Salyazı Havalimanı Çalışmaları

Cevapla
faruk gorez

Salyazı Havalimanı Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Kas 2016 13:15

Yedi yeni havalimanı daha geliyor
Her 100 kilometrede bir havalimanı projesi kapsamında, 7 havalimanı yapımı planlanıyor
Yedi yeni havalimanı daha geliyor


Her 100 kilometrede bir havalimanı projesi kapsamında Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman, İzmir Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanlarının yapımı planlanıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, ulaştırma sisteminin en önemli dişlilerinden biri olan havacılıkta 2003'ten bu yana sektörün gelişmesi için köklü adımlar atıldı. Bütçe dışında alternatif finans ve yatırım kaynaklarıyla gerçekleştirilen kamu-özel iş birliği çerçevesinde hayata geçirilen projelerle özel sektörün sivil havacılıkta önü açıldı. Seyahat maliyetlerinde düşüş yaşanırken, havayolunun "halkın yolu" olması sağlandı.

Aktif havalimanı sayısı 55’e çıkan yurt içi uçuş ağına, gelecek dönemde Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman, İzmir Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanlarının eklenmesi planlanıyor.

Yurt içinde havayolunu kullanan vatandaşların ve yabancı konukların yüzde 90’ı karayoluyla 100 kilometre yol alarak herhangi bir havalimanına erişebiliyor. 2023’te havayolunu yurt içinde kullanan her birey, 100 kilometre mesafe katettikten sonra herhangi bir havalimanına ulaşabilecek.

Yurt dışı uçuş ağı yüzde 372 arttı

Havacılık sektöründe büyük gövdeli uçak sayısı, 162’den 540’a çıkarken, toplam yolcu sayısı 2003'e göre yaklaşık 6 kat artarak 2015 sonunda 181,5 milyona yükseldi.

Havacılık anlaşması bulunan ülke sayısı, 81’den 167’ye çıkması Türk sivil havacılığına büyük katkı sağladı. 2003'te 2 havayolu şirketiyle 60 noktaya uçuş gerçekleştirilen yurt dışı uçuş ağı yüzde 372 arttı. Yurt dışı uçuş ağı, 6 havayolu şirketiyle 116 ülkede 283 noktaya ulaştı.

Yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli ve ilk etabı 2018’in ilk çeyreğinde devreye girecek İstanbul yeni havalimanı, Türkiye'yi dünyanın en önemli transit merkezlerinden biri haline getirecek. Projenin tamamlanmasıyla Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açılacak.
AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 14026
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Bayburt - Gümüşhane (Salyazı) - Havalimanı Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Mar 2018 21:58

İhalesi yapıldı, Salyazı Havalimanı inşaatı başlıyor
Salyazı Havalimanı.jpg
Salyazı Havalimanı.jpg (331.76 KiB) 262 kere görüntülendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ziyaret sırasında müjdesini verdiği Gümüşhane ile Bayburt arasındaki Salyazı mevkisinde yapılacak havalimanı ihalesi tamamlandı. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli, 285 milyon lira bütçeli Gümüşhane- Bayburt Salyazı Havalimanı projesinin, 1,5 yıl gibi kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bayburt ile Gümüşhane'ye hizmet verilecek Salyazı mevkisinde, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanına ilişkin son bölge ziyaretinde verdiği müjdenin ardından harekete geçildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca projesi hazırlanan Salyazı Havalimanı için 24 firmanın katılımıyla ihale yapıldı. 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pisti olacak, 285 milyon lira bütçeli, 2 milyon yolcu kapasiteli Gümüşhane- Bayburt Salyazı Havalimanı projesine yer tesliminin ardından başlanacak ve 2020 yılına kadar tamamlanacak.

VALİ: GÜMÜŞHANE GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, havalimanı projesi ve bölgenin turizm potansiyeline ilişkin DHA'ya açıklamalarda bulundu. Gümüşhane- Bayburt Salyazı Havalimanı ihalesinin yapıldığını ve inşaatın yer tesliminden sonra başlayacağını kaydeden Vali Memiş, 1,5 yıl gibi sürede tamamlanması öngörülen proje için daha kısa ulaşımın sağlanacağı alternatif yollar planlandığını da söyledi. Havalimanı ve Zigana tünel projelerinin tamamlanmasıyla bölgenin turizm potansiyelinin geliştirileceğini vurgulayan Memiş,"Gümüşhane, geleceğe umutla bakıyor. 320 köy, 430 yaylamız var. En çok yaylaya sahip illerden biriyiz. Yaylaların yeşil yol kapsamında altyapı hizmetlerini bitirdik. İlimizin Karaca Mağarası, Limmi Gölü Süleymaniye Mahallesi, Tomara Şelalesi gibi turistik yerlerine geçen yıl 300 bin kişi geldi. İl merkezinde 5 yıldızlı otelimiz yapıldı. Destinasyonlarımız, konaklama tesislerimizle turizme hazır bir kentiz. Turizmden daha çok pay alan il olmak istiyoruz. Müthiş doğal güzelliklerimiz var. Organik ürünlerimiz var. Pestil, kömenin anavatanıyız. 28 işletmede yıllık 5 bin ton üretim kapasitesi ile ülkemizin en kaliteli pestil ve kömesini üretiyoruz" diye konuştu.

'TURİZM İÇİN ULAŞILABİLİR OLMAK ÖNEMLİ'

Turizmin gelişebilmesi için ulaşılabilir olmanın çok önemli olduğunu kaydeden Vali Memiş, şunları söyledi:

"Havalimanı ve tünellerle daha ulaşılabilir bir kent oluyoruz. Turizm açısından çok bakir bir kentiz. Süleymaniye mahallemiz, Doğu Karadeniz'in 'hoşgörü merkezi' olacak. 100 yıl önce Müslüman Türkler ile Hristiyan Ermeni ve Rumlar bir arada yaşadı. Cami, kilise yan yana. Mahallemizi Beypazarı ve Safranbolu gibi yapıyoruz. Orada tasarlanan bir kayak merkezimiz var. İnsan kaynağımız çok önemli. 300 bin kişi şuanda turistik mekanlarımıza geliyor. Karadeniz Bölgesi'nin en önemli geçim kaynağı turizm olacak. Allah çok güzel bir coğrafyada bizi dünyaya getirmiş. Bu turizm sadece hayranı olduğumuz muhteşem yerler olan Ayder ve Uzungöl ile olmaz. Farklı destinasyonlara ihtiyaç var. Biz hazırız. Limmi Gölü, Karaca Mağarası, Zigana Dağı ile Güvende Yaylası, Süleymaniye Mahallesi. Tomara Şelalesi, Kelkit Satala ve Santa Antik Kenti ile muhteşem yerler keşfedilmeyi bekliyor. Havalimanı ve tüneller tamamlandığında biz hazır olacağız."

Vali Memiş, projelerin hayata geçirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümüşhane milletvekilleri ve belediye başkanlarına teşekkür etti.

CUMHURBAŞKANI MÜJDELEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Kasım 2017 tarihinde, partisinin Bayburt Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, havalimanı hakkında şunları söylemişti:

"15 yılda Bayburt'a bazı yatırımlar hariç yaptığımız net 3 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Bunlar yeterli değil. İnşallah bunları tarihi nitelikle bir proje ile taçlandırıyoruz. Bayburt ve Gümüşhane'ye hizmet verecek Salyazı beldesinde yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı yapıyoruz. Benim yurt dışındaki kardeşlerim de Trabzon veya başka havaalanına değil, pisti büyük düşündük ve buraya rahatlıkla büyük boyutlu uçaklar da inecek. Benim yurt dışındaki Bayburtlu, Gümüşhaneli kardeşlerim havalimanına inecek. 285 milyon lira maliyetli olan havalimanı proje ve ihale hazırlıkları sürüyor. Ahmet Bey işi hızlı tutacağız ve inşallah '2020' diye bana tarih verdiniz. Ben, diyorum ki seçim öncesi bu bitecek. Yoğun çalışacağız. Bize yakışanı yapacağız. İnşallah 2019 seçim kampanyasına uçağımızla geliriz."


Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 956
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Salyazı Havalimanı Çalışmaları

Mesaj gönderen Uygar » 13 Mar 2018 23:51

İller arası küçük uçak taşımacılığı bir an önce başlamalı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 14026
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Salyazı Havalimanı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Ara 2018 12:43

Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nın altyapısında sona geliniyor

Gümüşhane'nin Köse ilçesi Salyazı köyünde, temeli dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılan Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nda yapım çalışmaları sürdürülüyor. Yaklaşık 300 milyon liraya ihale edilen, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanında, altyapı çalışmalarının 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Pist uzunluğunun 3 kilometre, genişliğinin de 60 metre olması ve 2 milyon yolcuya hizmet verilmesi beklenen Gümüşhane- Bayburt Havalimanı, özellikle sahil şeridinde hava şartları nedeniyle iniş yapamayan uçaklara alternatif olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yılki bölge ziyaretinde, Gümüşhane ve Bayburt arasındaki Salyazı mevkisinde, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından harekete geçildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projesi hazırlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nın temeli, 13 Haziran'da, dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'ndaki çalışmalar ise hızla sürdürülüyor. Köse ilçesinin Salyazı köyü sınırlarında yapımına devam edilen ve yaklaşık 300 milyon liralık ihale bedeliyle yıllık 2 milyon yolcuya hizmet verilecek havalimanında altyapı çalışmalarının, 2019 yılı içinde tamamlanması hedefleniyor.

Pist uzunluğu 3 kilometre ve genişliği de 60 metre olarak planlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanı, Karadeniz sahil şeridinde sıkça görülen ve uçakların inişine engel olan sis ile pustan uzak sahasıyla hava şartları nedeniyle iniş yapamayan uçaklara alternatif olacak.
altyapi2.jpg
altyapi2.jpg (339.31 KiB) 141 kere görüntülendi
‘BÖLGEYE ÇOK ŞEY KATACAK’

Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının 2019 yılında tamamlanacağını kaydeden Köse Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, havalimanının turizmi de geliştirebilecek potansiyel olduğunu söyledi. Canpolat, "Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nda çalışmalar devam ediyor. Yüklenici firmamız iklim koşullarına rağmen ara vermeden hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Sözleşmeye göre bitiş tarihi 2020 yılı; ancak biz firma yetkililerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda, 2019 yılı içinde altyapı çalışmalarını bitirmeyi planlıyoruz. Gümüşhane-Bayburt Havalimanı çok ciddi bir yatırım, pist uzunluğu 3 kilometre, genişliği ise 60 metre, devasa bir pist. Bu pistin dolgu malzemesi olarak 5 milyon metreküp dolgu malzemesi kullanılacak. Bölgeyi düşündüğümüzde, Erzurum ve Trabzon havalimanlarında, kış aylarında çeşitli sıkıntılar yaşanabilmekte. Öncelikle burası bir alternatif olma noktasında bölgeye çok şey katacaktır" dedi.

‘ULUSLARARASI OLACAK'

Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nın 4 şehre alternatif oluşturabilecek noktada yer aldığını belirten Kaymakam Canpolat, "Öncelikle burası Gümüşhane merkeze 70 kilometre, Bayburt ilimize 50 kilometre mesafede. Yine Erzincan buraya 100 kilometre mesafede, özellikle bu 3 şehre ve hatta Erzurum'a bir alternatif oluşturacak. Burası henüz sözleşme aşamasındayken, gerek siyasi temsilcilerimiz gerek bürokratlarımız turizm noktasında görüşmeleri yapmış. Uluslararası bir havalimanı düşünülmekte. Bu açıdan uluslararası etkileşimi de canlandıracaktır. Vatandaşlar ve bizler açısından burası muazzam bir yatırım. Özellikle Gümüşhane, Bayburt ve çevresinde İstanbul ve Ankara merkezli yaşayan birçok vatandaşımız, ciddi bir nüfusumuz var. Sadece onların sayısını bile düşündüğümüzde hedefimize ulaşacağımız görülüyor. Burası kurulurken, sadece bir alternatif olarak değil; turizm ve diğer birçok anlamda bölgeye değer katması için tasarlanmış bir havalimanı" diye konuştu.
altyapi3.jpg
altyapi3.jpg (271.41 KiB) 141 kere görüntülendi
BAŞKAN AYGÜN: BAYBURT CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün ise Gümüşhane- Bayburt Havalimanı'nın, her açıdan cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

"İleride iş adamlarımızı buraya çekebilme adına görüşmelere başlayacağız. Tarım, sanayi ve futbolla ilgili tesisler ve sanayileşme ile ilgili projelerimiz var. Ayrıca bildiğiniz gibi Gümüşhane ve Bayburt üniversitelerimizde gelişmekte, hem öğrenci kapasitesinin artması hem buralarda görev yapan öğretim görevlilerimizin tercih edebilecekleri bir yer. Her iki ilimize büyük katkıları olacağını düşünüyorum. İlçemiz gürültüden uzak bir yer. Burada yapılacak spor ve dinlenme tesisleriyle birlikte takımlar, futbol kulüpleri direkt burada inip, bir sürelik yolculukla tesislerine ulaşacaklar. Rakım da onlar için uygun. Bu manada iş adamlarımız eğer burayı tercih ederlerse hem kendileri kazançlı çıkarlar hem de biz Türk sporuna bir şeyler katmış oluruz. Havalimanı da bu açıdan bir cazibe merkezi olacak diye düşünüyorum."

GÜMÜŞHANE- BAYBURT HAVALİMANI

Gümüşhane ile Bayburt arasındaki Salyazı mevkisinde yapılacak havalimanı, yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca projesi hazırlanan, 285 milyon lira bütçeli Gümüşhane- Bayburt Havalimanı, 3 bin metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde pist; 300 metre uzunluğunda, 120 metre genişliğinde apron ve 265 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğinde taksiruttan oluşacak. Gümüşhane'ye 67, Bayburt'a ise 47 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanı projesinin 1,5 yılda bitirilmesi planlanıyor.
altyapi4.jpg
altyapi4.jpg (231.37 KiB) 141 kere görüntülendi
altyapi5.jpg
altyapi5.jpg (247.69 KiB) 141 kere görüntülendi
Kaynak: DHA

Cevapla