Tapu - Kadastro Haberleri

Özel projeler,karma projeler,inşaat-emlak güncellemeleri..
faruk gorez

Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ara 2014 11:16

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tapu hizmetlerinin daha hızlı ve etkin yapılabilmesi için online işlem çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bağlı kuruluşu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu hizmetlerini daha etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde elektronik ortamda sunmaya devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla hem vatandaş memnuniyetinin artırılması ve hem de kurumların personel iş yükünün azaltılması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni çalışmalar hızla sürdürülüyor.

2015 yılında uygulamasına başlanacak e-ipotek ile tapu müdürlüklerinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, Ordu Yardımlaşma Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankasının zirai kredilerine ilişkin düzenlenen onama ipotek işlemlerinde taşınmaz malikinin tapu müdürlüğüne müracaatına gerek kalmadan, elektronik ortam üzerinden ilgili kurumun talebi ile işlemler gerçekleşecek.

2015 yılında e- haciz uygulaması ile kamu ve icrai haciz taleplerinin elektronik ortam üzerinden gönderilmesiyle işlemlerin daha hızlı, etkin ve güvenli bir şekilde karşılanması sağlanacak.

2015 yılında teknoloji ile beraber güvenli bir şekilde sanal post sistemi kullanılarak kredi kartı ile tapu harç ve döner sermaye ücretleri ödenebilecek, banka ve ATM'lerde sıra beklemenin önüne geçilerek zaman kaybı azaltılacak.

TAKASBANK ile imzalanan protokol kapsamında; TKGM tarafından gerçekleştirilen mülkiyet hakkının devrini içeren alım satım işlemlerinde, alıcı ve satıcının birlikte TAKASBANK'tan talep etmesi halinde, alım satım bedelinin güvenli bir yöntemle el değiştirmesini sağlamak için, satış bedellerinin TAKASBANK aracılığıyla ödenmesi düzenlendi ve 2015 yılı içerisinde uygulamaya geçilecek.

Tapuda birçok yenilik vatandaşın hizmetine sunuldu

Alo 181 Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat, tapu ve kadastro işlemleri ile ilgili bilgi alımının yanı sıra, tapu işlemleri için müdürlüklerde başvuru sırası beklemeden çağrı merkezinden telefonla randevu alınabileceği gibi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden online randevuda alınabiliyor.

Yetki Alanı Dışı Tapu İşlemleri uygulaması ile tapu işlemlerinin taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğü dışında (alıcı ve satıcının bir arada bulunabildiği) ilgililerine uygun herhangi bir tapu müdürlüğünden karşılanması mümkün hale getirildi.

Tapu müdürlüklerinde, işlem harç ve döner sermaye ücretleri ile bilgilendirme sms yoluyla yapılarak, e- tahsilat işlemi gerçekleştiriliyor.

Tapu müdürlüklerine işlemler sırasında veya e-devlet üzerinden cep telefonu bilgilerinin doğru ve eksiksiz bildirilmesi halinde, tapu müdürlüklerinde taşınmaza yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmesi halinde cep telefonuna bilgi mesajı gönderiliyor.

E-ipotek terkini ile terkin işlemlerinin, elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi amacıyla ilgililerin banka ve tapu müdürlükleri arasında evrak takibinin önüne geçilerek, işlemlerin ilgilisine gerek kalmadan elektronik ortam üzerinden karşılanması için yaygınlaştırma çalışmaları devam ediyor.

E-arşiv uygulaması ile de yetki alanı tapu işlemleri ve diğer tapu işlemlerine ilişkin belgelere kolay ve hızlı ulaşım yanında, e-devlet sürecine entegre olmak, e-sicil çalışmalarını tamamlamak, iş yükünü azaltmak, sahteciliklerin önüne geçmek, daha kısa zamanda daha kaliteli hizmet sunmak, elektronik iletişim ile işlemleri kesintisiz ve güvenli bir şekilde karşılamak hedeflendi.
kaynak emlaktasondakika.com

faruk gorez

Re: Tapuda Online Dönem Başlıyor!

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2015 10:07

son yıllarda bütün kurumların online hizmete geçmesi her anlamda çok isabetli oldu...

faruk gorez

Re: Tapuda Online Dönem Başlıyor!

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 16:32

Tuzla Belediyesi, tapuda devrim gibi uygulamanın öncüsü oldu!
Tuzla Belediyesi, mimari projelerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi’ne entegrasyonunu sağlayan ilk belediye oldu, Türkiye’nin her yerinden tapu müdürlüklerinin mimari projelere on-line erişimini sağladı.
Tuzla Belediyesi, tapuda devrim gibi uygulamanın öncüsü oldu!

Tuzla Belediyesi’nin teknolojik altyapısı ve gerçekleştirdiği dijital dönüşüm, akıllı şehir bileşenlerinin adım adım uygulanmasına olanak sağlıyor. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, İstanbul Tapu Kadastro 2. Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu ve Tuzla Tapu Müdürü Murat Yiğit tarafından Haziran 2016’da imzalanan protokol, ilkleri bünyesinde barındırıyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi’ne mimari projelerini açan ilk belediye olan Tuzla Belediyesi, kamuda fiziki alanların verimli kullanımı, bilgi güvenliğinin sağlanması, olası hukuki ve sosyal sorunların önlenmesi ve hizmetin hızlı sunulması gibi bir çok avantajı sağladı. Tuzla’da başlayan pilot uygulama ile vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılıyor.
Bürokrasi Azaldı, Kağıt İsrafına Sona Verildi

Sistem entegrasyonu, üretilen her mimari proje ve evrağın 2 ayrı kurumda 2 ayrı fiziksel ve dijital yük oluşturmasını da sona erdirdi. Kağıt israfını ortadan kaldıran uygulama, bürokratik işlem sayısını da azaltarak vatandaşlara zaman kazandırdı.

ISO 14072 Kurumsal Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi standardını Türkiye ve dünyada uygulayan ilk belediye olan Tuzla Belediyesi, bu hizmetiyle karbon ayak izini küçülten bir hareket daha gerçekleştirdi.
Bilgi Güvenilirliği Sağlandı

Tuzla Belediyesi’nin teknik altyapısının hazır ve uygulanabilir olması, Tuzla’daki tüm mimari projelerin Tuzla Belediyesi’nde dijital ortamda arşivlenmesi, sistemin dayanağını oluşturdu.

Tuzla Belediyesi’ndeki mimari projelerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi’ne entegrasyonu, hem kamu kurumları hem de vatandaşlara çeşitli kolaylıklar sağladı. Uygulamanın vatandaşlarla ilgili kısmında özellikle alım ve satımlarda yatırım yapılmak istenen bölümün dükkan, daire, sığınak veya otopark ayrımını net bir şekilde yansıtması, her bağımsız bölümün numaralandırılarak gösterilmesi kolaylığı ile bilgi güvenliği sağladı. Sistem bütünlüğü ile belediyede hazırlanan mimari projenin tapuda da aynı olması ile zaman kaybı ve olası hukuki sorunlar ile vatandaşların mimari proje için Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gitmesi ortadan kalktı.
Bilgiye Hızlı, Kolay ve Güvenilir Erişim Sağlıyoruz

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, akıllı şehircilik uygulamalarında teknolojiyi global düşüncenin yerel uygulamasındaki araç olarak gördüklerini ve vatandaşların yaşamının kolaylaştırması için tüm imkanları kullandıklarını söyledi. Vatandaşların bilgiye hızlı, güvenilir, kolay erişimini ve sürdürülebilir olmasını önemsediklerini belirten Başkan Yazıcı, “Tuzla Belediyesi’nin geçmişe ait tüm bilgi ve belgelerini, Başbakanlık Devlet Arşivcilik Yönetmeliği ve TSE standartlarına göre dijital ve fiziksel arşivde kayıt altına aldık. Güvenilir bir kayıt sistemi ile geleceğimiz adına önemli bir yatırımı gerçekleştirdik. Belediyemizin mimari projeleri dijital ortama aktarması, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemine entegre etmesi, Türkiye’nin her yerinden online alım-satım işlemi yapılabilmesini sağladı. Ülkemizde sisteme katılmak isteyen belediyelerle dijital arşiv ve entegrasyon konusunda deneyimlerimizi paylaşıyoruz” dedi.

Tuzla Belediyesi
Tuzla Belediyesi Mimari Projelere On-Line Erişim Projesi.jpg
Tuzla Belediyesi Mimari Projelere On-Line Erişim Projesi.jpg (23.05 KiB) 1089 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Tapuda Online Dönem Başlıyor!

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Tem 2017 11:46

Tapu daireleri Ziraat Bankası ile entegre oldu! Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma ile tapuya konulacak ipotekler için tapu dairesine gitmeye gerek kalmayacak, işlemler Ziraat Bankası’nda yapılabilecek.

Kaynak : Emlakkulisi.com

ODgxNDAyNj-tapu-daireleri-ziraat-bankasi-ile-entegre-oldu.jpg
ODgxNDAyNj-tapu-daireleri-ziraat-bankasi-ile-entegre-oldu.jpg (17.67 KiB) 1018 kere görüntülendi
Tapu Dairelerinde büyük bir revizyon adımı hayata geçirildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmayla artık tapuya konulacak ipotekler için tapu dairesine gitmeye gerek kalmayacak, işlemler Ziraat Bankası’nda tamamlanacak. Tapularda Büyük Devrim Bu büyük adımın tapu dairelerinin yükünü önemli ölçüde hafifleteceğini ve gerçek bir otomasyon sisteminin uygulanmaya başlandığını belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “Bugüne kadar yapılan uygulamalarda, tapu dairesinde işlemler başlatılıyor, ödeme yapıldıktan sonra ipotek tesisi için tekrar Tapu Dairesine gidiliyordu. Taraflar açısından uzun süren muamele süreci Tapu Daireleri için de bekleyen işlemler açısından büyük zorluk oluşturuyordu. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmayla tapuya dair ipotek işlemleri bundan böyle Ziraat Bankası Şubelerinde gerçekleştirilecek. Elektronik ortamda banka tarafından aktarılan bilgilerin ilgili tapu dairesi tarafından tapuya işlenmesi ile işlem sona erecektir. Bu aslında olması gereken büyük otomasyon sisteminin en önemli parçasıdır.”

faruk gorez

Re: Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ağu 2017 09:55

Tapu işlemlerinde internet devri! Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği sistemi hayata geçiriyor. Bu kapsamda, vatandaşın işinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

http://emlakkulisi.com/tapu-islemlerind ... vri/543945

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10671
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Kas 2018 20:03

Tapu işlemlerinde devrim: Elektronik gayrimenkul borsası geliyor! http://emlakkulisi.com/tapu-islemlerind ... ek…/589727

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10671
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Kas 2018 09:15


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10671
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Kas 2018 09:30

Tapu Senedi Yenilikleri

Gayrimenkulün : QR Kodu olacak , bu kod ile Pafta Sokak Sınır Gibi Bölümlerin yerine konulan QR kod ile Takbis üzerinden taşınmazın Kadastro Haritası doğrudan görünebiliyor, taşınmaz ile ilgili bilgiler ulaşılabiliyor. Artık her Gayrimenkulün Taşınmaz numarası olacak , Yeni Tapu Senetlerine Basılan Taşınmaz Numarası ile İl,İlçe,Mahalle,Ada , Parsel Bağımsız numarası belirtmeye gerek kalmadan Taşınmaz No : ile doğrudan bu bilgilere erişilebilecek .


Yeni Tapu Senetlerinde bir diğer Yenilik ; Apartman Dairelerinin mimari projelerininde ki Bağımsız Bölüm BRÜT - NET m² leri (yüzölçümleri) ile maliklerinin hisse ve hisselerine düşen yüzölçümlerinin gösterilmesi olacak.


T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
47378790_260205104654378_8802152486623248384_n.jpg
47378790_260205104654378_8802152486623248384_n.jpg (23.7 KiB) 335 kere görüntülendi
47022035_260205967987625_6196495965302554624_n.jpg
47022035_260205967987625_6196495965302554624_n.jpg (43.1 KiB) 334 kere görüntülendi
47056853_260206681320887_4460972003943251968_n.jpg
47056853_260206681320887_4460972003943251968_n.jpg (52.16 KiB) 332 kere görüntülendi
46980087_260207481320807_7427198618970357760_n.jpg
46980087_260207481320807_7427198618970357760_n.jpg (53.16 KiB) 331 kere görüntülendi
47009317_260208237987398_4446990395041120256_n.jpg
47009317_260208237987398_4446990395041120256_n.jpg (43.93 KiB) 328 kere görüntülendi
47067048_260209967987225_1869638532834787328_n.jpg
47067048_260209967987225_1869638532834787328_n.jpg (49.57 KiB) 325 kere görüntülendi
46978408_260210521320503_5716663327094996992_n.jpg
46978408_260210521320503_5716663327094996992_n.jpg (42.08 KiB) 324 kere görüntülendi
47217956_260211024653786_8673813048433049600_n.jpg
47217956_260211024653786_8673813048433049600_n.jpg (38.68 KiB) 323 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10671
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Kas 2018 12:21Tapu senetlerinin içeriği ve tasarımını yeniledik. Dijital uygulamalarla desteklenen yeni tapu senetleri, vatandaşımıza büyük kolaylıklar sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

1.jpg
1.jpg (47.14 KiB) 313 kere görüntülendi
2.jpg
2.jpg (50.17 KiB) 313 kere görüntülendi
3.jpg
3.jpg (49.32 KiB) 313 kere görüntülendi
4.jpg
4.jpg (49.32 KiB) 313 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10671
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Tapu - Kadastro Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Oca 2019 17:37

Tapu harçları 2019!


Tapu ve Kadastro İşlemlerinden Alınacak Harçlar, 82 seri nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yayımlandı. İşte tapu harçları 2019..

Tapu harçları 2019 belli oldu. Tapu ve Kadastro İşlemlerinden Alınacak Harçlar, 82 seri nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yayımlandı. Tebliğ, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ kapsamında Bakanlıkça 2018 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 (yirmi üç virgül yetmiş üç) olarak tespit edildi.

492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı tarifelerde yer alan maktu harçların (maktu ve nispî harçların asgarî ve azami miktarlarını belirleyen hadler dahil) yeniden değerleme oranında hesaplanarak tespit ve ilan edildi.

Tapu Harçları 2019
13 Kayıt harici kalmış olan gayrimenkullerin tescilinden takdir olunan değer üzerinden binde 11,382, Deniz, göl ve nehir kıyılarında izinli ve izinsiz doldurma suretiyle iktisabedilen yerlerin tescilinden takdir edilecek değer üzerinden binde 1593,9

3, (5831 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile değişen madde. Yürürlük: 27/1/2009)

a) Terekeye dahil taşınmaz malların kanuni ve atanmış mirasçılar arasında aynen veya ifrazen yapılacak taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 22,77

b) Taşınmaz malların ve sınırlı ayni hakların, intikalinde alınmamak kaydıyla, bağışlanmasından rücularda ve vasiyetlerin infazında veya piyango ve ikramiye suretiyle iktisabında kayıtlı değer üzerinden binde 11,38

4, Gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayri ayni hakların bağışlanmasında, kanuni mirasçılar dışında intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden binde 68,31

5 .Dalyan ve voli mahallerinin tescil, intikal, hibe, vasiyet, temlik ve sair tasarruf! muamelelerde takdir olunacak kıymet veya bildirilen bedelden yüksek olanı üzerinden binde 68,31

6. a)İfraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden binde 11,38

b) (5831 sayılı Kanunun 7 nci maddesi ile değişen bent. Yürürlük: 27/1/2009) İmar parselasyon planlan uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 11,38

c) Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 4,55

7. İpotek tesisinde:

a) İpotekte sağlanan borç miktan üzerinden binde 4,55

b) İpoteğe dahil gayrimenkullerden birisinin çıkarılarak başkasının ithalinde veya teminat ilavesinde borç miktarı üzerinden binde 4,55

c) Mevcut ipotek derecelerinin sonradan istenilen değişikliklerinde borç miktan üzerinden binde 2,27

(6728 sayılı Kanunun 38 inci maddesi ile eklenen hüküm. Yürürlük:09/8/2016) (Tacirler arası ipotek tesis işlemlerinde bu fıkraya göre hesaplanan harçlar yüzde elli oranında uygulanır.)

8 Muvakkat tesciller:

Medeni Kanunun 921 inci maddesi (22/11/2001 gün ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 1011 inci maddesi) gereğince yapılacak tescillerde kayıtlı değer üzerinden binde 2,27

9. Mal birliği ve mal ortaklığının, mukaveleden mütevellit şüfa, iştira ve vefa haklarının, aile yurtlarının mutlak veya nakil ile mükellef mirasçı nasbinin sicile şerhinden veya tescilinden kayıtlı değer üzerinden binde 6,83

10. Adi veya hasılat kira mukavelelerinin tapu siciline şerhinde mukavele müddetine göre hesaplanacak kira toplamı ve mukavele mevcut değilse veva mukavelede müddet belirtilmemişse bir vıllık kira bedeli üzerinden binde 6,83

11 .Teferruatın tapu siciline kaydında beyan olunan değeri üzerinden binde 4,55

12. (5838 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle değişen fıkra. Yürürlük: 28/2/2009) Satış vaadi sözleşmeleri ile irtifak hakkı tesisi yaadi sözleşmelerinin tapu siciline şerhinde, sözleşmede yazılı bedel üzerinden (Bu bedel, sözleşmeye konu gayrimenkulun emlak vergisi değerinden az, emlak vergisi değerinin iki katından çok olamaz.) bedelsiz olanlarda emlak vergisi değeri üzerinden binde 6,83

https://emlakkulisi.com/tapu-harclari-2 ... _ToExFCB1M

Cevapla