Adana - Ankara alternatif YHT Projesi

Cevapla
faruk gorez

Adana - Ankara alternatif YHT Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Ara 2014 18:56

http://www.rayturk.net/ankara-adana-alt ... ojesi.html
PROJE hakkında bilgiler linktedir.

faruk gorez

Re: Adana - Ankara alternatif YHT Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 09:35

KONYA HATTI ÜZERİNDEN OLACAK BU PROJE ELZEM İNŞALLAH BİR KAÇ YILA HAYATA GEÇER...


faruk gorez

Re: Adana - Ankara alternatif YHT Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 09:35

Konya-Adana Hızlı Tren Projesinin Temeli Yarın Atılıyor :TCDD Genel Müdürlüğü “Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana Hızlı Tren Projesinin ilk etabı olan Konya-Karaman kesiminin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla yarın Karaman Gar’da düzenlenecek törenle atılacak”- “Konya-Karaman arasında mevcut durumda DMU setleri ile 1 saat 13 dakika olan seyahat süresi yeni hattın devreye girmesiyle 40 dakikaya inecek. Ankara-Karaman 2 saat 10 dakika, Eskişehir-Karaman 2 saat 50 dakika, Eskişehir-İstanbul YHT hattı ile birlikte Karaman-İstanbul 4 saat olacak”

Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana Hızlı Tren Projesinin ilk etabı olan Konya-Karaman kesiminin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla yarın Karaman Garı’nda düzenlenecek törenle atılacak.

TCDD Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, yolcu trenleri için saatte maksimum 120 kilometre, yük trenleri için saatte 65 kilometre hız yapılabilen 102 kilometrelik Konya- Karaman hattı, hızlı trenlere uygun olarak saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirilecek. Ayrıca 73 hemzemin geçit, 13 altgeçit ve 23 üstgeçit yapılarak güzergahın tamamı ihata altına alınacak.

Ankara-Konya, Eskişehir ve İstanbul ile devam eden Hızlı ve Yüksek Hızlı Tren projelerinin güney aksında yer alan Konya-Karaman hızlı tren hattı, Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep ve Mardin’e kadar uzanacak hızlı tren ağının ilk halkası olarak kabul ediliyor. Tamamının 40 ayda tamamlanması planlanan projenin, ilk 16 aylık döneminde yeni yapılacak hattın hizmete açılması hedefleniyor.

İkinci hattın yapım çalışmaları sırasında tren trafiğinin kesintiye uğratılmaması hedeflenirken, bu kapsamda Avrupa’daki uygulamalarda olduğu gibi tren trafiğinin mevcut hattan sağlanması, yeni hat tamamlandıktan sonra ise tren trafiğinin yeni hat üzerine alınarak mevcut hattın altyapı ve üstyapısının yenilenmesi planlandı. Böylece, mevcut hattın hızı da saatte 200 kilometreye çıkarılmış olacak.
Ankara-Karaman 2 saat 10 dakika

Konya-Karaman arasında mevcut durumda DMU setleri ile 1 saat 13 dakika olan seyahat süresi yeni hattın devreye girmesiyle 40 dakikaya inecek. Ankara-Karaman 2 saat 10 dakika, Eskişehir-Karaman 2 saat 50 dakika, Eskişehir-İstanbul YHT hattı ile birlikte Karaman-İstanbul 4 saat olacak. Diğer yüksek hızlı ve hızlı tren projeleriyle entegre olan Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana Hızlı Tren Projesi tamamlandığında ise Konya-Ulukışla arası 1 saat 30 dakika, Konya-Adana arası 3 saatte alınabilecek.

Güzergahtaki hızların artması, seyahat sürelerinin kısalmasıyla Kayseri üzerinden yapılan Ankara-Adana arasındaki yolcu taşımacılığı YHT bağlantı olarak Ankara-Konya-Karaman-Ulukışla üzerinden daha kısa sürede sağlanabilecek, İstanbul-Eskişehir-Afyonkarahisar-Konya-Adana-Mersin arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında da önemli artış sağlanacak.
RAYHABER

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1687
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Adana - Ankara alternatif YHT Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 25 Oca 2015 01:15

Adana Cumhuriyetin gözde şehirlerindendi son yıllarda ise büyüme hızı Bursa,Gaziantep,Antalya gibi illerin gerisine düştü hatta 5. Büyükşehir ünvânını Bursa'ya kaptırdı..Adana şehr-i için komple Master plan hazırlanmalı topyekun kalkınma için planlama yapılmalı aksi takdirde sıralamada daha gerilere düşecek kimbilir hayırlısı belki budur..

Cevapla