Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi -TEKNOSAB

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Re: Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi -TEKNOSAB

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Şub 2018 12:19

TEKNOSAB'da çarklar bu yıl dönmeye başlayacak
BTSO Meclis Başkanı Topuk, "TEKNOSAB'da Allah kısmet ederse bu yılın sonuna kadar ama 1 tane, ama 2 tane, ama 15 tane fabrikanın bacasının tütmesini hedefliyoruz." dedi.
405038.jpg
405038.jpg (100.79 KiB) 221 kere görüntülendi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk, Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) projesinin hazırlıklarının hızla sürdüğünü ve yıl sonuna kadar ilk fabrika binalarını teslim etmeyi planladıklarını belirtti.

Topuk, oda olarak ortak akılla, müşterek, oy birliğiyle ve hep birlikte hareket ettiklerini ve birlikte karar verdiklerini söyledi.

Göreve geldiklerinde "Ortak aklın gücüyle büyüyen Bursa" sloganını oluşturduklarını, buna önce sektör konseylerini kurarak başladıklarını hatırlatan Topuk, tekstil, otomotiv, uzay-havacılık gibi oluşturdukları 21 sektör konseyiyle Bursa'yı ve Türkiye'yi ilerletmeye yönelik çalıştaylar düzenlediklerini ve yol haritalarını belirlediklerini anlattı.

Tüm sektörlerde ve belirlenen yol haritalarında iki konunun öne çıktığına işaret eden Topuk, "Birincisi sanayi arsası, ikincisi de kaliteli çalışan yani ara eleman. Mutlaka halledilmesi gereken konular düşüncesiyle Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) projesi başlatıldı. Bu yönde Türkiye'de rekor kırıldı. TEKNOSAB'ı konuşmaya başladık ve organize sanayi bölgesi 14 ay gibi kısa bir sürede Bakanlıkça tescil edildi." diye konuştu.
2018-02-teknosab_864_1.jpg
2018-02-teknosab_864_1.jpg (367.86 KiB) 221 kere görüntülendi
Topuk, 14-15 yıldır uğraşıp da hala organize sanayi bölgesi olmaya çalışan yerlerin bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"TEKNOSAB projelendi. Şu anda altyapı çalışmalarının yaklaşık dörtte birinin ihalesi yapıldı. Altyapı inşaat çalışmaları sürüyor. Sanayicilerimize günün en modern, yeni nesil organize sanayi bölgelerini üreterek onlar için en doğru, altyapısı olan arsaları uygun fiyata temin edebilecekleri imkan sağladık. Tabii bu çok cazip geldi, çok ilgi duyuldu. Burası yüksek teknoloji organize sanayi bölgesi olarak düşünüldü. Orta yüksek ve yüksek teknoloji üretim yapacak, katma değeri artıracak firmaların katılmasını planladık."
"İlk fabrika binalarını teslim etmeyi planlıyoruz"

Avrupa İstatistik Ofisinin (EUROSTAT) belirlemiş olduğu NACE kodlarına göre yüksek teknoloji, orta-yüksek teknoloji ve orta düşük teknoloji yoğunluğuna göre sınıflandırılan 13 farklı alanda yatırımcıların taleplerini almaya başladıklarını hatırlatan Topuk, başvuruların 20 Şubat'a kadar TEKNOSAB Merkez Ofisi üzerinden gerçekleştirileceğini belirtti.

İleri teknolojili üretim ve katma değerli ihracata odaklanan tüm yatırımcıları, Türkiye'nin kalkınma hedeflerinin aktörlüğünü üstlenecek TEKNOSAB projesinde yatırım yapmaya davet eden Topuk, "Projenin hazırlıkları hızla sürüyor ve yıl sonuna kadar ilk fabrika binalarını teslim etmeyi planlıyoruz. TEKNOSAB'da Allah kısmet ederse bu yılın sonuna kadar ama 1 tane, ama 2 tane, ama 15 tane fabrikanın bacasının tütmesini hedefliyoruz. Bunu başarmak için Yönetim Kurulu Başkanımız sayın İbrahim Burkay, yönetim kurulu üyelerimiz ve kamudaki ilgili paydaşlarımız olanca gücüyle çalışıyorlar. Ben de meclis başkanı olarak 39 bin üyem adına bundan mutluluk duyuyorum." açıklamasında bulundu.
2018-02-teknosab_864_2.jpg
2018-02-teknosab_864_2.jpg (392.03 KiB) 221 kere görüntülendi
KOBİ OSB için 12 milyon metrekare yer talebi

Topuk, odaya kayıtlı 39 bin 700 üyenin bulunduğunu ve üyelerin büyük çoğunluğunu da küçük orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) oluşturduğunu aktardı.

KOBİ'lerin de araziye ihtiyaçlarının olduğunu, bu nedenle oda olarak KOBİ OSB projesinin hazırlıklarına başladıklarını bildiren Topuk, şunları kaydetti:

"KOBİ'lerden de talepler yoğun olarak gelmeye başlayınca KOBİ OSB olarak ikinci bir projeye başlandı. Bununla alakalı da talep topladık. KOBİ OSB, firmalarımızın ihtiyaç duydukları altyapı imkanları, vergi kolaylıkları ve teşviklerle geri dönüşüm sektörü için de önemli fırsatları barındırıyor. İlk etapta 11 farklı sektör için planladığımız yeni organize sanayi bölgesinde iş dünyasının yoğun talebi ve yerel yönetimin de katkısıyla 16 farklı sektörün yer alması düşünüldü. Firmalarımızın bin ile 5 bin metrekare arası kapalı alanda faaliyet gösterecekleri KOBİ OSB'de yaklaşık 2 bin 500 firmadan 12 milyon metrekare civarında yer talebi aldık. Yol haritası belirlendi ve bakanlıklarla ilgili görüşmeler devam ediyor. Hızlı bir şekilde devam ediyoruz. İnşallah kısa sürede onunla ilgili ilk projenin temelleri atılmış olur."

Kaynak: AA

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Mesaj gönderen erdemka38 » 08 May 2018 14:02

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ileri teknoloji hedeflerine güç katacak TEKNOSAB’ta yatırımcıların taleplerini 2 Şubat Cuma gününden itibaren almaya başlayacaklarını açıkladı.

BTSO, 2018 yılının ilk meclis toplantısını Oda Hizmet Binası’nda düzenledi. BTSO’nun Ur-Ge ve Küresel Fuar Acentesi kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgilerin sunulduğu toplantıda Meclis Üyeleri de Oda bünyesinde düzenlenen organizasyonlara ve yürütülen projelere ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2013 yılından bu yana Bursa ekonomisinin dönüşümüne yönelik 40’a yakın makro projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. BTSO meclisinde alınan kararlarla iş dünyası temsilcilerinin kent ve ülke ekonomisine katkılarını daha da artırdıklarını ifade eden Başkan Burkay, BTSO’nun ürettiği projelerle Türkiye’ye örnek bir kurum haline geldiğini söyledi. İbrahim Burkay, “Türkiye’ye rol model olan projelerimizle BTSO’yu bir uzmanlık merkezi haline getirdik. 2013 yılında kentin ortak aklının katkılarıyla başlayan dönüşüm sürecinin ardından BTSO, bugün projelerin konuşulduğu ve Türkiye’de projeleriyle konuşulan bir Oda kimliği kazandı. İş dünyamızın talepleri doğrultusunda şekillenen makro projelerimiz, kent ekonomisinin ve şirketlerimizin geleceğine yön veriyor. Ortak geleceğimiz için yürüttüğümüz çalışmalara katkı sağlayan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

TEKNOSAB’TA BAŞVURU SÜRECİ BAŞLIYOR

Başkan İbrahim Burkay, kentin ekonomi tarihine geçecek nitelikteki Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’ne (TEKNOSAB) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Projenin hazırlıklarını hızla sürdürdüklerini ve yıl sonuna kadar ilk fabrika binalarını teslim etmeyi planladıklarını dile getiren Başkan Burkay, TEKNOSAB’ta kuruluş protokolü ve Müteşebbis Heyet Kararları dahilinde yatırımcılar için başvuru sürecini başlatacaklarını açıkladı. İbrahim Burkay, “Avrupa İstatistik Ofisi’nin (EUROSTAT) belirlemiş olduğu NACE kodlarına göre yüksek teknoloji, orta – yüksek teknoloji ve orta düşük teknoloji yoğunluğuna göre sınıflandırılan 13 farklı alanda yatırımcılarımızın taleplerini almaya başlayacağız. Başvurular, 2 – 20 Şubat 2018 tarihleri arasında TEKNOSAB Merkez Ofisi’miz üzerinden gerçekleştirilecek. İleri teknolojili üretim ve katma değerli ihracata odaklanan tüm yatırımcılarımızı ülkemizin kalkınma hedeflerinin aktörlüğünü üstlenecek TEKNOSAB projemize yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

BTSO, 2018’E HIZLI BAŞLADI

BTSO olarak makro projelerle 2018 yılına da hızlı bir başlangıç yaptıklarını belirten İbrahim Burkay, küçük ve orta ölçekli işletmeler için hayata geçirilen KOBİ OSB Projesi’ne yapılan başvuru sayısının 2 bin 500’e, talep edilen alan miktarının da 12 milyon metrekareye ulaştığını açıkladı.

KOBİ Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin Bursa’da ortak aklın ürünü olan bir projesi olduğunu belirten Başkan Burkay, “Bursa’da küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz tarafından büyük bir heyecanla beklenen KOBİ OSB’de süreç Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın liderliğinde planladığımız şekilde sürüyor” bilgisini paylaştı.

ZEYTİN DALI İÇİN ORTAK BİLDİRİ

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, tarih boyunca sadece kendi sınırlarının değil, bulunduğu coğrafyanın da barış ve huzuru için mücadele eden Türkiye’nin büyük devlet olmanın gereği olarak çok önemli bir sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi. Türkiye’nin Afrin’de başlattığı ‘Zeytin Dalı’ operasyonunu Bursa iş dünyası olarak sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Burkay, 1 Şubat 2018 Perşembe günü BTSO liderliğinde tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ortak bir bildiri açıklayacaklarını belirtti.

“2018 TÜRKİYE’NİN YILI OLACAK”

Türkiye ekonomisinin 2017 yılını başarılı performansa imza attığını kaydeden Başkan Burkay, “2017 yılı 3. çeyreğinde ülkemiz bir rekora imza atarak yüzde 11’lik bir büyüme başarısı ile örnek oldu. 2017 yılındaki büyüme rakamlarının yüzde 7 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. İnanıyorum ki 2018, Türkiye’nin yılı olacaktır” dedi.
Resim

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Eyl 2018 14:11

Başkan Burkay, TEKNOSAB’ın Müteşebbis Heyeti ve Katılımcı Üyeleriyle Bir Araya Geldi

http://www.btso.org.tr/default.asp?page ... p&id=41202