Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Tem 2017 11:16

ULAŞIM projeleri inşallah daha hızlı tamamlanır daha fazla yerli yabancı turist gelir Kayseri bölgesine ..
En son Z-Kontrol tarafından 21 Tem 2017 11:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Tem 2017 11:16

KAYSO Başkanı Büyüksimitci “Step To City” Kapanış Toplantısına Katıldı


Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Sivas Valisi Davut Gül ve Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci katıldı.

Kayseri İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Mustafa Yıldız açılış konuşmasında, 2 yıldır süren Step To City projesi ile yurtiçi ya da yurt dışından gelen herhangi bir turistin, çevirmene gerek kalmaksızın, Kayseri, Yozgat ve Sivas illerini kapsayan TR 72 Bölgesindeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri gezebileceğini belirtti.

TR 72 Bölgesi olarak Sivas, Yozgat ve Kayseri’deki toplamda 81 tarihi, doğal ve kültürel turizm değerinin, akıllı mobil uygulamalarına entegrasyonu ile tanınırlıklarını artırmayı amaçladıklarını belirten Yıldız, “Akıllı mobil uygulamasına entegre edilen eserlerin görsel, yazılı ve seslendirmeli halleri Türkçe, İngilizce, Rusça ve Japonca olmak üzere 4 dilde gerçekleştirilmiştir. Bu bilgiler, eserlere takılmış olan cihazlarla uyumlu hale getirildi. Şu anda, yurtiçi ya da yurtdışından TR72 Bölgesine gelen herhangi bir turist çevirmene gerek duymadan Step to City mobil uygulaması ile eser hakkında 4 ayrı dilde bilgi edinebilecektir” dedi.

Step To City projesiyle ilgili filmlerin izlenmesinin ardından toplantı sona erdi.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Eyl 2018 12:48

Pedallar, Nevşehir-Erciyes-Kayseri Üçgeninde Çevrilecek
fft256_mf31045394.jpg
fft256_mf31045394.jpg (27.08 KiB) 289 kere görüntülendi
Yüksek irtifa Bisiklet Kamp imkanları ile yabancı bisiklet takımlarının favorisi haline gelen Kayseri Erciyes, şimdide Uluslararası Kapadokya Bisiklet Turu’nun iki etabına ev sahipliği yapacak. Nevşehir’den start alacak olan yarış 15 Eylül Pazar Günü Kayseri’de sona erecek. Yarışmaya 10 takımdan 70 sporcu katılacak.
Tüm dünyadaki profesyonel bisiklet takımlarının Erciyes’e gelmesi için tanıtım gezileri düzenleyen Erciyes A.Ş. şimdi de uluslararası yarışlarda faaliyetlerini sürdürüyor.
Uluslararası Bisikletçiler Birliği UCI (Union Cycliste Internationale), Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş, Velo Erciyes işbirliği ile gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kapadokya Bisiklet Turu, Nevşehir, Erciyes, Kayseri olmak üzere 3 etapta koşulacak.
Ukrayna, Letonya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan ve Türkiye olmak üzere yaklaşık 10 ülkenin 10 profesyonel bisiklet takımdan 70 usta pedalcı uluslararası geçerliliği olan puanları ve kupayı almak için kıyasıya pedal çevirecek.
14 Eylül Cuma günü saat 10:00’da Nevşehir’den start alacak Kapadokya Bisiklet Turu’nun ilk etabı 113 km uzunluğunda olup Ürgüp, Derinkuyu istikametinde devam ederek Nevşehir’de son bulacak. Yarışmanın ikinci etabı yine Nevşehir’den başlayacak. İncesu, Develi istikametinden Erciyes Dağı’na tırmanacak olan sporcular 131 km uzunluğundaki zorlu parkurda Erciyes Kayak Merkezi’nin 2.200 metredeki Tekir Yaylası’nda bulunan bitiş çizgisine ulaşabilmek için kıyasıya pedal basacak. 16 Eylül Pazar günü son etabı koşulacak olan müsabaka Kayseri meydandan başlayacak. Bisikletçiler şehrin etrafında 360 derece dolanarak 114 kilometrelik parkuru tamamlayarak finişe ulaşacak.

İHA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 30 Eki 2018 20:05

45015580_1930151487081450_6454454991045263360_n.jpg
45015580_1930151487081450_6454454991045263360_n.jpg (151.03 KiB) 231 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri Yürüyüş Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Ara 2018 13:57

Kayseri'nin "Beşi Bir Yerde" Medreseleri, Sosyal Hayatın Hizmetinde
Kayseri'de, kent meydanında yer alan ve Anadolu Selçuklu Devleti döneminde 13. yüzyılda yaptırılan Hunat Hatun, Gevher Nesibe, Sahabiye, Avgunlu ve Hacı Kılıç medreseleri, el sanatlarından dini eğitime farklı alanlarda hizmet vermeyi sürdürüyor.

TUNAHAN AKGÜN - Kayseri'de, kent meydanında yer alan ve Anadolu Selçuklu Devleti döneminde 13. yüzyılda yaptırılan Hunat Hatun, Gevher Nesibe, Sahabiye, Avgunlu ve Hacı Kılıç medreseleri, el sanatlarından dini eğitime farklı alanlarda hizmet vermeyi sürdürüyor.

Cumhuriyet Meydanı'nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yerli ve yabancı turistlerin Kayseri'nin tarihi kültürel varlıklarını ziyaret etmeleri için hazırlanan "kültür yolu haritası" içerisinde kent meydanının farklı noktalarında bulunan Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait Hunat Hatun, Gevher Nesibe, Sahabiye, Hacı Kılıç ve Avgunlu medreseleri yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.
Anadolu Selçuklu Devleti döneminde eğitim, bilim, tıp, fen gibi birçok konuda hizmet veren medreseler bugün de kültürel ve bilimsel faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.

Etrafında tarihi camilerin, hamamların, bedestenlerin ve birçok ticarethanenin bulunduğu tarihi 5 taş medrese, ziyaretçilerine adeta kültür mozaiği sunuyor.

Medreseler, 8 asır önceki ihtişamıyla verdikleri hizmeti hüsnü hat, ebru, ney, çini, ahşap işleme, halı dokumacılığı, cam sanatları, Kur'an-ı Kerim kurslarının yanı sıra sahaflık, müze ve kitap satış noktası hizmetleriyle sürdürüyor.

Taç kapısındaki yazı ve motif işlemeleriyle görenleri büyüleyen Hunat Hatun Külliyesi, kent merkezinde ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen medresenin içindeki 21 tarihi odada hüsnü hat, ebru, ney, çini, ahşap işleme, halı dokumacılığı, cam sanatları gibi eğitimler veriliyor.

Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan'ın kızı, I. Gıyaseddin Keyhüsrev'in kız kardeşi Gevher Nesibe Sultan'ın adını taşıyan Gevher Nesibe Medresesi'nin aşkla başlayan inşa hikayesi, ziyaretçilerde derin bir iz bırakıyor. 2014 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarıyla müzeye dönüştürülen yapı, 36 sergi odasında 611 eser ile 2 bin civarında sikkeyi ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

İçerisinde sahafların hizmet verdiği Sahabiye Medresesi de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Selçuklu devri taş işçiliğinin önemli eserleri arasında bulunan ve hem medrese hem de cami olarak hizmet veren tarihi Hacı Kılıç Cami ve Medresesi ise kent merkezinde ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Kesme taştan yaptırılan ve vatandaşlar arasında da "havuzlu medrese" olarak bilinen Avgunlu Medresesi de kitap satış yeri olarak hizmet veriyor. Üzeri açık, iki eyvanı olan medrese, Gevher Nesibe Medrese'sinin yakınında kitapseverlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Eğitim alanında cazibe merkezleriydi

Medreselerin, döneminin en büyük ve en önemli eğitim kurumları olduğunu vurgulayan Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celil Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'de bulunan medreselerin, döneminin eğitim alanında cazibe merkezi olduğunu belirtti.

Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapmış Kayseri'nin medreselerinde dönemin bürokratlarının yetiştirildiğini anlatan Aslan, medreselerin ilim ve fen bilimlerinin yuvası olduğunu ifade etti.

Beş eserin bir meydanda bulunduğunu ve halen çok fonksiyonel şekilde kullanıldığını aktaran Aslan, şunları kaydetti:

"Kayseri özeline baktığımız zaman Gevher Nesibe'nin bir müzeye dönüştürülmesi güzel bir uygulama örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bugünün şartlarına göre düzenlenmiş, ayarlanmış, biçimlendirilmiş bir fonksiyon icra ediyor. Bu güzel bir uygulama. Bunun dışında bildiğim kadarıyla medreselerin birkaç tanesi kitabevi ve sahaflık hizmeti veriyor. Hacı Kılıç Medresesi özellikle yaz aylarında Kur'an kursu olarak hizmet veriyor. Bir de bununla beraber Hunat Medresemiz var. Burası da el sanatlarına yönelik hizmet veren sanatçıların uğraş alanları ya da sergileme alanları olarak kullanıyor. Günlük hayatın içerisinde olması çok güzel."

Kaynak : Anadolu Ajansı / AA

Cevapla