İstanbul Havalimanı - E-Ticaret ve Lojistik Merkezi

faruk gorez

İstanbul Havalimanı - E-Ticaret ve Lojistik Merkezi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2014 08:27

http://www.megaprojeleristanbul.com/#3-havalimani kaynak
Yap-işlet-devret modeli ile yapımı planlanan havalimanı ihalesine 2013 yılı bitmeden çıkılacak.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi'nin beş aylık çalışmalarının sonucunda havalimanının Karadeniz sahiline kurulmasına karar verildi.

İlk etapta 100 milyon yolcu kapasiteli düşünülen havalimanı Başbakan'ın talimatıyla 120 milyona çıkarıldı.

Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3.500 hektarlık bölgeye yapılacak havaalanının 6 pisti bulunacak. Dış dokusu Edirne'deki Selimiye Camii'nin İslam-Osmanlı motifinden esinlenerek yapılacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor.


UZAYDAN GÖRÜLEBİLECEK
Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek.

Arnavutköy sınırları içerisinde bulunan Tayakadın'da yapılması planlanan yeni havaalanının bu bölgede inşasında en önemli etken 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu.

YENİ HAVALİMANINDA NELER OLACAK?
Dış dokunun tamamı elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik dokuyla kaplanacak.

Zaman gazetesinin haberine göre; havalimanına ait jumbo-jetlerin iniş ve kalkışlarına uygun 3,5-4 km uzunluğunda Karadeniz'e paralel olan 4 pist ve Karadeniz'e dik uzanan 2 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.

Uçuş yolları direkt olarak önerilen kentin üzerinden uçmayı önleyecek şekilde konumlandırılacak.

Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim'e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul'un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak. Taksim'den havalimanına 15 dakikada ulaşılacak

Uluslararası finans ve ticari işlemler için 'özel ekonomik bölge' kurulacak.

Rüzgarın hızını asgariye indirecek bir aerodinamik şekilde tasarlanacak.
http://www.ntv.com.tr/arsiv/id/25355729#storyContinued

faruk gorez

Re: 3.Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2014 08:35

http://www.3havalimani.org/ kaynak
3.havalimani-konumu-nereye-yapilacak.jpg
3.havalimanı
3.havalimani-konumu-nereye-yapilacak.jpg (25.9 KiB) 1576 kere görüntülendi
3.-havalimani-nerede-yapilacak.jpg
3.havalimanı
3.-havalimani-nerede-yapilacak.jpg (135.68 KiB) 1576 kere görüntülendi
havalimani-insaati.jpg
3.havalimanı
havalimani-insaati.jpg (49.82 KiB) 1576 kere görüntülendi
3.havalimani.harfiyati.jpg
3.havalimanı
3.havalimani.harfiyati.jpg (47.07 KiB) 1576 kere görüntülendi
3.havalimani-havan-goruntu.jpg
3.havalimanı
3.havalimani-havan-goruntu.jpg (57.7 KiB) 1576 kere görüntülendi

faruk gorez

3. havalimanı inşaatında 30 bin işi çalışacak!

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2014 11:36

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, gazetecilerle birlikte 3. havalimanının bataklık alan olduğu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı. Bakan Elvan yaptığı açıklamada '"Şuana kadar 750'nin üzerinde sondaj yapılmıştır." dedi..Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, gazetecilerle birlikte 3. havalimanının bataklık alan olduğu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı. BakainsertOrderedListn Elvan yaptığı açıklamada 'Şuana kadar 750'nin üzerinde sondaj yapılmıştır. Sahanın bataklık olduğunu görüyoruz. Bu saha yıllarca kömür ocakları, kum ocakları işletmecileri tarafından yoğun olarak kullanılmış, sahada 70'e yakın açılmış olan çukurlar mevcuttur. Yine bu sahada dışarıdan gelen bazı dolgu malzemeleri de söz konusudur. Zeminde olan taban zemini çok sağlam olan bir yapıda değildir. Zaman zaman bu ocaklar dışında onlar da değişik yerlere dolgular yapmışlar tabi dışardan da dolgu malzemeleri buralara getirilmiş ve dökülmüştür. Bu havalimanın sağlam bir zemine oturması gerekiyor.

BİZ ASLINDA BU ATIL ALANI ISLAH ETTİK

Şuanda konsorsiyum dünyanın en iyi firmaları ile görüşüyor. Özellikle gerçek zemine ulaşmadan gerçek zeminin üzerinde dolgu olması nedeniyle bu dolguların önemli bir kısmı boşaltılacaktır. Bu dolgu malzemeleri çekilecektir. Bunların bir kısmı çekildikten sonra belki 20-25 metrelik kısmı kalacak buraya da 80-100 cm aralıklarla diren yerleştirilecktir. Onun da üzerinde bir filtre mekanizması olacak ve onun üzerine dolgu yapılacaktır. Bir taraftan direnlerle bataklık olan zemindeki su dışarı atılacaktır diğer taraftan da baskı yaptıkça özellikle bataklık kısma baskı yaptıkça direnden o su dışarı atılacaktır. Şuanda bunların testleri yapılıyor. Bu çalışmalar neticesinde arkadaşlarımız olumlu sonuçlar aldıklarını söylediler. İnşallah 2015 yılında havaalanı yapımına başlayacağız. Burada zaman zaman değişik eleştiriler yapılıyor. Saha gerçekten bataklık bir saha. Buralar tahrip edilmiş. Biz buraya havalimanı yapmakla bir anlamda bu bölgeyi ıslah ediyoruz. Bu bölgenin bataklık arazinin bir şekilde kullanılması da söz konusu değil. Ama biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek kullanıyoruz. Tüm milletimizin vatandaşlarımızın gurur duyacağı bir havalimanı olacaktır. Sadece, Türkiye'deki vatandaşlarımız değil yurt dışında da değişik kesimler bu havalimana yönelik değişik yazılar yazıyorlar. Özellikle havacılık sektöründe dünyanın merkezi olacak ve her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da bununla gurur duyacaktır.

DÜNYADA BENZERLERİ VAR

Bu şantiye dünyanın en büyük şantiyesi olacak. 30 Bin işçi çalışacak. 3 Binin üzerinde makina burada çalışacak. Diğer taraftan diren sistemi nerelerde kullanılmış diye baktığmızda ABD'de Avustralya'da, Singapur'da bu tekniklerin kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar gayet iyi gidiyor, rayında gidiyor sıkıntımız söz konusu değil. DHMİ'de gelişmeleri yakından takip ediyor. Tüm mimari tasarımlar Türk ve İngiliz firmaları tarafından gerçekleştiriliyor. Herşey tamamen Türk mühendisleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Şuana kadar 300 milyon euro civarında makina alınmıştır ve alınmaya devam edecektir. Burada yapılan çalışmalar etüd çalışmalarıdır, sondajlardır. Zemin etüdlerinde bazı ara yolların açılmasında bu araçlara ihtiyaç duyulacak. Şuanda yapılan çalışmalar sondaj ve zemin etüdü çalışmalarıdır. Tamamıyla bir bütün olarak orman izni alındıktan sonra havalimanı yatırım çalışmalarına süratle başlanacaktır. Kesinlikle bir süre uzatımı söz konusu değil. Burada tabi bataklık olan zeminler olduğu gibi bataklık olmayan zeminler de var.

KAMU ZARARI OLMAYACAK

Bize herşeyi açık açık sorabilirsiniz. Sözleşmemizde kodun değiştirilebileceğini söylemişiz. Hatta firmalar teklif verirken bunu sormuşlar. Kod değişikliği söz konusu olabilir mi diye. İlgili şirketlere burada bir kod değişikliği mümkün olabilir diye kullanmışlar ve bunu da tüm taraflara bildirmişler. Biz, gelen soru şu. Siz kodu düşürdüğünüz zaman bir problemle karşı karşıya kalır mısınız? Olmazsa olmazımız mania ile ilgili herhangi birşey olmayacak. Mania ile ilgili problemin olmadığını gösteriyor şuanda. Kodun düşürülmesi evet düşürülecek uygulama projesinde siz detay çalışıyorsunuz. Bizim için esas olan alan projesidir. Projede bu kodu değiştirebilirsiniz denmiştir. Kod değişikliği demek maliyetlerin düşmesi anlamına gelmiyor. Daha az yatırım yapacaklar devleti zarara uğratacaklar deniliyor böyle birşey yok. Konsorsiyumun öngördüğü rakamın üzerinde bir yatırım olacak bunu hep birlikte göreceğiz. Konsorsiyumun öngördüğü 10 milyar euro'nun altında bir rakam olursa o rakam da yine devletin lehine kasasına girecek dedik. Bu da açık bir şekilde ifade edildi. Bu konuda kimsenin kaygı duymaması gerekiyor.

KARŞI ÇIKANLAR DA ALLAH RAZI OLSUN DİYECEK

Buna kim karşı çıkıyor. Yurt dışındaki bazı gazeteler, bazı ülkeler ve buna yönelik değişik makaleler. Diğer taraftan da içeride bizim boğaz köprüsü yapımına hayır diyenler, otoyol yapımına hayır diyenler bugün de bu havalimanının yapımına hayır diyorlar. Bunlara hayır diyenler yapılanların tamamını kullanıyorlar. Yarın bu havaalanı bittiğinde bu arkadaşlarımız yine evet bunları söyledik ama Allah onlardan razı olsun Türkiye'ye dünyanın en büyük havalimanını kazandırdılar diyeceklerdir bundan emin olun.

EVET BATAKLIK AMA BUNUN DA ÇÖZÜMÜ VAR

Jeoloji mühendisleri odası bıraksınlar siyaseti kendi mühendislerinin hakkını savunsun. Buradaki sistemi mekanizmayı nasıl yapacağımızı detaylı olarak anlattım. Bu arkadaşlar dünyadaki hangi gelişmeyi takip ediyorlar? Singapur'da bu yöntemlerin kullanıldığını biliyorlar mı? Gerçekten somut delilleri varsa koysunlar ortaya ben her ortamda bunu konuşmaya açığım. Yapılan bir şeyin açıklamanın hele hele mühendisler odasının yaptığı açıklamanın bilimsel olması lazım. Burad bataklık var diyorlar evet bunu biz de biliyoruz. Arkadaşlarımız yoğun olarak çalışıyorlar. Testler yapıldı ve son derece müsbet sonuçlar alınıyor. Biz bunu kendi imkanlarımızla kendi gücümüzle kendi milli değerlerimizle de yapacağız ve milletimizin vatandaşımızın hizmetine sunacağız.

SİYASİ PARTİLERİN MİLLETE SAYGISI OLMASI LAZIM

Cumhurbaşkanımız 12 yıllık dönemde Türkiye'yi geri kalmış bir ülke konumundan gelişmiş bir ülke konumuna getirmiştir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bunu herkes söyleyecektir. Türkiye'ye çağ atlatan siyasi önderdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın biliyorsunuz en son seçimlerde milli irade sayın Cumhurbaşkanımız için şunu söyledi. Evet ben Başbakanımızı 12 yıl hizmet eden insanı Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorum dedi. Millet bunu dedi. Bugün siyasi parti liderleri tarafından STK'lar tarafından sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratma girişimleri sadece Cumhurbaşkanımıza olan bir saygısızlık değil millete saygısızlıktır. Millet bunu dediyse ve demiştir ve Cumhurbaşkanı makamına oturtmuştur. Bir siyasi partinin millete olan saygısı varsa Cumhurbaşkanımıza da saygı göstermek durumundadır.

ÇED ALMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çok detaylı bir yatırım yapılıyor. Bu etüd süreci son derece önemli hususlar. Çok kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Şimdi, bu havalimanımız için çevresel etki değerlendirme raporumuz var. Biz uluslararası arenada da bu havalimanının gerçekten yapılabilir olabileceğini göstermek için ÇED çalışmalarına başladılar. Uluslararası düzeyde de bu çalışma tamamlanmış olacak önümüzdeki günlerde. Biz hem konsorsiyum hem de bizler herşeyimizi paylaşmaktan zevk duyuyoruz.

BU İNTİHAR ETMEK OLUR

Konsorsiyum buraya 10 milyar euro harcayacak ve bir de her yıl 22 yıl boyunca devlete 1 milyar euro para ödeyecek. Böyle bir işi yapan konsorsiyum zayıf bir iş yapabilir mi? Bu kendisini intihar etmek demektir. Hem denetim açısından hem de yapılan işler açısından takip ve gözlem söz konusu. Mania dediğimiz şey rüzgar değil uçakların iniş kalkışı için engel teşkil eden bir husus var mıdır tepe var mıdır esas bu. Bu konuyla ilgili uygulama projesi yapıldı ve hiç bir engel kalmadı. Kodun düşürülmesi ile birlikte mania ile ilgili en ufak bir problemimiz söz konusu değildir. Rüzgar testleri yapıldı ve arkadaşlarımızın hepsinin ortak kanaati hiç bir sıkıntı olmadığı yönünde.

CİDDİ TASARRUF SAĞLANACAK BURADAN

Havacılık sektörü yıllık ne kadar büyüyor yüzde 14,5. Bu kadar hızlı büyüyen bir sektör. İkincisi, Türkiye ve İstanbul hava trafik yoğunluğu en fazla dünyada en fazla olan bölgelerden biri konumuna geldi. Dolayısıyla inanılmaz bir transit taşımacılıkta artış var. Üçüncüsü, transit taşımacılıkta İstanbul Havalimanı'nın kullanılması demek transit taşımacılık yapan şirketlerin yakıttan yüzde 10 tasarruf sağlaması demektir. Maliyetlerin yüzde 30'u yakıttır havacılık sektöründe. Bununla havacılık şirketleri de bu vesile ile ciddi bir tasarruf yapacaklardır. Biz, 2017 yılından itibaren Atatürk Havalimanı artık ihtiyaçlara cevap veremeyek konuma gelecek' dedi.

Sabah

faruk gorez

3.havalimanında 'bataklık' iddialarına yanıt

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2014 15:14

DHMİ Genel Müdürlüğü'nden, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanına ilişkin, 'Dört milyarı bataklık yutacak' şeklindeki iddiaların, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulü olduğu bildirildi.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yeni İstanbul havalimanında, mevzuat ve sözleşme hükümlerine istinaden pist kotunda yapılan düzenlemeye ilişkin bazı basın yayın organlarında gerçek dışı haberler yer aldığı kaydedildi.

İnsafsız bir karalama kampanyası

Tamamlandığında, dünyanın en büyük yolcu kapasitesine sahip havalimanlarından biri olması hedeflenen yeni İstanbul havalimanının, Türk ulaştırma tarihinin en önemli vizyon hamlesi olarak şimdiden tarihe geçtiği ifade edilen açıklamada, "halk tarafından büyük ilgi ve takdir gören bu eserin, insafsız bir karalama kampanyasına maruz bırakılmasının" üzücü olduğu belirtildi.

Bazı basın yayın kuruluşlarında zaman zaman yer verilen eleştiriler hakkında DHMİ'den birçok kez gerekli açıklamaların yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakan Elvan'ın açıklamaları en yetkili ağızdan en kesin cevap oldu"

"Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, inşaat sahasında yaptığı açıklamada, tüm iddiaları ayrıntılı bir şekilde cevaplandırmış, gerçekleri en küçük bir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, 'Kot düzenlemesi' konusunu da açıklığa kavuşturmuş; bu işlemin maliyetlerin düşmesi anlamına gelmediğini kesin bir şekilde ifade etmiştir. Bu açıklama, pist kotunun düzenlenmesi işlemini, muhayyel bir kamu zararı olarak takdim etmeye çalışanlara, en yetkili ağızdan en kesin cevap olmuştur. Maksatlı iddiaları temelden çürüten bu açıklamalara rağmen, müzmin bir hizmet ve yatırım karşıtlığına dönüşen haberlerin hala manşetlere taşınması düşündürücüdür.

Kot seviyesindeki düzenleme de dahil, İstanbul yeni havalimanı ile ilgili çalışmalar, ciddi teknik ve bilimsel verilere dayanmaktadır. Yer seçimi, ihale ve çevresel faktörlerle ilgili süreç içindeki tüm işlemler, ilgili kuruluşlarla koordineli bir şekilde mevzuat ve yasalara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Kamu yararı, uçuş güvenliği, mevzuat ve yasalara uygunluk hususunda en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde yapılan çalışmalar, bundan sonra da aynı duyarlılık ve titizlikle sürdürülecektir."

"Bu büyük yatırımı tartışmaya açmaya yönelik beyhude çabalar"

Kot değişikliğinin görevli şirkete sağlayacağı maliyet avantajının DHMİ lehine değerlendirilebilecek bir konu olduğu belirtilen açıklamada, "Dört milyarı bataklık yutacak" şeklindeki iddialar, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulüdür. Bu büyük yatırımı kamuoyu önünde tartışmaya açmaya yönelik beyhude çabalardır" ifadelerine yer verildi.
AA

faruk gorez

Re: 3.Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2015 10:53

http://rayturk.net/3-havalimani-na-70-k ... lacak.html
3.havalimanına ulaşımı kolaylaştırmak adına , 70 km metro hattı yapılacak !!!

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 923
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: 3.Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen Uygar » 03 Oca 2015 11:03

Proje tamamlandığında ülkemiz adına güzel bir prestiji olacak. Dünyanın en iyileri arasında olan Türk Hava Yolları ile birlikte Türkiye'nin adı daha çok duyulacak.

faruk gorez

3.havalimanı metro ihalesi 16 Ocak'ta!

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2015 11:37

3.havalimanı metro ihalesi 16 Ocak'ta!

3. Havalimanı'na ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 70 kilometrelik metro yapılacak. Yeni metro, aynı zamanda mevcut metro ağı, Marmaray ve metrobüs ile entegre olacak. Ayrıca 3. Havalimanı tren istasyonu, yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçerek gelecek yeni bir hızlı tren hattının da kullanılacağı şekilde dizayn edilecek. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, İstanbul 3. Havalimanı raylı sistem bağlantısı etüd proje ve mühendislik projelerinin hazırlanması için, 16 Ocak'ta ihale düzenleyecek. Ön etütlere göre, 3. Havalimanı raylı sistemi, yeni yapılacak hatla Gayrettepe metro ve Halkalı tren istasyonlarına bağlanacak. Demiryolu hattı ise hızlı trenin havalimanından sonra devam ederek Halkalı İstasyonu'na ulaşması için kullanabileceği şekilde, 'havalimanı ekspres treni ile hızlı trenin kullanabileceği' formda projelendirilecek. Aktarma merkezleri ve kent içi raylı sistem hatlarıyla entegrasyonu sağlayacak güzergah etütleri yapılacak ve uygun güzergah belirlenecek.

EN YÜKSEK HIZLI TREN
Projede kullanılacak trenler için de özel bir çalışma yapılacak. Olası en yüksek hızlı araç olarak belirlenerek, havalimanına erişim süresi minimize edilecek. Aracın kabin görünüşü, yüksek hızlı tren silueti verecek aerodinamik görünüşte olacak. Bu tanıma uyan beş alternatif tasarım geliştirilecek. Araç iç mekan tertibinde engelliler için özel alan öngörülecek. Ayrıca bagajlı yolcuların pratik kullanımını sağlayacak düzenleme yapılacak. 3. Havalimanı raylı sistem projeleri bir yılda tamamlanacak.

Hasan Ay-Sabah

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 923
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: 3.Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen Uygar » 03 Oca 2015 19:40

Üçüncü havalimanı, İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde yapılacak havalimanı. İhaleyi 3 Mayıs 2013'de 22 milyar 152 milyon Avro'luk cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazandı. Havalimanının ilk etabı 42 ay içerisinde 2017'de IATA uçuş tarife döneminde hizmete girecek. Projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atılmıştır. Projenin tamamının 2018 yılında bitmesi ile Atlanta Havalimanı'nı geçerek dünyanın en yüksek kapasiteli havalimanı olması beklenmektedir.

İnşaat süreci

Havalimanı hakkında yürütülen çalışamlar devam etmektedir. İnşaat süreci 3 etaptan oluşacak:

1. Etap (en geç 42 ay sonra hizmete girecek -2017 )
2 adet bağımsız paralel pist (3750m*60m)
1 adet cross pist (3750m*60m)
3 adet parelel taksirut (3750m*45m)
Yüksek hız ve bağlantı taksirutları
Apron
Terminal binası
Hava trafik
Haberleşme ve meteroloji sistemleri
diğer hizmet binaları ve sistemler

2. Etap
Akpınar yerleşimi tarafına 1 adet bağımsız pist (3750m*60m)
1 adet paralel taksirut (3750m*45m)

3. Etap
Tayakadın-Yeniköy tarafına 1 adet bağımsız pist (3750m*60m)
1 adet paralel taksirut (3750m*45m)
Mevcut yerleşkenin güneyine 1 adet cross pist (3750m*60m)
1 adet paralel taksirut (3750m*45m)

Kaynak : Wikipedia
Dosya ekleri
fft99_mf3116944.Jpeg
fft99_mf3116944.Jpeg (79.16 KiB) 1558 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 3.Havalimanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 14:02

3. Havalimanı inşaatında aksama yok!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, üçüncü havalimanı inşaatının da gayet iyi gittiğini söyledi. Elvan, "Hedefimiz ilk etabı 2017 yılında açmak'' dedi.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, üçüncü havalimanı inşaatının da gayet iyi gittiğini söyledi. Elvan, "Hedefimiz ilk etabı 2017 yılında açmak. Zeminle ilgili de bilgi vereyim; dünyada birçok havalimanı, örneğin San Francisco bataklık zemin üzerine inşa edilmiştir. Bırakın bataklığı biz denizin üzerine havalimanı yapıyoruz (Ordu-Giresun ve Rize Havalimanlan). Biz bu teknolojiye sahibiz, hiçbir eksiğimiz ve sıkıntımız da yok. Bataklığın kurutulmasına yönelik olarak da çalışmalar tamamlandı, testler sürdürüyorlar. Hiçbir sıkıntı yok. Hiçbir gecikme de söz konusu olmayacak" dedi.


Hürriyet


Cevapla