Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Çalışmaları


faruk gorez

Re: FİLYOS VADİSİ PROJESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Ağu 2015 02:05

BU PROJE İNŞALLAH HAAYATA GEÇECEK

faruk gorez

Re: FİLYOS VADİSİ PROJESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Oca 2016 12:29

Filyos Limanı'nın altyapı yapım işi ihalesi sonuçlandı!

Türkiye'nin en önemli 5 yatırımından biri olacak Filyos Limanı'nın altyapı yapım işi ihalesinde Danıştay kararı belli oldu. Karara göre, Filvos Liman inşaatının ihalesi. Bülbüloğlu-Türkerler, Pakvol-AYK İş Ortaklığı'nın oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 19 Mart 2014 tarihinde yapılan Filyos Liman ihalesi hakkındaki Danıştay kararı belli oldu. Karara göre, Filyos Liman inşaatının ihalesi, Bülbüloğlu-Türkerler, Pakyol-AYK İş Ortaklığı'nın oldu. Firmanın önümüzdeki günlerde sözleşme yer teslimi için Bakanlığa davet edilmesi bekleniyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 19 Mart 2014 tarihinde yapılan Filyos Liman ihalesine giren ve uygun teklif veren BülbüloğluTürkerler-Pakyol-AYK Yol İş Ortaklığı'nın evraklarının eksik olduğu gerekçesiyle itiraz olmuştu.

Bülbüloğlu İnşaat Taahhüt ve Ticaret Ltd.Şti.+Türkerlerİnş.Tur.Mad.EnerjiÜrt.Tic. ve San.A.Ş.+Pakyol İnş.Taah.Tic.A.Ş.+Ayk Yol Yapı İnş.San.Tic.A.Ş. İş Ortaklığı, Kamu İhale Kurumu'na itirazda bulunmuş ve İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Son olarak Danıştay'da görülen davada, ilgili firmanın evrak eksiği bulunmadığı ortaya çıktı. Firmanın haklılığını kanıtlayan karar, Danıştay tarafından ihaleyi yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne iletildi.

Şimdi kurumun Danıştay kararını uygulayıp Bülbüloğluİnş.Taah. ve Tic. Ltd.Şti.+Türkerlerİnş.Tur. Mad. Enerji Ürt.Tic. ve San.A.Ş.+Pakyolİnş.Taah.Tic.A.Ş.+AYKYol Yapı İnş.San.Tic.A.Ş. İş Ortaklığı ile ihale sözleşmesini imzalaması bekleniyor. Bülbüloğluİnş.Taah. ve Tic. Ltd.Şti.+Türkerlerİnş.Tur. Mad. Enerji Ürt.Tic. ve San.A.Ş.+ Pakyol İnş.Taah.Tic.A.Ş. + AYK Yol Yapı İnş.San.Tic.A.Ş. İş Ortaklığı'nın 529 milyon 100 bin 800,14 lira teklif etmişti.

Filyos Liman ihalesine giren firmalar ve verdikleri fiyat teklifleri şöyleydi:
1. Nas-YSE-Detaş İş Ortaklığı: 472 milyon 512 bin 96,38 lira
2. Limak-Kolin İnşaat İş Ortaklığı: 498 milyon 846 bin 382,17 lira
3. Cengiz İnşaat: 503 milyon 527 bin 588,16 lira
4. Aga Enerji: 517 milyon 880 bin 771,74 lira
5. SochiMorstroy-Seza İnşaat İş Ortaklığı: 519 milyon 336 bin 266 lira
6. Bülbüloğlu-Türkerler-Pakyol-AYK Yol: 529 milyon 100 bin 800,14 lira
7. Şenbay Madencilik- Özgün Yapı İş Ortaklığı: 537 milyon 888 bin 5,77 lira
8. Grandi Lavori-Yüksel-YDA İnşaat İş Ortaklığı: 539 milyon 6 bin 890 lira
9. Polat Yol-Tamer Küçükterzi İş Ortaklığı: 547 milyon 713 bin 490,28 lira
10. Mapa İnşaat-Atacan Aksoy İş Ortaklığı: 558 milyon 630 bin 140,60 lira
11. NTF İnşaat-Farsel İnşaat İş Ortaklığı: 567 milyon 28 bin 403,88 lira
12. Makyol-Doğuş İnşaat İş Ortaklığı: 588 milyon 94 bin 471,44 lira
13. SigurRos-Kalyon iş ortaklığı: 676 milyon 846 bin lira
14. Nurol-Gama İş Ortaklığı: 723 milyon 56 bin 870,35 lira
15. Van Oord, teşekkür mektubu gönderdi.

Önder Gazetesi
ODg2NzQ1OD-filyos-limaninin-altyapi-yapim-isi-ihalesi-sonuclandi.jpg
ODg2NzQ1OD-filyos-limaninin-altyapi-yapim-isi-ihalesi-sonuclandi.jpg (30.15 KiB) 1156 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: FİLYOS VADİSİ PROJESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Tem 2016 23:57

Zonguldak Filyos Limanı'nın inşası başlıyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Filyos Limanı'nın yer teslimini 19 Temmuz'da yaptık, çok yakın bir zamanda da kazma vurulmuş olacak." dedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Filyos Limanı'nın hem Zonguldak’ın hem de Türkiye’nin lojistik imkanlarını güçlendirecek büyük bir yatırım olacağını belirterek, "19 Temmuz'da yer teslimini yaptık, çok yakın bir zamanda da kazma vurulmuş olacak." dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zonguldak’ın, Türkiye ekonomisine önemli girdi sağlayan şehirlerden olduğunu vurgulayarak, kentin her türlü altyapı sorununun giderilmesi gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda, Zonguldak’a deniz, demiryolu ve karayolu ulaşımında her türlü önceliği verdiklerine dikkati çeken Arslan, "Filyos Limanı, hem Zonguldak’ın hem de Türkiye’nin lojistik imkanlarını güçlendirecek büyük bir yatırım olacak. 19 Temmuz'da yer teslimini yaptık, çok yakın bir zamanda da kazma vurulmuş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, yapımı bin 400 iş günü sürecek ve tamamlandığında yıllık 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak limanın, sadece Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Karadeniz’in ana ihracat merkezi olacağını kaydetti.

İhale bedeli yaklaşık 538 milyon lira

Filyos Limanı’nın altyapı inşaatlarının kamu kaynakları ile yapılacağını ifade eden Arslan, bu kapsamda ekonomik açıdan en avantajlı teklif olan 537 milyon 888 bin liralık teklifin idarelerince kabul gördüğünü ve bu teklifi veren ortaklık ile sözleşmeyi imzaladıklarını dile getirdi.

Altyapı inşaatlarının tamamlanmasından sonra üstyapı inşaatlarını yap-işlet-devret (YİD) modeli ile gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Projenin altyapı işleri kapsamında 3 bin metre uzunluğunda ana mendirek, 2 bin metre uzunluğunda tali mendirek, 3 metre uzunluğunda rıhtım, yaklaşık 15 milyon metreküp tarama, geri saha dolgusu ve tahkimat işleri yapılacak. Altyapı inşaatlarını kamu kaynakları ile yapıyoruz. Altyapının tamamlanması sonrasında üstyapı inşaatları ile yükleme boşaltma ekipman ve teçhizatları için ise YİD modelini hayata geçirmeyi planlıyoruz."

AA
Filyos Limanı Projesi.jpeg
Filyos Limanı Projesi.jpeg (29.05 KiB) 1128 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Filyos Limanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Tem 2016 11:09

Batı Karadeniz ve İç Anadolu için çok elzem bir proje,bölge illerinin karadeniz ve limanlara açılması için çok önemli bir bölge olacak filyos limanı..

serbest bölgesi üretim merkezleri ve nitelikli liman alanları ile filyos bir çekim merkezi olacak.

faruk gorez

Re: Filyos Limanı Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Ara 2016 10:30

HUKUKİ ENGEL KALMADI
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Çaycuma’ya bağlı Filyos beldesinde yapılacak endüstri bölgesi ile Abdülhamit Han’ın rüyasını hayata geçireceklerini kaydetti.

HUKUKİ ENGEL KALMADI


100 yıllık rüya
Zonguldak Valisi Ali Kaban, Zonguldak Milletvekilleri Özcan Ulupınar, Faruk Çaturoğlu ve Hüseyin Özbakır'ın eşlik ettiği Bakan Özlü, 12 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan Filyos Projesi ile ilgili bilgi aldı. Gazetecilere açıklama yapan Bakan Özlü, proje ile ilgili mahkeme sürecinin sonuçlandığını, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını kaldırdığını ve proje önünde hukuki engel kalmadığını söyledi. Filyos Endüstri Bölgesini hayata geçireceklerini anlatan Özlü, “Bu projenin buraya çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Yaklaşık 12 bin kişilik bir istihdam getirecek ve 1,5 milyar dolarlık bir yatırım burada olacak. Burada yapılacak olanın benzerleri Singapur'da, Çin'de, Güney Kore'de, Dubai'de vardır. Yüksek teknolojilerin üretileceği büyük şirketler burada yer alacak” dedi.

Liman, demiryolu, havalimanı
Bakan Özlü, proje kapsamında Filyos’a liman, demiryolu, havalimanı da yapılacağını söyledi. Yaklaşık 100 yıllık bir hayali gerçekleştireceklerine dikkat çeken Özlü, “Projenin uluslararası tanıtımını da yapacağız. Kamulaştırma sorunları da tamamlandı. Şimdi parselasyon ve imar planlarını yapacağız. 8 veya 10 parsel düşünüyoruz. Bundan sonraki aşamada uluslararası bir firmayla çalışarak uluslararası tanıtımına başlayacağız. OSB’den farklı endüstri bölgesi yapacağız. Türkiye'de 5 endüstri bölgesi var. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar var. Bunlardan birisi de Filyos'tur. Dolayısıyla bu projenin bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Büyük yatırımlar için uygun
Bakan Özlü, Türkiye'nin son 14 yılda çok önemli bir gelişme gösterdiğini ve yeniden iddia sahibi bir ülke haline geldiğini kaydetti. Özellikle ekonomik alanda ciddi başarılara imza attıklarını, üretimi, ihracatı, milli geliri 3-4 kat artırdıklarını anlatan Özlü, “Rekabetçi ve çevreyle uyumlu bir sanayi bir sanayi sektörü inşa etmemiz için, üretimin yapılacağı fiziki altyapıları ve uygun mekanları oluşturmamız önem arz ediyor. Bunu sağlamak için OSB'leri, sanayi siteleri ve endüstri bölgeleriyle ilgili çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Endüstri bölgeleri uygulamasında, orta-yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde büyük ölçekli yatırımlar için uygun alanlar oluşturmak istiyoruz. Bugüne kadar 10 bin hektardan fazla bir alanda 5 adet endüstri bölgesi kurmuş durumdayız. Bu bölgelerdeki tüm parsellerde üretime geçilince 40 bin kişilik bir istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Bu istihdamın büyük oranda nitelikli iş gücü ve Ar-Ge personeli olacak olması da ayrı bir önem taşıyor” dedi.

Çevreyle barışık sanayi
Bakan Faruk Özlü, Filyos Endüstri Bölgesi’nin, özellikle lojistik imkanları açısından büyük bir değer taşıdığına dikkat çekti. Bölgenin hemen yanı başında Türkiye'nin en büyük limanı bulunduğunu dile getiren Özlü, “Filyos Limanı, demiryolu hattıyla ülkenin iç kesimlerine kadar uzanıyor. Bugün Mersin'de üretilen narenciye dahi, Rus pazarlarına, Zonguldak üzerinden ulaştırılıyor. Filyos limanıyla Zonguldak'ın bu lojistik merkez olma niteliği daha da pekişecek. Filyos Endüstri Bölgesi'nin bu liman dışında da önemli lojistik avantajları bulunuyor. Yani burada büyük ölçekte üretim yapan ciddi yatırımlar yapılmasını istiyoruz. Adeta cenneti andıran bir güzelliğe sahip olan bu bölgenin doğal yapısını muhakkak koruyacağız. Korkmaya hiç gerek yok. Çevreyle barışık bir sanayileşme mümkündür. Bunun da ötesinde, çevreyle uyumlu bir sanayi gereklidir” diye konuştu.

Altyapıya 120 milyon lira
Bakan Özlü, yaklaşık 120 milyon lira civarında bir harcama yaparak altyapıyla ilgili işlemleri tamamlamayı ve sanayicilere üretime hazır parseller teslim etmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu bölgede orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde yatırımlar yapılmasını sağlayacaklarını aktaran Özlü, “Bölgenin madencilik ve çelik üretimindeki konumunu da dikkate alarak, bu sektörlerden güç alacak ve bu sektörlere de güç verecek olan sektörleri tercih edeceğiz. İstihdama da katkı sağlayacak olan makine ve ekipman imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, motorlu kara taşıtları ve ekipman imalatı ve diğer ulaşım araçları imalatı sektörlerini öne çıkaracağız. Yaptığımız projeksiyonlara göre, bölgeye 1,5 milyar dolarlık yatırım yapılmasını öngörüyoruz. En önemlisi de bu yatırımlar sonucunda 12 bin civarında istihdam oluşmasını amaçlıyoruz” dedi.
sanayigazetesi
hukuki_engel_kalmadi_h12708.jpg
hukuki_engel_kalmadi_h12708.jpg (45.65 KiB) 1094 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ara 2016 11:55

Zonguldak Filyos Limanı’nın temeli bugün atılıyor!

538 milyon liralık Filyos Limanı’nın temeli bugün Başbakan Yıldırım'ın da katılacağı törenle atılıyor.

Zonguldak Filyos Limanı’nın temeli bugün atılıyor!


Türkiye yatırımlarda fren yapmıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Filyos Limanı’nda temel bugün Zonguldak’ta atılacak. Törene, Başbakan Binali Yıldırım ile bakanlar da katılacak. Filyos Limanı Projesi’nin 538 milyon TL’ye mal olması planlanıyor. Projede yer teslimi 19 Temmuz’da yapılmıştı. Stratejik olarak büyük değer taşıyan Filyos Limanı Projesiyle, Karadeniz ana ihracat merkezlerinden biri haline dönüşecek.


DEVLERDEN OLACAK

Türkiye’nin en büyük limanlarından olacak Filyos’taki altyapı işleri kapsamında 3 bin metre uzunluğunda ana mendirek yapılacak. Tali mendireğin uzunluğu ise 2 bin metreyi bulacak. Bu sayede, Batı Karadeniz’de kuzey-güney aksında kombine taşımacılık hizmeti verecek bir liman kompleksi ortaya çıkmış olacak.


Bölgeyi kalkındıracak

Liman, karayolu ve demiryolu ağıyla da desteklenecek. Bu sayede, Karabük ve Bartın gibi illerin de kalkındırılması hedefleniyor. Filyos Limanı’nın geri sahasında oluşturulması planlanan sanayi bölgesiyle, Batı Karadeniz kalkındırılacak.


Akşam
Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi.jpg
Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi.jpg (31.14 KiB) 1088 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ara 2016 16:27

15440551_1788965401320896_3114038837581549135_o.png
15440551_1788965401320896_3114038837581549135_o.png (693.04 KiB) 1087 kere görüntülendi
Filyos Limanı 15 Temmuz 2019'da açılacak
Filyos Limanı temel atma töreni ve 72 tesisin toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım "15 Temmuz 2019 Demokrasi ve Şehitler Günü'de Filyos Limanı açılacak" dedi.

2. Abdülhamit'in hayali gerçek oluyor

Değerli kardeşlerim 14 yıldır Türkiye'nin kalkınması için refahı için seferberlik başlattık. 2. Abdulhamit'in hayali olan Filyos projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece liman kısmı. Onun arkasında 100 binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Zonguldak'a deniz ulaşımında Karadeniz'in bir yıldızı haline getirmiş olacağız.


Liman projesiyle beraber aynı anda başka yatırımlar da gelecek. Ne demek endüstri sanayi bölgesi? Burada fabrikalar yapılacak. Bir kısmı da orman arazisi olarak yeşilliği muhafaza ediyoruz. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak. Üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak liman. Limana karayolu bağlantıları gerçekleştirilecek.
Yenişafak

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ara 2016 19:46

Çiloğlu, “Filyos Projesi Hayata Geçtiği Zaman Bölgemizdeki İşsizlik Ve Göç Duracaktır”
Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği başkanı Savaş Çiloğlu, Filyos Vadi Projesi’nin bölgedeki işsizlik ve göçü durduracağını ifade etti.
Başbakan Binali Yıldırım, bugün Zonguldak’a gelerek Filyos Vadi Projesi’nin temel atma törenine katılacak. 2. Abdülhamit’in rüyası 100 yıl sonra gerçek olacak.
Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği başkanı Savaş Çiloğlu da temel atma töreni ile uzun yıllar konuşulan projenin hayata geçeceğini ifade etti.
Filyos Vadi Projesi ile ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Çiloğlu, şöyle konuştu:
“Biz Zonguldak halkı olarak Sayın Başbakanımızı özlemle hasretle bekliyoruz. Bilindiği üzere Filyos Projesi 100 yıllık bir proje. 2. Abdülhamit’in hayali olan bir proje olarak gündemde. Her seçim döneminde de bu proje önümüze gelir ama bir türlü hayata geçmezdi. Ülkemizdeki son yıllardaki çok olumlu gelişmeler bu projenin de hayata geçmesinde etken oldu. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Filyos Vadi Projesi’nin ilk adımı olan limanın temel atma töreni iÇin gelecek. Bu Filyos Projesi hayata geçtiği zaman bölgemizdeki işsizlik, bölgemizdeki göç duracaktır. Bu açıdan Filyos Vadi Projesi bölgemiz açısından çok önemlidir. Geçtiğimiz ay Bilim ve Sanayi Bakanımız Faruk Özlü de Zonguldak’a geldi. Filyos ile ilgili çok önemli müjdeler verdi. Bu müjdeler bölge halkımızı umutlandırdı ve sevinç yaşattı. İlk önce Filyos’ta karma endüstri bölgesi ilan edildi. Bu karma endüstri bölgesi Türkiye’de 5 yerde var. Ve içerisinde yüksek teknoloji ürünlerin üretileceği bir karma endüstri bölgesi olacağını söyledi sayın bakan. Dünyada da Çin, Singapur ve Kore/ Güney Kore’de bu tür sanayi bölgeleri mevcut. Bu karma endüstri bölgesinin olduğu bölgede de yaklaşık 12 bin istihdam olacağını açıklamıştı sayın bakanımız. Bu müjdeler arasında en önemli etken de Sayın Bakanın burada bunlar yapılırken doğal güzelliklerin korunacağını müjde olarak vermesi bizi de çok mutlu etmiştir.”

Filyos’a “Yerli Otomobil Fabrikası” çağrısı
Projenin hayata geçmesiyle bölgeye yerli otomobil fabrikasının da kurulabileceğini ifade eden Başkan Savaş Çiloğlu, “Biliyorsunuz Filyos Projesi 2. Abdülhamit han’ın hayali diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ülkemiz için çok önemli bir hayali vardı. Bunu da kendisi de açıklamıştı. Yerli otomobil fabrikası kurulması yönünde. Neden olmasın ki. 2. Abdülhamit ile başlayan hayal, yerli otomobil ile sonuçlanmasın” diye konuştu.

“Havaalanı için müjde bekliyoruz”
Zonguldak Havaalanı’nın Filyos Vadi Projesi ile entegre olacağına dikkat çeken Çiloğlu, “Türkiye’de dört ulaşımını nadir olduğu hatta tek yer Zonguldak’tır. Demiryolu, havayolu, karayolu ve deniz yolu ulaşımı var. Havaalanımız şu anda yurt dışı seferleri gayet başarılı şekilde devam ediyor. Ne yazık ki yurt içi seferleri şu anda yok. Sayın Başbakanımız; dönemin Ulaştırma Bakanı iken iç hat seferleri sözünü vermişti. Zannediyorum bu sefer geldiğinde bunu teyit edip bize müjde olarak söyleyecektir. Havaalanımızın pisti uzatılmaya da müsaittir. Eğer uzatılırsa daha büyük uçakların da inmesine müsait hale gelecektir” dedi.
iha

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ara 2016 21:47

Filyos (2).jpg
Filyos (2).jpg (35.49 KiB) 1075 kere görüntülendi
Filyos.jpg
Filyos.jpg (50.54 KiB) 1075 kere görüntülendi

Cevapla