Demiryolu Ulaşım & Lojistik Çalışmaları

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..

faruk gorez

Re: Demiryolu Ulaşım Haberleri ve Teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Haz 2017 20:20

Samsun-Sivas demiryolunun yüzde 30’u tamam :Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun-Sivas demiryolunun yeniden yapılmasında yüzde 30 oranında gerçekleşme sağlandığını belirtti

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, TCDD Samsun İşletme Müdürü Hasan Kokuroğlu’nu ziyaret ederek, yapılmakta olan demiryolu çalışmaları hakkında brifing aldı. Çalışmaların devam ettiğini dile getiren Kubalı, bugüne dek demiryolunun yeniden yapılmasında yüzde 30 oranında gerçekleşme sağlandığını söyledi. Kubalı, hattın 2018 yılında hizmete gireceğini kaydetti.

İLK VE EN UZUN HAT

Samsun-Sivas demiryolu hattı hakkında bilgi veren Kubalı, hattın Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı ilk ve en uzun demiryolu hattı olduğunu belirterek, temelini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün attığını söyledi. Kubalı, “Temel atıldıktan 2 yıl sonra bizzat Atatürk tarafından hizmete açılmıştır. Demiryolu hattının Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından hemen sonra temelinin atılmasına ve o günlerin ekonomik zorlukları ve teknolojisi düşünüldüğünde 2 yıl gibi kısa bir sürede bitirilmesine dikkat çekerim. Samsun-Sivas demiryolu hattı, Atatürk’ün en önemli alt yapı yatırımlarından birisi” ifadelerini kullandı.

YERİNDE DENETLENİYOR

2015 yılında TCDD tarafından Avrupa Birliği’nin katılım önceci mali yardım aracı olan İPA fonlarından finansmanı sağlanarak, Samsun-Sivas demiryolu hattının aynı konumda yeniden yapılandırılması için ihale edildiğini kaydeden Kubalı, bugüne dek demiryolunun yeniden yapılmasında yüzde 30 oranında gerçekleşme sağlandığını aktardı. Yapım sürecinin devam ettiğini belirten Kubalı, “Avrupa Birliği, TCDD ve bağımsız denetçiler tarafından yerinde denetleniyor. Samsun-Sivas demiryolu hattı 2018 yılında sinyalizsyonu sağlanmış ve konvansiyonel hat olarak yeniden hizmete açılacaktır. Yöre halkına yıllarca hizmet vermiş olan 18 km’lik Samsun-Çarşamba demiryolu hattı da bu kapsamda işletmeye açılacak” diye konuştu.
ÖZEL BİR YERİ VAR

Kubalı, Samsun-Sivas demiryolu hattının yolcu taşımacılığı açısından da özel bir yeri olduğunu vurgulayarak, “Yıllarca Samsun’dan Türkiye’nin dört bir yanına asker sevkiyatlarıyla, memuriyet ya da işçilik yapmak üzere gidenlerin ulaşımı bu hattın başlangıç noktası olan Samsun Tren İstasyonu’ndan yapılmış. Samsun’dan Anadolu’ya uzayan tren yolu, ayrılıkların ve kavuşmaların gözyaşlarına sahne olmuştur. Samsun-Sivas demiryolu hattının açılmasıyla demiryoluyla yolcu taşımacılığı Samsun’da yeniden başlayacak, vatandaşlarımız özlemlerine kavuşacaklar. Bu hattın yeniden açılmasıyla her sabah Amasya’dan Samsun’a 05.05 geçe kalkan banliyö treni yeniden hizmete girecek” sözlerini kaydetti.

Kaynak : Zeynep Irmak ÖCAL – www.habergazetesi.com.tr

faruk gorez

Re: Demiryolu Ulaşım Haberleri ve Teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Haz 2017 12:51

Türkiye'de 1.213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: "Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren ve Yüksek Hızlı Tren hatlarıyla birbirine bağlıyoruz. Şu ana kadar bin 213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı" dedi.

Türkiye'de 1.213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı!
MTM5OTA2Mj-turkiyede-1213-kilometre-yht-hattinin-yapimi-tamamlandi.jpg
MTM5OTA2Mj-turkiyede-1213-kilometre-yht-hattinin-yapimi-tamamlandi.jpg (32.6 KiB) 771 kere görüntülendi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren (HT) ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla birbirine bağladıklarını belirterek, "Şu ana kadar bin 213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı. 3 bin kilometrelik YHT ve HT hattının inşası devam ediyor. Bununla birlikte 5 bin 277 kilometrelik YHT ve HT hattının etüt-proje çalışmalarını da sürdürüyoruz." diye konuştu.


Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demiryollarına yönelik çalışmaların son 14 yılda büyük ivme kazandığını ifade ederek, demiryolları altyapısına yapılan yatırımın, karayollarına yapılan yatırımı geçtiğine dikkat çekti.


Bu yıl için demiryollarına ayrılan yatırım ödeneğinin 11,3 milyar liranın üzerinde olduğunun altını çizen Arslan, "Özellikle yatırımlarımızı, ülkemizin hızlı tren ve yüksek hızlı tren altyapısını oluşturmak için yapıyoruz." dedi.


Arslan, 2009 yılı itibarıyla Türkiye’nin yüksek hızlı trenle tanıştığını anımsatarak, şu ana kadar yapılan YHT hattı uzunluğunun bin 213 kilometreyi bulduğunu bildirerek, şöyle devam etti:


"Ancak bizim amacımız ülkemizin dört bir yanını hızlı tren ve yüksek hızlı ağıyla örmek. Eğim olarak uygun şartların olduğu coğrafyalarda saatte 250 kilometre hızın üzerinde seyahate izin veren yüksek hızlı tren ağlarını yapıyoruz. Saatte 250 kilometre hıza uygun olmayan coğrafyalarda ise saatte 200 kilometre hıza uygun olarak hızlı tren hatlarını yapıyoruz. Şu anda da ülkemizin dört bir yanını birbirine bağlayacak 3 bin kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hattımızın inşa çalışmalarına devam ediyoruz."


- "Ankara-İzmir YHT hattı 2019’da"

Arslan, inşa çalışmaları devam eden hatlardan Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattında çalışmalarını hızla devam ettiğini belirterek, 2019'da hattın inşasını tamamlamayı planladıklarını söyledi.


Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu projesiyle Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu projesinin en önemli halkalarını biri olan Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas YHT hattında da inşaatın etap etap devam ettiğini anlatan Arslan, "Projenin 2018 yılı sonunda tamamlanmasını öngörüyoruz. Ankara-Sivas arasını 405 kilometreye düşürecek YHT projesinde, tüm hat kesimlerinde devam eden altyapı yapım çalışmaları yüzde 75 seviyesine geldi. Üstyapı ve EST için ihale süreçlerine devam ediyoruz. Bursa Bilecik, Konya-Karaman-Ulukışla (Niğde) ve Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hatlarında da inşa çalışmaları sürüyor."


- "2 bin 622 kilometrelik hattın proje çalışmaları tamamlanacak"

Bakan Arslan, 5 bin 277 kilometrelik YHT ve HT hattının etüt-proje hazırlama çalışmasına da devam ettiklerini dile getirerek, 2017 yılı sonuna kadar 2 bin 622 kilometrelik kesimin etüt-proje hazırlama çalışmalarını tamamlamayı planladıklarını söyledi.


Söz konusu hatların Kayseri-Yerköy YHT, Halkalı-Kapıkule HT, Aksaray-Ulukışla (Niğde) -Yenice (Mersin) HT, Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya HT ve Sivas-Malatya HT hatları olduğunu anlatan Arslan 124 kilometre uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın da Asya-Avrupa arasındaki demiryolu trafiğini destekleyecek önemli bir proje olduğunu, bu hattın projesinin de yıl içinde Yatırım Programına almayı amaçladıklarını kaydetti.


AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9810
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Demiryolu Ulaşım Haberleri ve Teknolojileri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 15 Tem 2017 13:10

TCDD Taşımacılık AŞ Uluslararası İşbirliklerini Geliştiriyor


TCDD Taşımacılık AŞ Uluslararası İşbirliklerini Geliştiriyor :TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ilgili daire başkanlarıyla birlikte, uluslararası yolcu ve yük taşımacılığını daha etkin bir hale getirmek üzere 10-11 Temmuz 2017 tarihlerinde İstanbul’da bir dizi uluslararası görüşmelerde bulundu.

Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna demiryolları temsilcileri ile yapılan görüşmelerde, tırların vagonlarla taşınmasını sağlayan RO-LA taşımacılığı başta olmak üzere, lojistik alanında işbirliğinin geliştirilmesi ele alındı.

Ayrıca, TCDD Taşımacılık ile BDZ Cargo, karşılıklı yapılan yük taşımalarının daha da artırılması amacıyla, vagon, tren sayısının ve taşınan yük miktarının artırılması konusunda görüş birliğine vararak protokol imzaladı.

Optima Tours firması ile de yolcuların araçlarıyla birlikte seyahatlerine imkan veren oto kuşet taşımaları değerlendirildi. İlgili firma ile Almanya ve Balkan ülkelerine yönelik olarak ortak çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Konuyla ilgili konuşan Genel Müdür Veysi Kurt, TCDD Taşımacılık AŞ’nin faaliyet alanını genişletmek için yerli ve yabancı özel sektörle, demiryolu idareleri ile görüşmeler yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Türkiye demiryolu sektöründe bölgesinde çekim merkezi olmaktadır. Altyapımız gelişirken diğer ülkelerle işbirliğimiz de gelişmektedir. Böylece, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve kültürel gücü de artmaktadır. Demiryolu geliştikçe Avrupa’dan Ortadoğu’ya Orta Asya’ya kadar trenin geçtiği topraklarda bereket, barış ve sevgi de artacaktır.” dedi.
Rayhaber
TCDD-tasimacilik-uluslararasi-isbirliklerini-gelistiryor-tre.jpg
TCDD-tasimacilik-uluslararasi-isbirliklerini-gelistiryor-tre.jpg (44.8 KiB) 747 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9810
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Demiryolu Ulaşım - Lojistik Haberleri ve Teknolojileri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Ara 2017 12:56

26112183_1671994629506853_4305394752350081753_n.jpg
26112183_1671994629506853_4305394752350081753_n.jpg (98.95 KiB) 422 kere görüntülendi
UDH

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9810
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Demiryolu Ulaşım - Lojistik Haberleri ve Teknolojileri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 26 Şub 2018 15:06

https://www.dunya.com/ekonomi/batili-ba ... eri-404873
404873.jpg
404873.jpg (58.94 KiB) 265 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9810
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Demiryolu Ulaşım - Lojistik Haberleri ve Teknolojileri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Kas 2018 12:40

Negmar Denizcilik, Bandırma-Tekirdağ arası tren ferry deneme seferini tamamladı. Türkiye’nin en büyük tren feribotu Erdeniz, başarılı geçen test seferlerinin ardından önümüzdeki günlerde ilk seferine çıkacak. Negmar Denizcilik, Erdeniz Tren Feribotu ile Bandırma-Tekirdağ arasında gerçekleştirdiği Tren Ferry taşımacılığının ilk deneme seferini tamamladı. 198 metrelik boyu ve 60 vagon kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük tren feribotu olma unvanına sahip olan Erdeniz Tren Feribotu, önümüzdeki günlerde vagon taşımacılığı seferlerine başlayacak. [ 245 more words ]
https://rayhaber.com/…/bandirma-tekirda ... ren-ferry-…/

Cevapla