Anadolu Sanayi ve Üretim Havzası

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5704
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Anadolu Sanayi ve Üretim Havzası

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Eyl 2018 14:06

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından KAYSO’ya Ziyaret

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri ile Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin katılımı ile OSBÜK bölge toplantısının Kayseri’de yapılıyor olmasından son derece memnun olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte iş dünyasının içinden, konusunda uzman bakan ve bakan yardımcılarının görev almalarının sanayiciler olarak kendilerinin ileriye dönük umutlarını artırdığını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Sayın Bakan Yardımcımızın da içimizden biri olması bizleri son derede memnun etti. Ben kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Ülkenin geçtiği ekonomik sıkıntılardan Kayseri’ni de etkilendiğini ancak her şeye rağmen güzel işlere imza atıldığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Geçtiğimiz 8 ay içerisinde Kayseri olarak ihracatımızı Türkiye ortalamasının üzerinde artırdık. Katma değeri yüksek ürünlere daha da ağırlık vermeye çalışıyoruz. Erciyes Teknopark’tan 24 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirdik. Bizlerin gayreti, sizlerin de desteği ile çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de Marmara Bölgesi dışında yeni üretim havzalarına ihtiyaç olduğunu söyleyen Başkan Büyüksimitci, Türkiye’nin yeni üretim havzası olarak iç Anadolu’nun en öncelikli olması ve yerli otomobil yatırımının mutlaka İç Anadolu’ya yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda Bakan Yardımcısı Büyükdede’den destek talebinde bulundu.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, OSBÜK Bölge Toplantısı için Kayseri’ye geldiklerini belirterek, toplantı hakkında bilgi verip, ev sahipliği yapmalarından dolayı tüm Kayserili sanayicilere teşekkür etti.

Ülkenin zor durumlardan geçtiğini belirten Kütükçü, “Bu süreçten en çok etkilen kesimin başında sanayiciler gelmektedir. Bu süreçleri daha öncede farklı şekillerde yaşadık. Onları nasıl atlattıksa bu sıkıntılı süreci de atlatacağımıza inanıyorum. Ülke olarak üretim yapmaktan başka şansımız olmadığını biliyoruz. Bugünde sıkıntıları yerinde sanayicilerimizle görüşüp konuşmak ve gerekli adımları atmak üzere buradayız. Ev sahipliğinizden dolayı tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, yıllardır odalarda görev yapan birisi olarak kardeş bir kurumda olmaktan gurur duyduğunu dile getirerek, “İnanıyorum ki Türkiye sanayicilerin önderliğinde hep istikrarlı bir şekilde yoluna devam edecektir. Sanayiciler çok uzun ömürlü işletmeler kurarlar. Ellerini taşın altına koyan kesimdir. Bugünde bu işletmelerin devamlılığını sağlamak üzere mücadele veriyoruz. Türkiye’nin mihenk taşı bence sanayicilerimizdir. Dolayısı ile bugün Türkiye’nin nadide illerinden birisi olana Kayserimizin sanayicileri ile birlikte olmaktan da son derede mutlu olduğumu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

KAYSO
162885.jpg
162885.jpg (463.79 KiB) 291 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5704
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Anadolu Sanayi ve Üretim Havzası

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 18 Eyl 2018 15:14

Model fabrika projesi Mersin'de sevinçle karşılandıMersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, hayata geçirilmesi planlanan model fabrika projelerinin Mersin, Gaziantep, Konya ve Kayseri gibi aynı hinterlant içinde olan iller olmasının, aynı zamanda Türkiye'nin yeni sanayi ve üretim bölgesini de işaret ettiğini söyledi.
Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, "İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri'de model fabrika projelerinin planlandığı ve fon kaynaklarının bulunduğu" yönündeki açıklamasını değerlendirdi.


Model fabrika projesinin, 'Endüstri 4.0' ve üretimdeki dijital dönüşüm zorunluluğunun ortaya çıkardığı bir proje olduğunu vurgulayan Kızıltan, "Özellikle KOBİ'ler için önemli bir vizyon ve eğitim merkezi olabilirler. Model fabrikaların kurulacağı illerin Mersin, Kayseri, Gaziantep ve Konya gibi aynı hinterlant içinde olan iller olması, aslında Türkiye'nin yeni sanayi ve üretim bölgesini de göstermiş oluyor. Bu bölgelerin üretim gücüne yapılacak her yatırım, bize endüstriyel üretim anlamında yeni bir Marmara Bölgesi kazandıracaktır. Özellikle model fabrikaların arzu edilen katma değeri oluşturabilmesi için mesleki eğitimin ve meslek liselerinin bunun bir parçası yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Organize Sanayi Bölgelerinin içinde yer alması düşünülen bu model fabrikalar, Organize Sanayi Bölgeleri ve meslek liseleri ile entegre edilmelidir. Artık üretmek yetmiyor, katma değerli üretmek gerekiyor. Bu çağda bunun yolu da doğru sektör ve alanlarda dijitalleşmeden geçiyor" dedi.

İHA
file.jpg
file.jpg (128.38 KiB) 269 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1985
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Anadolu Sanayi ve Üretim Havzası

Mesaj gönderen erdemka38 » 18 Eyl 2018 22:58

Muhtemelen hinterland içindeki faal fabrikalara teknoloji transferlerinin yapıldığı;örnek teşkil edecek; nesnelerin interneti alt yapılarının kurulması düşünülecektir.. yeni nesil fabrika temelleri buralarda atılmış olacak..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5704
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Anadolu Sanayi ve Üretim Havzası

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Eki 2018 19:09

İstanbul Havalimanı ve E-Ticaret Merkezi & Lojistik Merkezi etap etap açılacak...


Ülkemizin bundan sonraki ulaşım-lojistik-teknolojik sanayi ve yatırımları,ticari projelerde önceliği

ANADOLU SANAYİ ve ÜRETİM HAVZASI olmalı...

istanbul-marmara havzası ve devamı manisa-izmir ve Ankara sanayi ve yatırım anlamında doygunluğa ulaştı,ülkemizin eşit büyümesi ve gelişmesi için hedef pazarlara daha yakın olan ANADOLU SANAYİ HAVAZASININ ULAŞIM LOJİSTİK İmkanlarını ivedilikle arttırmalı, bu havza illerin birbirine demiryolları ile otoyollar ile havalimanları-lojistik merkezleri ile limanlara ve birbirine bağlamalıyız, bu havza ve çevresinde yaklaşık 30 il var, bu koordinasyon doğru sağlanırsa bu havza ile ülkemiz daha hızlı büyür gelişir...

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5704
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Anadolu Sanayi ve Üretim Havzası

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 15 Kas 2018 13:35

46436439_255187118489510_102016953727582208_n.jpg
46436439_255187118489510_102016953727582208_n.jpg (83.78 KiB) 128 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj