Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Cevapla
faruk gorez

Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Oca 2016 18:54

T-2 TRAMVAY HATTINDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENT MEYDANI İLE TERMİNAL ARASINI BİRBİRİNE BAĞLAMAK AMACIYLA PROJELENDİRİLEN T2 TRAMVAY HATTINDA RAY DÖŞEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, 158 MİLYON TL’LİK RAYLI SİSTEM İMALATININ YANI SIRA YENİ ALINAN VAGONLAR ÇEVRE DÜZENLEMELERİYLE BİRLİKTE İSTANBUL YOLUNA YAKLAŞIK 300 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILACAĞINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, YAKLAŞIK 9,5 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ HAT İMALATI, DEMİRYOLU VE KARAYOLU KÖPRÜ İMALATLARINI DA BÜNYESİNDE BULUNDURAN PROJENİN 1.5 YIL İÇİNDE TAMAMLANMASINI HEDEFLEDİKLERİNİ VURGULADI.


BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent meydanı ile terminal arasını birbirine bağlamak amacıyla projelendirilen T2 tramvay hattında ray döşeme çalışmaları başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 158 milyon TL’lik raylı sistem imalatının yanı sıra yeni alınan vagonlar çevre düzenlemeleriyle birlikte İstanbul yoluna yaklaşık 300 milyon TL’lik yatırım yapılacağını söyledi. Başkan Altepe, yaklaşık 9,5 kilometre uzunluğundaki hat imalatı, demiryolu ve karayolu köprü imalatlarını da bünyesinde bulunduran projenin 1.5 yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini vurguladı.

Bursa’da ulaşımı problem olmaktan çıkarmak hedefiyle yeni yol ve yol genişletme çalışmaları, köprü ve kavşak düzenlemelerinin yanı sıra raylı sistem yatırımlarına da ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, konforlu ve kesintisiz ulaşımı Terminal’e kadar uzatacak olan T2 tramvay hattına ilişkin çalışmalara da başlamış oldu.

BURULAŞ Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden start verilen çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşılabilir marka kent olma yolundaki çalışmalara devam ettiklerini bildirdi. Alt ve üst yapısıyla, tüm eserleriyle birlikte Bursa’nın gerçek anlamda bir Avrupa şehri olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Başkan Altepe, şehrin en önemli sıkıntısı olan kent içi ulaşım sorununu da raylı sistemlerle çözmeyi hedeflediklerini ifade etti. Gelişmiş ülkelerde trafik sorununun ortadan kaldırılması için her türlü yolun denendiğini fakat tüm çözüm yollarının raylı sistemlerde kesiştiğini kaydeden Başkan Altepe, “En büyük sıkıntımız kent içi ulaşım. Bunu aşmak için tüm dünyanın tercih ettiği raylı sistemleri yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Şehrimizin demir ağlarla örülmesi konusunda bu dönem büyük hamleler yaptık. Metro hattımızı Görükle ve Kestel’e taşıdık. Şimdi de eski adi ‘Yalova’ yeni adı ‘İstanbul’ olan kara yolunda raylı sistem çalışmalarına başladık. Şu anda müteahhit firma şantiyesini kurdu ve Terminal istikametinden ray döşeme çalışmalarına başladı. İnşallah 1.5 yıl içerisinde bu hat hizmete girmiş olacak” dedi.

Başkan Altepe, Kent Merkezi-Terminal arasına uygulanacak raylı sistem hattı ve ilave çevre düzenlemeleri, kentsel dönüşümle birlikte İstanbul Yolu’nun büyük bir dönüşüm yaşayacağını kaydetti. Raylı sistem uygulamalarıyla eş zamanlı olarak kentsel dönüşüm çalışmalarının da başladığını, önümüzdeki birkaç gün içinde 60 binanın yıkımını gerçekleştireceklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Tüm düzenlemelerle birlikte İstanbul Yolu, Bursa’ya yakışan bir cadde haline gelecek. Çalışmalara startı verdik. İnşallah en kısa zamanda da bitireceğiz” diye konuştu.

Eylül ayında yapılan sözleşmenin ardından start alan T-2 tramvay hattı çalışmalarının 800 günlük süre içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Yalova Yolu´nun ortasından gidecek hatta, yerleri belirlenen 11 istasyon olacak. Toplam 9 bin 445 metre uzunluğundaki hattın 8 bin 415 metresi, seferlerin yapılacağı ana hat ve bin 30 metresi de depo park alanı olarak kullanılacak. Yapım ihalesi kapsamında; istasyonların yanı sıra, derelerin üzerinde 3 demiryolu köprüsü ve 2 karayolu köprüsü, 6 adet trafo ve 1 depo sahası inşa edilecek. T2 hattı çalışmaya başladığında, seferler, 12 tramvay aracıyla 2´şerli dizilerle yapılacak. İşletme hızının, T1 hattına göre daha fazla olması planlanıyor. İstasyonlar, 60 metre uzunluğunda ve üst geçitli olacak. Çalışma kapsamında enerji nakil hatları yer altına alınacak ve tüm aydınlatma sistemleri yenilenecek. Mevcut servis yolları yeni düzenleme ile ana yola dâhil edilirken, çevre düzenlemeleri ve kent girişi daha estetik bir görünüm kazanacak.

Kent Meydanı-Şehirlararası Otobüs Terminali arasındaki yeni tramvay hattının istasyonları ise şu noktalarda yapılacak;
Kent Meydanı önü, Gençosman Türk Telekom altı, Beşyol Kavşağı´nın 300 metre gerisi, Beşyol Kavşağı´nın 300 metre ilerisi, Melodi Düğün Salonu önü, Orman Bölge Müdürlüğü önü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önü, Panayır Kavşağı, Kimlik Mağazası önü, AS Merkez önü, Şehirlerarası Otobüs Terminali önü.

faruk gorez

Re: Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2016 18:30

İSTANBUL YOLUNDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EN ÖNEMLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDEN BİRİ OLAN İSTANBUL YOLU KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YAKLAŞIK 20 BİN METREKARE ALANDAKİ 60 BİNANIN KAMULAŞTIRILMASIYLA START ALIRKEN, T2 HATTI KAPSAMINDA YAPILACAK ESTETİK GÖRÜNÜMLÜ ÜST GEÇİTLER, BEŞYOL VE PANAYIR GİRİŞLERİNE YAPILACAK KAVŞAK DÜZENLEMELERİYLE BÖLGENİN ÇEHRESİ TAMAMEN DEĞİŞECEK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN RAYLI SİSTEM VE KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARIYLA YAPACAĞI EN AZ 300 MİLYON TL’LİK YATIRIMIN, BÖLGEDE YAPILACAK DİĞER KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ TETİKLEMESİ BEKLENİYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, İSTANBUL YOLUNDA 2,5 EMSAL OLMASINA RAĞMEN BUGÜNE KADAR ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜM SAĞLANAMADIĞINI HATIRLATARAK, “SONUÇTA BELEDİYE OLARAK BİZ DEVREYE GİRDİK. 60 BİNANIN KAMULAŞTIRMASI İÇİN 40 MİLYON TL HARCADIK. KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDEN DÖNÜŞÜMÜ ETAP ETAP GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ” DEDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan İstanbul yolu kentsel dönüşüm projesi yaklaşık 20 bin metrekare alandaki 60 binanın kamulaştırılmasıyla start alırken, T2 hattı kapsamında yapılacak estetik görünümlü üst geçitler, Beşyol ve Panayır girişlerine yapılacak kavşak düzenlemeleriyle bölgenin çehresi tamamen değişecek. Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem ve kamulaştırma çalışmalarıyla yapacağı en az 300 milyon TL’lik yatırımın, bölgede yapılacak diğer kentsel dönüşüm projelerini tetiklemesi bekleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul yolunda 2,5 emsal olmasına rağmen bugüne kadar önemli bir dönüşüm sağlanamadığını hatırlatarak, “Sonuçta belediye olarak biz devreye girdik. 60 binanın kamulaştırması için 40 milyon TL harcadık. Kimseyi mağdur etmeden dönüşümü etap etap gerçekleştireceğiz” dedi.

Bugüne kadar kentsel dönüşümü ağırlıklı olarak eski yapı stoğunun bulunduğu alanları yol, spor tesisi, park ve sosyal donatı alanlarına dönüştüren hizmet projeleriyle yürüten ve kent genelinde 4 bine yakın eski binanın yıkımını yapan Büyükşehir Belediyesi, en önemli kentsel dönüşüm projesinin startını veriyor. Uzun süredir İstanbul yolu kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, ilk somut adımı attı. Beşyol Kavşağı’nın doğu cephesindeki yaklaşık 20 bin metrekarelik alanın dönüşümü için düğmeye basıldı. Söz konusu alan üzerinde yer alan 60 binanın kamulaştırması tamamlanırken, bu kamulaştırmalar için 40 bin TL harcandı. Yol kenarındaki kamulaştırılan binalar yıkım işlemleri için boşaltılırken, bu proje ile eş zamanlı olarak yürüyecek T2 Kent Meydanı – Terminal tramvay hattı ile de bölgenin kaderi sil baştan değişecek.
Kimseyi mağdur etmedik
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Muradiye Salon’da düzenlendiği basın toplantısında hem İstanbul yolu kentsel dönüşümü ve T2 tramvay hattı projesini kamuoyuna tanıttı hem de bugüne kadar kent genelinde gerçekleştirdikleri kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İstanbul yolu kentsel dönüşümünün geç kalınmış bir konu olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Burada 2,5 emsal var. Oldukça karlı olmasına rağmen, dönüşüm bugüne kadar sağlanamadı. Sonuçta belediye olarak biz devreye girdik ve Beşyol Kavşağının doğu yakasında kent merkezine doğru 200 metrelik bölümde dönüşümün startını verdik. Yaklaşık 20 bin metrekare alandaki 60 binanın kamulaştırmasını büyük ölçüde tamamladık. Bu kamulaştırmaları yaparken, kimseyi mağdur etmedik. Çünkü hepsi imarlı yapıyor. Bölgeyi konut alanı ve ticaret alanı olarak etaplara ayırdık. Bugünkü değeri metrekaresi 800 lira ise bin 1500, 1800, yerine göre 2 bin TL verdik. Çünkü bu bölgeye yapılacak yatırım fazlasıyla geri dönecek. Proje hayata geçen geçmez, belediye olarak kısa zamanda yatırdığımızdan fazlasını kazanacağız. Buradan kazanacağımızı başka bir bölgenin dönüşümü için kullanacağız. Hak sahipleri de bugünkü değerinden fazla fiyat verdiğimiz için hiçbir şekilde mağdur olmadan yerlerini bize sattı. Önümüzdeki günlerde yapılacak yıkımlarla bölgedeki dönüşümü hep birlikte görmüş olacağız” dedi.

Karayolu estetikle buluşuyor
İstanbul Yolu’nun ortasından gidecek, toplam 9.4 kilometre uzunluğundaki 11 istasyonlu T2 Kent Meydanı – Terminal tramvay hattının, ulaşım projesi olmasının yanında karayoluna estetik bir görüntü de kazandıracağını ifade eden Başkan Altepe, anayol üzerindeki 9 istasyonun her birine ayrı mimari değeri olan üstgeçitler yapılacağını söyledi. Yapılacak yaya üst geçitlerinin mimarisi konusunda gerek Türkiye genelinde gerekse yurt dışındaki üst geçit örneklerini incelediklerini dile getiren Başkan Altepe, “Arkadaşlarımız bu konu üzerinde çalışıyor. Bursa’nın İstanbul girişi bu estetik görüntüye sahip üst geçitlerle ayrı bir değer kazanacak. Bursa’ya en çok yaşıyor, tarihimizi kültürümüzü yansıtan mimari projeler üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Proje kapsamında yer alan Kent Meydanı, Beşyol ve Panayır kavşaklarının yapılmasıyla T2 tramvay hattının hiçbir kesintiye uğramadan daha hızlı çalışacağını dile getiren Başkan Altepe, “Sadece T2 hattı ve ilk etapta yaptığımız kamulaştırmalarla İstanbul yoluna 300 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz. Bu rakam projenin etap etap ilerlemesiyle daha da artacak. Bu yatırımların bölgenin tümden dönüşümünü tetiklemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Her gün yıkım
Bursa genelinde bugüne kadar hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm yatırımlarından da örnekler veren Başkan Altepe, gerek yeni yol açma, gerekse park, meydan, rekreasyon alanı oluşturma gibi projeler için neredeyse her iş günü bir bina yıktıklarını vurguladı. İlk etabı ulaşıma açılan Çelebi Mehmet Bulvarında 455 binanın yakıldığını, Yavuzselim ve devamı da dâhim olduğunda bu rakamın 700 binaya çıkacağını kaydeden Başkan Altepe, Vişne, Mimar Sinan, Eflak, Derya, Baruthane, Erdoğan, Köklü, Dağyolu caddelerinin açılması için yıkılan binaların yanı sıra Atatürk Stadını’nın meydana dönüştürülmesi, Kayhan Meydanı, Gemlik Meydanı, Kumla Meydanı, Yeni Belediye Binası, Elmasbahçeler spor tesisleri, merkezdeki eski okul binalarının yenilenmesi, Cilimsoz deresi çevresi rekreasyon alanı, ET-BA, Ertuğrulgazi lojmanlarının dönüşümü, Yunuseli Kentsel Dönüşümü, Sıcaksu Kentsel Dönüşümü gibi projelerle Bursa’da yaşam kalitesinin her geçen gün arttığını ve Bursa’nın yaşam kalitesi en yüksek olan dünyanın 50 kenti arasına giren tek Türk şehri olduğunu da sözlerine ekledi.

Yitirilen canların hesabını kim verecek
Tüm bu çalışmalar hayata geçirilirken, bazı kesimlerden gelen eleştirilere de değinen Başkan Altepe, eleştiri yapılırken, kentin ne kaybedip ne kazanacağının iyi hesaplanması gerektiğini belirtti. Eleştirildiği için bir önemli bir firmanın merkezini Bursa’dan İstanbul’a taşıdığını ve Bursa’nın vergi gelirlerinden olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Riskli binaların dönüşümü için 0,50 emsal artışı uygulaması başlattık. Nilüfer Sitesi de gitti bir müteahhitle anlaştı ve projeyi başlattılar. Site sakinini diyor ki; “Ben emekliyim. 1200 - 1300 lira maaşım var. Nasıl dönüşüm yaptırırım. Biz de böyle bir kolaylık getirdik. 200 daire değil 300 daire olacak, hem ev sahibi mağdur olmayacak hem müteahhit kazanacak. Ama sitenin bahçesine, sokağa park edilen araçlar, yer altına yapılacak otoparka alınacak. Daha önce arabaların park ettiği yerler çocuklar için oyun alanı yeşil alan olacak. Eeee yoğunluk artıyormuş. Yoğunluk Bursa’da her gün artıyor. Bu yıl 100 bin arttı. Ben her yapılacak site için bir şeftali bahçesini mi imara açayım. Ya da insanları Karacabey’e mi göndereyim. Bu site en ufak bir sarsıntıda yerle bir olacak. Binalar birbirinden ayrılmış. Allah göstermesin bir afette o sitede insanlar ölse bunun hesabını kim verecek?. Ben kim ne kazanır bilmem ama en büyük kazanç insanların hayatı olur” diye konuştu.
21127_Resim1_201601201351.jpg
21127_Resim1_201601201351.jpg (219.5 KiB) 1215 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Kas 2016 15:50

Bursa İstanbul Caddesi, tramvay hattıyla değişecek!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla projelendirilen T2 Kent Meydanı – Terminal tramvay hattındaki çalışmalar tamamlandığında, İstanbul Yolu’nun çehresinin değişeceğini söyledi.

Bursa İstanbul Caddesi, tramvay hattıyla değişecek!


Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Meydanı ile Terminal arasını raylarla birbirine bağlayacak T2 Tramvay Hattı projesinde çalışmalar devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte, İstanbul Caddesi üzerinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Bursa’nın daha ulaşılabilir ve sağlıklı bir kent olması amacıyla raylı sistemler başta olmak üzere her alanda çalışmalarının sürdüğünü anlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın her köşesinde dönüşüm var. Metropolitan kentlerde, özellikle raylı sistem çalışmaları, en önemli çalışmalar arasında yer alıyor. Yalova Yolu olarak bilinen İstanbul Caddesi’ndeki T2 hattı da Bursa’nın önemli çalışmalarından… Kent Meydanı ile Otogar arasında yaklaşık 9 kilometre uzunluğundaki hat ile kentin en önemli girişlerinden olan İstanbul Yolu, Bursa’nın çehresini tamamen değiştirecek” diye konuştu.

“Bursa’ya değer katacak”

Yapılan çalışmalarda büyük hassasiyet gösterildiğini ve tüm imalatların en kalitelisinin yapıldığını belirten Başkan Altepe, “Bursa’nın girişi, ziyaretçilerini güzel bir imajla karşılasın istiyoruz. Burada yapılacak olan istasyonlar ve köprüler, birbirinden güzel birer sanat eseri olarak Bursa’ya değer katacak” dedi.

Çalışma kapsamında çevre düzenlemelerine de özen gösterildiğini söyleyen Başkan Altepe, İstanbul Caddesi boyunca ağaçların korunduğunu, hattı çevreleyen beton bariyerlerin de standartlara uyarak toplam 75 cm’i aşmayacak şekilde perde beton duvar olarak düzenlendiğini kaydetti.

Başkan Altepe, orta refüjdeki beton duvarlara Bursa’ya has desenlerin üzerinde bulunduğu, ferforje gibi, imalatların uygulanacağını da belirtti. İstanbul Caddesi’nin Bursa’nın en önemli kent girişi olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’ya değer katacak bir proje kazandırmak için gayret ediyoruz. Her şey kalite kenti Bursa için...” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, T2 tramvay hattında hat boyunca yapılacak istasyon, üst geçitler ve çevre düzenlemeleri ile bölgenin çehresinin tamamen değişeceğini söyledi.Bursa Büyükşehir Belediyesi

http://www.bursa.bel.tr/-istanbul-yolu- ... ber/22841/

faruk gorez

Re: Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2017 15:32

RAYLI SİSTEM ESTETİKLE BULUŞUYOR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN KENT MEYDANI – TERMİNAL RAYLI SİSTEM HATTININ YÜKSEK OLAN PERDE DUVARLARI STANDARTLARA UYGUN ŞEKİLDE KISALTILIRKEN, KENT KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN MOTİFLERLE SÜSLÜ FERFORJE KORKULUKLAR BİR KENT MOBİLYASI GİBİ CADDEYE ESTETİK BİR GÖRÜNTÜ KATACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, HAT BOYUNCA YAPILACAK ÇEVRE DÜZENLEMELERİNİN YANINDA BİR KENT MOBİLYASI GİBİ TASARLANAN İSTASYONLAR VE FERFORJE KORKULUKLARLA İSTANBUL CADDESİ’NİN ESTETİK BİR GÖRÜNÜME BÜRÜNECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kent Meydanı – Terminal raylı sistem hattının yüksek olan perde duvarları standartlara uygun şekilde kısaltılırken, kent kültürünü yansıtan motiflerle süslü ferforje korkuluklar bir kent mobilyası gibi caddeye estetik bir görüntü katacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hat boyunca yapılacak çevre düzenlemelerinin yanında bir kent mobilyası gibi tasarlanan istasyonlar ve ferforje korkuluklarla İstanbul Caddesi’nin estetik bir görünüme bürüneceğini söyledi.

Bursa’yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda projelendirilen toplam 9.4 kilometre uzunluğundaki 11 istasyonlu T2 Kent Meydanı – Terminal tramvay hattında inşaat hızla sürerken, yüksek olan perde duvarların karayolları standartlarına uygun olarak 75 santimetreye indirilmesinin ardından, duvar üzerindeki ferforje korkuluklarla ilgili örnek uygulamalar da yapıldı. Bursa’ya has ayrıcalıklı motiflerin yer alacağı korkuluklar hem raylı sistem hattına hem de İstanbul Caddesi’ne ayrı bir değer katacak.

Bursa’nın en önemli girişi
İstanbul Caddesi’nin Bursa’nın en önemli kent girişlerinden biri olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu nedenle caddede yapılacak tüm çalışmalarda kalite ve estetiğe büyük önem verdiklerini söyledi. Proje kapsamındaki yüksek perde duvarının artık standartlara uygun 75 santimetre olarak yapıldığını dile getiren Başkan Altepe, “Bu duvarların üzerine, Bursa’ya yakışacak, kültürümüzü yansıtan desenlerle süslü ferforje korkuluklar monte edilecek. Bununla ilgili örnek çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarla İstanbul Caddesi’nin bir yıl içinde vizyon bir cadde olmasını hedefliyoruz. Hat boyunca yer alan 9 üstgeçit da ayrı mimaride olacak. Bunun yanında ferforje uygulamaları da caddeye ayrı bir güzellik katacak” dedi.
BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
16114877_1332213150150914_8116549936218292676_n.jpg
16114877_1332213150150914_8116549936218292676_n.jpg (70.63 KiB) 941 kere görüntülendi
16195207_1332213203484242_1995377612252790417_n.jpg
16195207_1332213203484242_1995377612252790417_n.jpg (71.28 KiB) 941 kere görüntülendi
16195427_1332213170150912_4665366418027215686_n.jpg
16195427_1332213170150912_4665366418027215686_n.jpg (71.43 KiB) 941 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Tem 2017 14:33

20414044_1539119732793587_2908846036793938676_o.jpg
20414044_1539119732793587_2908846036793938676_o.jpg (352.49 KiB) 664 kere görüntülendi
Büyükşehir olarak Bursamızı demir ağlarla örme hedefiyle başlattığımız Kent Meydanı-Terminal Raylı Sistem Hattı çalışmaları sürüyor. Büyükşehir olarak Bursamızı demir ağlarla örme hedefiyle başlattığımız Kent Meydanı-Terminal Raylı Sistem Hattı çalışmaları sürüyor. Yürüyen merdivenli ve asansörlü her biri farklı mimarideki istasyonlar caddemizin ve Bursamızın güzelliğine güzellik katacak.
Recep Altepe BAŞKAN
20429997_1539119842793576_5328590384199778283_n.jpg
20429997_1539119842793576_5328590384199778283_n.jpg (139.31 KiB) 664 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9805
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 19 Ara 2018 15:22

Aktaş’tan Müjde, T2 tramvay Hattı Bursaray’a Entegre Olacak

Olay Gazetesi yazarı Mustafa Özdal, bugünkü köşesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursa ulaşımına dair açıklamalarına yer verdi.

Özdal’a önemli açıklamalarda bulunan Başkan Aktaş, T2 tramvay hattının Bursaray’a entegrasyonu için 2 alternatifli plandan bahsediyor.

Gün geçmiyor ki Bursa ulaşımında yepyeni ve radikal bir değişim olmasın.
Şu bir gerçek ki Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, göreve geldiği günden bu yana, mesaisinin önemli bölümünü ulaşıma ayırıyor, trafiği rahatlatmak adına radikal kararlar almaktan geri durmuyor.
Önce kavşaklarda yaptığı küçük dokunuşlarla ana arterlerde trafiği rahatlatan Aktaş, bir yandan da Bursa 2035 Ulaşım Master Planı’nı hazırlatıyor.

“2020’ye kadar Bursa’nın ulaşım sorunu kalmayacak” sözünü veren Aktaş bir hamle daha yapmaya daha hazırlanıyor.
Dün Başkan Aktaş’la, Ulaşım Master Planı’nın sunum toplantısının ardından konuştuk.
Aktaş, Bursa ulaşımına dair son derece önemli bir gelişmenin müjdesini verdi.
İstanbul Yolu’ndaki T2 Tramvay Hattı’nda büyük bir revizyona gidiliyor.
T2 Tramvay Hattı, Bursaray’a entegre oluyor.
2 alternatifli planın detaylarıyşa şöyle:

1. Proje: Tramvay, Türk Telekom önündeki istasyondan Bursaray’ın Kent Meydanı istasyonuna, 1 tünel ve 1 istasyonla bağlanacak. Yani yaklaşık 500 metrelik bir yeraltı hattıyla tramvay ile Bursaray birbirine bağlanacak. Bu yeni hatla, hem yaya hem de araç trafiği rahatlayacak. Bu projenin maliyeti yaklaşık 30 milyon dolar. Yani, 160 milyon lira.
2. Proje: Birinci projenin alternatifi olarak düşünülüyor bu hat. Yine Türk Telekom’un önündeki tramvay istasyonundan Şehreküstü, Şehreküstü’den de Uluyol’a yer altından uzanan, tramvay ile Bursaray’ı entegre edecek alternatif bir proje. Yaklaşık 2 km’lik tünel ve 3 yeni ek istasyonla inşa edilecek bu hattın maliyetiyse biraz daha pahalı: 50 milyon euro. Türk parasıyla 300 milyon lira. Eğer bu hat hayata geçerse, Ulucami’den Terminal’e raylı sistemle kesintisiz ulaşım mümkün olacak.
Peki hangi proje hayata geçecek?
Bu iki alternatiften hangisinin hayata geçeceği henüz belli değil.
Ancak Başkan Aktaş, 2 projeden birini kesin olarak hayata geçireceklerini belirtti.
Bu da Başkan Aktaş’ın Bursa ulaşıma dair yeni müjdesi diyebiliriz.

T2 Tramvay Hattı’nda neler olmuştu ?

Bir ucu Gençosman’a, diğer ucu Terminal’e uzanan T2 Tramvay Hattı, yaklaşık 10 km uzunluğunda.
11 istasyonu olan T2 Hattı ile ilgili süreç Kasım 2015’te başlamıştı.
2015 yılındaki ilk ihale, katılımcı firmalardan birinin itirazı üzerine iptal edilmiş, böylece ikinci ihalede yüklenici firma değişmişti.

Kasım 2016’da yer teslimiyle yapımına başlanan proje, aradan geçen yaklaşık 3 yıla rağmen tamamlanamamıştı.
Yüklenici firmanın kur artışını bahane ederek bitiremediği projenin yüzde 80’i tamamlandı
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son olarak işin yüzde 80’i bittiği için 2019’da yeni bir ihaleye gideceklerini söylemişti.

Yeni ihale için, kur farkından dolayı müteahhitlerin ceza ödememesini öngören yasa teklifinin Meclis’ten geçmesi bekleniyor.
Yasa, Meclis’ten geçtikten hemen sonra, sözleşme feshedilecek ve yeni bir ihaleye çıkılarak, İstanbul Yolu tramvaya kavuşturulacak.

(Kaynak :Mustafa Özdal – Olay)
ozdal-026.jpg
ozdal-026.jpg (103.46 KiB) 148 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9805
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Bursaray T2 Hattı (Kent Meydanı-Terminal Hattı)

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Oca 2019 15:24

Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş, T2 hattının kent meydanına doğru 1200 metresinde yerin altına girilmesi kararı aldıklarını ve T2’nin hattının normal sisteme entegre edilmesi gerektiğini söyledi. #bursa #rayhaber #tramvay #taşımacılık

50980403_2101909533185623_1692674610245402624_n.jpg
50980403_2101909533185623_1692674610245402624_n.jpg (88.78 KiB) 97 kere görüntülendi
Rayhaber

Cevapla