Kayseri 4.Osb - Kayseri Teknoloji Osb

faruk gorez

Kayseri 4.Osb - Kayseri Teknoloji Osb

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2017 11:49

Kayseri 4. OSB ile 10 bin yeni istihdam sağlayacak
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Büyüksimitci, 3 OSB ve serbest bölgede bin 700 sanayi kuruluşunun faaliyet gösterdiği Kayseri'ye 4'üncü OSB'yi kazandırmak için harekete geçtiklerini belirtti.
Kayseri 4. OSB ile 10 bin yeni istihdam sağlayacak

HATİCE KEVEN ŞİMŞEK
KAYSERİ - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, önümüzdeki günlerde kurmayı planladıkları 4'üncü OSB için Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaklaşık 10 milyon metrekarelik alan belirlediklerini ifade ederek, "4'üncü OSB'de orta-yüksek ve yüksek teknoloji yatırımlarını teşvik edeceğiz" dedi.

Gazeteniz DÜNYA'nın sorularını yanıtlayan Mehmet Büyüksimitci, 4'üncü OSB için bakanlığa yapılacak başvurunun ardından bu yıl arsa tahsisine başlanacağını belirterek, "Belirlenen alanın demiryolu ve çevreyoluna yakınlığı yatırımcı için cazip bir konumda. Planlamalar daha net yapılacaktır fakat şu an için 4'üncü OSB, 450 yatırımcıya ev sahipliği yapacak bir bölge olacak. Bu bölgemizle yaklaşık 10 bin kişiye iş kapısı açılacak " şeklinde konuştu.
Hedef pazarlarda yenilikçi ürünler ile yer alacağız

Kayseri'nin 2016 yılı ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 5 civarında düştüğünü ifade eden Büyüksimitci, "35 milyon metrekare alana sahip 3 OSB ve 7 milyon metrekare alanda faaliyet gösteren Kayseri Serbest Bölgesi'nde toplam bin 700 sanayi kuruluşunun faaliyet gösterdiği Kayseri ihracatta daha üst sıralarda olmayı hak eden bir potansiyele sahip. İhracattaki kaybın bir kısmı euro pazarına yaptığımız ihracat tutarımızın istatistiklerde Amerikan dolarına çevrilmesinden kaynaklanıyor. Bilindiği üzere euro/dolar paritesindeki değişim ülkemizdeki ihracat rakamlarını da negatif yönde bir miktar etkilemişti. Ayrıca, Irak pazarında oluşan daralma da bu yıl ihracatımızın düşmesinin sebeplerinden biridir.Aslına bakıldığında Kayseri'nin ihracat rakamı Türkiye İhracatçilar Meclisi (TİM) verilerine girmeyen Kayseri Serbest Bölgesi'nden yurtdışına yapılan ihracat ve ihracat kayıtlı satışlarımız ile 2016 yılı ihracatımız 1 milyar 800 milyon dolar civarında olacak" diye konuştu. "Kayseri'nin ihracat hedefini 2023 yılı için 5 milyar dolar olarak belirledik" diyen Büyüksimitci, "Özellikle Kayseri'nin ihracat pazarlarını çeşitlendirmek, mevcut pazarlarda tanıtımını daha iyi yapmak, sanayicilerimizin değişen ürün taleplerine adaptasyonunu sağlamak, yeni ve yenilikçi ürünler ile hedef pazarlarda olmasını sağlamak için önümüzdeki süreçte bir takım çalışmalar yapacağız" açıklamasını yaptı.

Yatırımların artması için navlun fiyatlarında indirim istiyoruz

Kayseri'de yatırımların ve ihracatın artırılması için özellikle navlun fiyatlarında indirim talepleri olduğuna dikkat çeken Büyüksimitci, "Kayseri Sanayi Odası'nın geleneksel olarak yapmış olduğu Sanayi Gecesi'nde özellikle yatırım ve ihracatı destekleyeceğini düşündüğümüz taleplerimizi Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlarımıza arz ettik. Liman veya sınır kenti olmayan Kayseri'de bu avantaja sahip olan illere göre iç nakliye üreticiye ilave maliyetler getiriyor ve rekabet konusunda ihracatçılarımızı zorluyor. Ana ihracat ortağımız olan Avrupa ülkelerine gönderilerimizde özellikle Kayseri- Mersin taşımacılık fiyatlarının Mersin–Antwerp nakliyesinden bile daha pahalı olması yaşanılan sıkıntıyı özetleyebilir. Bir örnek verecek olursak; bir konteynerin demiryolu ile Kayseri'den Mersin'e nakliyesi ve limandaki gemiye yüklenmesi 720 dolar tutarken, Mersin'den Antwerp'e nakliyesi ve limandan çıkışına kadarki maliyetleri 700 dolara mal oluyor. Karayolu için iç taşımada lojistik ve navlun desteği verilmesi, özellikle demiryolu ile Kayseri-Mersin taşımacılık fiyatlarının iyileştirilmesi, limanlardaki elleçleme ve operasyonel maliyetlerinin düşürülmesi ihracatımızı olumlu yönde etkileyecek önemli faktörler arasında yer alıyor" ifadesini kullandı.

İhracatçı firmalara yönelik Proje Destek Ofisi kuruluyor

Firmalara yurtdışında pazarlama faaliyetleri için etkin devlet desteklerinin bulunduğunu belirten Büyüksimitci, "Yurtdışında firmalarımızın pazarlama faaliyetleri için tasarlanmış çok etkin devlet destekleri bulunuyor. Bu destekler ile firmalarımız yaptıkları ziyaretlerdeki masrafl arın yüzde 70'ine kadar iade alabiliyorlar. Bu imkânlardan daha çok faydalanılmasını sağlamak için Odamız bünyesinde oluşturulan ‘Proje Destek Ofisi' yakın bir tarihte hizmet vermeye başlayacak. Bununla birlikte odamız koordinasyonundaki yurtdışı tanıtım ve iş geliştirme ziyaretlerimiz devam edecek. Ayrıca, bu proje ofisinde TÜBİTAK, KOSGEB, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı destekleri ile ilgili de sanayicimize hizmet vereceğiz" dedi.

HAVALİMANI VE HIZLI TREN PROJELERİNİN TAKİPÇİSİYİZ

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yüksek hızlı trenin Kayseri'ye getirilmesi ve havalimanının iyileştirilmesi gibi önemli ulaşım projelerinin takipçisi olduklarını belirterek, "Özellikle Kayseri'ye yüksek hızlı trenin getirilmesi Kayseri'nin ulaşılabilirliğine ciddi derecede katkıda bulunacak, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerin Kayseri'ye ulaşımını daha kolay hale getirecektir. Mevcut havalimanımızın yolcu kapasitesinin ve fiziki şartlarının iyileştirilmesi, gümrüklü kargo ve mal ithalat ve ihracatının yapılacağı altyapıya kavuşturulmasını talep ettik. Bu taleplerimizin hayata geçirilmesi ile ilgili Hükümetimizin gerekli çalışmaları yapacağına inanıyoruz"dedi.

Eskisinden daha fazla ihracat ve istihdam sağlamalıyız

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini vurgulayan Büyüksimitci, "Dünyanın en tehlikeli terör örgütleri her fırsatta ülkemize saldırıyor. Bu saldırıların amacının ülkemizi bölmek ve parçalamak olduğu aşikârdır. Bu saldırıları püskürtmek için milletçe birliğimizi korumak, ülkemize sahip çıkmak zorundayız. Devletimizin ve güvenlik güçlerimizin yanında olduğumuzu ve ihtiyaç anında her türlü desteği vereceğimizi tüm dünyaya her zaman göstermeliyiz. Aynı zamanda bu terör saldırılarının bir amacı da ülkenin sanayisine, turizmine ve ticaretine zarar vermek, ülkeyi ekonomik olarak zora sokmaktır. Bu oyuna gelmeden, bizler sanayici ve iş adamları olarak eskisinden daha fazla işimize sarılmak, daha çok üretmek, ihracat ve istihdam sağlamak zorundayız" diye konuştu.

SINIR ÖTESİ ELEKTRONİK TİCARETİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ'NDE PİLOT İLİZ

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, Kayseri'nin çok yönlü gelişen bir şehir olduğunu belirterek, " Özellikle son yıllarda mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri, demir-çelikten mamul üretimi gibi sektörlere ilave olarak; makine, kimya ve gıda sektörleri de gelişme gösterdi. Yazılım, makine, savunma sanayii, havacılık ve ilaç sanayisinin de gelecek vadettiğini söyleyebiliriz. Her yıl İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan İSO İlk 500 firma listesinde 15, İkinci 500 firma listesinde 15 olmak üzere 30 şirketi var. Markalaşma konusundaki becerisi ile de Kayseri'nin bazı sektörlerimizin ülkemizdeki öncüsü olmaya devam edeceğine inanıyorum. TOBB Başkanı'mız Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun girişimleri ve Bakanımız Mehmet Özhaseki'nin destekleri ile bölge ekonomisi için getirisinin yüksek olacağı düşündüğümüz sınır ötesi elektronik ticaretin geliştirilmesi projesinde pilot il olmamız, Kayseri'nin geleceği açısından en önemli projelerden birisidir. Kayseri Büyükşehir ve Melikgazi Belediyemiz başta olmak üzere, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Serbest Bölgesi, Kayseri Lojistik Köyü, Kayseri OSB ve Erciyes Teknopark olarak bu projenin Kayseri ayağını sağlıklı yürütebilmek adına birlikte hareket ediyoruz" şeklinde konuştu.
Dünya
344229.jpg
344229.jpg (47.72 KiB) 1167 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
mhk
Tükenmez Kalem
Mesajlar: 154
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri 4.Osb - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen mhk » 03 Oca 2017 13:07

4. Organize bölgesi için düşünülen bölge belli mi?

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2017 13:11

Mhk Üstad yakın zamanda açıklamalar gelecek....

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2017 13:13

4.osb de seçici davranılmış bı çok güzel orta yüksek ve yüksek teknolojili üretim olacak bu osb de..

biyoteknoloji -sağlık grubu
savunma havacılık enerji (yenilenebilir ürün-ekipman) elektronik , makina endüstrisi beyaz eşya v.b nitelikli üretimler olur inşallah..

sanayi çeşitlenmeli kalite artmalı arge ve teknoloji üretin bir şehir olmalı KAYSERİ...

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2017 14:50

Kayseri 4.Osb de neler olmalı!!!!

Orta Anadolu Ar-ge ve Bilişim Vadisi
Kayseri Sanayi Odası ,Kayseri Büyükşehir Belediyesi (kayseri ulaşım-kcetaş)Erü Agü Nny ve Erü Teknopark'ın bu osb de şubeleri olmalı..
yeni nesil kümelenme ve yüksek teknolojili alanlarda ar-ge ve üretimler yapılmalı,mükemmeliyet ve arge merkezleri bekliyoruz 4.osb de
diğer osb ler de bulunan yatıırmcılarda yatırımlarını bu osb'ye taşıyabilmeli-ortak ve üretim konsorsiyum yatıırmlar bekliyoruz.
Kayseri'li müteşebbis Sanayicileri (Sabancı,Hattat,Özilhan,Kibar,Bayraktar,Çetinsaya v.b) bu osb de yüksek teknolojili alanlarda yatırıma bekliyoruz.

Kayseri 4.Osb ile Teknolojik Tabanlı Arge ve Üretim Merkezi Olmalı..
Sanayi-Akademi-Arge'nin Merkezi Olmalı Bu Osb ...

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1667
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Kayseri 4.Osb - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen erdemka38 » 03 Oca 2017 17:38

Kriz tellallığı sıkça yapılan su günlerde güzel haberler bunlar Yen'i OSB yüksek teknolojiye odaklanmalı ERÜ ve AGU ile işbirliğine gidilebilir..

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Kayseri Teknoloji Osb

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Oca 2017 13:15

Kayseri İmalat Sanayinin Teknolojik Yapısı !
"Kayseri'deki Üretimde Düşük Teknoloji Ürünlerin Payı Yüzde 53"
Orta düşük teknolojinin oranı yüzde 26''
Orta yüksek teknolojilerin oranı yüzde 21''
Yüksek Teknoloji ise Yüzde 0,1'' Kayseride Ürettilen Ürünlerin yüzde 0,1'i Yüksek Teknoloji.

Bu Oran Gelişmiş Ülkelerde Yüzde 20-30. AB Ortalaması Yüzde 20''

Kayseri sanayi çok çalışıyor ama yapılan işin katma değeri düşük. Pahada hafif yükte ağır işler yapıyor Kayseri'de Sanayi yapısının dönüşmesi lazım. Kayseri Daha Yüksek Katma Değerli Ürünler Üretmeli...

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Kayseri Teknoloji Osb

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Oca 2017 13:35

Kayseri İmalat Sanayinin Teknolojik Yapısı !

Orta düşük teknolojinin oranı yüzde 26''
Orta yüksek teknolojilerin oranı yüzde 21''

Orta yüksek teknolojilerin oranı yüzde 21''
Yüksek Teknoloji ise Yüzde 0,1''
Kayseri de özellikle Erciyes Üniversitesi - AGÜ ve NNY ciddi potansiyel var...
ERÜ Arşatırma ağırlıklı Bir Üniversitesi
AGÜ 3.NESİL ÜNİVERSİTELERİN ÜLKEMİZDE ÖNCÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM-ARGE'NİN YANISIRA TOPLUMSAL FAYDA SAĞLAMAYI HEDEFLİYOR AGÜ,ERÜ DE AYNI şekilde..
NNY ÜNİV. Güzel adımlar atıyorlar Mühendislik alanları ve sağlık alanlarında gelişmeler olumlu yönde inşallah daha iyi olacak..
SEYRANİ ÜNİVERSİTESİ DEVELİDE KURULACAK SEYRANİ GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ ADI İLE HAYATA GEÇECEK muhtemelen..

KAYSERİ YASA ÖNDERLİĞİNDE BÜYÜYECEK
Y -Yerel Yönetimler (Kayseri Büyükşehir Belediyesi,Melikgazi,Kocasinan,Talas ve diğer ilçe belediyeleri)
A - Akademik Dünya (Üniversiteler)
S - Sanayi Dünyası (İş ve Ticaret Dünyası)
A -Arge Faaliyet ve Çalışmaları

Kayseri Teknoloji Osb ile üretim yapısıda değişecek..

Sağlık Kümelenmesi ;Kayseri de Biyoteknoloji (ilaç) aşı ,nanoteknoloji,biyomedikal ve sağlık sektörü'nün farklı alanları ile ilgili ciddi bir altyapı var inşallah bu altyapı yeni osb de değerlendirilecek...

Enerji-Elektronik-Bilişim ve Ulaşım Teknolojileri Kümelenmesi ;Günümüzün ve geleceğin en önemli ihtiyacı olan Enerji (yenilenebilir) teknolojileri alanında üretimler yapan lokomotif Aspilsan Firması'nın olduğu şehir Kayseri bu alanda Aspilsan önderliğinde Yeni Osb de yapılacak arge ve kümelenme çalışmaları ile hem enerji hemde akıllı şehir teknolojileri akıllı teknolojiler alnlarında bir arge üretim merkezi olabilir...
Enerji -Akıllı Şehir Projeleri ile Kayseri enerj ile ilgili her türlü arge ve üretimin yapıldığı bir merkez şehir olacak...

Savunma Havacılık Uzay Teknolojileri Kümelenmesi ile ilgili güzel gelişmeler var Teknoloji Osb bu alanda da bir merkez olacak..

Beyaz Eşya ve Elektrili Ev Aletleri Grubu Kümelenmesi
Makina ve Malzeme Bilimleri Kümelenmesi
Maden Sanayi (Arge) Kümelenmesi
Çevre Teknolojileri Kümelenmesi

ve arama konferansları ile belirnelecek yeni nesil kümelenme ve sektörler...
Projemturk Medya

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Kayseri Teknoloji Osb

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Oca 2017 21:58

FABRİKADA BULUŞALIM TOPLANTILARI İÇİN SON BAŞVURU 12.01.2017

ÜNİVERSİTE SANAYİ ARAŞTIRMA İŞBİRLİĞİ VAKFI' NDAN DUYURU

Sayın İlgili
Vakfımız faaliyetleri çerçevesinde sektörelolarak belirlenecek fabrikalarda, sektöre katkı sunabilecek
üniversite hocalarının davet edileceği "Fabrikada Buluşalım" toplantıları gerçekleştirilecektir. Bu
faaliyetimizin amacı, Üniversite Sanayi işbirliğine katkıda bulunmaktır.
Vakıf olarak organize edeceğimiz bu toplantılar üniversite sanayi işbirliğinin önemine inanan taliplilerin
fabrikalarında gerçekleştirilecek, fabrikanın tanıtımı ve üniversitelerden gelecek hocalarla karşılıklı
görüşmeler yapılabilecek, paylaşımlarda bulunulabilecek ve beklentiler aktarılabilecektir.
Sizde Kayseri'deki Üniversitelerden davet edeceğimiz, sektörünüzle ilgili hocalar ile fabrikanızda
buluşmak isterseniz 12.01.2017 tarihine kadar 245 10 40 nolu faksımıza bir yazı ile başvurunuzu
bekleriz.
Saygılarımızla
Kayseri Sanayi Odası

fabrikada-bulusalim-a-s-a-kayseri-t2247.html#p28159

faruk gorez

Re: Kayseri 4.Osb - Kayseri Teknoloji Osb

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Oca 2017 11:07

https://www.youtube.com/watch?v=2Dj_4Rr ... e=youtu.be

Kayseri de Kurulacak Olan Teknoloji Osb de Enerji ile ilgili özel bir bölüm oluşturulmalı,Aspilsan Önderliğinde hem tüketici elektroniği hemde yenilenebilir enerji teknolojileri ile ilgili arge ve ürün-ekipman üretim merkezi olmalı Kayseri...

Cevapla