Çumra OSB - Çumra Organize Sanayi Bölgesi

faruk gorez

Çumra OSB - Çumra Organize Sanayi Bölgesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Haz 2016 02:11

Konya Çumra OSB’de sona yaklaşıldı!

Çumra’dan Konya’ya uzanan 20 milyon metrekarelik alan üzerine kurulması planlanan ve üzerinde bin 40 müteşebbisin yatırım yapması için imkan sağlayan Çumra OSB’de sona gelindi.


Geçmişten günümüze tarih, kültür, tarım, turizm gibi birçok alanda kendisini gösteren ve ön plana çıkan Çumra, yeni yatırımlarla büyüme ivmesine hız kazandırdı. Çumra’da başlangıçta 500 bin metrekare alanda başlatılan Çumra Organize Sanayi Bölgesi’nin alanı yaklaşık 40 katı genişletilerek 20 milyon metrekarelik bir alana ulaştı. Bin 40 yatırımcının yer bulabileceği Çumra OSB, şehir merkezine yakınlığının yanı sıra Kaşınhanı Lojistik Merkezi’ne, yeni çevreyoluna, hızlı tren ve yük treni hattına yakınlığı ile dikkat çekiyor. Çumra OSB tamamlandığında 10 binin üzerinde istihdam sağlayacağı, sadece Çumra değil, Konya il merkezi, Akören, Hadim, Bozkır, Ermenek gibi bölge ilçelerine de istihdam için bir kapı aralayacağı düşünülüyor. İlk etabı 2017’de tamamlanacak olan Çumra OSB’nin ikinci etabının ise 2020 yılına kadar tamamlanarak hizmet vermeye başlaması hedefleniyor.

Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Çumra Organize Sanayi Bölgesi’nin geçmişten günümüze gelişim sürecini Yenigün’e değerlendirdi. Yaklaşık 2 yıl önce yapılan mahalli idareler seçimleri ile göreve gelen Mehmet Oğuz, seçim beyannamesinin bulunduğu kitabın ilk sayfasında Çumra OSB’yi canlandırma projesinin olduğunu belirterek, Çumra OSB’nin adeta küllerinden doğduğuna işaret etti.

ÖNCE BÜTÜN BORÇLARI TEMİZLENDİ

Çumra OSB’nin ilk kuruluş tarihinin 1999 yılı olduğuna dikkat çeken Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, “O yıllarda dönemin yöneticilerinin takipsizliği nedeniyle OSB’de bir ilerleme kaydedilememiş. Çekilen 150 bin liralık bir kredi bile ödenmediği için neredeyse 10 misli bir borca ulaşmış. İlk iş olarak uzlaşma yoluna gittik ve Çumra OSB’nin bütün borçlarını başka bir yerden kredi kullanmadan, borç almadan, kendi öz kaynaklarımızla ödedik. Çumra OSB, belki Türkiye’deki en sorunlu OSB olarak biliniyordu. Ama çok şükür ki, şu an yatırım için hiçbir sorunumuz kalmadı. Kısa vadede Çumra OSB’yi yeniden bakir bir alan haline getirdik” diye konuştu.

BÖLGENİN İSTİHDAM SORUNUNU ÇÖZECEK

İlk etabın su, elektrik, kanalizasyon gibi altyapı sorunlarının kalmadığını dile getiren Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, “Mevcut yerle ilgili 1700’lü yıllarda yaşamış olan bir vakfın bulunduğuna ilişkin haber vardı. Bu alanı vakıf olduğu için terk etmemiz gerekiyordu. Vakfın kurulması ile ilgili çalışmalar yapıldı. Yeni bir organize sanayi alanı yapıldı. 20 milyon metrekarelik yeni bir alanda çalışma yapıldı. Yani toplamda ilk etap 500 bin metrekareyken 40 katı kadar bir büyüme önerildi. 20 milyon metrekareye ulaşma isteği ve arzusu doğdu. Valiliğimizden çıkacak sonuçla bu da neticelenecek. Buradaki temel amacımız hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de Çumra ile birlikte yakın bölgemizdeki Güneysınır, Akören, Bozkır, Hadim ve hatta Karaman’ın Ermenek ilçesindeki istihdam sorununun çözümüne de katkı sağlamak” ifadelerini kullandı.

OSB ALANI 40 MİSLİ GENİŞLETİLİYOR

Mevcut 500 bin metrekarelik OSB alanında 36 müteşebbise yer verildiğini kaydeden Mehmet Oğuz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Çumra Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmak isteyen müteşebbislere yönelik yapılan anketten müthiş bir yer talebi çıkması ile alanı genişletmeye yönelik girişimlerin başladığını dile getirdi. Türkiye genelinde bin 40 firmanın bu bölgeye yatırım yapmak istediğini belirten Çumra Belediye Başkanı Oğuz, “Çumra OSB’ye talep çok fazla. Burada günlük ortalama 40 firmayı misafir ediyor, OSB alanını gezdiriyor ve bilgilendiriyoruz. Diğer taraftan da onların son bir yıllık bilançolarını, nasıl bir yatırım yapmak istediklerini ve istihdama katılma oranlarını tespit etmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

ASKON’LA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMA ETKİLİ OLDU

Yatırımcı firmaların tespiti noktasında ASKON Konya Şubesi ile birlikte çalışma yürüttüklerini ve sürecin ilerlemesinde onların da büyük desteklerini gördüklerini dile getiren Mehmet Oğuz, “Bu çalışmaların başında ASKON Konya Şubesi vardı. Yatırımcının buraya teşvikinde ASKON ile işbirliği halinde yaptığımız çalışmaların da büyük etkisi oldu” dedi. Çumra OSB’nin şimdilerde Konya Valisi Muammer Erol’un Başkanlığı’nda çalışmalarını yürüttüğünü, Müteşebbis Heyet Başkanlığı’nı da kendisinin yaptığını dile getiren Mehmet Oğuz, “Valimizin müteşebbis heyet başkanlığında yüzde 30’u ticaret odasının, yüzde 20’si Valiliğin, geri kalanı da Çumra Belediyesi’nin olmak üzere ortak bir yapı oluşturuldu. Bu 3 kuruluş, OSB’de yüzde 70’lik doluluk oranına ulaşıncaya kadar böyle çalışmaya devam edecek. Zor bir süreçti. En zor kısımlarını geride bıraktık. Hemen olabilecek bir iş değil ama uzun vadede burada yapılan yatırımın ne kadar kıymetli olduğunu hep birlikte göreceğiz. Tahminen burada 10 binin üzerinde çalışan istihdam edilecek. Bunda Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da çok büyük katkıları oldu” ifadelerini kullandı.

KONYA’YA ALTYAPISI GÜÇLÜ ALTERNATİF BİR OSB

Konya’da Selçuklu’ya yönelen sanayi yapısına alternatif bir alan olarak Çumra’nın görüldüğünü dile getiren Mehmet Oğuz, “18 yıllık bir yatırım 1 yılda çok büyük yol kat etti. İnşallah gelecek yıl birinci merhale bitecek. Daha sonra da ikinci merhale ile birlikte Türkiye’nin en gözde yatırım alanı olacak. 2020’ye kadar yeni OSB alanımız da kurulmuş ve yatırıma başlanmış olacak. Sadece ikinci etapta bin 40 işletme olacak. Konum olarak çok güzel bir yerde. Hızlı tren ve yük treninin hemen yanında. Kaşınhanı Lojistik Merkezi’ne çok yakın bir mesafede. Yeni çevreyoluna hemen 4 kilometre uzaklıkta. Konum olarak mevcut sanayiye ulaşımla Çumra OSB’ye ulaşım süresi aynı olacak. Trafik yoğunluğunu da düşünecek olursanız daha kısa mesafiede olacak. Altın değerinde bir alan. Buradaki hedef altyapı hizmet bedelini en aşağıya çekmek. Yatırımcıyı yıpratmadan, yatırımcının gücünü yatırım yapacağı alana yönlendirmek. İnşallah daha az maliyetlerle de yatırım yapılabileceğini Konya’ya göstermek gayretindeyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

TÜRKİYE GENELİ 70

YURT DIŞINDAN 2 TALEP

Bu projenin hayata geçmesinde Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Vali Muammer Erol, Konya Milletvekilleri ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun büyük emek ve gayretlerinin olduğunu söyleyen ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ise, “Onların destekleri sayesinde projemiz çok hızlı gelişti. Şu ana kadar bin 40 müracaat aldık ve Sanayi Bakanlığı’na müracaatları gönderdik. Konya dışından yaklaşık 70’e yakın müracaat var. Bunların dışında İran ve Belçika’dan da müteşebbisler yatırım için başvuruda bulundu. Enerji panelleri üretimi yapmak istiyorlar. Bunun dışında yaklaşık olarak 17-18 sektör ön plana çıkıyor. Ağırlık olarak tarım makinaları, makine, otomotiv yedek parça, döküm, kundura, tekstil, gıda gibi sektörler ön plana çıkıyor. Bu noktada geldiğimiz konum çok iyi bir yer. Nasip olursa şu an Konya’daki komisyon toplantısının kararını bekliyoruz. Firmalara hizmet vermeye çalışacağız. Projeyi ilk paylaştığımızda belediye başkanımızın da bu bölgede organizeyi büyütme çabasını görünce biz de heyecanlandık. Bir STK olarak projeyi şu anki hale getirdik. Nasip olursa bu yıl içerisinde yer tahsisini gerçekleştireceğiz. Yüksek hızlı tren hattına yakın olması çok önemli. Diğer STK’lara da bunu duyurduk. Onların da desteğiyle inşallah bu proje Konya’nın projesi olacak. Bütün sanayicilerimizi bu bölgeye yatırım yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Rasim ATALAY/Yenigün
lll.jpg
lll.jpg (41.06 KiB) 1488 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Tem 2016 17:28

Organize sanayide sona yaklaşıldı
Çumra’nın her geçen gün değer kazandığının altını çizen Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Çumra organize sanayi bölgesi projesinde sona yaklaşıldığının müjdesini verdi.Çumra’da tarım üretimi ve hayvancılık sektörü oldukça gelişti. Çumra sadece tarım ve hayvancılık sektörüyle değil, sanayi üretimiyle de hem Konya hem de Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacak. “Çumra yeni organize sanayi 1999 da kuruldu fakat daha sonra ilgisizlikten dolayı beklentileri karşılayamadı” diyen Çumra Belediye Başkanı, Mehmet Oğuz “ maddi olarak sıkıntılar yaşanmış, müteşebbis heyette bulmakta zorluk çekilmiş. 2014’teki seçim beyannamemizdeki ilk maddemiz Çumra organize sanayiydi. Şuanda tüm borçları mahkeme yoluyla uzlaşmaya varıldı, borçları kapatıldı. Ve mevcut alan tamamen dolduğu için de 20 milyon metre karelik çok büyük bir alana talip olduk. Buna talip olurken altyapının hazır olması lazımdı. Yani müşteri talebinin hazır olması gerekirdi. Şu anda Bilim sanayi teknoloji Bakanlığı’na Çumra Organize Sanayi’ye yatırım yapmak istiyoruz diyen bin 40 ayrı kuruluş var” dedi. Çumra Belediyesi Çumra Ticaret Odası ve ASKON birlik içinde çalışıyor. Bu üç kurum ortaklaşa bu projeyi şekillendirdik. Artık projenin sonuna yaklaşıldı. Bundan sonra Çumra hem turizmi hem tarımı ve hayvancılığı ile sanayisiyle de konuşulan bir ilçe haline gelecek. “ÇUMRA ALTIN GİBİ PARLAYACAK”Seçim beyannamesinde verilen vaatler tutulmaya başlandı. Konya ekonomisine büyük katkı sağlayan Çumra’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, “ Çumra Konya’da 31 ilçe içinde nazar boncuğu gibi parlayacak buna inanıyoruz. Belediye olarak seçim beyannamemizdeki maddeleri yerine getirmeye devam ediyoruz. 2 yıl gibi kısa bir sürede verdiğimiz vaatlerin yüzde 80’ini yaptık Çumra şantiye alanına döndü, değişimler gelişimler yaşanacak ilçemizi daha da ileri seviyelere getirmek için birlik içinde çalışmaya devam edeceğiz. Hızlı tren yolunun da Çumra’dan geçmesi bizim için büyük bir hediye oldu. Yeni yapılan Konya çevre yolu Çumra sınırını çizdiği için Çumra’nın değeri altın gibi yükseliyor” diye konuştu.
Kaynak: (Fatma Göksu)
çumra.jpg
çumra.jpg (87.64 KiB) 1443 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Tem 2016 02:56

Konmont Makina-Çumra OSB şantiyesi, Prefabrik Üstyapı montajı devam ediyor...
SPC Inşaat A.Ş.
12924527_926033944184504_7257439992898362205_n.jpg
12924527_926033944184504_7257439992898362205_n.jpg (65.65 KiB) 1430 kere görüntülendi
1620853_926033897517842_3876920183443872435_n.jpg
1620853_926033897517842_3876920183443872435_n.jpg (40.39 KiB) 1430 kere görüntülendi
12523891_926033940851171_2327883896560272837_n.jpg
12523891_926033940851171_2327883896560272837_n.jpg (70.15 KiB) 1430 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Kas 2016 14:19

Çumra OSB'de sona gelindi
ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım yeni yönetim kurulu basınla biraraya gelerek faaliyetleri kamuoyu ile paylaştı.

ASKON Konya Şubesi’nin öncülüğü ile Konya ve İç Anadolu’nun kaderini değiştirecek bir OSB projesi yürüttüklerini dile getiren Yıldırım, “ASKON Konya Şubesi öncülüğünde Çumra Belediyesi işbirliği ile Konya’nın en büyük organize sanayi bölgesini hayata geçirmek için proje geliştirdik ve hemen uygulamasını yaptık" dedi.

Yıldırım, 19 Milyon metrekarenin üzerinde bir genişleme çalışması yapılan, Çumra Organize Sanayi Bölgesi’nin geliştirilmesi için önemli mesafe kat edildi. ilgili Bakanlığın onayı sonrasında yakın bir tarihte tahsis talebinde bulunan firmalara arsa tahsisleri başlayacak.Çumra OSB ile Konya sanayisi bugünden daha ileri seviyeye hızlı bir şekilde gelecek” diye konuştu.

Öte yandan Yıldırım, Çumra OSB’nin yeni dönemde arsa tahsisinin tamamlanıp, fabrika inşaatlarının başlanmasının hedeflendiğini belirtti.
http://www.memleket.com.tr/cumra-osbde- ... 80537h.htm
307431.jpg
307431.jpg (93.49 KiB) 1343 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Kas 2016 14:21

Çumra Osb konumu itibari ile çok avantajlı Yerli Otomobil üretimi ve otomotiv yan sanayii,savunma sanayi,havacılık-uzay,raylı sistemler,tarım makinaları-ekipmanları,ileri elektronik,beyaz eşya v.b bir çok işkoluna hitap edecek üretim,lojistik-ulaşım ve yeilenebilir enerji olanaklarına sahip bir osb olacak...

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Kas 2016 14:52

Çumra Osb muhtemelen 2017 yılının 1.çeyreğinde yeni katılacak 20 milyon m2 alan ile bölgenin üretim merkezi olacak..

osb ye komşu 75 milyon m2 alan bunun 20 milyon m2 si osb olacak ileri de osb nin bu alanın tamamı kadar büyüme ihtimali de var ,

75 milyon m2 alan tarım dışı bir alan bu açıdan bir sorun yokk..

lojistik alanı , demiryolu avantajı ,,,,limanlara ulaşım avantajı , yenilenebilir enerji imkan-kaynakları,ulaşım avantajı v.b bir çok avantajı ilr çumra ve çumra osb geleceğe ümitle bakıyor...

1.040 yatıırmcı sırada buranın hukuki prosedürünün tamamlanması ile yatıırma gelecek.yenileri yolda...

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Mar 2017 18:26

bu yıl 3 yada 4.çeyrekte güzel haberler gelecek çumra osb'nin yeni genişleme alanı ile ilgili hayırlı olsun.

YENİ MARMARA HAVZASI'NIN ARGE ,ÜRETİM LOJİSTİK VE ENERJİ MERKEZİ OLACAK ÇUMRA OSB...

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Nis 2017 23:45

bu yıl içinde güzel gelişmeler olacak sabırla bekliyoruz...

faruk gorez

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Nis 2017 23:06

Çumra Organize Sanayi Bölgemizde 45 bin m2 kapalı toplamda 90 bin m2 alanda 2017 yılı içerisinde faaliyete geçecek olan ve 200 kişiye istihdam sağlayacak 6 yeni firma ile anlaşma sağlandı. İlçemize hayırlı olsun...

Çumra Belediyesi
17807544_1423994720972876_108162605012121388_o.jpg
17807544_1423994720972876_108162605012121388_o.jpg (296.89 KiB) 1134 kere görüntülendi

Çevrimiçi
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10693
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Çumra O.S.B

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Şub 2018 20:04

Çumra Organize Sanayi Büyüyor

Recep Öğütçü / Yeni Konya Gazetesi
Organize Sanayiler, şehirlerin geleceğidir, şehirlerin kan ve can damalarıdır, istihdam alanlarıdır. Şehirlerin gelişmişliğini görmek isteyen organize sanayilerini görmesi yeterlidir.

Şehirler, Organize sanayileriyle gelişir, büyür, nüfus çeker, cazibe merkezi olur, emlak değerleri artar, iş ve aş merkezine dönüşür. İşte Çumra ilçemiz de iki yıl önce kurulan ve altyapısı hazırlanan organize sanayi bu günlerde yeni bir alana daha kavuşuyor. Bugün beş yüz bin metre karelik parselli kısım doludur, yatırımlar hızla devam etmektedir. Yeni eklenen alan ile sekiz buçuk milyon metre kareyi bulacak olan Çumra Organize Sanayinin, bugünden binden fazla talibi vardır. Her gün onlarca işadamı form doldurmakta, Çumra organizeden parsel almak için başvurusunu yapmaktadır. Bir Çumralı olarak Çumra'nın geleceği adına büyük ümitler taşıyorum.


Evet, Çumra'mızda Konya'nın en büyük organize sanayi kuruluyor. Beş yüz bin metre kareye ilave edilecek devasa aslım bölgesiyle birlikte Çumra geleceğin sanayi merkezi olacak. Çumra Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Oğuz bu hizmete baş koymuş durumda, ilgilileri görüyor, görüşüyor, yakından takip ediyor. İlave edilen yeni alanın da imzaları atılmış durumda, sıra parselasyona ve alt yapıya gelmiştir. Konya-Karaman yolunun hemen kenarında, içinden hızlı ve hızlandırılmış trenlerin geçtiği Çumra Organize Sanayi Bölgesi, Konya merkezine 30 km, Çumra şehir merkezine 10 km mesafededir. Yanı başına kurulacak lojistik merkezle birlikte Konya bölgesinin en canlı sanayi olacaktır. Arazi olarak tarıma çok elverişli olmayan, 3. ve 4. derece tarım arazisi diyebileceğimiz çoraklı bir bölgedir.

Buradan müteşebbislerimize çağrıda bulunuyorum: Çumra Organize Sanayinden parselinizi bugünden ayırtın, başvurunuzu yapın, aldığınız parselinize bir an önce tezgahınızı kurun. Pişman olmazsınız, kazanırsınız. Çumra, kara ve demir yollarıyla İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan bir kavşakta. Çumra bölgesinde tarıma yatıran da sanayiye yatıran da kazanacaktır. Çumra OSB, özellikle tarımsal sanayi için biçilmiş kaftandır. Türkiye'nin en büyük zincir markerinden BİM'in lojistik dağıtım merkezi Çumra OSB'de açılmıştır. Yüzden fazla insan çalışmaktadır. Hasılı Çumra gelişiyor, Hızlı tren hattının faaliyete geçmesiyle bu gelişme daha da hızlanacaktır. Karaman serbest bölgesinin kurulması Çumra'yı da müspet yönde etkileyecektir.

Cevapla