Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

faruk gorez

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Tem 2017 19:56

Savunma ve Havacılık sektörleri açısından çok önemli bir şehir KAYSERİ , bu dönem inşallah daha verimli çalışmalar ile SAVUNMA ALANINDA İHTİSAS Osb 'ye kavuşacak KAYSERİ - ORTA ANADOLU ...Hayırlı Olsun ..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Eyl 2017 23:10

Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen “Kayseri’de Savunma Sanayisi” toplantısına katıldık.
Şehrimizin en büyük gücü dinamik ve inovatif düşünen genç müteşebbislerimizin fazla olmasıdır.
Kayseri olarak önemli sanayi kuruluşlarımız var. Fakat artık daha büyük işleri yapmanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Teknolojinin en yoğun kullanıldığı işlerin başında gelen Savunma Sanayi’ne ağırlık vermemiz gerekmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şehrimize geldiğinde de Savunma Sanayi konusu üzerinde fazlasıyla durmuştuk.
Hükümetimiz Savunma Sanayi’nin Millileşmesi için önemli çalışmalar yaparken yerelde de biz belediyeler elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz.
Bütün meslek gruplarında olduğu gibi Savunma Sanayii’nde gelişecek olan müteşebbislerimizin de Büyükşehir Belediyesi olarak daima yanında olacağız. Ben bu toplantı vesilesi ile bir araya geldiğimiz Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Sivil Tümgeneral Murat Akkaya’ya, 2. Ana Bakım Merkezi Komutanı Albay Tayfun Türkoğlu’na, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Sayın Mehmet Büyüksimitçi’ye ve genç iş adamlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÇELİK
21687759_1433890973363750_2674673889457743596_n.jpg
21687759_1433890973363750_2674673889457743596_n.jpg (78.31 KiB) 687 kere görüntülendi
21616246_1433891026697078_4385038136633441041_n.jpg
21616246_1433891026697078_4385038136633441041_n.jpg (66.75 KiB) 687 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Eyl 2017 15:21

Kayseri Savunma Sanayisinde Müjdeli Haberi Bekliyor

Kayseri Sanayi Odası’nda “Kayseri’de Savunma Sanayi ve Otomotiv Sektörünün Geleceği” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Murat Akkaya, Anatamir Bakım Merkezi Komutanı Bkm. Alb. Tayfun Türkoğlu, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile sanayiciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri’de savunma sanayisine ciddi şekilde tedarik yapan firmalar olduğunu belirterek, buradaki potansiyeli bire bir sanayicilerin kendilerinden dinlemek için böyle bir toplantı düzenlediklerini söyledi.

Savuma sanayi konusunun Kayseri’nin olmazsa olmazları arasında olduğunu belirten Başkan Büyüksimitci, “Anatamir Fabrikası ve Hava İkmal Bakım Merkezi’nin Kayseri adına bir şans olduğunu düşünüyorum. Her iki fabrikamızda ciddi manada tecrübeye sahip, gerek üretim teknoloji gerekse malzeme teknolojisi ile kendini ispatlamış durumdadır. Kayseri’de tank sanayisine, uçak sanayisine ve silah sanayisine ciddi şeklide tedarik yapan firmalarımız var. Yine savunma sanayisine yazılım yapan, helikopter parçaları üreten arkadaşlarımız var. Ben gerek otomotiv sanayisi ile gerekse savunma sanayisi ile ilgili Kayseri’de birikmiş bir potansiyel olduğu inancındayım. Biz bu konuda her türlü girişimde bulunarak, şehrimizin potansiyelinin ortaya çıkarılması adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.


18 Ağustos’ta Savunma sanayisinde mevzuat değişikliği yapıldığını ve resmi gazetede yayınlandığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, bu değişikliğin sanayiciler açısından son derece önemli olduğunu belirterek, bu değişiklikle birlikte gerçek sanayicilerin savunma sanayisine uzun vadeli katkılar sağlayacağını söyledi.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin üç Üniversitesi, 1700 sanayi kuruluşu ile imkanları, kabiliyetleri ve Coğrafi konumunun savunma sanayisi için çok uygun olduğunu ve Kayserili sanayicilerimizin yerli ve milli ürün üretme konusunda her türlü Ar-Ge, yatırım ve çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Sivil Tümgeneral Murat Akkaya Kayseri’yi teknoloji üssü olarak gördüğünü belirterek, “Kayseri’deki hava ikmal ve Anatamir fabrikaları bizim için çok kritik fabrikalar. Kayseri içinde son derece önemli. Burada ciddi bir potansiyel ve imkanlar var. Eğer bu potansiyeli sizin gibi sanayicilerimizle birleştirebilir, milli sinerjiyi oluşturabilirsek, çok daha yüksek verim elde edeceğiz. Bu konuda hızlanmamız gerekiyor. Bayağı bir gecikmişiz. Başkanımızın da bahsettiği 18 Ağustos’ta çıkardığımız bakanlar kurulu kararı da hızlanmak için yapılmış bir düzenleme. Bu kararın asıl ruhu yerlileştirmedir. Savunma sanayimizi hızlı bir şekilde yerlileştirmeliyiz. Bunu da sizlerle yapacağımız stratejik işbirliği sayesinde, uzun soluklu birliktelikle yapacağız” dedi.

Büyük projeleri Kayseri’ye taşımak istediklerini ifade eden Akkaya, “Bu konuda yakında Kayseri’ye müjdeyi vereceğiz. Oldu gibi ama henüz çalışmalar tamamlanmadı. Bütün yatırımcıları Kayseri’ye yönlendiriyoruz. İnşallah bizim iki fabrikamızda da yapacağımız işler var. Resmileşince çok net o müjdeyi veririz. Biz altyapısını kuruyoruz. Gördüğüm kadarı ile Kayseri bu yatırımı hak ediyor. Bizimde gönlümüzden geçen Kayseri’ye bu yatırımı yapmak ve büyük bir işbirliğine yol açmaktır” şeklinde konuştu.


Son olarak kürsüye gelen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’nin en büyük gücünün girişimci genç nesil olduğunu belirterek, bu nesille birlikte Kayseri sanayisinin çok daha iyi noktalara gideceğini söyledi.

Kayseri’ni n artık klasik ürünler dışında katma değeri daha yüksek teknolojik ürünler ürütmesi gerektiğini belirten Başkan Mustafa Çelik, “Bizde bilgi birikimi ve tecrübe var. Birde eskisi gibi devletin soğuk yüzü yok karşımızda. Hükümetimiz savunma sanayisinin millileşmesi adına ne gerekiyorsa yapıyor, bizde belediye olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Burada iş sanayicilerimize düşüyor. Artık sanayicilerimiz biraz risk alıp, yatırımlarının bir kısmını yeni sektörlere ayırmalı” diye konuştu.

Daha sonra toplantıya katılan sanayiciler, kendilerini tanıtarak, savunma sanayi ile ilgili çalışmalarından bahsederek görüş ve önerini de dile getirdiler.

KAYSO
154705.JPG
154705.JPG (29.29 KiB) 676 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Eki 2017 20:13

“Kayseri Savunma Sanayisinde Köklü Bir Birikime Sahiptir


KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KALDER Erciyes Mükemmellik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Kayseri’nin 1926 yılından beri savunma sanayisinde köklü bir birikime sahip olduğunu belirterek, bu altyapı birikimi ile yerli otomobili Kayseri’de üretmeye talip olduklarını söyledi.

Türkiye Kalite Derneği (KALDER) Kayseri Temsilciliği tarafından düzenlenen Erciyes Mükemmellik Zirvesinin 3.sü gerçekleştirildi. Üç ayrı oturumda gerçekleştirilen zirveye KAYSO Meclis Başkanımız Abidin Özkaya, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Büyüksimitci ve Başkan Yardımcımız Abdullah Oğuzbaş’ta katıldı.

Üçüncü oturumun başkanlığını yapan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Kayseri’de Savunma ve Otomotiv Sanayilerinin Geleceği” konulu bir sunum yaptı. Kayseri’de ki savunma sanayisinin tarihi hakkında bilgi veren Başkan Büyüksimitci, Kayseri’de 1926 yılında Tayyare fabrikası kurulduğunu, ayda dört uçak üretebilecek bu fabrikanın 1931 yılında Milli Savunma Bakanlığına devredildiğini ve 1932-1942 yılları arasında 200 adet uçak üretimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu köklü birikim, bugün Kayseri’de bir askeri fabrika olan 2.Hava İkmal Bakım Merkezi’nde sürdürüldüğünü açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Bu fabrikamızda tüm uçakların fabrika seviyesi bakım, onarım, revizyon ve modernizasyon işlemleri yapılmaktadır. Kayseri’nin bu alandaki zengin birikimi, kenti bir Sivil Havacılık Bakım ve Onarım Merkezi haline rahatlıkla dönüştürebilir niteliktedir” dedi.

Başkan Büyüksimitci, 1954 yılında yine Kayseri’de 2'nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nın kurulduğunu, burada da tank üretimi, modernizasyonu ve yenileştirme çalışmalarının halen devam ettiğini belirterek, Kayseri’nin savunma sanayisinde 1926 yılından beri gelen köklü bir geçmişi olduğunu, bugün OSB’lerde faaliyet gösteren birçok sanayicinin zamanında bu fabrikalarda çalıştıklarını söyledi.

Bu altyapı birikimi ile yerli otomobili Kayseri’de üretmeye talip olduklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Biz yerli otomobilin tamamen elektrikli araç olarak üretilmesi gerektiğinde ısrarcıyız. Yatırımın Kayseri’ye yapılmasını istiyoruz çünkü ana maliyet unsuru olan bataryanın lithium-ion hücresini Kayseri’de üretme yeteneği olan firmalara sahibiz. Kayseri’de faaliyet gösteren savunma ve havacılık sanayisi ile yerli otomobil üretimine destek sağlayacak altyapı, yatırımlar ve kalifiye işgücümüz hazırdır” diye konuştu.

Kayseri’nin 5 bin yıllık ticari anlayışa sahip olduğunu belirten Başkan Büyüksimitci, Kayseri’de 42 milyon metrekarelik alanda üretim yapıldığını, teknolojik ve savunma sanayi ağırlıklı 4. OSB’nin de kurulma çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.
Başkan Büyüksimitci sunumunun ardından oturuma katılan, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. İş Geliştirme Müdürü Haldun Oldun, BMC Power Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Osman Dur ve Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Yardımcısı Ali Rıza Alptekin’e söz verdi. Konuşmacılar yürüttükleri faaliyetlerin yanı sıra otomotiv ve savunma sanayisi hakkında katılımcılara bilgiler verdiler.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Kas 2017 08:56

Mustafa Çelik Başkan Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi ile ilgili son durum hakkında bilgi verdi ; Başkan Çelik projenin protokole hazır hale geldiğini Havaikmal Arazisinin (15 Temmuz sonrası) Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne geçtiğiin , proje sürecinde son aşamaya gelindiğini söyledi ,hayırlı olsun...

İnşallah bu yıl sonuna kadar protokol yapılır Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb yeni yerinde Kayseri ve Ülkemiz sanayi için katma değerli , teknolojik alanlarda üretimler yapar...Hayırlı Olsun...
23916023_130969040911319_1184670072857941255_n.jpg
23916023_130969040911319_1184670072857941255_n.jpg (29.7 KiB) 537 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Oca 2018 22:44

Şubat Ayında Savunma Sanayimizin önemli kuruluşları Kayseri de olacak , İnşallah yakın zamanda müjde gelir Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi ile ilgili...

Kullanıcı avatarı
kysrspr.1966
Tükenmez Kalem
Mesajlar: 150
Kayıt: 21 Kas 2015 12:07

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen kysrspr.1966 » 25 Oca 2018 00:52

Çok önemli bir konu hem ülkemiz için hayati hemde Kayserimizin gelişmesi için bir üst seviyeye çıkmak için çok önemli.Umarım artık net adımlar atılır zaman hızla geçiyor her saniyenin değeri çok fazla bu tip konular artık çok hızlı kararlar alınıp uygulanması lazım dünya bölge giderek ısınıyor yerli milli caydırıcı savunma ve saldırı ürünlerine ihtiyaç var.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Oca 2018 00:39

Savunma sanayiinde yerlileşme esintileri

DÜNYA/Mahmut SABAH


“Kayseri'deki hava ikmal ve ana tamir fabrikaları bizim için çok kritik fabrikalar. Kayseri için de son derece önemli. Burada ciddi bir potansiyel var. Eğer bu potansiyeli sizin gibi sanayicilerimizle birleştirebilir, milli sinerjiyi oluşturabilirsek, çok daha yüksek verime ulaşabiliriz. Bayağı gecikmişiz. Bu konuda hızlanmamız gerekiyor. 18 Ağustos'ta çıkan Bakanlar Kurulu kararnamesi de hızlanmak için yapılmış bir düzenleme. Kararnamenin asıl ruhu yerlileştirmedir. Savunma sanayimizi hızlı bir şekilde yerlileştirmeliyiz. Bunu da sizlerle yapılacak stratejik işbirliği sayesinde uzun soluklu birliktelikle yerine getireceğiz.”

Bu sözler, geçenlerde Kayseri'de yapılan savunma sanayi konulu toplantıya konuşmacı olarak katılan Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Murat Akkaya'ya ait. Akkaya bununla da kalmıyor, 'büyük projeleri' Kayseri'ye taşımak niyetinde olduklarından söz ederek, "İki fabrikamızda yapacağımız işler var. Tüm yatırımcıları Kayseri'ye yönlendiriyoruz. Bu konuda yakında Kayseri'ye müjdeyi vereceğiz” diye ekliyor.


Geç kalınmış da olsa, anlaşılan Türk Savunma Sanayi kendine yeniden bir çekidüzen verme evresinde. Günün koşulları da dikkate alınarak, kaliteli üretimin izleri sürülüyor; envanterleri, yeni çeşitlerle zenginleştirmenin yolları aranıyor. Hemen her cenahtan sektörün ufkunu açma çabasına düşenlerimiz, yatırıma soyunup gelişimine katkı sağlama uğraşı verenlerimiz var. Tıpkı, kentin köklü 'savunma sanayi' kültüründen aldığı moral destekle kolları sıvayan Kayseri'nin genç kuşak sanayicileri gibi... Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri'nin geçmişte ürettiği eğitim ve keşif uçakları ile adını havacılık tarihe yazdıran bir kent olduğuna vurgu yaparak “Kayseri Tayyare Fabrikası, bugünkü adıyla Hava İkmal Merkezi, Erkilet Havaalanı fasbat tesislerinin yanına taşınıyor. Orada 5 milyon metrekare alanda oluşacak organize havacılık kümelenmesinin kentte yeniden savunma sanayiinin önünü açacağına inanıyoruz” diyor. Keza, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, savunma sanayi için, “Kayseri'nin ufkunun açılmasında etkin rol oynayan, kentin 'olmazsa olmazları'ndan biri.” diye söz ediyor ve ekliyor:

“Kayseri'de savunma sanayiinin temelleri 85 yıl önce yerli uçakların üretildiği Tayyare Fabrikası ile atıldı. Gerek'Tayyare Fabrikası' kimliği ile eğitim ve keşif uçakları üreten bugünkü Hava İkmal Bakım Merkezi, gerekse tankların modernize edildiği Anatamir Fabrikası Kayseri için bir şans. Her iki fabrikamız da köklü birer deneyime sahip; gerek üretim, gerekse malzeme teknolojisi üretimi ile ikisi de kendini ıspatlamış durumda. Dahası... Kayseri'de tank sanayisine, uçak sanayisine ve silah sanayisine ciddi şekilde tedarik yapan firmalarımız var. Helikopter parçaları üreten, savunma sanayisine yazılım yapan, arkadaşlarımız var. Ben gerek otomotiv sanayisi ile gerekse savunma sanayisi ile Kayseri'de birikmiş bir potansiyel olduğu inancındayım. Biz oda olarak bu konuda şehrimizin potansiyelinin ortaya çıkarılması adına elimizden gelen gayreti göstermede kararlıyız” diyor.

Evet, Kayseri 1933'te 'tayyare fabrikası'nın üretime geçmesiyle tanıdı sektörü... Tanımakla kalmadı, gelişip büyümesi için çaba harcadı. Stratejik konumundan, tankların revize edildiği Anatamir'inden, TSK'nın pil ve batarya gereksimlerini gideren Aspilsan'dan, misket bombası üreten Taksan'ından söz edilip, “Altyapı hazır... İşte yan sanayi, işte insan gücü...” denilerek, yatırımlardan pay alınmaya çalışıldı sürekli... Bu isteklerin tutkuya dönüştüğü doksanlı yıllar ise bir bakıma umut yılları olmuştu Kayseri için. Ama tutmadı, havada kaldı tüm çabalar!

İlkini, mavi göklere kanat geren “Ay-Yıldızlı” ilk Türk uçaklarıyla Kayseri'de yapan savunma sanayi, anlaşılan şu sıralar yeni hamlelerin peşinde... Umarım başarılı olur.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Şub 2018 12:24

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Bugün Saat 14 :00 'de "A 400M C Seviyesi Bakım Kabiliyeti Kazanım Töreni"ne katılacak.


Kayseri Savunma ve Havacılık Endüstrisinin başladığı şehir Savunma ve Havacılık Osb müjdesini ve yatırımlarını fazlası ile haekediyor Kayseri ...

Uçan Elektrikli Otomobil ve Hava Araçları da Kayseri de Üretilmeli...

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5182
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Savunma Sanayi ve Havacılık Osb Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Şub 2018 17:02

Milli Savunma Bakanı Canikli: Hem Müttefiklik Hem Teröre Destek Bir Arada Olamaz
HAVA Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımı, ilk kez Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde Airbus Türkiye'nin desteği ile yapıldı.
28055742_835475406653617_416921049054434041_n.jpg
28055742_835475406653617_416921049054434041_n.jpg (100.53 KiB) 124 kere görüntülendi
27867912_835475176653640_7153626697024134459_n.jpg
27867912_835475176653640_7153626697024134459_n.jpg (121.44 KiB) 124 kere görüntülendi
28166505_835475206653637_5300195340918414728_n.jpg
28166505_835475206653637_5300195340918414728_n.jpg (101.47 KiB) 124 kere görüntülendi
28059269_835474886653669_166660258131701447_n.jpg
28059269_835474886653669_166660258131701447_n.jpg (101.35 KiB) 124 kere görüntülendi
HAVA Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımı, ilk kez Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde Airbus Türkiye'nin desteği ile yapıldı. Bakımların Türkiye'de yapılmasıyla daha önce yurt dışına ödenen uçak başına ortalama 900 bin euronun milli bütçede kalmasının sağlandığı belirtildi. Kayseri 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Fasbat tesislerindeki törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Törende, terör örgütlerine destek olan ülkeleri eleştiren Bakan Canikli, "Hem müttefiklik hem de teröre destek vermek bir arada olamaz. Kim gelirse gelsin bu tehlike bertaraf edilecektir. Doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir ülkenin terör örgütüne destek vermemesi lazım. Destek verse bile hiçbir şey değişmeyecektir" dedi.

Türkiye'nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas Stratejik Ulaştırma uçağının bakımı Kayseri'de yapılarak milli ekonomiye katkı sağlandı. Ulaştırma, eğitim ve destek uçaklarının fabrika seviyesi bakım, onarım, modifikasyon ve modernizasyon faaliyetlerini yapan Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü bir ilke ev sahipliği yaptı. 1926 yılından bugüne faaliyetlerini sürdüren müdürlük, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımını ilk kez 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün imkanlarının yanı sıra Airbus Türkiye'nin destekleri ile gerçekleştirdi.

UÇAK BAŞI 900 BİN EURO BÜTÇEDE KALACAK

Buna göre, daha önce yurt dışında yapılan uçakların bakımı Türkiye'de de yapılabilecek ve aynı zamanda yurt dışına ödenen uçak başına ortalama 900 bin euro da milli bütçede kalacak. Bu çalışma ile yurt dışında ortalama 6 ay süren bakımın 2 aydan daha kısa sürede tamamlanarak uçakların harekat etkinliğine katkı sağlandığı ifade edildi. 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün bu başarısı ile bundan sonraki süreçte üretimi tamamlanmış uçakların konfigürasyonunun güncellenmesi kabiliyetinin de kazanılabileceği ve bu konuda Airbus firması ile ortak çalışma yapılması konusunda da görüş alışverişinde bulunulup, bazı incelemelerin de yapıldığı kaydedildi.

Bu kapsamda, 2'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Fasbat tesislerinde 'A 400M C-L Seviyesi Bakım Tamamlanma Töreni' yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Garnizon ve 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanı Hava Tuğgeneral Hv. Plt. Ercan Teke, yüksek rütbeli subaylar, Milli Savunma Bakanlığı'nın üst düzey yöneticileri ve Airbus firması yöneticileri ile Kayseri protokolü katıldı.

'BU COĞRAFYA ZAYIF DEVLET KALDIRMIYOR'

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bugün yine Hava Kuvvetlerimizin gücüne güç katıldı. Her gün yeni bir başarıya şahit oluyoruz. A400M uçağının bakımlarını yaparak bu hale getiren yetkililere teşekkür ediyorum. Üzerinde yaşadığımız bu Anadolu coğrafyası en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bu coğrafya son dönemde mazlumların sığınma bölgesi olmuştur. Ne kadar mazlum insan varsa bu coğrafyaya gelmiş, burada birlikte güçlü olmuşuz. Hayatımızı devam ettiriyoruz. Bu coğrafya zayıf devlet kaldırmıyor. Gençliğimizde okuduğumuz kitaplarda ağabeylerimiz bize, 3 tarafımız denizlerle 4 tarafımız da düşmanlarla çevrilidir. Görüyoruz ki 4 tarafı çevrili düşmanlar bile az geliyor. Çok uzak coğrafyalardan bile geliyorlar. Şimdi ülkemizin güneyinde kilometrelerce öteden gelen ülkeler var. Niye buradasınız? Sanki orada aklımızla alay eder gibi birtakım cevaplar veriliyor. İşte orada IŞİD vardı onun için geldik diyorlar, sanki biz de inandık. Bunlar gittikleri hiçbir yere huzur getirmediler. Kan, gözyaşı ve ayırımcılık getirdiler" diye konuştu. Bakan Özhaseki konuşmasının devamında şöyle dedi:

"Bize kendi yandaşlarıyla birlikte 'Siz karışmayın, içinize dönün' diyorlar. Bırakın ülkeleri şehirleri, mahalleleri bölmek istiyorlar. Son 3 yıl içinde PKK belası 40 yıldır vardı. IŞİD diye bir bela da vardı. Ona karşı da en büyük mücadeleyi Türk Silahlı Kuvvetleri vermiştir. Bilmiyorum ki dünyada bizim gibi bu belalarla uğraşan başka bir ülke var mı? Hiçbir Batı ülkesi bu belaya dayanamazdı. Çok şükür bu belaların üstesinden geliyoruz. Afrin'de dünyaya hayretler verecek şekilde harekatımız devam ediyor. Oradaki kardeşlerimize Allah yardımcı olsun. Allah bize şehit haberi aldırmasın. Orada dostlarımıza güven, düşmanımıza korku veriyoruz."

'SAVUNMA İÇİN ALTYAPIYA SAHİP OLMAMIZ ÖNEMLİ'

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise törende yaptığı konuşmada projede emeği geçenlere teşekkür etti. Bakan Canikli, şunları kaydetti:

"Bu uçağın kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gerçekten çok önemli bir kazanım. Askeri fabrikalarımıza başka tasarımların yapılmasının önünü açacaktır. Bir ülkeye helikopter simülatör açılışı için ziyaretimizde, kullanıcılar, bu helikopter Türkiye üretimi değil ama bu simülatör Türkiye'nin üretimi. Biz bu simülatörü kullanmadan önce helikopterin yüzde 50 özelliklerini kullandığımızı öğrendik. Bu bize aktarıldığında gurur duyduk. Özellikle vatan topraklarının savunulması için en azından asgari seviyede ihtiyaç duyulan silah sistemlerinin yerli ve milli imkanlarla üretilebiliyor olması gerekiyor. Böyle bir imkan yoksa ülkenin egemenliğinin korunması kolay değildir. Çünkü Türkiye bunu sayısız kereler yaşadı ve karşı karşıya kaldı. İhtiyacımız olduğu zaman bile dost olduğumuzu ülkeler bile peşin parayla bile bunu sağlamaya tereddüt edebiliyorlar. Resmi olarak değil ama hayati önem taşıyan yedek parçaları kolaylıkla sağladığımız dönemler vardı ama şimdi bunu almakta güçlük çekiyor. Eğer bu operasyonda kullandığımız mühimmatları yerli olarak kullanmamış olsaydık yedek parça temininde güçlük yaşayacaktık. O nedenle bu toprakların savunulabilmesi için altyapıya sahip olmamız çok önemli. Son 15 yılda ülkemiz çok önemli adımlar attı."

Kaynak ; https://www.haberler.com/milli-savunma- ... 84-haberi/

28166629_835475083320316_4985037150722076656_n.jpg
28166629_835475083320316_4985037150722076656_n.jpg (96.1 KiB) 124 kere görüntülendi
1930893_835474866653671_8064352140908288353_n.jpg
1930893_835474866653671_8064352140908288353_n.jpg (84.14 KiB) 124 kere görüntülendi

Cevapla