Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

faruk gorez

Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Şub 2015 16:26

http://www.trekkinginkayseri.com/
9636034180f79be86689d71e88f836f0.jpg
9636034180f79be86689d71e88f836f0.jpg (39.57 KiB) 1563 kere görüntülendi


faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Şub 2015 16:28

http://www.dunya.com/kayseri-turizm-hed ... 42253h.htm

MAHMUT SABAH

KAYSERI - Sanayi kenti Kayseri, yıllık 1 milyon turist hedefi doğrultusunda yeni projelere yöneldi. Kentte son bir yılda çok yıldızlı 2 büyük otel hizmete girdi. İnşaatı süren 9 yeni otelin de açılması ile Erciyes Kayak Merkezi’ndeki otel sayısı 21’e çıkacak. Kent, valilik ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın ortak hazırladığı ‘Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi’ kitabı ile alternatif turizm alanında da adından söz ettirmeyi hedefliyor. Rehber kitap, aralarında Erciyes Kayak ve Kış Sporları Turizm Merkezi, Sultansazlığı Kuş Cenneti, Kapuzbaşı Şelaleleri, Yamula Baraj Gölü, Aladağlar Milli Parkı ve Soğanlı Vadisi gibi doğal ve kültürel değerlerin yer aldığı “yürüyüş” rotalarını kapsıyor.

Rehber ayrıca, Kayseri kent, tarih ve kültür turları güzergahları, doğaya yolculuk yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları, su sporları, kış sporları ve dağcılık gibi aktivitelerle, yöresel yeme-içme kültürüne yönelik yol gösterici bilgileri de içeriyor.

‘Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi’ kitabının proje danışmanı Ersin Demirel, Kayseri’nin henüz keşfedilmemiş zengin turizm değerlerine sahip olduğunu belirterek “Nice kavimlerin gelip geçtiği rotaların kavşağında yer alan Kayseri, zamanın penceresinden bakarak Anadolu’nun çok farklı yüzlerini keşfedebileceğimiz bölgelerimizden biri. Kentte yapılan bitki örtüsü çalışmaları sonucunda 532 tanesi endemik 2 bin 260 adet bitki örtüsü tesbit edilmiştir.Bu başlı başına bir zenginliktir. Kitapta Kayseri’nin doğal ve kültürel değerlerinin yer aldığı yürüyüş rotaları tanıtılıyor.Yöresel yeme- içme kültürü konusunda bilgiler veriliyor” diye konuştu.

Tanıtım için fuarlara katılmayı hedefliyoruz

►Kayseri Valisi Orhan Düzgün: Kayseri’nin fazla zaman kaybetmeden, turistik değerlerini sektörün hizmetine sunması gerekiyor. Kayseri doğal değerlerle, kültürel zenginliklerin kaynaştığı bir kent. Üstelik, peribacaları diyarı Kapadokya ile kapı komşusu. Kapadokya’ya yılda 2 milyondan fazla turist geliyor. Bundan yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde ediliyor. Neden bu turistlerin 1 milyonu Kayseri’ye gelmesin. Böylece 1 milyar dolar da gelir elde edilmiş olacak. Kapadokya’ya gelen turistlerin büyük bölümü Kayseri Havaalanı yoluyla oraya ulaşıyor ve yüzde 90’ı kente uğramadan Ürgüp, Avanos tarafına gidiyor. Onların büyük kısmını Kayseri’ye çekmek için çaba harcıyoruz. Kapadokya zaten Kayseri ile iç içe. Kapadokya dendiğinde sadece Kayseri’yi değil Erciyes’i, Sultansazı Kuş Cenneti’ni, Soğanlı’yı, Kültepe’yi, Erdemli ören yeri gibi doğal ve kültürel zenginlikleri de içine alıyor. Konaklama alanında Kayseri son yıllarda önemli yatırımlara sahne oldu. Kentin dört bir yanında birbiri ardına oteller açılıyor. Son bir yılda çok yıldızlı 2 büyük otel hizmete girdi. Erciyes Kayak ve Kış Sporları Turizm Merkezi master planı kapsamında yeni oteller inşaa ediliyor. İnşaatı süren 9 yeni otel daha yakın bir gelecekte hizmete girecek. Böylece Erciyes Kayak Merkezi’nde 21 otel hizmet verecek duruma geliyor. Şehrin tanıtımı için bundan sonra sonuç alabileceğimiz fuarlara katılmayı hedefliyoruz.
84339.jpg
84339.jpg (240.33 KiB) 1561 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Şub 2015 12:49

İL KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ GÖRME ENGELLİLERİN GÖREN GÖZÜ OLDU

IHA

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, şahrin tarihi ve turistik yerlerini anlatan braille alfabesi ile yazılan bir Kitapçık bastırarak görme engellilere dağıttı. Kayseri’de ilk olan bu çalışma görme engelliler tarafından büyük ilgi gördü.
İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, "Kültür ve turizm müdürlükleri olarak asıl amacımız ilimizin tarihi, doğal, kültürel zenginliklerini kitap, broşür el ve cep broşürleri, Cd lerle tanıtmaktır. Bunları yapıyoruz fakat görme engelliler için şimdiye kadar böyle bir çalışma yapılmamıştı. Bunu yapmaktaki amacımız görme engellilerin de ilimizin tarihi, ve doğal zenginliklerini tanımaları ve onlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır" dedi.
Taymuş, "Herkes bir engelli adayıdır. Diğer insanlarda engelli olabilir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımız düşünerek böyle bir çalışma yaptık ve ilimize gelen görme engellilere bu tanıtım kitapçığını ücretsiz dağıtıyoruz. Ayrıca ilimizde bulunan görme engelliler için olan derneklere de bunları gönderdik. Bu derneklerde üyelerine dağıtıyorlar. Kitapçığın içerisinde Kayseri’nin tarihi, doğal güzellikleri, kültürel varlıkları bulunmaktadır. Kitapçıkta Kayseri’ye gelen yabancı ve yerli turistlerin Kayseri hakkında edinmek istedikleri bilgilerin tümü bulunmaktadır. Görme engelliler de bu bilgilerin tümüne bu kitapçık sayesinde ulaşabileceklerdir. Bu kitapçıktan 1000 adet bastırdık. Talep olursa kitapçılar bittikten sonra tekrar bastırmayı düşünüyoruz. Engellilerden çok olumlu tepkiler aldık. Tabiki onlarda Kayseri’nin güzellikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlardı. Bu kitap sayesinde Kayseri’nin tarihi yerleri ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bu yüzden çok mutlular" diye konuştu.
Doğuştan görme engelli olan Gülhan Kafalı, "İyi bir çalışma oldu keşke daha önceden de böyle bir çalışma olsaydı. Hatta çeşitlerinin de basılmasını isterim. Yabancı dillerde de basılabilir. Geçmişte ödev araştırmalarımda bu tür kaynaklar yoktu. Kaynak bulmakta zorlanıyordum. Bunların çoğalmasını isterim. Şehir dışından Kayseri’ye gelen bir arkadaşıma bu rehberi verebilirim çünkü ben her yeri gezdiremeyebilirim ya da tarihçesini anlatamayabilirim. Arkadaşım okuyup bilgi sahibi olabilir" diyerek kitapçığın görme engelliler için faydalı olacağını söyledi.
fft261_mf7190258.Jpeg
fft261_mf7190258.Jpeg (11.74 KiB) 1557 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Şub 2015 11:52

Kayseri'de 441 taşınmaz kültür varlığı var

Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 3 cilt halinde oluşturulan Kayseri Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri bilgilerine göre Kayseri'de toplam 441 adet taşınmaz kültür varlığı olduğu belirlendi.
EN ÇOK CAMİ BULUNUYOR

Aralarında cami, kilise, mescit, türbe, han, hamam, mezar, medrese, çeşme, köprü, sarnıç, gibi bir çok taşınmaz kültür varlığına sahip olan Kayseri'nin en çok ise cami varlığına sahip olduğu ortaya çıktı. Buna göre Kayseri'de taşınmaz kültür varlığı olarak kayıtlara geçen toplam 134 cami bulunurken, 14 mescidin de yer aldığı görüldü. Camiden sonra ise taşınmaz kültür varlığı olarak çeşme ise 110 adet ile ikinci sırada yerini aldı. 3. sırada ise toplam 36 adet ile türbeler yerini aldı. ÖZEL HABER: KAAN AKBAŞ

Read more at http://kayserianadoluhaber.com.tr/Haber ... PZIzKbm.99

faruk gorez

Amerikan, Alman, Yunan ve Slovak turizmciler Kayseri’de

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Şub 2015 16:24

Amerikan, Alman, Yunan ve Slovak turizmciler Kayseri’de Kayseri Valiliği'nin kentin turizm değerlerini tanıtmak amacıyla başlattığı tanıtım atağı devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Slovakya ve Yunanistan’dan tur operatörleri ile turizm gazetecileri ve seyahat dergisi yazarları Kayseri'ye geldi.
Vali Yardımcısı Yasemin Özata Çetinkaya 3 günlük tur kapsamında kente davet edilen yabancı konukları Erkilet Havalimanı'nda karşıladı. Kayseri'nin uluslararası alanda bilinirliliğini artırmak, uluslararası tur operatörlerinin tur programına Kayseri'yi almalarını sağlamak ve Kayseri'ye ilişkin tanıtım yazılarının seyahat dergilerinde yer almasını sağlamak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Slovakya ve Yunanistan’dan Kayseri’ye gelen konuklarla yakından ilgilenen Vali Yardımcısı Yasemin Özata Çetinkaya, tur operatörleri, turizm gazetecileri ve seyahat dergisi yazarlarından oluşan 17 kişilik grubun Kayseri ve Kapadokya bölgesinde incelemelerde bulunacağını belirtti. Havaalanındaki karşılamanın ardından ilk olarak Kayseri’de şehir turu yapan yabancı konuklar, Selçuklu Medeniyetleri Müzesi'ni de ziyaret ettikten sonra Erciyes Kayak Merkezine geçti. 11 Şubat’a kadar gerçekleştirilecek tur programı kapsamında Erciyes başta olmak üzere Kayseri’nin doğal güzellikleri ve kültürel varlıklarını ziyaret edecek ve Vali Orhan Düzgün tarafından kabul edilecek olan tur operatörleri ve gazeteciler daha sonra Kapadokya bölgesine geçerek oradaki turizm varlıklarını da inceleme şansı bulacaklar.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.kayserigundem.com/aktuel/ame ... 11384.html
amerikan_alman_yunan_ve_slovak_turizmciler_kayseride_h11384_52bd0.jpg
amerikan_alman_yunan_ve_slovak_turizmciler_kayseride_h11384_52bd0.jpg (135.54 KiB) 1545 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Şub 2015 17:15

ŞEHİR TURU BAŞLADI - ALINTIDIR
amerikan-alman-yunan-ve-slovak-turizmciler-6949246_x_8938_o.jpg
amerikan-alman-yunan-ve-slovak-turizmciler-6949246_x_8938_o.jpg (66.43 KiB) 1543 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Şub 2015 19:53

buyuk-4.gif
buyuk-4.gif (442.1 KiB) 1540 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Şub 2015 00:05

buyuk-5.gif
buyuk-5.gif (396.71 KiB) 1537 kere görüntülendi
buyuk-7.gif
buyuk-7.gif (511.54 KiB) 1537 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: KAYSERİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI ve TURİZM KEŞİF REHBERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Şub 2015 08:32

Vali Düzgün, ABD, Almanya, Slovenya ve Yunanistan’dan Gelen Turizmcilerle Buluştu (11.02.2015)


Bu içeriği yazdırmak için tıklayın... Yazı tipini küçültmek için tıklayın. Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, kentin ve Kapadokya bölgesinin turizm değerlerinin tanıtılması amacıyla Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Slovenya ve Yunanistan’dan davet edilen tur operatörleri ile turizm gazetecileri ve seyahat dergisi yazarları ile bir araya geldi.

Kapadokya sınırları içerisindeki Kayseri ve Nevşehir’in turizm alanındaki işbirliğini artırmak ve “Kültürel Kayak” sloganıyla turistleri daha çok bölgeye çekebilmek amacıyla Kayseri Valiliği’nin yürüttüğü çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

Bölgenin turizm alanındaki avantajlarının dünyanın dört bir yanına duyurulabilmesinin en etkili yollarından birisinin tanıtım olduğuna, bunun da tur operatörleri ve turizm gazetecileri ile seyahat dergisi yazarları aracılığıyla daha etkili gerçekleşeceğine inanan Vali Düzgün, ABD, Almanya, Slovenya ve Yunanistan’dan davet edilen tur operatörleri ile turizm gazetecileri ve seyahat dergisi yazarları ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Pazar günü geldikleri Kayseri’de kentin tarihi ve kültürel mekânlarını gezen, Erciyes Kayak Merkezi’nde Master Plana ilişkin tüm detayları yerinde gören ve brifing sunulan tur operatörleri ve gazeteciler, Kapadokya Bölgesi ziyaretinin ardından bir araya geldikleri Vali Düzgün’e memnuniyetlerini ve değerlendirmelerini aktardılar.

Bir otelde düzenlenen yemekte yabancı konuklar ile yakından ilgilenen Vali Düzgün, yaptığı konuşmada, Amerika, Almanya, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen turizm gazetecileri ve seyahat acentalarını Kayseri’de görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kayseri’nin gezilip görülebilecek ve turizm alanında değerlendirilecek pek çok yeri bulunduğunu, ancak konuk heyetin 3 gün içerisinde sınırlı yerleri gezebilmesinin mümkün olduğunu anlatan Vali Düzgün, özellikle Kapadokya ve Erciyes kombinasyonunun tanıtılmaya çalışıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye, dünya turizm pazarında son yıllarda ciddi bir pay almaya başladı. Özelikle son 15 yıldır turizm sektöründe ciddi atılımlar yaptı. 2014 yılı sonu itibari ile yaklaşık 40 milyon turist ülkemizi ziyaret ederek, dünyanın en fazla turist kabul eden altıncı ülkesi konumuna yükseldik. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyar kişinin üzerinde insan turizm amaçlı seyahat ediyor. İnsanların gelir ve kültürel eğitim seviyesi yükseldikçe seyahat edenlerin sayısı giderek artıyor. Bizde Türkiye olarak bu pastadan payımızı daha fazla almak ve Türkiye’nin kültürünü, doğal güzelliklerini, kültürel mirasını ve zengin tarihini tüm dünya insanları ile paylaşmak istiyoruz. İnsanlar uzak diyarlara gittikçe aynı anda birkaç yeri birlikte görmek istiyorlar. Örneğin Amerika’dan bu bölgeye gelince Türkiye ve Yunanistan’ı bir arada görmek, Türkiye’de birisi Latin Amerika’ya gidince Arjantin ve Brezilya’yı bir arada görmek, yurt içindeki seyahatlerde de aynı anda gidilen bölgedeki birkaç yeri görmek istiyorlar. Bizde bu düşünceyle yurt içinden ve yurt dışından bölgemize gelecek olanlara Erciyes ve Kapadokya’yı, kayak turizmi ile kültür turizmini bir arada sunmayı arzu ediyoruz.”

Bu durumun aynı zamanda farklı yaş grupları içinde önem taşıdığını ifade eden Vali Düzgün, “Türkiye için söylemek gerekirse, özellikle yaşlı gruplar daha çok kültür turizmini, onların çocukları da kayak turizmi gibi alanları tercih ediyor. Dolayısıyla ailelerin birlikte tatil yapmasını sağlamak için kültür turizmi ile kayak turizmini birleştirmek son derece önemli. Çünkü sadece kayağa gelineceği zaman anne babası belki çocuklarına diyor ki ‘hadi siz gidin kayıp gelin’, ya da tam tersi tarihi mekânları görmek istendiği zaman gençler yeteri kadar ilgi göstermeyebiliyorlar. Ama ikisini bir arada sunduğumuzda belki ailelerin bir arada tatil yapma imkânını da oluşturmuş olacağız” diye konuştu.

Vali Düzgün, turizmde, bir bölgeyi ya da ülkeyi pazarlarken “neden tercih edilmesi” gerektiği sorusunun doğru cevaplanmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Bu yüzden “Neden Kayseri’ye gelmelisiniz” ya da “Neden Kapadokya’ya gelmelisiniz” sorularına cevaplar verilmesini çok önemsediğini dile getiren Vali Düzgün, şöyle devam etti:

“Bizim en önemli avantajlarımızdan birisi kolay ulaşılabilir olmak. Siz de gördünüz ki hava limanı şehrimizin merkezinde, hatta ben şöyle tarif ediyorum, Kayseri’deki hava limanı şehir merkezine otogardan, terminalden daha yakın Erciyes Kayak Merkezi’nin yolunu da gördünüz, sanırım dünyadaki kayak merkezleri içinde standardı en yüksek karayollarından bir tanesi Erciyes’tir. Ayrıca oradaki konaklama tesisleri de son derece önemli. Şu anda Kayseri’de 6 bin yatak kapasitemiz var ama Erciyes de sizde gördünüz yeni yapılan oteller var. Ayrıca, Kapadokya’nın şehrimize çok yakın olmasının da Kayseri’nin avantajlarından birisi olarak düşünüyoruz.”

Vali Düzgün, turizmdeki en önemli hususlardan birisinin de gastronomi olduğuna dikkati çekerek, yöresel lezzetler açısından Kayseri’nin farklılık ve zenginlik taşıdığını da sözlerine ekledi.


- TURİZMCİLERİN DEĞERLENDİRMELERİ


Heyet adına konuşan tur şirketi yönetici müdürü Stefanos Hajimanolis ise Vali Düzgün’e gösterdiği ev sahipliği ve sıcak ilgiden dolayı teşekkür ederek, kendisi ile birlikte 4 farklı ülkeden gelen turizmciler ile gazetecilerin programdan son derece etkilendiklerini ve özellikle Erciyes’in mükemmel bir kayak merkezi haline dönüşmesini gözlemlediklerini anlattı.

Kendisinin büyük bir tur şirketinin yönetici müdürü olduğunu ve dünyanın pek çok bölgesindeki destinasyonları birbirleriyle bağladığını anlatan Hajimanolis, Kayseri, Erciyes ve Kapadokyayı da bu destinasyonlar arasına eklemeyi planladıklarını ifade etti.

İnfo tur programına Yunanistan’dan katılan ve aynı zamanda Yunanistan Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Kotsına Olga da, Erciyes’i “Hakikaten çok fazla potansiyeli olan bir kayak merkezi” ifadeleriyle anlattı.

Master Planı kapsamında yapılan çalışmaları ve pistleri çok başarılı bulduğunu ifade eden Olga, “Master Planı’nda her şey var. Tamamlaması ile birlikte hakikaten üst düzey kayak merkezlerinden hiçbir farkı kalmayacak. En önemlisi ise Kapadokya çok yakın, biz de bugün oradan geldik. Mesafenin bu kadar kısa olması çok önemli. Çok yüksek bir dağ Yunanistan Olimpos dağından 1000 metre daha yüksek. Bu da ne anlama geliyor, kar muhakkak yağacak ve bu bir kayak merkezi için çok önemli bir durum. Muhakkak yakın zamanda çok hızlı gelişecek. İlk defa geliyoruz ve bu davetten çok memnunuz. Hakikaten enteresan bir yer çok beğendik ve minnettarız” diye konuştu.


- YABANCI TELEVİZYONLARA RÖPORTAJ


Vali Orhan Düzgün “info tur” kapsamında gelen yabancı televizyonların röportaj taleplerini de kabul ederek Erciyes başta olmak üzere Kayseri’nin turizm değerlerini ve Kapadokya birlikteliği hakkında bilgiler verdi.
unnamed.jpg
unnamed.jpg (303.93 KiB) 1534 kere görüntülendi
unnamed (5).jpg
unnamed (5).jpg (344.58 KiB) 1534 kere görüntülendi
kayseri valiliği

Cevapla