Çamlıca,Kirazlıtepe,Güzeltepe,Sultanmurat,Yavuztürk Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Cevapla
faruk gorez

Çamlıca,Kirazlıtepe,Güzeltepe,Sultanmurat,Yavuztürk Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ağu 2017 22:22

Üsküdar'da kentsel dönüşüm başladı!
Üsküdar’da örnek dönüşüm, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleştirilen törenle başladı. Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Çamlıca’nın eteklerinden başlayarak Üsküdar’ımızın dönüşümü için birlikte yola çıkıyoruz.” dedi.
MzAzODQ0MT-uskudarda-kentsel-donusum-basladi.jpg
MzAzODQ0MT-uskudarda-kentsel-donusum-basladi.jpg (32.03 KiB) 468 kere görüntülendi
Üsküdar Belediyesi öncülüğünde başlatılan Örnek Dönüşüm hareketinde ilk adım Çamlıca'da atılıyor. Çamlıca - Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan dönüşümün ilk fazında dönüşüme uğrayacak binaların yıkımına bugün T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün TURAN ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN'in katıldığı törenle başlandı. Boğaziçi Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen briefing toplantısının ardından Kiraztepe Mahallesi’nde ilk etapta beş binanın yıkımı gerçekleştirildi.
NjMwOTc5MD-uskudarda-kentsel-donusum-basladi.jpg
NjMwOTc5MD-uskudarda-kentsel-donusum-basladi.jpg (114.68 KiB) 468 kere görüntülendi
ODY5NjU3ND-uskudarda-kentsel-donusum-basladi.jpg
ODY5NjU3ND-uskudarda-kentsel-donusum-basladi.jpg (33.17 KiB) 468 kere görüntülendi
Örnek Dönüşüm hareketiyle birlikte Üsküdar'ın tarihi dokusunu ve eşsiz atmosferini koruyacaklarını dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, "Örnek Dönüşüm, titizlikle hazırlanmış bir projedir. Üsküdar'ımız ve vatandaşlarımız için her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşündük. Bu dönüşümden en çok Üsküdarlı vatandaşların fayda sağlaması en büyük hedefimizdir." açıklamasını yaptı. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, “Doğru işler adına ilk adımı attığımız bir gün. Biliyorsunuz ülkemiz deprem bölgesi. Yüzyıl içerisinde kaybettiğimiz insan sayısı 83 bin, gene 100 milyar üzerinde maddi kayıp var. İstanbul’da deprem riski her an kapıda. Uzmanlar 2030 yılına kadar Marmara açıklarında en az 7 şiddetinde deprem beklendiğini ifade ediyor. Biz de bu sebeple 7.5 milyon bağımsız birimi yaklaşık 15 yıl içinde dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da yılda 500 bin bağımsız birim demek. Bir finansman modeli de belirledik. Deprem gelmeden önce buna hazır konutlar yapmak istiyoruz. İstanbul’da riskli bina sayısı 600 bin civarında.” şeklinde konuştu. Örnek dönüşüm için vatandaşlardan anlayış beklediğini belirten Özhaseki, “Kimseyi mahallerinden çıkarmayı asla düşünmüyoruz. Yeni yapılar ortaya çıktığında şu anki değeri 1 ise yeni değeri en az 3 olacak. Biz bakanlık olarak bu süre içerisinde kira yardımında bulunmaya devam edeceğiz.” dedi. Üsküdarlılar 30 yıl sonra tapu sahibi olacak Üsküdar Belediyesi'nin yoğun çalışmalarıyla 30 yıl sonra tapu sahibi olan mahallelerde başlatılan Örnek Dönüşüm hareketi, kira yardımı, harç muafiyeti, 10 yıla varan kredi desteği ve mahalle kültürünü koruması gibi unsurlarıyla standart kentsel dönüşüm projelerinden ayrılıyor. Üsküdar'da 270 bin nüfusun yaşadığı mahalleleri kapsayacak olan Örnek Dönüşüm projesinde yapılan binalarda Üsküdar'ın geleneklerini yansıtan bir estetik anlayış sergilenecek. Mahalle yapısı korunacak ve otopark, yeşil alan gibi temel gereksinimler gözetilecek.

Kaynak : Emlakkulisi.com

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9801
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Çamlıca,Kirazlıtepe,Güzeltepe,Sultanmurat,Yavuztürk Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 31 Ara 2018 21:09

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI - İkinci 100 Günlük Eylem Planı Çevre - Şehircilik - Sanayi Alanı Projeleri
Çevre ve Şehircilik - İstanbul.png
Çevre ve Şehircilik - İstanbul.png (13.22 KiB) 75 kere görüntülendi
Kaynak : Sabah Gazetesi

Cevapla