Derbent Aladağ Kayak ve Doğa Sporları Turizm Merkezi

Cevapla
faruk gorez

Derbent Aladağ Kayak ve Doğa Sporları Turizm Merkezi

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2014 15:06

Aladağ Turizm Bölgesi Olarak İlanını Bekliyor

Konya’nın Derbent ilçesinde bulunan Aladağ’ın Kış Sporları Merkezi olması için ilk adım olan turizm bölgesi olarak ilan edilmesi beklenirken, dağın karla kaplı yamaçlarında kayak dersleri daha tesisler yapılmadan verilmeye başlandı.
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar’da Türkiye Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi ve kayak Antrenörü Zarif Yıldırım’dan Aladağ’da kayak dersleri almaya başladı. Dağın bin 800 metrelik yamaçlarına gelen Başkan Acar, bölgenin tanıtımı için kayak takımlarını giyerek kayak yaptı.
54 yaşında olmasına rağmen rahatlıkla kayak dersleri alabildiğini vurgulayan Başkan Acar, “Burada çam ormanlarının üzerinde, bin 800 metrelerde kayak keyfi yaşadık. Tüm Konyalı hemşehrilerimizi de burada bu kayak keyfini yaşamaya davet ediyorum. Konyalı hemşehrilerimiz bu güzelliklerden ve kayak zevkinden mahrum kalmaması için ilk etapta belediyemiz imkanlarıyla günü birlik faydalanabilecekleri içerisinde, salonu, mutfağı ve tuvaletleri olan bir prefabrik tesisi buraya kazandırdık. Burada kayak keyfi ile birlikte çaylarını içebilecekler, ısınıp dinlenebilecekler” dedi.
“KAYAK PİSTİ YAPILMADAN KAYAK YAPILABİLİYOR”
Aladağ’da daha kayak pisti alanı yapılmadan rahatlıkla kayak yapılabildiğini belirten Başkan Acar, bölgedeki kar kalitesinin sıkıştırılmadan dahi bu imkanı sağlayabildiğine dikkati çekerek, “Biz Aladağ’ı kayak için her şeyiyle hazır diyoruz, tesislerimizin de bir an önce yapılması için sabırsızlıkla bekliyoruz. Biliyoruz ki, tüm Konyalılar da bu tesislerin tamamlanması için sabırsızlanıyor. İnşallah önümüzdeki bir ay içerisinde başbakanımız ki, kendilerinin de bilgisi var, dosyayı tekamül ettirdik, kendilerine arz edeceğiz. Bakanlar Kurulu kararıyla Aladağ turizm merkezi ilan edilecek. Ve bununla çok ciddi bir ivme kazanacak bu bölge inşallah. 2015 yılında tesislerimiz, teleferiğimiz ve diğer hizmetlerimiz, pistimiz yapılacak. İnşallah tüm Konya’yı hatta başkentimizi burada kayak yapmaya bekliyoruz. Bu güzelliği herkesin görmesini istiyoruz” diye konuştu.
NASIL BİR KAYAK MERKEZİ OLACAK?
Belediye Başkanı Acar, Konya’nın Kış Sporları Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ’da hayata geçirilecek kayak merkezi projesi kapsamında, ilk etapta bir acemi pistinin yapılacağını belirterek, “Zaten üç pist alanımız var. Birinci etap bin 700 metrelerde başlıyor, bin 800 metreleri buluyor 900 metre uzunluğuna sahip o acemi pisti. Ondan sonra bin 100- bin 200 metrelerde ise usta pisti ve profesyoneller için pistler var. Bir de 10 kilometreyi aşkın bir birbirleriyle bağlantılı paralel şekilde pist alanlarımız var. Yani burada yamaçlarımız çok doğal, doğal bitki örtüleriyle kaplı. Geven dediğimiz buraya özgür bitki yapısı, karı da çok güzel tutuyor. Dolayısıyla hem karın kalitesi, hem karı tutma olayı, yem yamaçların eğimi, burada çok güzel pist alanları oluşturuyor. Hiç sıkıştırmadan hiçbir pist yapılmadan bile doğal ortamda kayak yapmak mümkün ki, pist yapıldığında çok harika kayak alanları oluşacak. Burası, sadece 3-4 ay kayak hizmeti vermeyecek, yılın diğer aylarında da yamaç paraşütü, dağ bisikleti, dağcılık, treeking ve yürüyüş ile off-road tutkunlarına güzel bir mekan oluşturacak. Burada kongre merkezleri oluşacak. 2015’te turizm merkezi ilan edilince de ki işadamlarımız bunu bekliyor, çünkü devletten teşvik alarak burada otel ve 5 yıldızlı konaklama yerlerini çok rahatlıkla yapabilecekler” dedi.
“KAYAK SPORUNU KONYA’DA YAYGIN BİR ŞEKİLDE BAŞLATMAYI PLANLIYORUZ”
Türkiye Kayak Federasyonu Konya İl Temsilcisi Zarif Yıldırım ise, Konya’nın da kayak sporunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için düğmeye basılan Kayak Merkezi Projesi’nin hayata geçmesini beklediğini söyledi. Konya’da öğrenci ve diğer kesimlere kayak dersleri verilmesinin de bu faaliyetlerden yalnızsa bir tanesi olduğunu dile getiren Yıldırım, “Gerek MÜSİAD gerekse Konyaspor yetkilileri ve Konya’nın önde gelen kişileri kayak sporu ile ilgili olarak bizimle yakın temas halindeler. Görüşüyoruz, önümüzdeki hafta inşallah Allah nasıp ederse Konyaspor ile bir sözleşmemiz olacak. Kayak sporunu Konyaspor ile birlikte Konya’da yaygın bir şekilde başlatmayı planlıyoruz. Konya’mız için şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
Konya’nın yakın gelecekte kayak branşında da adından söz ettirmesi için Konya’nın bir kayak tesisine sahip olması gerektiğini bunun için de çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Yıldırım, “Konya’nın da tesisinin olması, bu branşta Konya’yı bir adım daha öne çıkaracaktır Türkiye’de. Bununla ilgili gerekli altyapı çalışmalarına hız vermiş durumdayız, önümüzde de Konya’dan çok güzel sporcular yetişeceğinin şimdiden garantisini verebiliriz. Çünkü, geçen yıl Türkiye şampiyonasında 20’inci olan bir çocuğumuz var bu konuda. Bununla ilgili güzel çalışmalarımız var, ileriki zamanlarda bunu hep beraber göreceğiz” dedi.
"ALADAĞA TESİS ANLAMINDA ULUDAĞ’A EŞDEĞER"
Aladağ’ın tesis anlamında Uludağ’a eşdeğer, hatta daha fazla artılarının da olduğunu dile getiren Yıldırım, Aladağ’ın en büyük özelliği, Uludağ’la eş değer dağ yüksekliğine sahip olması, 2 bin 385 metre dağ yüksekliği var. Bir de pistimiz bizim kuzey pist, bu dünya üzerinde en fazla tercih edilen, en fazla aranan pist yönüdür. Bu da Derbent Aladağ’da mevcut, pistin uzunluğuna baktığımızda toplam 15 kilometrelik pist uzunluğu elde ediyoruz bu da Alp disiplini ve kuzey disiplini yapılabilmesi için son derece uygun bir uzaklık, bu da burada mevcut. Bir de Derbent’in en büyük artısı kar kalınlığını yeterince uygun olması, zemindeki karın özelliği de kristal ve toz kar yapısına sahip olması, bilindiği üzere kristal kar, kayak sporunun en verimli şekilde yapılmasını sağlayan kar çeşididir. Bunu da burada sağlamış durumdayız, Konya’ya yakınlığı itibariyle de 50 kilometrelik yol mesafesine sahip, bu da bir kayak tesisi için şehir merkezine yakınlığı aranan en önemli özelliklerden bir tanesidir, bunu da sağlamış oluyoruz, bu teknik özelliklerin hepsi Aladağ’da mevcut ve kayak tesisi için en uygun potansiyel vardır. Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerimizde de sunmuş olduğumuz bu teknik özellikler Türkiye’de bunun bir başka benzerinin olmadığını göstergesi, bunu da burada çok net söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
İHA

faruk gorez

Re: Aladağ Kış Sporları Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Şub 2015 00:25

Aladağ ile ilgili çalışmalara başlandı inşallah güzel bir kayak merkezi olacak burası....

faruk gorez

Re: Aladağ Kış Sporları Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Mar 2015 12:27

Konya'nın ilk kayak merkezi Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın Kış Sporları Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ Kayak Merkezi Projesi ile ilgili bu yıl içinde daha somut adımlar atılacağını söyledİ.

Akyürek ve ilçe belediye başkanları, Derbent Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte Aladağ'da bir araya gelerek, kayak merkezi oluşturulacak alanda beyaz örtü üzerinde kayak keyfi yaşadı.

Akyürek, Aladağ'ın artık ilgi alanlarına dahil olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeye sahip çıktıklarını ifade eden Akyürek, şunları kaydetti:

"Derbent Belediyesi ile Konya'nın ilk kayak merkezini Aladağ'da oluşturacağız. Bugün burada belediye başkanlarımız ve belediye yöneticisi arkadaşlarımızla ve buranın alan projesini hazırlayan arkadaşlarımızla bu mevsimde kar durumu nasıl diye bir inceleme yapmış olduk.

Bugünlerde Konya merkez ile ilçelerde kar yokken Aladağ'da 75-80 santimetre civarında kar var. Ortam kayak yapmaya son derece müsait.

Konyamıza yakın bölgede, Ilgın, Beyşehir, Hüyük, Seydişehir ve Doğanhisar ilçelerimiz de buraya çok yakın. Çalışmalarımız devam ediyor.

Konya'nın Kış Sporları Merkezi olması için çalışma yürütülen Aladağ Kayak Merkezi Projesi ile ilgili bu yıl içinde daha somut adımlar atılacak."
konhaber
kayak2.jpg
kayak2.jpg (140.1 KiB) 1067 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Aladağ Kış Sporları Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2017 16:54

Derbent Aladağ Kayak Merkezine Kavuşuyor
Konya Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Derbent Aladağ’da kurulması planlanan kayak tesisleri alanında incelemelerde bulundu. Başkan Akyürek, kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarla bölgeye oluşturulacak turizm tesislerinin Derbent İlçesine ve Konya’ya katkı sağlayacağını söyledi. Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya’da kış turizminin oluşturulmasının önemli bir gelişim olacağını belirterek, yatırımları başlatacak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.


Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ilçe belediye başkanları, Derbent Aladağ’da kurulması planlanan kayak tesisleri bölgesinde inceleme yaptı.

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, 2 bin 400 rakamlı Aladağ’ın Türkiye’nin ilk 5 kayak merkezinden biri olacağının uzmanlarca tespit edildiğini belirterek, Konya’ya bu güzelliğin kazandırılmasında büyük emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti. Kurulması planlanan tesisler ile ilgili fizibilite raporunun Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandığını kaydeden Acar, yaz aylarında mekanik tesisler, enerji nakli ve günübirlik tesisler yapılmasının planlandığını dile getirdi.

ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın bir tarih ve kültür şehri olmasının yanında aynı zamanda yılda yaklaşık 2,5 milyon kişinin geldiği bir turizm şehri olduğunu belirterek, turizmin çeşitlilik gerektirdiğini söyledi.

Derbent Aladağ’ın kar yapısı, kar miktarı, eğimi ve doğal güzelliği ile tesis yapımına uygun olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bölgenin turizm alanı ilan edilmesiyle ilgili bir çalışma yürütülüyor. Sonrasında günübirlik kullanım alanları, turizm tesisleri, konaklama mekanları oluşturulacak. Bu tür turizm alanlarında sadece kışın değil, 12 ay kullanıma uygun tesisler oluşturmak gerekiyor. Belediye olarak bu alanda elimizden gelen desteği vereceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız da buraya katkıda bulunacak. Çalışma, kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarla yürüyecek. Turizm tesisi Derbent’e ve şehrimize katkı sağlayacak” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Konya Valisi Yakup Canbolat da bir turizm şehri olan Konya’da kış turizminin oluşturulmasının önemli bir gelişim olacağını belirterek, “Burasının hem Antalya’ya yakınlık, hem kendi iç potansiyeli olması, 130 bine yakın üniversite öğrencisinin olması nedeniyle yöreye büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunun ilk adımını yerel yönetimlerimiz ve bakanlığımız atıyor. Sonrasında buranın gelişmesine paralel özel sektörün girmesi beklenir. Derbent Belediye Başkanımıza ve bütçeye büyük bir kaynak koyarak yatırımları başlatacak olan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Konya Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in kar motorları ile alanda inceleme yaptığı programa Derbent Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yöneticileri, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programa katılanların çoğu ilk kayak deneyimlerini yaşarken özellikle çocuklar gönüllerince eğlendi.
Konya Büyükşehir Belediyesi
16195908_1213719925390271_6709043225855110797_n.jpg
16195908_1213719925390271_6709043225855110797_n.jpg (46.08 KiB) 832 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Derbent Aladağ Kayak Merkezi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Tem 2017 12:20

Futbol takımları Konya'nın bu ilçesinde kamp yapabilecek!
Konya Valisi Yakup Canbolat, Aladağ Kayak Merkezi projesi hakkında bilgi aldı.
Futbol takımları Konya'nın bu ilçesinde kamp yapabilecek!
detay1500455589.jpg
detay1500455589.jpg (47.66 KiB) 775 kere görüntülendi
Konya’nın Derbent ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Konya Valisi Yakup Canbolat, İlçe Belediye Başkanı Hamdi Acar’ı makamında ziyaret etti.

Başkan Acar, Vali Canbolat’a Aladağ’a yapılması düşünülen kayak merkezindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Acar, “Aladağ’da 30-35 kilometrelik bir kayak pisti elde edebiliyoruz. Yaz aktiviteleri yapma adına da önemli projelerimiz var. Yamaç paraşütü, Off- Road ve bisiklet sporlarının yapılabileceği alanlar kazandırmayı hedefliyoruz. Aladağ, özellikle kısa zamanda futbol takımlarının kamp yapabileceği bir yer haline gelecek. Büyükşehir Belediyemiz ilk tesisin ihalesini yapmak için çalışmalara başladı. Sayın Tahir Akyürek kayak merkezinin kazandırılması için bu noktada üzerine düşen görevden daha fazlasını yapıyor. İnşallah Aladağ, Konya’nın turizmine önemli katkılar sağlayacak.” dedi.

Konya Valiliği görevine başladığı tarihten itibaren Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar’ın kendisine Aladağ Kayak Merkezi hakkında bilgiler verdiğini ifade eden Vali Yakup Canbolat da Aladağ’ın Konya’daki turizme bakış açısını değiştireceğini ifade etti.

Bir önceki görev yerinde kayak merkezi çalışmaları yaptığını dile getiren Vali Canbolat, “Hakkâri valisiyken de bu kayak işleriyle biraz uğraştık. Orada da kayakçılığa yönelik alt yapı çalışmalarıyla ilgili faaliyetler gerçekleştirdik. O yüzden bir vali olarak bu konuya vakıfım. Kayakçılıkta önemli olan mevsimsel olarak düşen kar miktarı ve coğrafyanın buna müsait olup olmadığıdır. Aladağ için yapılan fizibilite çalışmalarında kayakçılığa 4-5 ay civarındaki bir sezonda müsait olduğu görülmüştür. Coğrafya olarak da, topoloji olarak da Aladağ kayakçılığa müsait olarak görünüyor. Kar yapısı açısından da bu sporun yapılmasında herhangi bir sakınca yok.” dedi.

ALADAĞ, KONYA EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Projedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getiren Konya Valisi Yakup Canbolat, “Büyükşehir Belediyemiz projeleri detaylandırdı. Bu çalışmaların nihayetlenmek üzere olduğunu söyleyebiliriz. Sonra Aladağ ile ilgili ihale süreci başlayacak. “Kayakçılık, Konya’ya ne kazandırır” diye soracak olursak; Konya Selçuklu başkenti, yani Kadim bir başkent… Bu başkentte bir turizm anlayışı var. Ancak bu anlayışın geliştirilmesi gerekiyor. Geliştirmek için de en önemlilerinden biri de kayakçılık olacaktır. Derbent’in Konya kent merkezine ve havalimanına yakın olması, büyük bir şehre yakın lokasyona sahip olmasının getireceği büyük avantajlar olacaktır. Bu hem Konyalı hemşerilerimizin hem de diğer illerde yaşayan vatandaşlarımızın buraya gelmesini kolaylaştıracaktır. Ciddi anlamda Derbent ilçemizde ve Konya’mızda turizme bakışı değiştireceğini düşünüyorum. Aladağ, böylece ekonomik anlamda kente de ciddi manada gelir sağlayacaktır.” dedi.

KONYA, DOĞA SPORLARININ MERKEZİ OLACAK

“Aladağ’ı sadece bir kayak merkezi olarak değerlendirmememiz gerekiyor.” diyen Vali Canbolat, Derbent’in temiz havasının ve imkânlarının 365 gün kullanılmasını amaçlandığını vurguladı.

Canbolat, “Özellikle yaz mevsimlerinde yayla turizmini faaliyete geçirebiliriz. Sportif etkinlikleri de içerisinde barındıran ve kış mevsimlerinde de kayakçılık ile ön plana çıkan bir merkez haline gelmesini arzu ediyoruz. Koordinasyon olarak Konya Valiliği bu göreve her zaman hazırdı. Büyükşehir Belediyemiz, milletvekillerimiz ve Derbent Belediye Başkanımız Hamdi Acar ile birlikte iş birliği yaparak, Aladağ’ın doğru şekillenmesi ve doğru bir yatırımın kazandırılması adına her türlü desteği vermeye hazırız.” İfadelerini kullandı.

Derbent programı çerçevesinde 2001 yılında şehit olan Jandarma Er İsmail Kıvrak’ın baba ocağını da ziyaret eden Vali Yakup Canbolat, şehit ailesinin acılarını paylaştı.
konhaber

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12010
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Derbent Aladağ Kayak Merkezi Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 26 Ara 2017 15:04

"Konya kış turizminde söz sahibi olacak"
Bakanlar Kurulu’nca "Derbent Aladağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" olarak tespit ve ilan edilmesi kararı başta Derbent olmak üzere Konya’da mutlulukla karşılandı. Belediye Başkanı Acar, yaptığı açıklamada, " Tesislerin yapımını 17 Aralık 2018 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

http://www.konhaber.com/haber-konya_kis ... 91095.html

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12010
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Derbent Aladağ Kayak Merkezi Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Oca 2018 12:35

detay1514970458.jpg
detay1514970458.jpg (66.41 KiB) 571 kere görüntülendi
http://www.konhaber.com/haber-tahir_aky ... 94044.html

Tahir Akyürek: Aladağ için ne gerekiyorsa yapacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Konya’nın beklediği proje hayata geçiriliyor. Derbent Aladağ’ın “Turizm Merkezi” ilan edilmesinin ardından kış sporlarının profesyonelce yapılabilmesi için yakın zamanda birinci etapta mekanik tesisler ile günü birlik tesislerin temelinin atılması planlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Aladağ Kayak Merkezi’nin hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. " dedi.
Tahir Akyürek: Aladağ için ne gerekiyorsa yapacağız

Konuyla ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile görüşen Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, proje hakkındaki gelişmeleri anlattı.

Başkan Acar, “ Bakanlar Kurulu’ndan geçen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan turizm ilanı kentimiz için çok önemliydi. Çünkü turizm ilanı olmadan bu alanda bize tahsis edilemediği ve orman olarak belirtildiği için Büyükşehir belediyemiz ile birlikte hiçbir şey yapamıyorduk. Şu andan itibaren ise inşallah buranın tahsisi yapılıyor. Birinci etapta mekanik tesisleri, günü birlik tesisleri tamamlayacağız. Ve Konya’yı kayak ve kış sporlarıyla tanıştıracağız.” dedi.

Derbent’in turizm merkezi ilan edilmesiyle birlikte bölge için proje hazırlığı içerisinde olan yatırımcıların ciddi anlamda teşvik alacağını dile getiren Başkan Hamdi Acar, “Tabi onayın ardından ikinci bir avantajı da yatırımcılara ciddi anlamda teşvik alacak olmalarıdır. Bu anlamda sadece Konya’mıza değil İç Anadolu Bölgesi’ne de büyük katkı sağlayacak.
İnşallah Kayseri Erciyes’ten sonra Derbent Aladağ Kayak Merkezi de önemli bir boşluğu dolduracak. Tesislerin tamamlanmasıyla birlikte Derbent, bir buçuk milyonu geçen Konya merkez nüfusumuzun daha rahat hareket edebileceği, nefes alabileceği ve motivasyon sağlayacağı bir yer olacak. Kayak sporu 7’den 70’e herkesi ilgilendiren bir spor olduğu için her yaştan insanımız hafta içi ve hafta sonları Derbent’e gelerek şehrin yoğun stresini atmış olacak. Ayrıca Derbent’te sadece kayak yapılmayacak. Vatandaşların farklı doğa sporlarını yapmalarına imkan sağlamak için önemli alanlar geliştirilecek. Yani yılın 365 gününde doğa sporlarına ev sahipliği yapacak bir merkez kazandırılacak. Projenin bu aşamaya gelmesine katkı sağlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Sorgun’a, Konya milletvekillerimize ve Derbent’e desteğini esirgemeyecek.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12010
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Derbent Aladağ Kayak ve Doğa Sporları Turizm Merkezi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Şub 2018 17:44

Konya’nın yeni cazibe merkezi ‘Aladağ’
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Derbent ilçesindeki 2 bin 385 metre rakımlı Aladağ’da kurulacak kayak merkezi için geri sayım başladı. Bir yıl içinde birinci etabının hizmete açılması planlanan tesis, toplam 30 kilometrelik pisti ile Türkiye’nin en büyük kayak merkezlerinden biri olacak.
konya-nin-yeni-cazibe-merkezi-aladag--10901241.jpg
konya-nin-yeni-cazibe-merkezi-aladag--10901241.jpg (46.28 KiB) 397 kere görüntülendi
Konya’yı kış turizminde iddialı bir konuma getirmeyi hedefleyen ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Derbent ilçesinde kurulacak Aladağ Kayak Merkezi’nde artık sona gelindi. 2 milyon metrekarelik alana kurulacak kayak merkezi için ilk etapta rakımı 2 bin 350 metre ile bin 900 metre olan iki pist yapılacak. Fizibilitesi tamamlanan ve önümüzdeki ay içinde teknik çalışmaları bitecek kayak merkezi için daha sonra ihaleye çıkılacak. 17 Aralık 2018’de yani Şeb-i Arus’ta projenin birinci etabının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılması planlanıyor. 30 kilometrelik toplam pist alan uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük ve en önemli kayak merkezlerinden biri olacak Aladağ Kayak Merkezi hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tesisin uluslararası kayak merkezlerinin bir benzeri olacağını söyledi.

‘Turizm çeşitliliği artıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ve bölgenin turizm merkezi ilan edilmesiyle sürecin hızlandığına vurgu yapan Başkan Akyürek, “Konya, bir tarih ve kültür şehri. Yılda yaklaşık 2.5 milyon kişinin geldiği Konya, son yıllarda turizm alanındaki çeşitliliğini artırıyor. Bu bağlamda kış turizminde de iddialı konuma gelmek amacıyla Aladağ Kayak Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin desteğiyle projemiz hızla ilerliyor. Yol çalışmalarımızla birlikte yarım saat içinde Konya merkezden Derbent’e gelme imkânı sağlanacak. Ayrıca Aladağ’a çıkarken de Türkiye’nin en güzel manzaralarından biriyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Kayak merkezinin hayata geçmesiyle birlikte Konya, birçok alanda olduğu gibi kış turizminde de iddialı bir duruma gelecek” diye konuştu.

Doğa sporlarının merkezi

Tesiste sadece kayak değil doğal ve tabi güzellikleri görme ve gezi açısından da Aladağ’ın bir avantaj oluşturduğunu kaydeden Başkan Tahir Akyürek, Derbent’teki söz konusu güzelliği geliştirip güçlendirerek bölge ve ülke turizmine kazandıracaklarının altını çizdi. Tesisin aynı zamanda doğa sporlarının da bir merkezi olacağını belirten Başkan Akyürek, şu ifadeleri kullandı: “Kayak tesislerinin hayata geçmesi konusunda her zaman destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, bakanlarımıza, milletvekillerimize, tüm kurum ve kuruluşlarımıza, özellikle de fikir aşamasından proje ve uygulama aşamasına kadar her türlü çabayı gösteren Derbent Belediye Başkanımız Sayın Hamdi Acar’a şükranlarımı sunuyorum.”

Kayak tesisleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ile protokol yaptıklarını ve kısa sürede sosyal tesislerin yapımının başlayacağı müjdesini veren Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, 2 bin 400 rakamlı Aladağ’ın Türkiye’nin ilk 5 kayak merkezinden biri olacağını dile getirdi. Tesislerle ilgili fizibilite raporunun Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandığını hatırlatan Başkan Hamdi Acar, yaz aylarında mekanik tesisler, enerji nakli ve günübirlik tesisler yapılmasının planlandığını aktardı.
fft16_mf10901138.jpg
fft16_mf10901138.jpg (18.9 KiB) 397 kere görüntülendi
Konya’ya değer katacak

2 bin 400 rakamlı Aladağ’ın Türkiye’nin ilk 5 kayak merkezinden biri olacağını ifade eden Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, şunları söyledi: “Kayak merkezinin Konya’ya önemli bir değer katacağına inanıyorum. Aladağ’ın, Şeb-i Arus için dünyanın dört bir tarafından gelen yerli ve yabancı turistler için alternatif turizm merkezi olacak. Aladağ’daki proje Konyamıza renk katacak. Bu dev eserin Konya’ya kazandırılmasında büyük emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek ile ekibine teşekkür ederim.”

Kaynak ; http://www.milliyet.com.tr/konya-nin-ye ... m-2617455/

Cevapla