Hava İkmal Şehir Parkı Projesi - Kayseri Millet Bahçesi

faruk gorez

Hava İkmal Şehir Parkı Projesi - Kayseri Millet Bahçesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Ara 2014 10:11

KAYSERİYİ DÜNYA ŞEHRİ YAPACAK BİR PROJE !!!
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'ye prestij kazandıracak ve değer katacak projelerinden Hava İkmal Şehir Parkı projesini bir basın toplantısıyla anlattı. Bu projenin Kayseri'yi dünya ligine sokacağını belirten Başkan Özhaseki, projeyi iki yılda bitirmeyi planladıklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkan ı Mehmet Özhaseki'nin, Büyükşehir Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısını ilçe belediye başkanları ve belediye başkan adayları da takip etti. Hava İkmal Şehir Parkı ile ilgili bilgi vermeden önce bazı konularda değerlendirmeler yapan Başkan Özhaseki, ilçe ziyaretleri ve mahallelerde yaptıkları toplantıları anlattı. Kayseri'nin her yerinde yaptıklarını ve yapacaklarını anlattıklarını dile getiren Özhaseki, "Anlatacak çok şeyimiz var, çünkü şehrin her köşesinde alın terimiz var" dedi.
KAYSERİ'YE PRESTİJ KAZANDIRACAK PROJELER

Dönüşüm projelerinde amaçlarının eskileri yıkıp yenileri yapmak değil, Kayseri'ye prestij kazandıracak projeleri hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Başkan Özhaseki, Hava İkmal Şehir Parkı'nın da Kayseri'nin prestij projesi olacağını söyledi. Hava İkmal Merkezi'nin toplam alanının 3 milyon 400 bin m², olduğunu belirten Başkan Özhaseki, bunun 2 milyon 66 bin m²'sinin boş görünen alan, yaklaşık 500 bin m².'sinin lojmanlar, kalan bölümünün ise fabrikalar olduğunu ifade ederek, "Burası 1920'lerde planlanmış. Bir ara burada çırak mektebi açılmış ve bir anlamda mühendislik eğitimi verilmiş. Yetiştirdiği insanlarla Kayseri sanayiinin ayağa kalkmasında birkaç etkenden biri olmuş. Boş görünen alan bugüne kadar toprak yapısı nedeniyle ağaçlandırılamamış. Bu alanda sel atıkları bulunuyor. Bu yüzden dikilen fidanlar yetişmemiş. Bizim hava İkmal arazisi ile ilgili verdiğimiz dilekçede üç teklifimiz var. Biri boş olan 2 milyon 66 bin m²'sini şehir parkı yapmak. İkinci teklifimiz istenirse yeni fabrika binaları yaparak, buradaki fabrikaları taşımak ve bu alanı da projeye dahil etmek. Üçüncü teklif ise lojmanları da yeni fabrika alanına taşımak" dedi.
ŞEHİR PARKI'NDA NELER OLACAK?

Bu projeyle amaçlarının çevresiyle bütünleşmiş bir kent parkını hayata geçirmek olduğunu ifade eden Başkan Özhaseki, proje içinde yer alacak birimler hakkında bilgi verdi. Başkan Özhaseki şöyle konuştu: "Burada 160 metre yüksekliğinde bir seyir kulesi olacak. Bu kulenin Kayseri'nin simgesi olmasını istiyoruz. Kayseri'nin en yüksek binası olacak. Bir yarışma ile seyir kulesi projesi ortaya çıkacak. Bu kule üniversitenin karşısında olacak ve altında gençlerin güzel vakit geçirebilecekleri gençlik merkezi bulunacak. Ayrıca Şehir Parkında dünya mutfakları restoranları düşünüyoruz. Tabi ki Kayseri mutfağı da olacak. Bir kompleks halinde nikah ve düğün salonu düşünüyoruz. Burada sergiler için gösteri sanatları merkezi bulunacak. Parkın çevresinde 5 bin 600 metre uzunluğunda tartan pistten yürüyüş ve koşu parkuru yer alacak. Ayrıca burada tarihi geçmişine uygun bir şekilde Havacılık Merkezi olacak. Yamaç paraşütü eğitim alanı, paraşüt kursları, yelkenkanat, planör, radyo kontrollü uçak alanları gibi birimler bulunacak. Tarihi hatırası olan hangarların birisinde ise Havacılık Müzesi yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca yeni bir proje de Helikopter Taksi Durağı. Kayseri, helikopter kullanımı için uygun bir coğrafi konuma sahip. Dünyanın en önemli şehirlerinde bu hizmet bulunuyor. Bunu yapmak isteyen firmalar da var."
500 MİLYON TL'LİK PROJE

Şehir Parkının yeşili bol bir park olacağını dile getiren Başkan Özhaseki, bunun için dikecekleri her fidanın dibinde adeta bir temel açacaklarını ve ağaçlandırmaya uygun olmayan bölgeyi bu şekilde ağaçlandıracaklarını söyledi. Hava İkmal arazisi ile ilgili yazışmaların başladığını, Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki protokolleri 2-3 ayda tamamlamayı düşündüklerini ifade eden Başkan Mehmet Özhaseki, bu yılın sonuna kadar uygulama projelerini de yapmayı planladıklarını belirtti. Projeye 2015'in baharında başlayarak 2 yılda bitirmeyi düşündüklerini de dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki, projenin tahmini bedelinin 500 milyon TL olduğunu kaydetti. Başkan Özhaseki sözlerinin sonunda Türkiye'de böyle bir parkın bulunmadığını vurguladı.

http://mehmetozhaseki.com/haber.asp?id=342 KAYNAK

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 937
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen Uygar » 06 Oca 2015 10:51

Emre bey, hoşgeldiniz.

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1713
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen erdemka38 » 06 Oca 2015 18:06

Hava Ikmal projesi haberlerden anlaşılacağı üzere henüz prosedür;görüşme safhasında ancak bu sürenin uzun olacağını sanmıyorum yapımına başlandığında hızla inşaa edilebilir..

faruk gorez

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Şub 2015 14:12

Haseki başkan kto toplantı salonununda HAVA ikmal projesinden bahsetti çok şükür projeyi nihayete erdirdik hava ikmal fesbata taşınacak dedi erkilet havalanın üst tarafına mevcut askeri depoların yanında kamulaştırma yapılacakmış 750 dönüm fabrika oraya taşınacak ve inşallah dedi hava kuvvetlerinin önemli bir fabrikası olacak dedi orası savunma sanayii uzay ve uçak sanayii açısındanda çok ciddi imalatta yapan bir tesi olacak dedi orası..

havaikmalde 2 milyon m2 alan yeşil alan olacak kalan 700-800.000 m2 de yapılaşma olacak örnek bir proje olacak havaikmal projesi...

faruk gorez

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Şub 2015 01:08

inşallah en yakın zamanda resmi sözleşmeler protokoller yapılır proje başlar...

faruk gorez

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Şub 2015 01:09

Büyükşehir bel. fabrikayı hangarları fasbata taşıyacak orada yeni hangarlar fabrikalar kapalı alanlar yapacak bir de istimlak durumu var oda hayırlısıyla olacak çok güzel bir proje havaikmal...

faruk gorez

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Mar 2015 00:58

Kayseri - Türkiye?nin İlk Uçak Fabrikası Central Park Oluyor

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası Central park oluyor ATATÜRK'ün emriyle 1926 yılında Kayseri'de kurulan, Türkiye'nin ilk uçak fabrikası Milli Savunma Bakanlığı (MSB) onay verdiği takdirde 2 milyon metrekarelik yeni alana taşınacak.Türkiye'nin ilk uçak fabrikası Central park oluyor

ATATÜRK'ün emriyle 1926 yılında Kayseri'de kurulan, Türkiye'nin ilk uçak fabrikası Milli Savunma Bakanlığı (MSB) onay verdiği takdirde 2 milyon metrekarelik yeni alana taşınacak. 2 milyon 700 bin metrekarelik alanda, Havacılık Müzesinin de bulunduğu hava sporlarının yapıldığı Central Park'a dönüşecek.

Halen, merkez Melikgazi ilçesi Esenyurt Mahellesi'nde bulunan 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi'nin Erkilet'deki Fasbat Tesisleri'nde NATO'nun belirlediği askeri standartlarda C-130, C-160 ve Casa türü askeri nakliye uçaklarının fabrika seviyesi bakımları yapılıyor. Yeni düzenleme ile merkez Kocasinan İlçesi'ndeki Erkilet'te hem uçuşlar gerçekleştirilecek hem de askeri uçaklar için yedek parça ve diğer donanımların imalatı yapılacak. Kentin iki ayrı yakasındaki iki askeri tesis bütünleşmiş olacak. Bu sayede, askeri savaş ve nakliye uçaklarına yakıt sağlayan tanker uçak ile Türk Hava Kuvvetleri için üretilen Kayseri Erkilet 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndaki 221'inci Filoya katılan Airbus Military'nin yeni nesil 'A400M' nakliye uçağı ile bunu takip edecek yeni uçakların bakımı da birleştirilmiş tesiste yapılacak. Yeni tesiste, bu tür uçakları barındıracak hangarlar yapılacak.

Atatürk'ün emriyle Kayseri'de Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulan ve Türkiye'nin ilk milli uçaklarını imal eden Hava İkmal Bakım Merkezi, buradan emekli olan ve ayrılıp kendi özel işini kuranlar sayesinde Kayseri'nin Türkiye sınaisinde önemli bir yere sahip olması ve adeta bir okul görevi görmesiyle de biliniyor. Hava İkmal'de, yıllarca tornacı ustası olarak çalıştıktan sonra emekli olan 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün babası Ahmet Hamdi Gül'de onlardan biri. Cumhurbaşkanının babası Ahmet Hamdi Gül, "1941 yılından bu yana orada çalıştım ve emekli oldumk.Hava İkmal Bakım bizim çalıştığımız dönemde torna makinaları manueldi. Yetenek, beceri ve dikkat isterdi" dedi.

Halen Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki bir çok uçağa yedek parça, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne personel ve malzeme paraşütleri başta olmak üzere bir çok üretim yapan tesisteki hangarlar, eski model uçaklar için yapıldığından şimdilerde depo olarak kullanılıyor. Hangarlar bir anlamla vasfını yitirirken Hava İkmal bakım merkezinin bulunduğu alandaki toprak piste son 50 yıldır uçak inmiyor. Bu güne dek Yedek hava alanı olarak tutulan Hava ikmal Bakım merkezi çevresinde bu nedenle hava mania planı kaldırılarak, bu bölgelerde inşaat yapılabiliyor. Merkez içinde bulunan lojmanlar, asker hastanesi, Garnizon şehitliği korunacak. 2 milyon 700 bin metrekare alana sahip tesislerde halen 200 bin kapalı, 100 bin metrekarelik alan kullanılıyor.

Bu büyük projeyi planlayan ve son 4 yılda çizilen projenin hayata geçirilmesi için Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri arasında mekik dokuyan Kayseri Büyükşehir Belediye eski Başkanı ve AK Parti milletvekili aday adayı Mehmet Özhaseki, projenin Türkiye için bir ilk olacağını söyledi. Özhaseki, 'Kayseri Modeli' adını verdikleri yöntemle bu tür bir çok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Milli Savunma Bakanlığı tarafından incelemeye alınan proje ile ilgili olarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) yenilenmiş kapasitesi daha yüksek ve daha çok işçi ve teknik kadronun çalışabileceği tesislere kavuşacak. Halen kentin Erciyes Dağı eteklerinde bulunan tesis, Erkilet 12'nci Hava Ulaştırma Üssü'nde, 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi'ne ait Fabrika Seviyesi Bakım Tesisleri (FASBAT) ile birleşerek, daha verimli hizmet verecek. HKK yaklaşık 500 milyon TL gibi bir kazanımla Kayseri'deki iki ayrı tesisi hem yenileyecek hem birleştirilecek. Böylece küçük atölye ve tesisler günümüz şartlarına uygun hale getirildiği gibi HKK envanterine yeni katılan A 400 M türü yeni nesil dev nakliye uçakları ile tanker uçağın sığacağı hangarlar yapılacak. Bu hangarların en küçüğü 30 metre boyunda 75 metre eninde olacak. Yeni nesil nakliye uçaklarının da FASBAT tesislerinde bakım ve onarımı yapılabilecek. Tesisteki tüm hangar ve atölyelerin içinde bulunan malzemeler belediye tarafından taşınacak ve yeni hangarlar ve fabrikanın kapalı ve açık alanlarının yapımını Kayseri Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Erkilet hava üssündeki 2 milyon metrekarelik alana yapılacak yeni tesisler HKK vereceği proje çerçevesinde gerçekleşecek."

HAVACILIK MÜZESİ VE HAVACILIK SPORLARI YAPILACAK

Mehmet Özhaseki, Hava İkmal Bakım merkezinin eski yerine Central park düzenlemesi yapılacağını anlatırken, parkta havacılık tarihine ilişkin bir müzenin de bulunduğunu söyledi. Özhaseki, "Bazı hangarlar, kullanılmayan makineler, eski uçak parçaları, üretime ilişkin fotoğraflar muhafaza edilecek. Ayrıca, parkta paraşüt atlama kuleleri,yamaç paraşütü, yelkenkanat, ultraligt gibi etkinlikler de yapılacak. 2 milyon metrekarelik park, Kayseri'ye yeni bir çehre katacak. HKK ile yapılan anlaşma ve proje, şimdi MSB önünde. Onaylanması halinde, hem HKK hem Kayseri kenti kazanacak" dedi.,
DHA

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1713
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen erdemka38 » 21 Mar 2015 00:57

Bir türlü yol almadı bu proje aylardır onay bekliyor..

faruk gorez

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2015 01:02

ERDWM BEY bir kaç güne müjde gelecek çok büyük bir proje
3 ayaklı bir iş bu
1-hava kuvvteleri komutanlığı projesi arazi takası ve fasbata taşınma
2-milli savunma bakanlığı kısmı
3-büyükşehir hem havaikmali alacak ve fabrikayı fasbata kuracak kamulaştıma yapacak ve fabrikanın inşaatlarını ve taşımasını üstlenecek ama sonuna gelindi onay yakında gelecek inşallah...

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 937
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Hava İkmal Projesi - (Türkiye'nin En Büyük Parkı)

Mesaj gönderen Uygar » 09 May 2015 10:37

Resim

Ankara Kuzey camii ve külliyesi gibi Kayserinin de büyük bir camii projesine ihtiyacı vardır. Mevcut camilerde cuma namazlarında çok yer sıkıntısı oluşuyor. Ayrıca Hunat camii de ihtiyaca gerek yer olarak gerekse otopark olarak cevap veremez hale gelmiştir. Bu konuda büyükşehir belediyesinden bir proje bekliyorum açıkçası. Yer olarak havaikmal bence çok uygun.

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj