Beydeğirmeni Besi Bölgesi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 2257
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Beydeğirmeni Besi Bölgesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 31 Eki 2017 15:56

Kayseri Beydeğirmeni Besi Bölgesi'nde fiyat indirimi
Büyükşehir Belediyesinin 1 milyar liralık yatırımla 5,5 milyon metrekare alanda hayata geçireceği besi bölgesinde, daha önce metrekare fiyatı 50 lira olarak açıklanan arsa fiyatı 35 liraya indirildi Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik: "Kayseri, 80 bin baş hayvanın beslenebileceği bölgeyle Türkiye'nin et merkezi olacak"

KAYSERİ (AA) - Kayseri Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu "Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi" kapsamında, üreticilere tahsis edilecek arsa fiyatlarında indirime gidildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, düzenlediği basın toplantısında, bir taraftan rutin belediyecilik hizmetlerini yerine getirirken, diğer taraftan şehri büyütecek, ekonomiye katkı sağlayacak ve istihdamı artıracak projeler geliştirdiklerini belirtti.

Bu amaçla besicilik sektörünün gelişmesine katkı sağlanması için Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi'ni hayat geçirdiklerini ifade eden Çelik, geçen günlerde temeli atılan bölgede altyapı çalışmaları ve arsa satışına yönelik taleplerin alınmaya başlandığını bildirdi.

Proje kapsamında sektör temsilcilerine 5,5 milyon metrekarelik alanda parsel tahsis edileceğini aktaran Çelik, şunları söyledi:

"Faaliyete başladığında kent ekonomisine sıcak para girişi sağlayacak besi bölgesi için arsa talepleri almaya başladık. Daha önce arsa maliyeti, altyapı ve üstyapı çalışmalarının maliyetini hesaplayarak metrekare fiyatını 50 lira olarak belirlemiştik ancak sektör temsilcileri bizden indirim talep etti. Tüm imkanları zorlayarak, girişimcilerin önünü açabilmek için fiyatı yeniden belirledik. Metrekare fiyatı 35 lira artı KDV'den arsa satışı yapacağız. Bunun yüzde 20'si peşin ödenecek. Geri kalan kısım ise herhangi bir artış olmadan 30 ayda ödenecek. Peşin ödeme yapmak isteyenler ise metrekaresi 30 liradan arsa satın alabilecek. Kayseri, 80 bin baş hayvanın beslenebileceği bölgeyle Türkiye'nin et merkezi olacak. Görevimiz olmamasına rağmen biz üstümüze düşeni yerine getirdik. Şimdi sektör temsilcilerine sıra geldi. Onların da gayretiyle projeyi hayata geçireceğiz."

Toplantıya katılan sektör temsilcileri de yıllardır böyle bir hizmete ihtiyaç duyduklarını belirterek, projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 2257
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Beydeğirmeni Besi Bölgesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 31 Eki 2017 16:59

"Birlikte Kayseri'yi Etin Merkezi Yapalım"
1-basin-toplantisi-panorama.jpg
1-basin-toplantisi-panorama.jpg (186.02 KiB) 124 kere görüntülendi


Başkan Çelik, Beydeğirmeni Toplu Besi Bölgesi’nde sektör temsilcilerinin talepleri üzerine fiyatı düşürdüklerini açıkladı ve besicilere çağrı yaptı.
Beydeğirmeni Toplu Besi Bölgesi projesiyle Kayseri ve Türkiye’de hayvancılığın gelişmesine yönelik önemli bir yatırıma imza atan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, sektörden gelen talepler üzerine Beydeğirmeni’ndeki arsa tahsis bedellerini düşürdü. Başkan Çelik’in Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda arsaların metrekare fiyatını 50 TL’den 35 TL’ye çektiklerini açıklaması besiciler tarafından alkışlarla karşılandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Beydeğirmeni Toplu Besi Bölgesi ile ilgili son gelişmeleri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yaptığı basın toplantısında açıkladı. Basın toplantısına Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ökçe, Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdülkadir Güneş ve sektörün diğer temsilcileri katıldı.
“ÜRETİCİNİN HER ZAMAN YANINDA OLDUK”
Klasik belediye hizmetlerinin yanı sıra şehir ve ülke ekonomisini büyütmek için de projeler ürettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Küçük esnafın işini büyütmesi için ana unsur iş yeri. Bu sorunun aşılmasına yönelik esnaf siteleri ile ticaret ve sanayi siteleri yapımında Kayseri’de örnek projelerimiz var. Bu tür projelerimiz Ankara’da meslek birliklerince örnek gösteriliyor. Tüm meslek kuruluşları bu konuda arayışlarını sürdürürken besicilerimiz mahalle aralarına sıkışarak sağlıksız alanlarda faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Besicilerin bağlı bulundukları meslek kuruluşları bazı gayretler gösterdiler; ama olmadı. Bu konudaki en büyük sıkıntı büyük bir arazi teminiydi. Gayret bize düştü. Bizim yazılı görevlerimiz arasında bulunmamasına rağmen sektöre sahip çıktık. 2,5 senelik detaylı bir çalışmanın sonucu Beydeğirmeni bölgesindeki 5,5 milyon metrekarelik alanı temin ettik. Burası 80 bin baş besinin yapılacağı, her yıl Kayseri ekonomisine 800 bin TL sıcak parayı sokacak bir bölge olacak. OSB’lerden yapılan ihracatın hammadde çıktıktan sonra az bir bölümü şehirde kalıyor; ancak Beydeğirmeni’nde elde edilen hasılatın tamamı Kayseri’de kalacak. Bu yüzden projeye çok önem veriyoruz” dedi.

Toplam yatırım bedeli 1 milyar TL olan projenin yol ve altyapı çalışmalarının yanı sıra talep toplama işlemlerine de başladıklarını dile getiren Başkan Çelik, buradaki arsa bedelini daha önce metrekaresi 50 TL+KDV olarak açıkladıklarını hatırlattı. Bu paranın yüzde 20’sinin peşin kalanının TEFE-TÜFE farkı dahil edilerek 24 ay taksitle tahsil edileceğini duyurulduğunu ifade eden Çelik, “Bu fiyatı belirlerken birçok unsuru hesapladık. Arazi 5,5 milyon metrekare; ancak 2,5 milyon metrekaresi besi alanı olarak kullanılacak. Kalan bölgede yeşil alan ve sosyal donatılar olacak. Dolayısıyla bu şekilde hesaplanan arazi bedeli, yapacağımız yollar, sanat yapıları, 15 kilometreden getireceğimiz suyun tüm şebekesi, elektriğin altyapısı, buraya yapılacak hayvan hastanesi, karantina bölgesi ve sosyal alanlar eklenerek 50 TL+KDV şeklinde bir fiyat çıktı. Bu fiyat bir gerçek; ama bir başka gerçek de sektör temsilcilerinin fiyatının indirilmesine ilişkin talepleri oldu” diye konuştu.
“METREKARE FİYATI 35 TL+KDV OLDU”
Tüm sektör temsilcilerinden gelen yoğun talepler üzerine sektörle defalarca toplantılar yaparak ve kendilerini zorlayarak maliyetin de altında bir fiyat belirlediklerini vurgulayan Başkan Çelik, yeni fiyatın 35 TL+KDV olacağını açıkladı. Ödeme şekli ile ilgili de bilgi veren Çelik, “Metrekare fiyatımız 35 TL+KDV oldu. Yine yüzde 20’si peşin olacak. 24 aylık taksiti de 30 aya çıkardık, üstelik TEFE TÜFE farkı olmayacak. Peşin ödemek isteyenler olursa 30 TL+KDV olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Bu fiyat bugüne kadar talep başvurusu yapanlar için de geçerli olacak” dedi.
“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK, SIRA ÜRETİCİDE”
Bugüne kadar şehri yönetirken ve bir yatırım yaparken o konuyla ilgili temsilcilerin her zaman görüşlerini aldıklarını ve asla “Biz yaptık oldu” anlayışıyla hareket etmediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz üstümüze düşeni yaptık. Bundan sonra gayret üreticinindir. Bir an önce başvurularınızı yapın ve birlikte Kayseri’yi etin merkezi haline getirelim.”
“BESİCİNİN HAYALİ GERÇEKLEŞTİ”
Başkan Mustafa Çelik’in açıklamalarının ardından söz alan Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Ercan Aras, bu projenin üreticilerin hayali olduğunu belirterek, bu hayalin gerçekleştirilmesinden dolayı teşekkür etti. Besicilere çağrıda da bulunan Aras, Bu proje ve bugünkü açıklama bizim için bayramdır. Tüm besicilerin projeye destek vermesini istiyoruz” dedi.
Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdülkadir Güneş de projede emeği geçenlere teşekkür etti ve bu projenin örnek bir proje olduğunu söyledi. Türkiye’nin farklı illerinden arayanların örnek gösterilen projeyle ilgili bilgi istediklerini ifade eden Güneş, Sayın Başkanım besicilik sizin sorununuz olmamasına rağmen siz Kayseri’de üreticinin önünü açtınız. Geldiğiniz günden beri tarım ve hayvancılığa desteklerinizi takdirle karşılıyoruz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, basın toplantısında soruları da cevaplandırdı. Başkan Çelik bir soru üzerine Kayseri’nin üretimin artması için özel teşvik kapsamına alınması için de gayret gösterdiklerini ifade ederek, “Bizim derdimiz Kayseri. Bu şehirde kişi başına düşen hasılayı artırmak için gayret gösteriyoruz. Bunun bir yolu da tarım ve hayvancılık. Ekonomimizi büyütürsek huzurumuzu da artırırız. Sizler bizden yeter ki talepte bulunun. Bizler Ankara’ya gider sizlerle birlikte kapı kapı dolaşırız” dedi.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 2257
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Beydeğirmeni Besi Bölgesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Ara 2017 13:56

BEYDEĞİRMENİ PROJESİ’NDE İLK ETAP İÇİN SON GÜNLER

Kayseri’nin geleceği için yapılmış en önemli projelerden biri olan Büyükşehir Belediyesi’nin Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi için talep toplanmaya devam ediliyor. Projenin ilk etabında talep toplama işlemleri 31 Aralık’ta sona erecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, rutin belediyecilik hizmetlerini en iyi şekilde verirken çok büyük bir yatırım bütçesi ile Kayseri ve Türkiye ekonomisi ile istihdama katkı vermeye devam ettiklerini belirtti. Gelecek nesillere üreten bir Türkiye, üreten bir Kayseri bırakmak için projeler ürettiklerini ve bu doğrultuda yapılan projelere destek verdiklerini vurgulayan Başkan Çelik, Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nin bu doğrultuda yapılan en önemli yatırımlardan birisi olacağını kaydetti.

5,5 milyon metrekare alanda kurulacak olan Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi’nde ilk etap için talep toplama işlemleri 31 Aralık’ta sona erecek. Talepler, 35 TL+KDV metrekare fiyatıyla Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı tarafından alınıyor. Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde ilk etap altyapı çalışmalarının Mayıs 2018’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi tamamlandığında en az 4 bin kişiye doğrudan iş kapısı olacak. Yaklaşık 1 milyar TL’lik bir yatırımla Kayseri’ye kazandırılacak olan projenin her yıl 800 milyon TL kaynağı şehir ekonomisine kazandırması bekleniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi
25550606_1135371736599111_8739675167618973931_n.jpg
25550606_1135371736599111_8739675167618973931_n.jpg (94.31 KiB) 67 kere görüntülendi
25550214_1135371743265777_5246841091264210547_n.jpg
25550214_1135371743265777_5246841091264210547_n.jpg (88.25 KiB) 67 kere görüntülendi
25498049_1135371789932439_6989720782508612410_n.jpg
25498049_1135371789932439_6989720782508612410_n.jpg (88.45 KiB) 67 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 2257
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Beydeğirmeni Besi Bölgesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Oca 2018 12:32

26731632_140457006629189_4268240777690364741_n.jpg
26731632_140457006629189_4268240777690364741_n.jpg (59.15 KiB) 23 kere görüntülendi
Alıntıdır

Cevapla