Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Cevapla
faruk gorez

Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Şub 2017 21:35

Bütünşehir Büyükşehir ile kalkınıyor

“BÜTÜNŞEHİR BÜYÜKŞEHİR İLE KALKINIYOR”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BÜYÜKŞEHİR YATIRIMLARININ GENİŞ BİR YELPAZEDE BÜTÜNŞEHİR’E YAYILIŞININ 2. YILINI DEĞERLENDİRDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA, KENTİN SON 7 YILINDA BÜYÜKŞEHİR’İN 20 YILLIK TARİHİNDE YAPILANLARDAN DAHA FAZLA HİZMETLE BULUŞTUĞUNU BELİRTEREK YILDIRIM METROSUNUN MÜJDESİNİ VERDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS YATIRIMLARINDAN SOSYAL HİZMETLERE KADAR HER KONUDA ÇALIŞMALAR YAPTIKLARINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, BURSA’YI DAHA ULAŞILABİLİR BİR KENT HALİNE GETİRMEK İÇİN ULAŞIMA ÖNEM VERDİKLERİNİ İFADE EDEREK TAMAMEN YERALTINDAN ULAŞIM SAĞLAYACAK 6 KİLOMETRELİK YILDIRIM METROSUNUN MÜJDESİNİ VERDİ.
- UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE GİREN BURSA’NIN ‘DÜNYA KENTİ’ OLDUĞUNU HATIRLATAN BAŞKAN ALTEPE, SON 7 YILDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 20 YILLIK HİZMETLERİNİ AŞAN YATIRIMLARIN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ BELİRTTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir yatırımlarının geniş bir yelpazede Bütünşehir’e yayılışının 2. yılını değerlendirdiği basın toplantısında, kentin son 7 yılında Büyükşehir’in 20 yıllık tarihinde yapılanlardan daha fazla hizmetle buluştuğunu belirterek Yıldırım metrosunun müjdesini verdi.

Ulaşımdan çevreye, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda Bursa’yı geliştiren projeleri kararlı adımlarla hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, düzenlendiği basın toplantısında, görevdeki 7. yılını değerlendirdi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Bayezid Salonu’nda yapılan toplantıya AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, ilçe belediye başkanları ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Başkan Altepe’yi dinleyenler arasında Balkanlardan gelen Giozde Kantonu Başbakanı Emir Okoviç, Giozde İslam Birliği Başkanı ve Kanton Orman Sorumlusu Kenan Kanliç, Giozde Müftüsü Remzi Pitiç ile Stadigrad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç de vardı.

“Bursa, artık bir dünya kenti”
Bursa’nın değerlerinin ve kaynaklarının zenginliğini hatırlatarak sözlerine başlayan Başkan Altepe, “Bursa, artık bir dünya kenti olma yolunda hızlı gelişmelerini her alanda sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak gelişmiş bir marka kenti oluşturmak için her alanda faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Çalışınca oluyor. Bursa, son 7 yılda, Büyükşehir Belediyesi’nin 20 yıllık tarihinde yapılan yatırımlardan daha fazla hizmetle buluştu. Büyükşehir Belediyesi olarak sadece kent merkezinde değil, ilçelerde de hizmetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe, 7 yılda raylı sistemde 31 km, hedeflenen 450 tarihi ve kültürel miras projelerinden 258 proje, 232 spor tesisi, 916 km yol çalışmalarının tamamlandığını ve 472 milyon TL (472 trilyon) kamulaştırma yapıldığını örnekledi.
Unesco Dünya Mirası Listesi’ne giren Bursa’nın ‘Dünya Kenti’ olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, tarihi ve kültürel miras yatırımlarından sosyal hizmetlere kadar her konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.
“Yıldırım Metrosu, nefes aldıracak”
Başkan Altepe, Bursa’yı daha ulaşılabilir bir kent haline getirmek için ulaşıma önem verdiklerini ifade ederek, mevcut raylı sistem hatlarına yenilerinin ekleneceğini, Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı olan Yalova Yolu üzerinde T2 adlı raylı sistem hattında çalışmaların başladığını söyledi. Başkan Altepe, teleferiğin de şehir içi hatlarla raylı sistemle bağlantısının sağlanacağını, hem vatandaşların hem de turistlerin Mudanya’da denizle Uludağ’da da kayakla buluşmasının sağlanacağına dikkati çekti. Ulaşımda çağ atladıklarını söylediği konuşmasında Yıldırım İlçesi’ndeki trafiğe nefes aldıracak ‘Yıldırım Metrosu’nun müjdesini veren Başkan Altepe, “Bursa’nın Yalova Yolu’nun önümüzdeki 1 – 1,5 yılda çehresini değiştirecek olan T2 hattında çalışmalarımızı sürdürürken aynı zamanda Yıldırım’a da nefes aldıracak ‘Yıldırım Metrosu’na başlıyoruz. Bu da bugünün sürprizi olsun. Yıldırım’da tamamen yeraltından ulaşım sağlayacak olan 6 kilometrelik ‘Yıldırım Metrosu’ Gökdere’den Şevket Yılmaz’a kadar uzanacak. Gökdere, Beyazıt Caddesi, Davutkadı, Baruthane, Siteler, Değirmenlikızık ve Prof. Tezok Caddesi gibi istasyonları da bulunacak olan hattı tamamen yeraltından sisteme alacağız” diye konuştu.
“Bursa’nın kördüğümlerini çözüyoruz”
Bursa’yı demir ağlarla örmeye devam ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, Görükle’nin merkezine ilave bir hat daha yapılacağını kaydederek, “Bursa hızla gelişiyor, ekonomi büyüyor. Bursa’nın kördüğümlerini çözüyoruz” dedi.
Başkan Altepe, Demirtaş ve Buttim kavşaklarının kente değer kattığını belirtirken, Beşyol, Panayır kavşakları ile Kaplıkaya köprüsü gibi çalışmalarıyla ilçelerdeki yol çalışmalarının sürdüğüne vurgu yaptı. Başkan Altepe, 30 metrelik yolda 2. Etap çalışmalarının başladığını ifade ederek, Çelebi Mehmet Bulvarı’nın ardından Yavuz Selim ve Ulus üzerinden Kestel ve Gürsu’ya kadar uzanacak olan etabına da Yunus Emre Bulvarı adı verileceğini belirtti. Bursa’nın BUDO ile deniz yoluyla İstanbul’a daha da yaklaştığını kaydeden Altepe, BUDO’nun Büyükçekmece’ye de sefer yapacağını sözlerine ekledi.

“Bursa havacılık sektörünün merkezi olacak”
Büyükşehir Belediyesi’nin araç filosunun da her geçen güç kazandığını kaydeden Başkan Altepe, “Yenişehir Havaalanı’nın potansiyeli, her geçen gün artıyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi’nin 6 ayla başlayan ve 14 aya ulaşan ücretsiz toplu taşıma hizmeti verişi önem taşıyor. Yakında 2 – 3 TL gibi cüzi bir şehir içi ücretlendirmesiyle bu taşıma hizmetine devam edeceğiz. Yunuseli Havaalanı ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda Bursa’yı havacılık anlamında dünya ülkeleriyle buluşturan bir hizmete daha adım atarak, Almanya’daki bir uçak fabrikasını Bursa’ya kazandırdık. Bursa’nın havacılıkla ilgili daha da ilerlemesi için Uludağ Üniversitesi’nde havacılık bölümü oluşturulmasını sağladık. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki faaliyetlerimiz ve kent dinamiklerinin de çabalarıyla Bursa’nın havacılıkta da örnek olacağını gözler önüne seriyoruz” şeklinde konuştu.

Yerli üretim potansiyeli
Başkan Altepe, Bursa’nın ciddi atılımlar yaptığını dile getirerek, “Bursa’da yerli üretim faaliyetlerini destekliyor ve çok önemsiyoruz. Yerli tramvay üretimimizle, 440 trilyon kârımız oldu ki bu da 4 Sivas stadı, 3 tane Beşiktaş stadı demek… Raylı sistem araçlarımızın 6’sı hazır. Raylı sistem deyince Bursa akla geliyor. Bu konuda dünya ülkeleri arasında 7’ye girdik, uçak üretimine adım atan ülkeler arasında da ilk 10’dayız. Bundan sonraki hedefimiz yerli savunma sisteminin oluşturulmasıdır” dedi.
Başkan Altepe, yerli savunma sanayi için de Bursa’da üretim kapasitesinin olduğunu kaydederek, “Hızlı büyüyen Bursa’da yenilenme ve gelişme devam ediyor. Kentsel dönüşüm ve termal turizm adımlarıyla bu dönüşümün sağlanacağına inanıyoruz. Bursa’nın en büyük hedeflerinden biri turizm kenti kimliğidir. 115 km deniz ve 170 km de göl olmak üzere çok geniş bir sahili bulunan Bursa’da tüm sahillerimizde güzel çalışmalar yapıyoruz. Sahiller Bursa’ya değer katacak” diye konuştu.

“Termal kent kimliği öne çıkacak”
Eskiden ‘kaplıca kenti’ olan Bursa’nın bugün sanayiyle öne çıktığını anlatan Başkan Altepe, “Bursa’da eski değerini kaybeden termal turizmi canlandırmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece merkezde değil, tüm ilçelerimizde nerede bir sıcak su varsa orada termali canlandırmayı hedefliyoruz. Kent merkezinde de Çekirge’den Sıcaksu’ya uzanan bölgeyi termal bölge olarak düşünüyoruz. Mevcut 200 bin metrekare alanda, bu oran büyüyebilir, termal tesisler kazandırmak çok önemli. Öte yandan Gemlik’e de bir termal tesis kazandıracağız. Orhaneli’deki devlet hastanesini de termal bir tıbbi merkez olarak ilçeye kazandıracağız” dedi.
Bursa’da dağ yöresinin gelişmesini çok önemsediklerini ifade eden Başkan Altepe, hem dağ yöresinin hem de kentin diğer ilçelerinin tarihi, turistik ve doğal güzellikleriyle geleceğe taşınması için çabaladıklarını kaydetti.
Karacabey Longozu’ndan Nilüfer Çayı’nın temiz akması için yapılan çalışmalara, İznik’teki bazilikanın keşfinden ve antik tiyatronun restorasyonuna kadar tüm bölgelerde önemli adımlar atıldığını belirten Başkan Altepe, henüz onay aşamasında olan bazı projeleri anlatamadığını da söyledi.
Uluabat Gölü Eko Turizm Projesi’nin Bursa’nın vizyon projelerinden biri olduğunu hatırlatan ancak Bakanlık’tan onay için beklediklerini belirten Başkan Altepe, çevre ve altyapıda da önemli çalışmaları yapıldığını kaydetti.

“Bursa kazansın”
‘Yeryüzünün cennet köşesi’ dediği Bursa’nın her alanda sağlıklı ve modern bir geleceğe emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Başkan Altepe, “Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşıyalım, dünyaya duyuralım istiyoruz. Bursa için çalışıyoruz. Bursa kazansın istiyoruz. Benim bütçem onun bütçesi yok, hedef Bursa’nın gelişmesi ve kazanmasıdır. Arkeopark’ın açıkhava müzesi oluşundan Uludağ’daki dağcı sığınağına, Kültürpark’taki Açıkhava tiyatrosunun yenilenmesinden bilim ve teknoloji merkezi ve Büyükşehir Stadyumu ile her semte kazandırılan spor tesislerine kadar her konuda Bursa’nın geleceği için çalışıyoruz. Eğitim kurumlarının eksikleri ve okulların yenilenmesinden, sosyal belediyecilik hizmetlerimize kadar tüm konularda elimizi taşın altına koyuyoruz. Sadece Bursa’da değil, Balkanlarda da Sudan’da da Suriye’de de ihtiyaç sahiplerine hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Balkanlar’da Tuna Nehri’nin temiz olmayışı Karadeniz’i oradan da Marmara’yı etkiliyor. Bizler Bursa’nın yanı sıra Marmara için de sorumluluk duyuyor ve önlemlerimizi alıyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe, cephe ve çevre düzenleme çalışmalarıyla kenti daha da güzelleştirirken kentsel dönüşümde de 0,50 emsal artışı ile sitelerde örnek dönüşümlerin gerçekleştirildiğine dikkati çekti.
Başkan Altepe’nin Büyükşehir Belediyesi olarak Bütünşehir’e yayılan tüm faaliyetlerini örneklerle açıkladığı sunumunun ardından anı fotoğraflarının çekilmesiyle değerlendirme toplantısı sona erdi.

http://www.bursa.bel.tr/butunsehir-buyu ... aber/21632
16640592_1657693634535030_4458127412395233882_n.jpg
16640592_1657693634535030_4458127412395233882_n.jpg (141.12 KiB) 807 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Şub 2017 21:36

Yıldırım'da yer altından işleyecek Gökdere- Şevket Yılmaz Hastanesi-Mimar Sinan istasyonuna bağlanan Metro projesinde çalışmalarımızı tamamlıyoruz.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1713
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Mesaj gönderen erdemka38 » 14 Şub 2017 21:39

Metroda geç bile kalındı..

faruk gorez

Re: Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Ağu 2017 22:32


Büyükşehir Belediyesi olarak daha ulaşılabilir bir Bursa hedefiyle şehrimizi demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.
Ulaşım ile ilgili tüm kördüğümlerin çözülmesinde, yol, köprü, kavşakların yanında özellikle kent içi ulaşımda en önemli çözüm raylı sistemler. Yıldırım İlçemizde delme tünel sistemiyle gerçekleştireceğimiz yer altı raylı sistem projemizde sondaj çalışmalarına başlandı. İlk etapta başlattığımız Yıldırım metro hattı yerin yaklaşık 25–30 metre altından 6 istasyon ile yaklaşık 6200 metre uzunluğunda olacak. En kısa zamanda ihale edilerek devletimizin ve hükümetimizin desteğiyle Yıldırım’ımıza güzel bir metro hattı kazandırmış olacağız.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe
20638948_1548771318495095_8948756679839688162_n.jpg
20638948_1548771318495095_8948756679839688162_n.jpg (91.69 KiB) 698 kere görüntülendi
20768044_1548771795161714_5180174057947060628_n.jpg
20768044_1548771795161714_5180174057947060628_n.jpg (93.53 KiB) 698 kere görüntülendi
20638551_1548771481828412_5167778390507119564_n.jpg
20638551_1548771481828412_5167778390507119564_n.jpg (88.44 KiB) 698 kere görüntülendi
20708489_1548771205161773_1390268735983375701_n.jpg
20708489_1548771205161773_1390268735983375701_n.jpg (138.09 KiB) 698 kere görüntülendi
20729549_1548771738495053_4739065947995391483_n.jpg
20729549_1548771738495053_4739065947995391483_n.jpg (88.31 KiB) 698 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Ağu 2017 14:32

Bursa Yıldırım Metrosu için düğmeye basıldı!
Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım metrosu için düğmeye bastı.
NjM0NDI0Mz-bursa-yildirim-metrosu-icin-dugmeye-basildi.jpg
NjM0NDI0Mz-bursa-yildirim-metrosu-icin-dugmeye-basildi.jpg (27.01 KiB) 685 kere görüntülendi


Bursa’yı raylı sistem hatlarıyla donatmaya devam eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım metro hattında başlayan çalışmaları denetledi. Delme tünelle yapılacak Yıldırım İlçesi’ne değer katacak 6.5 kilometrelik metroda sondaj çalışmaları başladı. Bursa’nın ulaşılabilir bir kalite kenti olması hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuyla ilgili olarak “Ulaşımla ilgili tüm kördüğümlerin çözülmesi, yol, köprü, kavşak inşaatlarının yanında özellikle kent içi ulaşım önemli. Metropolitan şehirlerin kent içi ulaşımının en önemli çözümü raylı sistemler… Raylı sistem imalatlarıyla birlikte, Bursa’yı boydan boya geçen BursaRay inşaatımız ve şu anda devam eden İstanbul Caddesi ile ilgili imalatlarımızla Bursa’da toplam 60 kilometre raylı sisteme ulaşılmış oluyor. Bundan sonra yapacağımız raylı sistem imalatları artık tamamen yerin altından olacak” diye konuştu. Daha önce yerin üstünde düşünülen tüm bölgelerde çalışma zorluklarından, mevcut yolların yükü taşıyamayacağından ve otopark sıkıntılarından dolayı imalat sıkıntılarının var olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, “Artık tamamen tüm ilave hatlarımız yeraltından giden metro hatları olacak. Metro vagonlarımız, yerin yaklaşık 25 – 30 metre altından gidecekler. İlk etapta başlattığımız Yıldırım metro hattımız, yaklaşık 6 bin 200 metre ve bu hattın 6 istasyonu var. Tüm bu hatla ilgili proje çalışmalarını hızla başlattık” dedi. Başkan Altepe son olarak yaklaşık 1,2 milyar TL (1,2 katrilyon) olan projenin bir an önce ihalesini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10696
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Yıldırım Metrosu - Metro Bursa

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 27 Şub 2018 12:31

Yıldırım Metrosuna Yeşil Işık


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, görevdeki 3,5 ayını doldurdu.

Geçen süre içinde ulaşım ve su fiyatlarındaki indirimden, tasarruf ve rantabl olmadığı için iptal edilen projelere, ulaşıma neşter anlamına gelecek 29 kavşak noktasındaki düzenlemeden, belediyenin bazı mülklerinin kiralanmasına kadar birçok önemli çalışmaya imza attı.

Bu çalışmalar yapılırken iki önemli konu; büyük ulaşım yatırımları ve kentsel dönüşüm için Ankara’nın desteği bekleniyordu. Çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe imkanları bunları gerçekleştirmeye yetmiyordu.

Özellikle Yıldırım metrosu için özel çalışma başlatıldı. Daha önce 6 kilometre olarak başlanan proje Şehir Hastanesi’ne kadar uzatılarak 13 kilometreye çıkarıldı. Tabii hat uzayınca 600 milyon liralık maliyet 3 milyar liraya kadar ulaştı. Projenin Ulaşım Master Planı’nda yer alması, ödenek sağlanmasını kolaylaştıracağı için bir yandan da bu çalışmaya hız verildi.

Asıl önemli olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın onay vermesiydi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21 Ocak’taki Bursa ziyaretinde Bursa dosyasının sunumu yapılacaktı. Ancak programdaki sıkışıklık nedeniyle görüşme gerçekleşmeyince Aktaş’a Beştepe randevusu verildi.

Bu görüşme gerçekleşmeden Başbakan Binali Yıldırım’ın AK Parti İl Kongresi için Bursa’ya gelmesi fırsat oldu.
Yine gecikme ve program sıkışıklığı oldu ama Büyükşehir Belediyesi’ndeki görüşmenin iptal edilmemesi Aktaş’a Bursa dosyasını sunma imkanı sağladı. Görüşmede dosyanın hazırlanmasından bilgi sahibi olan ve Ankara’da takibini yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Vali İzzettin Küçük ile İl Başkanı Ayhan Salman da bulundu. Hatta Çavuşoğlu, fırsat yaratıp, teşvik ederek, Aktaş’ın tüm projelerini anlatmasını istedi.

Görüşmenin ayrıntılarını sorduğumuz Alinur Aktaş, Yıldırım Metro Projesi’ni Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun yakından takip ettiğini ve hazırlanan dosyanın onun girişimleriyle Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne (AYGM) ulaştırıldığını söyledi.

AYGM’deki çalışmanın desteklenmesi için Ulaşım Master Planı’nın metro bölümünün hızlandırıldığını kaydeden Aktaş, ‘Başbakanımıza projeyi anlattım. Zaten, Sayın Çavuşoğlu aracılığıyla bilgisi vardı. Görüşmeyle ilgili müjde veremese de yeşil ışık sayılacak olumlu sinyal aldım. Önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler yaşanabilir’ dedi.

Aktaş, Başbakan Yıldırım’a metro projesinin yanı sıra Bursa’nın yatay büyümesiyle ilgili uydu kent projesini aktardığını da söyledi. Aktaş, Başbakan Yıldırım’ın da ‘Zaten öyle olması gerekir’ yanıtını verdiğini anlattı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin en önemli ulaştırma uzmanlarından biri. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ardından uzun yıllar Ulaştırma Bakanlığı yaptı. İzmir Metrosu’nun uzatılması projesindeki çabalarını da biliyoruz. O yüzden hem metro hem de uydu kentler için yeşil ışık yakması Bursa için bir şansa dönüşebilir.

Birçok kent, bu tür büyük yatırımları merkezi bütçeden sağlanan imkanlarla yaptı. Bursa bundan pay almakta gecikti bile…

Kaynak : Namık GÖZ – www.bursahakimiyet.com.tr
yildirim-metrosuna-yesil-isik.jpg
yildirim-metrosuna-yesil-isik.jpg (37.46 KiB) 273 kere görüntülendi

Cevapla