Kültepe - Kaniş Karum Ören Yeri


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Ağu 2018 13:05

Kaniş-Karum'a Açık Hava Müzesi
KAYSERİ'deki Kültepe Kaniş-Karum'da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülüyor.
kanis-karum-a-acik-hava-muzesi-11111197_o.jpg
kanis-karum-a-acik-hava-muzesi-11111197_o.jpg (84.87 KiB) 409 kere görüntülendi
KAYSERİ'deki Kültepe Kaniş-Karum'da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülüyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kaniş-Karum'a Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle açık hava müzesi kurmayı planladıklarını söyledi.

Ön Asya'nın yaklaşık 5 bin yıllık tarihini aydınlatan Kültepe Kaniş-Karum'da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülürken, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, başkanlığındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kazı çalışmalarında 40 kadın işçinin çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Kulakoğlu, "Tahmin ediyorum; bu kazılar, en az 4 ay boyunca devam edecek. Bu yılki hedefimiz, bulunduğumuz alandaki Eski Tunç Çağı Dönemi'ne ait yerleşimi açığa çıkarmak. Bizim niyetimiz; Kültepe'nin tanındığı, iyi bilindiği Asurlu tüccarlardan önceki dönemi araştırmak. O dönemki kültürel varlıkları ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu kazıları yaparken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızın desteğini alıyoruz. Bu yılki hedefimiz, kazılarda hedefimiz Eski Tunç Çağı dediğimiz dönemin yapı katlarını açığa çıkarmak. Eğer bu 4 ay boyunca gerekli yardımı ve desteği alırsak yaklaşık 40 işçiyle bu çalışmayı planlıyoruz" dedi.

'AÇIK HAVA MÜZESİ KURMAK İSTİYORUZ'

Kültepe'nin, en iyi Asurlu tüccarların Anadolu'ya geldiği dönemde tanındığını belirten Kulakoğlu, "Yaklaşık 4 bin yıl önce Asurlu tüccarlar Anadolu'ya geldiler. Bulunduğumuz bu höyük üzerinde saraylarını inşa ettiler. Anadolu ile Asur arasındaki ticareti buradan yönettiler. Bizim bu yılki çalışmalardaki hedefimiz de yine bu dönemden önce Mezopotamya ile Anadolu arasında kurulmuş olan ticari ilişkileri, onun yönetildiği binaları ve tarihi bulguları ortaya çıkarmak. Bundan sonraki çalışmalarda eğer bir sıkıntı olmazsa tamamen Kültepe'deki tepe kısmında kazılara devam etmeyi planlıyoruz. Gördüğünüz gibi Kültepe'nin bulunduğu alan, tamamen bir anlamda harabe dediğimiz yapılarla dolu. Bu yapılar aslında Kültepe'de ciddi anlamda yapılaşmanın, yakılıp, yıkılmanın ve bu tahribatın da açığa serildiği açık hava müzesi şeklinde olduğunu gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmalarda bu alanda bir açık hava müzesi kurmak istiyoruz. Bu alanda ziyaretçinin rahat gezebilmesi için çalışmalar yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

'YABANCI TÜCCARLAR ANADOLU İNSANIYLA BARIŞ İÇİNDE OTURABİLİYORDU'

Kazıların Karum bölgesinde de sürdürüleceğini dile getiren Prof. Dr. Kulakoğlu, şunları kaydetti:

"Karum, Mezopotamya'dan gelen tüccarların Anadolu halkıyla birlikte oturduğu bir bölge. Orada hem Anadolulu hem de Asur'dan gelmiş yabancı tüccarlar Anadolu insanıyla barış içinde birlikte oturabiliyordu. O zamanki yönetimin asıl hedeflediği de buradaki ticaretin emin ellerde yapılmış olmasıydı. Asur'dan gelen tüccarlar, kesinlikle siyasi olayla uğraşmıyordu. Gelip, direkt kendi ticaretlerini yapıyor, mallarını gümrük kontrolünden indirdikten sonra da Anadolu'nun çeşitli yerlerine mallarını dağıtabiliyordu. Krallığın en büyük görevi bu tüccarların barış içinde güvenli bir şekilde Anadolu'ya gelmelerini ve Anadolu için gelmelerini sağlamaktı. O yüzden de o dönemde gerçekten Anadolu dışarı açıldı. Uluslararası dünyaya açıldı ve o sayede Anadolu insanı yeni yeni belgelerle karşılaştı. Bunların en başında geleni yazıdır. Okumayı ve yazmayı öğrendi ve Anadolu böylelikle tarihi devirlere girdi. Bunun yanında yine Asurlu tüccarların getirdiği bilgiler sayesinde devlet kurmayı öğrendi. Anadolu insanı ilk defa bürokrasi ile tanıştı."

DHA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 18 Eyl 2018 13:40

"Geçmişin İzlerini Geleceğe Taşıyoruz"
ABD_6387.jpg
ABD_6387.jpg (160.38 KiB) 332 kere görüntülendi
Başkan Çelik, Kültepe’deki kazıların en bereketli anlarını bizzat kazı alanında takip etti
ABD_6407.jpg
ABD_6407.jpg (513.3 KiB) 332 kere görüntülendi
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’de sürdürülen kazı çalışmalarını takip etti ve kazı heyetinde yer alan yerli ve yabancı bilim insanları ile sohbet etti. Büyükşehir Belediyesi’nin de verdiği destekle kazıların çok daha hızlı ilerlediğini ifade eden Başkan Çelik, geçmişin izlerini geleceğe taşımak için bu tür çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği Kültepe kazı çalışmalarında en bereketli günlerden birisi yaşandı. 1948’den bu yana devam eden kazı çalışmalarında hazine odası benzeri bir yaşam alanı bulundu ve çok sayıda esere ulaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de kazı çalışmalarının böylesine önemli bir anını bizzat yerinde takip etti.
Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ile kazı bölgesini gezen Başkan Mustafa Çelik, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Başkan Mustafa Çelik, bir ara kazı malzemelerini alarak bizzat kazı çalışmasına da katıldı.
“ÖN ASYA’DA BU KADAR İDOL BİR ARADA KEŞFEDİLMEDİ”
Kültepe’de yaptığı açıklamada Kayseri’nin 6 bin yıllık kadim bir şehir olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kadim şehrin önemli bir bölgesi olan Kültepe’de 1948’den beri kazı çalışmalarının yapıldığını söyledi. Kazı çalışmalarından çok değerli eserlerin yer aldığı bir bölümün bulunduğunu ifade eden Başkan Çelik, bir hazine dairesi veya benzeri bir yaşam alanına ulaşıldığını belirterek, her biri tarihi bir değer olan onlarca parçanın aynı anda çıkarıldığını kaydetti.
Kazı çalışmalarının bu önemli anına ilişkin açıklamalar yapan Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da, Anadolu ve Ön Asya’daki en önemli kazı çalışmalarını yaptıklarını dile getirerek, “Kültepe’den her zaman güzel eserler çıkıyor; ancak Anadolu ve Ön Asya’da bu kadar idol bir arada keşfedilmedi. Büyük olasılıkla kutsal bir yapının bir odasının içindeyiz. Kazılar ilerleyince çıkan eserler daha fazla artacak. Bunları en iyi şekilde çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.
“KAZILARA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tarihi gün ışığına çıkaracak çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Şehirdeki tüm tarihi mirası önümüzdeki nesillere taşımak için bu tür çalışmalara destek verdiklerini ifade eden Başkan Çelik, “Kültepe kazılarına, Keykubatiye Sarayı kazılarına, Obruk Mağara Araştırma Grubu’nun mağara ve fosil araştırmalarına destek veriyoruz. Geçmişimizdeki izleri geleceğe taşıyacağız. Değerlerimizi şehrimize kazandıran çalışmaların içinde olmaktan mutluyuz” dedi. Başkan Mustafa Çelik, Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekle kazı hızını iki katına çıkardıklarını ve 10 yılda alınacak mesafeyi beş yılda aldıklarını kaydetti.
Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da Büyükşehir Belediyesi’ne destekleri nedeniyle teşekkür ederek, “Son yıllarda belediyemizle işbirliğimiz çok daha iyi noktalara geldi. Türkiye’deki tüm belediyelere ve tüm arkeolojik kazılara örnek bir çalışma yapıyoruz. Elbette Bakanlığımızın desteğiyle bu kazıları yapıyoruz; ancak yerel destek olmazsa bir şey yapamayız” diye konuştu.
ABD_6387.jpg
ABD_6387.jpg (160.38 KiB) 332 kere görüntülendi
ABD_6424.jpg
ABD_6424.jpg (242.45 KiB) 332 kere görüntülendi
ABD_6433.jpg
ABD_6433.jpg (212.88 KiB) 332 kere görüntülendi
ABD_6446.jpg
ABD_6446.jpg (177.63 KiB) 332 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Eyl 2018 10:57

42227765_1351317088337907_7669092680319631360_n.jpg
42227765_1351317088337907_7669092680319631360_n.jpg (144.92 KiB) 311 kere görüntülendi
Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi Kültepe’deki kazı çalışmaları ile ilgili belgesel yapıyor

DÜNYANIN GÖZÜ KÜLTEPE’DE

Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in de yakından takip ettiği Kültepe’deki kazı çalışmaları sadece ülkemizin değil dünyanın da ilgisini çekiyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanlarının da katıldığı kazı çalışmalarıyla ilgili Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi (CNRS) bir belgesel çekimine başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’deki kazı çalışmaları sırasında Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun yanı sıra kazı heyetinde yer alan Japonya’dan Prof. Dr. Ryoichi Kontasi ile Hamburg Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Asuriyologlar Derneği Başkan Fransız Prof. Dr. Cecile Mıchel ile de görüştü. Bu sırada Fransa Bilimsel Araştırmalar Akademisi de kazı alanında belgesel çekimi yaptı. Batı Avrupa’da yayınlanacak olan belgesel çekimi sırasında bilim insanlarının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile de röportaj gerçekleştirildi. .

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kültepe’deki kazıların dünya tarihine de ışık tuttuğunu ifade ederek kazı çalışmaları sırasından çıkarılan eserlerin Kayseri’nin tanıtılmasına da destek verdiğini belirtti. Başkan Çelik, Prof. Dr. Cecile Michel’in sorusu üzerine kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerin çok daha iyi sergilenmesi için Tarihi Kayseri Kalesi içinde çok modern bir Arkeoloji Müzesi yaptıklarını da dile getirdi.

Dünya Asuriyologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cecile Mıchel de filolog olduğunu ve Kültepe’de çıkarılan tabletleri okuduğunu belirterek, Kültepe’nin dünya tarihi açısından önemini vurguladı. Prof. Dr. Michel Kültepe’nin Ön Asya’da çivi yazılı tabletlerin çıkarıldığı en önemli merkez olduğunu ve çıkarılan tabletlerden o zamanki toplumun sosyal yapısını, isimlerini ve tüm bilgileri çıkarabildiklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültepe’deki incelemeleri sırasında çıkarılan tabletlerin okunmasını takip etti ve kazı bölgesindeki laboratuvarda yer alan eserlerle ilgili bilgi aldı.
42164549_1351317078337908_859042632280571904_n.jpg
42164549_1351317078337908_859042632280571904_n.jpg (108.2 KiB) 311 kere görüntülendi
42161591_1351316995004583_6544506324799979520_n.jpg
42161591_1351316995004583_6544506324799979520_n.jpg (59.2 KiB) 311 kere görüntülendi
42124195_1351316985004584_5971452181641953280_n.jpg
42124195_1351316985004584_5971452181641953280_n.jpg (64.13 KiB) 311 kere görüntülendi
42058754_1351316998337916_8922993766613123072_n.jpg
42058754_1351316998337916_8922993766613123072_n.jpg (96.5 KiB) 311 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Eyl 2018 15:41


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş - Karum

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Eki 2018 18:49


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş Karum Ören Yeri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 09 Şub 2019 14:00

Kültepe’de 4 bin yıl önce kadınlar da ticaret yapıyordu

2. Kültepe Ekonomi Zirvesinde konuşan Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, 4 bin yıl önce kadınların da bizzat ticaretin içinde olduğuna dair belgeler bulunduğunu söyledi.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ve Kültepe Ekonomi Platformu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kültepe Ekonomi Zirvesinin açılış konuşmasını yapan Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kültepe’nin, dünya ticaret hayatındaki önemine dair bilgiler verdi.
Kayseri’nin 20 kilometre yakınındaki Kültepe’de bütün Anadolu ve Ön Asya’da ticareti kontrol edebilecek sistemli bir ticaret yapısının bulunduğunu belirten Kulakoğlu, tabletler üzerinde bir takım yazılı ticaret anlaşmalarının, söz konusu sistemli ticaretin işareti olduğunu ifade etti. Kulakoğlu, "Günümüzde bile çoğu ticari anlaşma ya da işlemlerde görmeyeceğimiz kadar kesin kurallar bu tabletlerde karşımıza çıkmaktadır. Kim ne kadar vergi vereceği ya da ne kadar vergi sorumluluğuna sahip olduğu bu tabletlerde açık ve net biçimde ortaya konmuştur" dedi.

En uzak mesafelere ticaret yapan kadınlar vardı
Öte yandan, bugün bile erkek egemenliğinde yapıldığı kabul edilen ticaretin, o dönemde kadınlar tarafından yapıldığına dair yazılı tabletlere ulaşıldığını kaydeden Kulakoğlu, "Anadolu’daki en azından yazılı belgelerden öğrendiğimiz kadarıyla, Kültepe’de uzak mesafe ticaretiyle uğraşabilen en az 5 kadın adına rastlıyoruz. Bu kadınlar doğrudan ticaretin içine karışmışlar, yaptıkları işlemleri diğer erkek tüccarlar gibi kayıt altına almışlar ve hatta haklarını arayabilmek için Anadolu’da bir kadın tüccarın, günümüzden 4 bin yıl önce yaklaşık bin kilometre mesafedeki Asur şehrine gittiğini ve mahkemede hakkını aradığını biliyoruz" diye konuştu.

"Anadolu insanı Kültepe tabletlerinden dolayı okumayazma öğrendi"
Kültepe’deki varlığına ulaşılan 23 bin 500 yazılı tabletin, Anadolu insanının okuma yazmayı öğrenmesini sağladığına da işaret eden Kulakoğlu, Kültepe’deki ticarete dair şu örnekleri verdi:
"Ticaretin esas unsuru maden ve tekstildi. O dönemde Anadolu’da bulunmayan kalay, uzak mesafeden, Orta Asya içlerinden getirilmekte ve Anadolu insanın tunç yapımı için altın ve gümüş karşılığında satılmaktadır. Aynı şekilde, Anadolu’dan hammadde olarak alınan yün, Asur’dan Babil’e gönderilip orada Babil modasına göre dokutulup Anadolu’ya yine altın ve gümüş karşılığında satılabilmektedir. Böyle bir sistem içindeki Kültepe tüm zenginliğini bu ticaretten almıştı. Bu zenginliğin ifadesi olarak Kültepe’de açığa çıkarılan yaklaşık 23 bin 500 tabletin izlerini görmekteyiz. Ve bu sistem içinde Anadolu’nun en önemli kazançlarından biri Anadolu insanı ilk kez okumayı, yazmayı Kültepe’de öğrenmesidir. Ticaretin getirdiği zenginliği kaydetmek için Anadolu insanı okumayı, yazmayı öğrenmek zorunda kalmıştır. Bu dönem günümüzden 4 bin yıl öncesine ait ve 4 bin yıl öncesinde tüm dünyadaki en sistemli ticaret Kültepe’de ortaya konmuş oluyor. Bu ticaret elbette sistemleri olan, yazılı bir ticarettir ve bu ticaretin kurallarını Kültepe’deki tabletlerden görüyoruz."
Kulakoğlu, devam eden kazılarda, tüm ticaret anlaşmalarının kaydedildiği ve kopyalarının saklandığı ve bugün ticaret odası olarak adlandırılan bazı alanlar keşfetmeyi umduklarını da sözlerine ekledi.

İHAZirvemiz Kültepe Sunumu Sn. Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu - Kültepe Kazı Heyeti Başkanı sunumlarıyla başladı#kez2019
51726515_294805744551943_5364649847624302592_n.jpg
51726515_294805744551943_5364649847624302592_n.jpg (86.26 KiB) 30 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 7892
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kültepe - Kaniş Karum Ören Yeri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Şub 2019 15:38

Kültepe - Kayseri

Kayseri tarihini 6000 yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe, Kayseri merkeze 24 km uzaklıktadır. Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve onu saran Karum’dan oluşan Kültepe Ören Yeri’nde yönetim binalarının, dini yapıların, ev, dükkân ve atölyelerin kalıntıları görülmektedir.

Kültepe Tabletleri

Asurların kurduğu büyük ticaret kolonileri karumların merkezi Kültepe’deki Karum’du ve diğer karumları yönetiyordu. Kültepe, Anadolu’daki ilk yazılı tabletleri barındırması ve dünyanın ilk organize ticaret merkezi olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Asur çivi yazısı ile yazılan bu tabletlerde, dönemin siyasi ve hukuki ilişkilerini gösteren mektuplar, senetler, mühürler ve anlaşma metinleri vardır. Söz konusu tabletler 2015 yılında Unesco Dünya Belleği listesine alınmıştır.

Ticaret yolu üstünde stratejik öneme sahip Kültepe bu özelliğini yüzlerce yıl sürdürmüştür. Kültepe, dünya müzelerine ve eski eser pazarlarına dağılan ve Kapadokya tabletleri olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortaya çıktığı 1871 yılından beri bilinmektedir. 1925’te Kültepe’nin önemli bölümlerinden biri olan karum keşfedilmiştir. 1948 yılından beri Türk Tarih Kurumu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgede kazılar yapılmaktadır. Kültepe’de Asur, Genç Hitit, Helen, Roma, Pers ve Tabal dönemlerine ait eserler ve bulgular gün yüzüne çıkarılmıştır. Çıkarılan bu eserler Kayseri Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.


Kaynak : Arkeologun_dunyasi
52472042_288200651858193_1442476027765850112_n.jpg
52472042_288200651858193_1442476027765850112_n.jpg (105.88 KiB) 6 kere görüntülendi

Cevapla