ERÜ - Erciyes Üniversitesi

faruk gorez

ERÜ - Erciyes Üniversitesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Ara 2014 09:03

http://www.erciyes.edu.tr/ WEB SAYFASI erüde 60.000 den fazla öğrenci eğitim görmektedir son yıllarda sağlık ve mühendislik alanlarına ağırlık verdi erü...

faruk gorez

ERÜ Atçılık ve Binicilik Merkezi açıldı!

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2014 12:00

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Atçılık ve Binicilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Cesur Onmaz, atlarla iletişim kurmanın özellikle sinirsel hastalıkları olan çocuklar için çok faydalı olduğunu belirterek, "Bu nedenle merkezimiz bünyesinde rehabilitasyon merkezi inşa etmeye çalışıyoruz. Tıp Fakültesinde tedavi gören bu tür çocuklarımızı, merkezimizde sağlıklarına kavuşturacak alternatifler sunmak istiyoruz" dedi.

Onmaz, merkezin açılışı dolayısıyla Veteriner Fakültesinde düzenlenen kokteylde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 31 Ağustos'ta kurulan merkezin bugüne kadar hem ulusal hem de uluslararası bilimsel etkinliklere ev sahipliği yaptığını söyledi.

En büyük hedeflerinden birinin Türkiye'de unutulmaya yüz tutmuş atçılık ve binicilik sporunu dünya çapında ön plana çıkarmak olduğunu ifade eden Onmaz, şöyle devam etti:

"Yarış sektöründe özellikle Bayerli ırkından gelen atlar, şu anda ülkemizde mevcut değil. Bunlar tamamen İngiliz atlarının bir parçası olmuşlar. Dolayısıyla ülkemizde büyük bir sektör olması gerekirken ikincil ve atıl durumda kalmış. Atçılık büyük bir sektör olmasının yanında insanların hobi amaçlı da içerisinde yer alabileceği bir sektör. Avrupa ülkelerinde, Hollanda'da, 2 milyon at popülasyonu var. Nüfusla kıyasladığımızda bizde bu oran çok düşük."

Onmaz, Türkiye Jokey Kulübü ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün gayretleriyle profesyonel atçılığın gelişmeye başladığını ancak bunun halka indirgenerek çocuklara bu sevginin aşılanması ve atçılığın geçmişteki günlerine döndürülmesi gerektiğini anlattı.

İnsana en yakın canlılardan biri olan atın, aynı zamanda duygusal bir hayvan olduğuna dikkati çeken Onmaz, "Atla iletişim kurmak özellikle sinirsel hastalıkları olan çocuklar için çok faydalı. Bu nedenle merkezimiz bünyesinde rehabilitasyon merkezi inşa etmeye çalışıyoruz. Tıp fakültesinde tedavi gören bu tür çocuklarımızı, merkezimizde sağlıklarına kavuşturacak alternatifler sunmak istiyoruz. Bu alanda hem yerli hem de yabancı uzmanlarla iş birliği içerisinde olacağız" diye konuştu.

Onmaz, merkezin kurulmasındaki katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr Fahrettin Keleştemur ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Keleş'e teşekkür ederek, merkezin gelişmesinde halkın desteğinin de önemli olduğunu, bütün hayvan severlerle iş birliği içerisinde olacaklarını sözlerine ekledi.

- Atlarda İlk Yardım Kursu

Açılışın ardından, Merkez tarafından düzenlenen atlarda ilk yardım kursuna geçildi.

Doç. Dr. Ali Cesur Onmaz, burada yaptığı konuşmada da batı ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye'deki at sahiplerinin biraz daha bilgilenmeye ihtiyacı olduğunu anlattı.

Ülkemizde at sağlığının ikinci plana atıldığını vurgulayan Onmaz, şunları söyledi:

"Hastalıklara erken müdahale çok önemli. At sahipleri bir hastalıkla karşılaştıklarında onunla nasıl mücadele edeceklerini genellikle bilmiyor. Bu nedenle vakalara müdahalede genellikle geç kalınmış oluyor. Vakalar bize ikinci, üçüncü elden sonra ulaşıyor ve hayvanı kurtarma şansımız azalıyor. Özellikle kolik dediğimiz mide-bağırsak sendromunda ilk 4 saat çok önemli, bazı yemek borusu tıkanmalarında, zehirlenmelerde, alerjik reaksiyonlarda zamanla yarışıyoruz. Üzerinden çok zaman geçerse ilaçla tedavinin dışına çıkıp cerrahi işleme yöneliyoruz. İmkanlarımız yeterli olmadığı için de bazen atları ölüme terk ediyoruz. Dünyada birçok ülkede ilkyardımla ilgili üniteler kurulmuşken biz de bu yok. Bu nedenle hem at sahiplerini hem binicileri hem de öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendirmek istedik."

Onmaz, modüller şeklinde düzenlenen ilk yardım kursunun, diğer bölümlerine yurt dışından da bilim insanlarının konuşmacı olarak katılacağını belirtti.

Kursta, ERÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vehbi Güneş, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Kocabıyık ve nalbant Soner Demir tarafından çeşitli bilgiler verildi.

AA

faruk gorez

Erciyes Teknopark alanında sınır değişikliği

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2014 12:03

http://emlakkulisi.com/erciyes-teknopar ... igi/326980

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Erciyes Teknopark'ın TGB-2 numaralı alanın sınırları, Bakanlar Kurulu kararıyla değiştirildi.

Bakanlar Kurulu'nun Kayseri Melikşah'ta konumlandırılan Erciyes Teknopark'ta sınır değişikliği kararı bugün (27 Aralık 2014, Cumartesi) tarih ve 29218 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte o karar;

BAKANLAR KURULU KARARI
Karar Sayısı : 2014/7042

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesine ait (TGB-2) numaralı alanın sınırlarının ekli harita ile listede gösterildiği şekilde değiştirilmesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 14/11/2014 tarihli ve 5794 sayılı yazısı üzerine, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun 4 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 1/12/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.

faruk gorez

Re: ERÜ - ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 00:19

ERÜ TEKNOPARK 2 .ETAP ta bir kaç yıla dolacak..
yeni proje BİLİŞİM VADİSİ - KAYSERİ projesi olmalı ve Kayseri ile birlikte 15-20 vilayetimize hizmet sunacak şekilde planlanmalı..
sektörler kümelenmeler her şey planlı yapır inşallah..
ilk kümelneme yazılım sektörü ile ilgili olur..
makina - otomotiv-raylı sistemler-beyaz eşya - enerji sektörü gibi kümelenmler v.b alternatiflerde gelir çok önemli bie mesele bu gebze bilişim vadisi marmaraya hitap eder..
KAYSERİ BİLİŞİM VADİSİ de Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Aüneydoğu Anadoluya hitap eder...

faruk gorez

Öğrenci İşleri Merkezi Hizmete Başladı

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Oca 2015 12:06

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri ... ri-970766/

Erciyes Üniversitesi Öğrenci İşleri bir merkezde toplandı.
Erciyes Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve fakültelerin Öğrenci İşleri Şubeleri, Kadir Has Merkez Kütüphanesi karşısındaki eski Mediko Sosyal Tesisleri’nde “Öğrenci İşleri Merkezi” olarak hizmet vermeye başladı.
Öğrenci İşleri’nin tek merkezde toplanması için alt yapı çalışmalarının iki yıl kadar önce başladığına vurgu yapan Öğrenci İşleri Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Tuncay Karaaslan yaptığı açıklamada; “Yaklaşık iki yıl önce öğrenciye daha hızlı hizmet verebilmek ve öğrenci şikayetlerini hızlı bir şekilde çözüme kavuşturabilmek için bir merkez kurulmasına karar verildi. Bu merkez içerisinde hem bütün birimlere hizmet veren elemanlar bulunmakta, hem de Öğrenci Bilgi Sistemi’mizi (ÖBİSİS) destekleyecek destek grubu ve bilgi işlemden de bir ekip yer alacak. Böylece hem ÖBİSİS üzerindeki hatalara anında müdahale edilebilecek hem de öğrencilerin ders kayıtları, staj, yatay ve dikey geçiş gibi konularda anında ve kolay bir şekilde işlemler gerçekleştirilebilecekler.” dedi.
Öğrenci İşleri Merkezi’nin yeniliklerinden de bahseden Karaaslan; “Öğrenciler, öğrenci belgesi ve transkriptlerini önceden kendi bölümlerinin öğrenci işlerinden alırken, şuanda E-imza yardımı ile öğrencilerimiz almak istediği belgeyi internet ortamından temin edebilmektedir. Yani öğrenciler evlerinden çıkıp öğrenci belgesi veya transkript için öğrenci işleri merkezine gelmelerine gerek kalmamıştır.” dedi.
Diğer bir yeniliğin ise internet üzerinden mezuniyet diplomasını kolayca alabilme işlemi olduğunu belirtti. “Artık diplomalarımız da E-imza şeklinde verilebilecek. Hem de geçici mezuniyet belgesi verilmeksizin, bütün mezun olan öğrencilerimize direk diplomalarını çıkış olarak vereceğiz. Yani öğrencilerimizin mezun olmalarıyla birlikte diplomaları için bir iki yıl beklemeyecekler, direk diplomalarına sahip olabilecekler.” ifadelerini kullandı.
Karaaslan ayrıca; “Erciyes Üniversitesi Öğrenci İşleri Merkezi gerekli eğitimleri almış personel ile hizmet vermektedir. Buraya gelen öğrenciler öncelikle sıramatikten yapmak istediği işlemi seçerek sıra almaktadır. Ardından hızlı bir şekilde işlemini gerçekleştirebilmektedirler.” dedi.
782122.jpg
782122.jpg (100.41 KiB) 745 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Oca 2015 18:13

Erciyes Üniversitesinden Yakın Doğu Üniversitesine Ziyaret

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, KKTC Yakın Doğu Üniversitesini ziyaret etti.
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’in davetlisi olarak geçtiğimiz hafta KKTC’ye giden Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve beraberindeki heyet, Kıbrıs’ta bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde kabul edilen Rektör Prof. Dr. Keleştemur ve beraberindeki heyet, daha sonra Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’yı ziyaret ederek bir süre görüştü. Yakın Doğu Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi heyetleri arasında sürdürülen görüşmelerin ardından her iki üniversite arasında karşılıklı işbirliği protokolünün KKTC imza töreni yapıldı. Protokol, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur ve KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Ümit Hassan tarafından imzalandı.
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi 101 numaralı Salonda gerçekleştirilen protokol imza törenine YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, Rektör Yardımcıları, Dekanlar ile Erciyes Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yetim, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Güven, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Halit Canatan, Halkla İlişkiler Müdürü Okut. Üstün Tuncer ve Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç katıldı.
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve beraberindeki heyet, protokol imza töreni öncesi YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ile birlikte YDÜ Büyük Kütüphane, Araba Müzesi, İnovasyon ve Bilgi İşlem Merkezi, Tıp Fakültesi, Hastane ve Veterinerlik Fakültesi ile Hayvan Hastanesini gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Keleştemur, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gördükleri hizmet anlayışı, üst düzey eğitim ve teknoloji karşısında çok etkilendiklerini belirterek, YDÜ ile işbirliği protokolünün geç kalınmış bir protokol olduğunu söyledi. İmzalanan protokolün vakit geçirilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Keleştemur, gerçekleştirilecek ortak çalışmalarla iki üniversitenin her alanda önemli aşamalar kaydedeceğine inandığını kaydetti.
Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında, “Hangi perspektiften bakılırsa bakılsın hiç şüphesiz bugün bizim için önemli bir gün. Erciyes Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda tıp bilgini olan Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, YDÜ ile tam bir işbirliği lütufkarlığı göstererek aramızda bulunuyor” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Ümit Hassan, özellikle çalışmalar ve araştırmalarda YDÜ ile Erciyes Üniversitesi işbirliği ile Tıp alanında çok önemli sonuçlar alınacağının altını çizdi. Hassan, protokol töreninde Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünden bugüne gelinen sürecini de aktararak sözü Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’a bıraktı. Keleştemur, “10 yıllık aralarla kurulmuş iki üniversitenin bundan sonraki yıllarda bilimsel, sosyal ve kültürel olmak üzere birçok alanda iş birliği yapacak olmasından memnuniyet duymaktayım. Bu geç kalınmış bir protokoldür, ama bunu telafi edeceğiz. Erciyes Üniversitesi olarak son yıllarda uluslararası ilişkilere çok önem veriyoruz. Bunun bizim için önemli olma sebeplerinden biri de Erciyes Üniversitesi sadece Türkiye’nin değil, bir medeniyet üniversitesi olma iddiasıyla hareket etmektedir” dedi.
Daha sonra karşılıklı olarak imzaların atılmasının ardından YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’a günün anlam ve önemini belirten plaket taktim etti. Karşılıklı hediyelerin verilmesiyle tören sona erdi.
İHA
4c1a650e-1b2f-4325-9a63-48882c8c5a5c.jpg
4c1a650e-1b2f-4325-9a63-48882c8c5a5c.jpg (103.79 KiB) 743 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2015 23:28

http://www.erciyes.edu.tr/tr/index.asp? ... ayfa=kroki
Eru_Kroki.jpg
Eru_Kroki.jpg (170.84 KiB) 740 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 15:43

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur: Asıl meselemiz bilim

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir.

Türkiye'nin en temel meselesi ekonomi ya da Kürt meselesi değil, bilim ve üniversite meselesidir. Zihniyetin değişmesi gerekir. Türkiye'nin ileri teknoloji üretmesi ve milli gelirini yükseltmesi için, daha eğitimli ve refah düzeyi yüksek bir toplum olabilmesi için üniversite meselesini halletmesi gerekir.

İpek Yolu buradan geçer. Toplumsal dayanışmanın, yerel yönetim-üniversite-sivil toplum örgütleri arasındaki iş birliğinin güzel örneklerinden birisine sahip bir kenttir. Kayseri aynı zamanda bir hayırsever şehridir. Üniversitedeki binaların yüzde 80'i hayırseverler tarafından yapılmıştır. Kayseri'ye büyük katma değer sağlayan Erciyes Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur, iyi bir yönetici olmakla birlikte dersleri ve klinik çalışmalarını hiç aksatmamış bir bilim insanı. Sempatik, çalışkan ve nevi şahsına münhasır Profesör Hasan Keleştemur tıp kökenli olmasının yanında sosyal bilimler alanında da oldukça duyarlı birisi. İletişim koordinatörü Osman Yalçın'ın da hazır bulunduğu söyleşide rektör Keleştemur ile siz aziz okurları baş başa bırakıyorum.
Sayın hocam Türkiye'nin temel meselesi nedir?
Türkiye gelişmek, kalkınmak ve sanayileşmek zorundadır. Türkiye'nin temel meselesinin eğitim ve bilim dolayısıyla üniversite meselesidir. Üniversite meselesini halledememiş bir Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması, ileriye gitmesi, teknoloji üretmesi ve işte dünyanın efendileri arasına girmesi mümkün değildir. Bu düşünceden hareketle benim üniversitemizde yapmaya çalıştığım şey, ileri teknoloji ve evrensel bilgi üreten araştırma merkezleri kurmak ve bunların değişme ve gelişme süreci içerisinde sürekliliğini değişme ve gelişme süreci içerisinde sürekliliğini sağlamaktır. Rektör olmamın en temel sebebi buydu.
Üniversiteniz ülkemiz için ne ifade ediyor?
Türkiye için kurduğumuz Gen Nano teknoloji Merkezimiz bugünün ve önümüzdeki yılların özellikle malzeme bilimleri konusunda odak noktası olabilecek bir yerdir. Klinik Mühendislik Araştırma Merkezimiz de sağlık ve mühendislik bilimlerinde ortak çalışmalar yapılan bir merkezdir. Bir de biyo güvenlik bakımından ileri araştırmaların yapılacağı aşı ve biyoloji ürünlerin geliştirilmesi ile ilgili bir merkez kurduk. Bu merkez de ülkemizde alanında tek merkezdir. Gen-Kök Kök Hücre ve Moleküler Araştırma Merkezi de kapasitesi olarak Türkiye'de alanında en büyük merkezdir.
Siz tıp kökenli birisiniz. Sosyal bilimler alanında üniversitenizde neler yapıyorsunuz?
Sosyal bilimler alanında önemli 3 merkezimiz var: Stratejik Araştırma Merkezimiz'de Balkanlar ve Ortadoğu ülkeleriyle ilgili masaları var. Öğretim üyeleri kadroları oluşturduk ve merkez bünyesinde zengin bir kütüphane kurduk. Ortadoğu Eski Talas Amerikan Kolejinin olduğu binalardan birini bu merkeze tahsis ettik. Osmanlı'nın ilk medresesi olan İznik Medresesinin baş müderrisi Kayserili bir âlimdir. İsmi Davut El Kayseri. Onun adına izafeten Davut El Kayseri Araştırma Merkezini kurduk. Bir tasavvuf araştırmaları merkezi olarak planladık. Melikgazi Belediyesi eski bir Türk konağını restore ederek Davut El Kayseri Araştırma Merkezine tahsis etti. Şu anda Davud-El Kayseri'nin eserlerinin incelenmesi ve Mesnevi okumaları faaliyetlerini yürütüyor. Afrika Araştırmaları Merkezimiz de kurulma aşamasında. Afrika ülkelerinden heyetlerle görüşmelerimiz, gidip gelmelerimiz söz konusu.
2011'de İngiliz Nöroendokrin Derneği'nin (BSN) Ödülü'nü aldınız. 2013'te ise 14. Bayırdır Tıp Ödülleri Yılın Bilim İnsanı ödülü ve 2014 TÜBİTAK bilim ödülünü aldınız. Öncelikle tebrik ederim. Rektörlüğünüz yanında bu ödülleri almayı nasıl başardınız?
Evvela teşekkür ederim. Zamanı iyi kullanmalısınız ve ekibinizin iyi olması lazım. Ben başarıyı ve her şeyi bu iki faktöre bağlıyorum. Sosyal hayatım doğal olarak biraz daralıyor. Bilimsel faaliyetlerime devam ediyorum. Biraz uykum azaldı. Boş zamanım yok, her anı değerlendiriyorum. Akşamları ve hafta sonları Kayseri'deysem ve katılmam gereken resmi bir program yoksa genellikle evden dışarı çıkmam, çalışır ve düşünürüm. Hafta içinde de bir günümü kliniğe ayırırım ve mesleki çalışmalara katılırım. Bilimsel faaliyetlerin bana tetikleyici bir etkisi var. Örnek olmak bakımından da iyi. Endokrinoloji alanında en fazla davetli konuşma yapan bilim insanıyım. Sadece uluslararası toplantı ve kongrelerde 50'den fazla davetli konuşma yaptım. Tüm bunlar sizi ister istemez bir rol model de yapıyor. Bilim dalımda sayıca çok değil ama kalite olarak değerli arkadaşlarım var. Sağ olsunlar, işlerimi kolaylaştırıyorlar.
türkiye gazetesi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 15:44

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur: Asıl meselemiz bilim

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/egitim/226775.aspx

Sizce yeni Türkiye'nin yeni üniversiteleri ve rektörleri nasıl olmalı?
Eğer, üniversiteler sadece eğitim fonksiyonunu yerine getiriyorsa, O üniversitenin ilerlemesi mümkün değildir. Önümüzdeki dönemde, üniversiteler eğitim üniversiteleri ve araştırma üniversiteleri olarak ayrılacaktır. Rektörler bunları göz önünde bulundurarak kendi üniversitelerinin geleceğine yön vermelidir. Biz alt yapısı hazır bir üniversiteyiz ve araştırmacı üniversite olmaya adayız. Son üç yıl içerisinde çok sayıda araştırma merkezi kurduk ve bu merkezlerde görev alacak öğretim üyelerini dünyanın önemli merkezlerine göndererek eğitimlerini sağladık. Bu elemanlarımızın üniversitemize dönerek çalışmaya başlamalarından sonra Erciyes Üniversitesi çok farklı bir yapıya kavuşmuş olacaktır.

Erciyes Üniversitesi Kimlik Kartı
Kök hücre ve nano teknoloji üreten kurum
Kuruluş: 1978
Fakültesi sayısı: 18, Yüksekokul:4, Meslek Yüksekokulu: 9, Enstitü: 7, Bölüm: 6,
Uygulama ve Araştırma Merkezi: 36
Akademik personel: 2244
İdari personel: 2975
Öğrencisi sayısı toplamı: 54.766, lisansüstü öğrenci sayısı: 6642
Sloganı: Zirvedeki Üniversite
Kampüs toplam alan: 5 milyon Metrekare
Misyon: Ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunmak, evrensel geçerliliği olan bilgi ve beceriler ile donatılmış bireyler yetiştirmek; bilime katkı sağlayacak, ülkede ve dünyada kullanılabilir ve paydaşlara yararlı olacak bilgi ve teknoloji üretmek, şehrinde ve bölgesinde kaliteli sağlık hizmeti sunmak, mensuplarının ve toplumun sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişimine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlemektir.
Vizyon: Bilimsel çalışmalarda, bilgi ve teknoloji üretiminde, kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklerde Türkiye'de önde gelen ve dünyada saygın; mezunları tercih edilen ve aranan; uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip; paydaşların gereksinimlerini hızlı, kaliteli ve etkili çözümlerle karşılayan öncü bir üniversite olmaktır.
Doç. Dr. Süleyman DOĞAN

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/egitim/226775.aspx