygulama örnekleri ile STEM materyalleri ve müfredatı hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu yaptığı açıklamada, STEM modelinin yer almadığı bir eğitim sisteminde yenilik ve gelişmeden bahsetmenin mümkün olmayacağını vurguladı. Kayseri'de yaklaşık 1,5 yıldır uygulanan projenin üretme, icat etme ve 3 boyutlu düşünebilme açısından öğrencilere ciddi anlamda katkı sağladığına değinen Çandıroğlu, STEM eğitiminin öğrencilerin hayal dünyasını zenginleştirdiğini belirtti.

Eğitimde hayal edebilmenin bilgiden daha önemli olduğuna işaret eden Çandıroğlu, şöyle konuştu; "Eğer bir çocuğun hayallerini elinden aldıysanız o çocuğu kaybetmişsiniz demektir. Biz, STEM yaklaşımıyla öğrencilerimizin hayal edebilme yönlerini zenginleştirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmanın yurt geneline yayılması ülkemizin kalkınmasında çok büyük bir öneme sahip. Bugün 6. sınıf öğrencisi bir evladımız, STEM eğitimi sayesinde çamaşır makinesinin veya buzdolabının çalışma prensibini kavrayabiliyorsa bunun üzerine mutlaka bir şeyler koyacaktır. Bunun meyvelerini ileride toplayacağız. Ama bugün gördüklerimiz de bizi heyecanlandırmaya yetiyor."

STEM Projesi'ne öğrenciler kadar Öğretmen ve velilerden de yoğun talep geldiğini aktaran Çandıroğlu, şu anda Kayseri'deki 22 okulda uygulanan projenin yılsonuna kadar 50 okula ulaşmasını planladıklarını kaydetti.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın da bu tür projelerin öğrencilerin beyin güçlerini harekete geçirme noktasında son derece faydalı olduğunu belirtti. Aynı zamanda matematik öğretmeni olduğunu dile getiren Hayati Aydın, öğrencilerin sık sık öğrendikleri bilgilerin gerçek hayatta karşılarına çıkıp çıkmayacağını sorguladığını anlattı. Bu yüzden bazı öğrencilerin derslere olan ilgisini kaybettiğini aktaran Aydın, STEM Projesi'nde kullanılan materyallerin eğlenirken öğrenmeyi sağlayarak bu sorunu ortadan kaldırdığını söyledi.

Çoğu öğrencinin kariyer planlamasını ebeveynlerinin isteği doğrultusunda yaptığına dikkati çeken Aydın, STEM Projesinin ise öğrenciye kendi ilgi ve becerilerini keşfetmesine imkan sağladığını, mesleki başarıya da ancak işini severek yapan bireylerin ulaşabildiğini ifade etti.
stem-projesiyle-gelecegin-bilim-adamlari-yeti-6892376_o.png
stem-projesiyle-gelecegin-bilim-adamlari-yeti-6892376_o.png (583.71 KiB) 1216 kere görüntülendi
STEM Projesinin materyal ve müfredat ayağını üstlenen firma yetkilisi Taner Özdemir ise Türkiye distribütörlüğünü yaptıkları Alman markasının dünya üzerinde STEM yaklaşımına en uygun materyalleri ürettiğini belirtti ve Türkiye'nin teknolojik kalkınmasında hayati öneme sahip bu projeye ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Toplantı, yaklaşık 40 katılımcıya sertifikalarının takdim edilmesinin ardından sona erdi. - KAYSERİ
En son faruk gorez tarafından 22 Oca 2015 13:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2015 13:27

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE TÜBİTAK İŞBİRLİĞİ İLE YAPILAN BİLİM MERKEZİNİN 2015 YILINDA AÇILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığınca Türkiye’nin en büyük tematik parkı olan Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde yaptırılan “Bilim Merkezi”nin inşaatı ve iç dizaynla ilgili tasarım çalışmaları tamamlandı. Bilim Merkezi’nin 2015 yılında açılması öngörülüyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında bilim kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla 11 Mart 2013 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde yapımına başlanan 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 55 bin metrekare alana kurulacak olan bilim merkezi, yapısı itibariyle her yaştan ziyaretçinin bilime olan merakını giderecek, farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirecek. Bilimi, teoriden pratiğe dönüştürecek merkezde, geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesi hedefleniyor. Özellikle çocukların bilime olan ilgi ve meraklarının artırılması, teknolojiyi daha doğru kullanmalarının sağlanması amaçlanıyor. Kayseri Bilim Merkezi, deneysel ve uygulamalı sergi ve laboratuvarlar, planetaryum, konferans salonu, kütüphane gibi bölümlerden oluşacak. Ulusal ve uluslararası kongrelere, seminerlere ve proje yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2015 13:31

ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (34.02 KiB) 1214 kere görüntülendi
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (26.88 KiB) 1214 kere görüntülendi
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (25.91 KiB) 1214 kere görüntülendi
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (23.2 KiB) 1214 kere görüntülendi
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (31.44 KiB) 1214 kere görüntülendi
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (24.1 KiB) 1214 kere görüntülendi
ResizeImage.jpg
ResizeImage.jpg (63.36 KiB) 1214 kere görüntülendi
ALINTIDIR

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2015 16:27

TÜBİTAK 2229 Projesi "6. ve 7. Sınıflar için MUCİTLER BİLİM KAMPINDA ARAŞTIRIYOR-SORGULUYOR-KEŞFEDİYOR"
Tarih: 02-06 ŞUBAT 2015
Proje Yürütücüsü: Yrd. Doç. Dr. Fulya Öner ARMAĞAN
Düzenleyen: Eğitim Fakültesi
Web Adresi: http://mucitlerbilimkampi.blogspot.com.tr
Son Başvuru: 26 Ocak 2015

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2015 16:28

10933739_784718764917300_8811989600022598014_n.png
10933739_784718764917300_8811989600022598014_n.png (160.73 KiB) 1209 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri Projeleri

Mesaj gönderen erdemka38 » 23 Oca 2015 22:47

Burasının inşaat baya uzun sürdü ancak sonunda bitirebildiler gayet hoş bir mimari ancak Konya Bilim merkezi daha çarpıcı duruyor bunun yanında..

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 00:54

KONYA BİLİM MERKEZİ PROJESİ YAPILAN YARIŞMADA 1. SEÇİLDİ 23.000 M2 KAPALI ALAN VAR ORADA BURASI 10.000 M2 TÜBİTAK YAPTI KONYADAKİ PROJEYİ..

KONYA BİLİM MERKEZİ 550 DÖNÜM YAN TARAFADA DEVAM EDİLECEK YENİ BİNAALR GELECEK ORAYA..

KAYSERİDE BİR BİLİŞİM VADİSİ PROJESİ VAR BİRDE DEVELİ SEYRANİ ÜNİV. GİBİ YERLEŞKELERDE DE ARGE TTO VE BİLİM MERKEZLERİ YAPILACAK..ERDEM BEY...

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Şub 2015 17:01

http://emlakkulisi.com/kayseri-bilim-ve ... cak/342254

Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi 3 ay sonra açılacak!

2015 Mayıs'ta açılması hedeflenen Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi; TÜBİTAK ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçiriliyor. Bilim merkezinde 60 ayrı aktivite alanının olması hedefleniyor


TÜBİTAK ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi'ni hayata geçiriyor. 2015 Mayıs'ta açılması hedeflenen Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi; Harikalar Diyarı içerisinde yer alacak


10 bin metrekaresi kapalı alandan meydana gelecek olan Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi toplamda 55 bin metrekare alanda kurulacak. Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde 60 ayrı aktivite alanı olacak


Aktivitelerle ilgili üretim çalışmalarının devam ettiği Kayseri Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde sabit aktivite alanlarının yanı sıra gezici sergilere de yer verilecek. Bilim Merkezi'nde ayrıca Hayal Dünyası adlı sergi ya da Mars ile Yüzleşme sergisi de yer alacak.
Mayıs ayından itibaren Kayserililer Bilim Merkezi'nde planetaryumun da aralarında bulunduğu 60 farklı etkinlik alanının yanı sıra, dünyayı etkileyen 101 icadın yer aldığı sergiyi ve dev bir dinozoru da görebilecek.

faruk gorez

Re: Kayseri Bilim Merkezi - Bilim ve Teknoloji Haberleri Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Şub 2015 00:57

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ ÇOK GÜZEL OLDU İNŞALLAH MAYIS AYINDA AÇILACAK...

DEVELİYE DE bir bilim merkezi yakışır YAHYALI YEŞİLHİSAR TOMARZA TUFANBEYLİ SARIZ ilçelerini kapsayan bir bilim merkezi olur inşallah SEYRANİ ÜNİVERİSTESİ YERLEŞKESİNDE BİLİM MERKEZİDE OLACAK..

faruk gorez

Can Ve Mal Güvenliğiniz İçin “Ce” Siz Ürünleri Satın Almayın

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Şub 2015 21:19

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamkil Akçadırcı yaptığı açıklamasında vatandaşları uyararak, "Can ve mal güvenliğiniz için ’CE’siz ürünleri almayın dedi.
Akçadırcı,“CE” işaretinin bir ürünün amacına uygun kullanıldığında insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren bir işaret olduğunu söyledi.
Akçadırcı, "CE” işareti ürünün ilgili direktiflerce belirlenen tüm şartlara uygun olarak üretildiğini, ürünün Avrupa ürün mevzuatlarına uygunluğunu gösterir. Ticari açıdan, ürünlerin bir üye ülkeden diğerine dolaşımı sırasında bir çeşit pasaport işlevi görmektedir. “CE” işareti, tüketiciye bir kalite güvencesi sağlamamaktadır.
Tüketicilerimizin günlük hayatta sıklıkla kullandıkları bilgisayar, mobil telefon, şarj cihazları, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, mutfak robotu ,tost makinası, radyo, gazlı pişiriciler, elektrikli ocak oda ısıtıcıları, mikrodalga fırınlar, elektrikli ızgara, buharlı pişiriciler, su ısıtıcıları, ölçü aletleri, asansörler, basınçlı ekipmanlar, motorlu taşıtlar, diğer makineler ve sıcak su kazanları gibi ürünlere “CE” işaretinin iliştirilmesi zorunludur" dedi.
Akçadırcı, "İl Müdürlüğümüzce yıllık denetim programı, ihbar ve şikayet üzerine ve re’sen gerçekleştirilen piyasa gözetim ve denetimi faaliyetlerinde ürünler üzerine “CE” işareti iliştirilmesi hususunun da düzenlendiği 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanuna aykırılık tespit edildiğinde, ürünün piyasaya arzının geçici olarak durdurulması, piyasaya arzının yasaklanması, ürünün toplatılması, bertaraf edilmesi gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca, güvenlikle ilgili herhangi bir şüphe duyulmayan, sadece “CE” işareti taşımaması teknik düzenlemeye aykırılık olarak değerlendirilen ürünler için verilen süre sonunda aykırılığı gidermeyen ürünlerin üreticileri veya ithalatçılarına 2015 yılı için 3 bin 350 TL’den 8 bin 381 TL’ye kadar idari para cezası uygulanmaktadır. Gerekli testleri yaptırmadan usulsüz olarak ürünler üzerine “CE” işareti iliştiren firmalar hakkında Cumhuriyet Baş Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.
Tüketici ve kullanıcıların satın aldıkları sanayi ürünleri üzerinde “CE” uygunluk işaretinin bulunup bulunmadığına bakmaları, belgesiz ve uygunluk işareti bulunmayan ürünleri satın almamaları can ve mal güvenlikleri açısından önemlidir" ifadesinde bulundu.
İHA

Cevapla