Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Çalışmaları

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Ara 2016 14:09

Bülent Kantarcı: Zonguldak, Çaycuma’ya taşınmalı!

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı sürekli göç veren, jeolojik ve fiziki yapısının büyümeye elverişli olmaması nedeniyle sıkışıp kalan Zonguldak il merkezinin Çaycuma’ya taşınmasını önerdi.
FacebookTwitterGooglelinkedin
Bülent Kantarcı: Zonguldak, Çaycuma’ya taşınmalı!

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı sürekli göç veren, jeolojik ve fiziki yapısının büyümeye elverişli olmaması nedeniyle sıkışıp kalan Zonguldak il merkezinin Çaycuma’ya taşınmasını önerdi. Aşkan Kantarcı Başbakan Binali Yıldırım’a Zonguldak ziyareti sırasında, ilçenin ve bölgenin beklentilerini içeren iki dosya sunduğunu açıkladı.

Başkan Kantarcı, “Sayın başbakanımızın Zonguldak ziyareti, bizim de talep ve beklentilerimizi iletmemiz için bir fırsat doğurdu. Bu fırsattan yararlanarak biri ulaşıma özel, diğeri de bölge ve ilçemizin talep ve beklentilerini içeren iki dosyayı, danışmanları aracılığıyla kendilerine ilettik. Taleplerimizin bölgemiz için yaşamsal önemde olduğunu düşünüyorum” dedi. Yıldırım’a sunduğu dosyada Çaycuma’yı ve Çaycuma Belediyesinin hizmetlerini tanıtan bölümlere de yer verdiklerini söyleyen Kantarcı, “Bunların yanı sıra, bakanlıklarda bekleyen yazılarımızın tarih ve numaralarını verip, olumlu olarak sonuçlandırılması için kendisinden yardım da talep ettik. Belediyemizin, Çaycuma Belediyesi Spor Merkezi, Bilim Merkezi, Kule Asansör, Filyos Park Yaşam Alanı gibi önemli projelerini tanıttıktan sonra, ‘Cezaevinden Kent Müzesine’ adıyla projelendirdiğimiz, halen terk edilmiş durumda olan ve Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca ‘korunması gereken kültür varlığı’ olarak tescil edilen eski cezaevinin, tarafımıza devri konusunda talimatlarını istedik” dedi.
Dosyalarında bölgeye ilişkin mega projelerin de bulunduğunu söyleyen Kantarcı, “Filyos Üniversitesi kurulması, havaalanına doğal maniayı ortadan kaldırarak uçuş güvenliğini tam sağlayacak ikinci pist yapılması, Zonguldak il merkezi ile Filyos Vadisi arasını çok kısaltacak eski Zonguldak karayolunda iyileştirmeler yapılması, Çaycuma’ya iki yeni karayolu köprüsü yapılması, Filyos Vadisi Kalkınma İdaresinin kurulması, Filyos Limanı İç Anadolu Otobanının inşası, Filyos Limanı İç Anadolu Elektrikli Demiryolunun yapımı, Adapazarı - Bartın demiryolunun inşası, Zonguldak Çaycuma arasına Filyos Vadisi Projesi’nin hizmete girmesinin ardından artacak yolcu trafiğini karşılamak üzere metro hattı kurulması gibi mega projelerin hayata geçirilmesini istedik. Zaten, bunlar hayata geçmeden Filyos Vadisi Projesinden tam kapasite ile verim almak mümkün değil” dedi.
Anayurt
Filyos Endüstri Merkezi.jpg
Filyos Endüstri Merkezi.jpg (34.4 KiB) 1446 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Mar 2017 16:13

Filyos Projesi ile 100 yıllık hayal gerçek oluyor!

100 yıllık Filyos Projesi hayata geçiyor. 12 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Filyos Projesi'nin 15 Temmuz 2019'da bitecek.

Filyos Projesi ile 100 yıllık hayal gerçek oluyor!
NzM2NDAzND-filyos-projesi-ile-100-yillik-hayal-gercek-oluyor.jpg
NzM2NDAzND-filyos-projesi-ile-100-yillik-hayal-gercek-oluyor.jpg (27.37 KiB) 1431 kere görüntülendi
Zonguldak'ın Filyos beldesinde Başbakan Binali Yıldırım’ın temelini attığı 100 yıllık Filyos Projesi’nin 12 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Dev proje, Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olacak. Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 1 Haziran 2015 tarihinde Endüstri Bölgesi ilan edilen Filyos Projesi’nde yaklaşık 1.5 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Limanın; demiryolu, havalimanı ve karayolu ile desteklenmesi ile proje Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olacak.2. Abdülhamit Han’ın 100 yıllık rüyası

Başbakan Binali Yıldırım’ın temelini attığı projeyle hayata geçiyor. İhaleyi kazanan firmanın bölgedeki çalışmaları ise temel atma töreni ile başladı. Bölgede incelemelerde bulunan Çaycuma İlçe ve Köylerini Kalkındırma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, temel atma töreniyle kaybolan umutların yeniden yeşerdiğini ifade etti.


Proje sayesinde Zonguldak’ın nüfusunun artacağını ve 12 bin kişilik istihdam sağlanması planlandığını da ifade eden Başkan Savaş Çiloğlu, şöyle dedi:


“Malum Filyos Vadi Projesi Abdülhamit Han’ın hayali olan bir projeydi. Yaklaşık 150 yıldır gündemde olan bir projeydi. Bu proje yıllardır bir türlü hayata geçmiyordu. Geçen günlerde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir törenle Filyos Projesi’nin liman temeli atıldı. Bizler de bu törene katıldık. Bölgemizde kaybolan bu umutları tekrar yeşertti. Ben burada emeği geçen gelmiş geçmiş bütün siyasetçilerimize teşekkür ediyorum. Hakikaten Zonguldak bölgesi, yaklaşık 1 milyon nüfusu olması gerekirken 600 bine kadar düştü. İşsizlik ve göçten kaynaklı nüfus düştü. Vadi projesi hayata geçerse tekrar Zonguldak eski özlediği günlere dönecektir. Son yıllarda da hükümetin bu konuda çok ciddi adımlarını da görüyoruz. Bundan da gurur duyuyoruz. Filyos bölgesi bizim Türkiye’de tek diyebileceğimiz dört ulaşımın da aynı yerde olduğu tek yerdir. Burada havaalanımız, demiryolu, karayolları bağlantıları yapılıyor, liman şu anda yapılıyor. Karayolları bağlantıları Karadeniz’e, Türkiye’nin açılan kapısı oldu. Eğer liman faaliyetleri de bir an önce biterse peşinden buraya diğer fabrikalar, diğer yatırımlarda gelecektir. Bölgemizde hem işsizlik azalacak, hem de ülkemiz ekonomisine katkılar sağlayacaktır.”


15 Temmuz 2019 tarihinde bitirme sözü

Başbakan Binali Yıldırım’ın projeyi yüklenici firmadan 15 Temmuz 2019 tarihinde bitirme sözünü aldığını da hatırlatan Çiloğlu, şöyle devam etti:


“Biz bu konuyla ilgili Zonguldak milletvekillerimizin hepsiyle istişare halindeyiz. Onlar da Ankara’da ellerinden geldiğince projeyle ilgili çalışıyorlar. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak kendilerine desteği vermeye hazırız. Bundan sonra da bu desteklerimiz bütün hızıyla devam edecektir. Burada kamulaştırılan 13 milyon 800 bin metrekare bir alan var. Bu alan da karma endüstri bölgesi ilan edildi. Karma endüstri bölgesi ilan edilmesi de bölgemiz için çok önemli bir adımdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada emeği oldukça fazladır. Kendisi de zaten hem Başbakanımızı gerekse Sanayi Bakanını da buraya sık sık gönderiyor. Burada incelemelerde bulunuluyor. Geçtiğimiz aylarda Faruk Özlü Bakanımız da bu bölgede incelemelerde bulundu. 12 bin civarında istihdam olacağını, yine bu bölgede teknoloji ile ilgili yatırımların da olacağı müjdesini verdi. Bu da bizi gayet mutlu etti. İnşallah bu söylenenler bir an önce hayata geçer. Hem Karadeniz’in hem de ülke ekonomisine katkıları olur. İş makineleri de çalışmaya başladı. Bu bölgede yaklaşık 8 milyon metreküp dolgu yapılacak. Ardından limanın diğer inşaat işleri başlayacak. Bu biraz uzun bir süreç gerektirecek ama Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın temel atma töreninde 15 Temmuz 2019 tarihinde firmadan bunun bitirileceği sözünü alması da bizim için çok olumlu gelişmedir.”


Akşam
OTkyMjgwMj-filyos-projesi-ile-100-yillik-hayal-gercek-oluyor.jpg
OTkyMjgwMj-filyos-projesi-ile-100-yillik-hayal-gercek-oluyor.jpg (36.31 KiB) 1431 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Mar 2017 17:51

İnşallah proje hızlı ilerler İç Anadolu ve bir şehir için Karadenize açılan kapı olacak Filyos Limanı ...

Filyos Limanı ile bir sanayi şehri hüviyetine kavuşacak Zonguldak bölgesi ve Filyos...hayırlı olsun..


faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Mar 2017 15:56

Sultan 2.Abdülhamid Han'ın Projesi inşallah en kısa sürede tamamlanır...
Filyos Karadeniz ve Lojistik sektörünün üssü olur,üretim üssü olur...

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Haz 2017 15:33

Zonguldak Filyos imara açılacak!

Anadolu Bayram Gazetesi köşe yazarı olan Derya Akbıyık bugünkü yazısında Zonguldak'ın Filyos Bölgesi'nde hayata geçirilmesi planlanan Filyos Vadisi projesinden bahsetti. Akbıyık, bölgenin imara açılacağını açıkladı.
NzU5NTM3MD-zonguldak-filyos-imara-acilacak.jpg
NzU5NTM3MD-zonguldak-filyos-imara-acilacak.jpg (26.29 KiB) 1319 kere görüntülendi
Zonguldak'ın rüyasıydı. Hayaliydi. Olmaz denileniydi. Olamaz söylemlerini sıklıkla duyardık. Gerçekleşmez, denilen Filyos projesi (2016 yılı) artık start aldı. Zonguldak ilinin son 50 yılma damga vuran bir projeden bahsediyorum. Çok eski geçmişi olan, 2. Abdülhamit han döneminde düşünülen.


O dönemde de rüya olarak adlandırılan. Filyos vadisi projesi, Doğal liman alanı, Tarım alanı, Çok debisi yüksek ve azgın bir ırmağa sahip Filyos projesinden bahsediyoruz. 1990 yıllarından başlayan milyonlarca liralık kamulaştırma.Kamulaştırma çalışmaları bile uzun yıllar sürdü. Burada bir çok bu bölge insanımız, toprak sahipleri zengin oldu. Hatta kamulaştırmadan dolayı oluşan mahkemelerden bir çok Avukatında zengin olduğunu biliyoruz.


Böyle devasa bir projeden bahsediyoruz. 1990 yıllardan bugüne gelindi. 1998 yılında serbest bölge ilanı. Daha sonra bu serbest bölgenin iptali. Yeniden serbest bölge yapılması. 2000 li yıllardan itibaren yeniden hızlanan proje. Filyos ırmağının ıslahı adına yapılan şedde çalışması.


Bu projede uzun yıllar sürdü. Askeriye' ye ait Radar tesislerinin boşaltılması. Genelkurmay' a devri. Sadece bu işlem için Genelkurmay'a o dönemin para birimine göre 30 trilyon TL kaynak aktarıldı.Daha bir çok proje yapıldı. Gerçekleşti. Ve nihayet 2013 yılından itibaren nihayete erme. Önce Filyos bölgesi,1 Haziran 2015 yılında, Karma Endüstri Merkezi ilan edildi. Bu çok önemliydi.


Ve liman ihalesi 2014 yılında Mart ayında ihale edildi. Tam iki buçuk yıl ihale süreci sürdü. Bir çok mahkemelerden sonra, Liman inşaatı başladı.


İhale bedeli 540 milyon Türk lirası. Limanın altyapısının bitim tarihi 15 Temmuz 2019. Temelini Başbakan Binali Yıldırım attı. Liman inşaatı yaklaşık yedi aydır devam ediyor.


Hem de üç vardiya. Tam 25 milyon ton kapasiteli. Liman, bugün için deniz içine doğru 500 metre yol aldı.

Liman yapımında .dolgu çalışmasında, Resmen bir dağ yok ediliyor. Sadece limanın gövdesinin devasa büyüklüğü adına bu durumu belirtiyorum.


Evet Devam edersek, Liman stok sahaları da çok büyük bir alanda yer alacak.


Karma Endüstri Merkezi için, Bilim ve sanayi teknoloji bakanımız Faruk Özlü, Zonguldak Filyos beldesinde, 2017 yılı başında yaptığı ziyarette ve açıklamasında 130 milyon Türk lirası bir ödeneğin hazır olduğunu. Yakında Endüstri merkezinin sadece altyapısı için bu tutarın harcanacağı.


Yakında ihalenin yapılacağını, Ham alan olan bu sahada demiryolu,karayolu, kanalizasyon ve diğer altyapı çalışmalarının da hızla bitirileceğini müjdeledi. Liman yapımının paralelinde. Endüstri merkezinin yapılacağı alanın da altyapı çalışmaları devam edecek.


Endüstri merkezinde 10 büyük ölçekli .üretime dönük büyük ölçekli firmalar yer alacak. İstihdam sayısı ilk etapta 12 000 (on iki bin) Yatırım tutarı 1.5 milyar dolar. Türk lirası beş milyar Türk lirası. Karma Endüstri bölgesi, Teşvikli bölge. Her türlü yapılacak yatırım teşvik kapsamına giriyor. Endüstri bölgesinin devamında serbest bölge var.


Bu bölgede çok geniş bir alana hitap ediyor. Fakat serbest bölgenin bir özelliği, Teşvik alnına girmiyor. Burada yer alacak firmalar teşvik imkanından yaralanamayacak.


Onun için bu alanda ki serbest bölgenin .Endüstri bölgesi yapılma uğraşısı var. Olursa bizler için çok büyük mutluluk. Ve devamında yapılacak yatırımların artarak yükselmesi demek. Eğer serbest bölgeyi de Endüstri alanına dahil edersek.


Altı bin hektar alan Endüstri merkezi olur. Filyos vadisi projesi ülkemizin en önemli Endüstri bölgesi olur. İhracat üssü olur. Ülkemizin Karadeniz'den Dünya'ya açılan devasa penceresi olur.


Devam ediyoruz. Zonguldak-Filyos buluşması adına, 39 km likkarayolu .duble olarak yeniden ihale ediliyor.


Tam 50 yıldır, kazma vurulmayan yolda, Asfalt dökülmeyen karayolunda, Duble sahil yolu adına çalışmalar hızlandı. Sekiz tünelin bu sene ihalesi yapılıyor. Viyadük .yollar yapılacak, Ve Zonguldak -Filyos karayolu buluşması sağlanacak. Hem de 15 -20 dakika da ulaşım. Çok büyük modernlik çağdaşlık ve çok kolay bir ulaşım demek.


Devamla, Filyos bölgesinde yeni bir şehir kuruluyor. Şehrin ilk etapta nüfusu 75 000 civarında olacak. Daha sonra ki hedef 150 bin. Bu bölgede konut alanı için geniş ölçekli bir alanın hazırlandığını biliyoruz. İmara açılacağını da duyuyoruz. Filyos ile ilgili 2000 yılından bugüne bir çok yazı yazdım. 2005 yılından itibaren ise sıklıkla yazılar kaleme aldık.


Filyos vadisi projesini yakinen takip ettim. Canlanması, Hayata geçmesi adına, Ve projenin start alması için. Zonguldak -Bartın ve Karabük üçgeninde bir çok röportaj yaptık.


İllerin dinamikleri ile görüştük. Herkes bu projeye elini değil, gövdesini koymalı dedik. Ve bugün proje, Resmi gazetede yayınlandığı an. O dönemin Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül imzalamıştı. Onaylamıştı. Zonguldak-Bartın ve Karabük illerinin kalkınmasına„gelişimine ve büyümesine etken olacak diye öne çıktı.


Filyos vadisi projesi Zonguldak'ı uçuracak. Karabük'ün Dünya'ya açılması sağlanacak, Karabük Filyos projesinin rüzgarından büyük ölçüde ve en önemli oranda yararlanacak. Bartın ise bu projenin esintisinden faydalanacak.


Son olarak, Zonguldak içinden iki il çıkardı. Komşu illerimiz, eski ilçelerimiz. Zonguldak'ın ekonomik konumundan, durumundan ve konjonktüründen her zaman yararlanacaktır. Faydalanacaktır. Kopmayacaktır. Ve bağları giderek daha da güçlü bir şekilde perçinleşecektir.


Yeraltı zenginliğimizin yanında, Yerüstünde yeni bir ekonomik mucizeye doğru yol alıyoruz.

Denizyolu, demiryolu .havayolu ve karayolu. Bu dört ana ulaşımın sahip olduğu bir ilden bahsediyoruz.


Büyük Zonguldak'ın tekrar eski ve güçlü günlerine dönme eğilimini güçlü bir şekilde görüyoruz ve yaşıyoruz. Bu durumda moralimizi yükseltiyor. Mutlu bayramlar, Nice BayramlaraDerya AKBIYIK/Anadolu Bayram

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1687
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 26 Haz 2017 19:40

Batı Karadeniz'in ekonomik kalkınmasını hızlandıracaktır 👍🏻

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Eyl 2017 20:12

"Filyos Limanı inşaatı %34 seviyelerine gelmiş , Batı Karadeniz de Kurulacak Filyos Endüstri Bölgesi ile Filyos -Zonduldak çok büyük bir lojistik ve üretim üssü olacak."

faruk gorez

Re: Filyos Limanı - Filyos Endüstri Bölgesi Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Eyl 2017 23:59

FİLYOS LİMANI

İstanbul'daki limanları düşünürseniz liman ihtiyacı var, yeni limanı da İstanbul gibi bir tarihi yerde yapamayacağımıza göre, hat liman denilen yerleri seçtik. En yakını da Karadeniz'de Filyos denilen var. Orada çalışmalara başladık. Filyos Endüstri Bölgesi de kuruluyor. Amacımız, Filyos Limanı üzerinden Anadolu'ya Doğu'ya Güney'e gönderebilmek... Büyük bir liman, hat liman dediğimiz bir liman. Biz özellikle Filyos'da demiryolu bağlantısı da yapmış olacağız. Tüneller ve bölünmüş yollarla çok ciddi bir üretim olacak. Çok büyük bir lojistik üssü olacak.

http://www.haberturk.com/ulastirma-deni ... 77-ekonomi


Cevapla