Kültepe - Kaniş Karum Ören Yeri


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 6226
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Ağu 2018 13:05

Kaniş-Karum'a Açık Hava Müzesi
KAYSERİ'deki Kültepe Kaniş-Karum'da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülüyor.
kanis-karum-a-acik-hava-muzesi-11111197_o.jpg
kanis-karum-a-acik-hava-muzesi-11111197_o.jpg (84.87 KiB) 305 kere görüntülendi
KAYSERİ'deki Kültepe Kaniş-Karum'da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülüyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kaniş-Karum'a Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle açık hava müzesi kurmayı planladıklarını söyledi.

Ön Asya'nın yaklaşık 5 bin yıllık tarihini aydınlatan Kültepe Kaniş-Karum'da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülürken, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, başkanlığındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kazı çalışmalarında 40 kadın işçinin çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Kulakoğlu, "Tahmin ediyorum; bu kazılar, en az 4 ay boyunca devam edecek. Bu yılki hedefimiz, bulunduğumuz alandaki Eski Tunç Çağı Dönemi'ne ait yerleşimi açığa çıkarmak. Bizim niyetimiz; Kültepe'nin tanındığı, iyi bilindiği Asurlu tüccarlardan önceki dönemi araştırmak. O dönemki kültürel varlıkları ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu kazıları yaparken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızın desteğini alıyoruz. Bu yılki hedefimiz, kazılarda hedefimiz Eski Tunç Çağı dediğimiz dönemin yapı katlarını açığa çıkarmak. Eğer bu 4 ay boyunca gerekli yardımı ve desteği alırsak yaklaşık 40 işçiyle bu çalışmayı planlıyoruz" dedi.

'AÇIK HAVA MÜZESİ KURMAK İSTİYORUZ'

Kültepe'nin, en iyi Asurlu tüccarların Anadolu'ya geldiği dönemde tanındığını belirten Kulakoğlu, "Yaklaşık 4 bin yıl önce Asurlu tüccarlar Anadolu'ya geldiler. Bulunduğumuz bu höyük üzerinde saraylarını inşa ettiler. Anadolu ile Asur arasındaki ticareti buradan yönettiler. Bizim bu yılki çalışmalardaki hedefimiz de yine bu dönemden önce Mezopotamya ile Anadolu arasında kurulmuş olan ticari ilişkileri, onun yönetildiği binaları ve tarihi bulguları ortaya çıkarmak. Bundan sonraki çalışmalarda eğer bir sıkıntı olmazsa tamamen Kültepe'deki tepe kısmında kazılara devam etmeyi planlıyoruz. Gördüğünüz gibi Kültepe'nin bulunduğu alan, tamamen bir anlamda harabe dediğimiz yapılarla dolu. Bu yapılar aslında Kültepe'de ciddi anlamda yapılaşmanın, yakılıp, yıkılmanın ve bu tahribatın da açığa serildiği açık hava müzesi şeklinde olduğunu gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmalarda bu alanda bir açık hava müzesi kurmak istiyoruz. Bu alanda ziyaretçinin rahat gezebilmesi için çalışmalar yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

'YABANCI TÜCCARLAR ANADOLU İNSANIYLA BARIŞ İÇİNDE OTURABİLİYORDU'

Kazıların Karum bölgesinde de sürdürüleceğini dile getiren Prof. Dr. Kulakoğlu, şunları kaydetti:

"Karum, Mezopotamya'dan gelen tüccarların Anadolu halkıyla birlikte oturduğu bir bölge. Orada hem Anadolulu hem de Asur'dan gelmiş yabancı tüccarlar Anadolu insanıyla barış içinde birlikte oturabiliyordu. O zamanki yönetimin asıl hedeflediği de buradaki ticaretin emin ellerde yapılmış olmasıydı. Asur'dan gelen tüccarlar, kesinlikle siyasi olayla uğraşmıyordu. Gelip, direkt kendi ticaretlerini yapıyor, mallarını gümrük kontrolünden indirdikten sonra da Anadolu'nun çeşitli yerlerine mallarını dağıtabiliyordu. Krallığın en büyük görevi bu tüccarların barış içinde güvenli bir şekilde Anadolu'ya gelmelerini ve Anadolu için gelmelerini sağlamaktı. O yüzden de o dönemde gerçekten Anadolu dışarı açıldı. Uluslararası dünyaya açıldı ve o sayede Anadolu insanı yeni yeni belgelerle karşılaştı. Bunların en başında geleni yazıdır. Okumayı ve yazmayı öğrendi ve Anadolu böylelikle tarihi devirlere girdi. Bunun yanında yine Asurlu tüccarların getirdiği bilgiler sayesinde devlet kurmayı öğrendi. Anadolu insanı ilk defa bürokrasi ile tanıştı."

DHA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 6226
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 18 Eyl 2018 13:40

"Geçmişin İzlerini Geleceğe Taşıyoruz"
ABD_6387.jpg
ABD_6387.jpg (160.38 KiB) 228 kere görüntülendi
Başkan Çelik, Kültepe’deki kazıların en bereketli anlarını bizzat kazı alanında takip etti
ABD_6407.jpg
ABD_6407.jpg (513.3 KiB) 228 kere görüntülendi
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’de sürdürülen kazı çalışmalarını takip etti ve kazı heyetinde yer alan yerli ve yabancı bilim insanları ile sohbet etti. Büyükşehir Belediyesi’nin de verdiği destekle kazıların çok daha hızlı ilerlediğini ifade eden Başkan Çelik, geçmişin izlerini geleceğe taşımak için bu tür çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği Kültepe kazı çalışmalarında en bereketli günlerden birisi yaşandı. 1948’den bu yana devam eden kazı çalışmalarında hazine odası benzeri bir yaşam alanı bulundu ve çok sayıda esere ulaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de kazı çalışmalarının böylesine önemli bir anını bizzat yerinde takip etti.
Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ile kazı bölgesini gezen Başkan Mustafa Çelik, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Başkan Mustafa Çelik, bir ara kazı malzemelerini alarak bizzat kazı çalışmasına da katıldı.
“ÖN ASYA’DA BU KADAR İDOL BİR ARADA KEŞFEDİLMEDİ”
Kültepe’de yaptığı açıklamada Kayseri’nin 6 bin yıllık kadim bir şehir olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kadim şehrin önemli bir bölgesi olan Kültepe’de 1948’den beri kazı çalışmalarının yapıldığını söyledi. Kazı çalışmalarından çok değerli eserlerin yer aldığı bir bölümün bulunduğunu ifade eden Başkan Çelik, bir hazine dairesi veya benzeri bir yaşam alanına ulaşıldığını belirterek, her biri tarihi bir değer olan onlarca parçanın aynı anda çıkarıldığını kaydetti.
Kazı çalışmalarının bu önemli anına ilişkin açıklamalar yapan Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da, Anadolu ve Ön Asya’daki en önemli kazı çalışmalarını yaptıklarını dile getirerek, “Kültepe’den her zaman güzel eserler çıkıyor; ancak Anadolu ve Ön Asya’da bu kadar idol bir arada keşfedilmedi. Büyük olasılıkla kutsal bir yapının bir odasının içindeyiz. Kazılar ilerleyince çıkan eserler daha fazla artacak. Bunları en iyi şekilde çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.
“KAZILARA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tarihi gün ışığına çıkaracak çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Şehirdeki tüm tarihi mirası önümüzdeki nesillere taşımak için bu tür çalışmalara destek verdiklerini ifade eden Başkan Çelik, “Kültepe kazılarına, Keykubatiye Sarayı kazılarına, Obruk Mağara Araştırma Grubu’nun mağara ve fosil araştırmalarına destek veriyoruz. Geçmişimizdeki izleri geleceğe taşıyacağız. Değerlerimizi şehrimize kazandıran çalışmaların içinde olmaktan mutluyuz” dedi. Başkan Mustafa Çelik, Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekle kazı hızını iki katına çıkardıklarını ve 10 yılda alınacak mesafeyi beş yılda aldıklarını kaydetti.
Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da Büyükşehir Belediyesi’ne destekleri nedeniyle teşekkür ederek, “Son yıllarda belediyemizle işbirliğimiz çok daha iyi noktalara geldi. Türkiye’deki tüm belediyelere ve tüm arkeolojik kazılara örnek bir çalışma yapıyoruz. Elbette Bakanlığımızın desteğiyle bu kazıları yapıyoruz; ancak yerel destek olmazsa bir şey yapamayız” diye konuştu.
ABD_6387.jpg
ABD_6387.jpg (160.38 KiB) 228 kere görüntülendi
ABD_6424.jpg
ABD_6424.jpg (242.45 KiB) 228 kere görüntülendi
ABD_6433.jpg
ABD_6433.jpg (212.88 KiB) 228 kere görüntülendi
ABD_6446.jpg
ABD_6446.jpg (177.63 KiB) 228 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 6226
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Eyl 2018 10:57

42227765_1351317088337907_7669092680319631360_n.jpg
42227765_1351317088337907_7669092680319631360_n.jpg (144.92 KiB) 207 kere görüntülendi
Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi Kültepe’deki kazı çalışmaları ile ilgili belgesel yapıyor

DÜNYANIN GÖZÜ KÜLTEPE’DE

Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in de yakından takip ettiği Kültepe’deki kazı çalışmaları sadece ülkemizin değil dünyanın da ilgisini çekiyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanlarının da katıldığı kazı çalışmalarıyla ilgili Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi (CNRS) bir belgesel çekimine başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’deki kazı çalışmaları sırasında Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun yanı sıra kazı heyetinde yer alan Japonya’dan Prof. Dr. Ryoichi Kontasi ile Hamburg Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Asuriyologlar Derneği Başkan Fransız Prof. Dr. Cecile Mıchel ile de görüştü. Bu sırada Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi de kazı alanında belgesel çekimi yaptı. Batı Avrupa’da yayınlanacak olan belgesel çekimi sırasında bilim insanlarının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile de röportaj gerçekleştirildi. .

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kültepe’deki kazıların dünya tarihine de ışık tuttuğunu ifade ederek kazı çalışmaları sırasından çıkarılan eserlerin Kayseri’nin tanıtılmasına da destek verdiğini belirtti. Başkan Çelik, Prof. Dr. Cecile Michel’in sorusu üzerine kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerin çok daha iyi sergilenmesi için Tarihi Kayseri Kalesi içinde çok modern bir Arkeoloji Müzesi yaptıklarını da dile getirdi.

Dünya Asuriyologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cecile Mıchel de filolog olduğunu ve Kültepe’de çıkarılan tabletleri okuduğunu belirterek, Kültepe’nin dünya tarihi açısından önemini vurguladı. Prof. Dr. Michel Kültepe’nin Ön Asya’da çivi yazılı tabletlerin çıkarıldığı en önemli merkez olduğunu ve çıkarılan tabletlerden o zamanki toplumun sosyal yapısını, isimlerini ve tüm bilgileri çıkarabildiklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’deki incelemeleri sırasında çıkarılan tabletlerin okunmasını takip etti ve kazı bölgesindeki laboratuvarda yer alan eserlerle ilgili bilgi aldı.
42164549_1351317078337908_859042632280571904_n.jpg
42164549_1351317078337908_859042632280571904_n.jpg (108.2 KiB) 207 kere görüntülendi
42161591_1351316995004583_6544506324799979520_n.jpg
42161591_1351316995004583_6544506324799979520_n.jpg (59.2 KiB) 207 kere görüntülendi
42124195_1351316985004584_5971452181641953280_n.jpg
42124195_1351316985004584_5971452181641953280_n.jpg (64.13 KiB) 207 kere görüntülendi
42058754_1351316998337916_8922993766613123072_n.jpg
42058754_1351316998337916_8922993766613123072_n.jpg (96.5 KiB) 207 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 6226
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Eyl 2018 15:41


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 6226
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Eki 2018 18:49


Cevapla