Erü Mimarsinan Teknoloji Geliştirme Bölgesi -Erü Sanayi TGB

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9801
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Erü Mimarsinan Teknoloji Geliştirme Bölgesi -Erü Sanayi TGB

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 10 Kas 2017 00:56

Erciyes Teknopark, Ar-Ge projelerini büyüten firmalar için yeni tesis kuruyor
Prof. Dr. MURAT DOĞAN / Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı
389417.jpg
389417.jpg (46.61 KiB) 383 kere görüntülendi

Erciyes Teknopark, bünyesinde faaliyet gösteren girişimci firmaların büyüme süreçlerini desteklemek amacıyla ‘Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi’ kuracak. Tesisin inşaatın 2018 yılında başlanması plnalnaıyor. Girişimciler, teknopark ofis alanlarında geliştirilmesi artık mümkün olamayacak boyuta ulaşan Ar-Ge projelerini yeni tesiste yürütecek.
Erciyes Teknopark 2007 yılında faaliyetlerine başladı ve bünyesinde 200 firma bulunuyor. 792 Ar-Ge personelinin çalıştığı teknoparki bölgesinde önemli bir teknoloji merkezi oldu. Günümüze kadar yürütülen 833 projenin ülke ekonomisine katkısı 400 milyon lirayı buluyor. Ayrıca Erciyes Teknopark’tan bugüne kadar 20 Milyon dolarlık ihracat yapıldı. Teknoparktaki firmalar 113 adet de Fikri Mülkiyet Hakkı aldı.

Erciyes Teknopark bünyesinde yaklaşık 20 uzmanın görev yaptığı TÜBİTAK destekli bir TTO bulunuyor. Teknoloji Transfer Ofisi, üniversitelerde üretilen bilgiyi ekonomik değere dönüştürmek üzere görev yapıyor. Erciyes TTO, 2016 yılında bir özel sektör firması ile Erciyes Üniversitesi arasında yapılan teknoloji lisanslama sözleşmesi ile Erciyes Üniversitesi’ni teknoloji tabanlı lisanslamadan gelir elde ettiği ilk teknoloji lisansını gerçekleştirdi. Teknolojinin aktarılması ve geliştirilmesi konusunda bölge ekosisteminin en önemli unsurlarından biri olan Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, nitelikli ve konularında uzman kadrosuyla hizmetler sunuyor. Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi çalışmaları ile bugüne kadar 34 patent Erciyes Üniversitesi’ne kazandırıldı. Üniversite sanayi iş birliklerinin artırılması konusunda da emek yoğun bir çalışma yürüten Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, toplamda 95 üniversite-sanayi ortaklı projenin yürütülmesini sağladı.

Girişimci adayları fikir geliştirip ürüne dönüştürecek

Erciyes Teknopark, kuluçka hizmetlerini bir model ile kurumsallaştırdı ve bu kapsamda kurulan Sera Kuluçka Merkezi, girişimci adaylarının teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticari değeri yüksek iş fikirleri üretmelerini ve bu fikirlerini ürüne/hizmete dönüştürüp pazara sunmalarını sağlayıp, başarılı girişimciler yetiştirmeyi amaç edindi. Sera Kuluçka Programı, tamamen özgün bir kuluçka modeli. Girişimci adayları, Sera Kuluçka Merkezi’nde kendilerine tahsis edilen her türlü donanıma sahip ofis alanlarında çalışabiliyor ve süreç boyunca Sera Kuluçka Merkezi’ndeki eğitim, mentörlük gibi ayrıcalıklı hizmetlerin tamamından ücretsiz faydalanabiliyor. Merkezde; akıllı yaşam, akıllı şehircilik, mobil uygulamalar, robotik, kablosuz iletişim, giyilebilir teknolojiler, mobil sağlık, akıllı eğitim, yenilenebilir ve akıllı enerji sistemleri, bilgi teknolojileri ve yazılım, gıda teknolojileri gibi alanlarda çalışmalar yapılıyor.

Erciyes Teknopark, bünyesinde faaliyet gösteren girişimci firmaların büyüme süreçlerini de desteklenmesi için ‘Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi’ kurulmasını planladı. 2018 yılında inşaatına başlanacak tesiste girişimciler, teknopark ofis alanlarında geliştirilmesi artık mümkün olamayacak boyuta ulaşan Ar-Ge projelerini yeni yapılacak bu tesiste ihtiyaçları kadar alan kullanarak gerçekleştirebilecek. Bu sayede teknoloji tabanlı girişimci firmalar, fiziksel ve alt yapısal yetersizlikler dolayısı ile daha çok erken aşamada teknopark dışına çıkmak zorunda kalmayacak.

Öte yandan Kayseri OSB’ye yakın bir bölgede yeni bir alanın teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilan edilmesi için çalışmaların sonuna gelindi. Yeni ilan edilecek bölgede, ‘Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi’ ölçeğinin de ötesine geçen ölçekteki teknoloji tabanlı çalışmalar için yer tahsis edilecek. Erciyes Teknopark, planladığı bu yapı sayesinde girişimcileri fikir aşamasından, büyük ölçekli prototip aşamasına kadar desteklemeye devam edecek.
DÜNYA

https://www.dunya.com/yurttan-haberler/ ... eri-389417

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9801
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Erü Mimarsinan Teknoloji Geliştirme Bölgesi -Erü Sanayi TGB

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 10 Oca 2018 18:38

Erciyes Teknopark'tan Yeni Tesis

KAYSERİ (AA) - Erciyes Teknopark, bünyesinde faaliyet gösteren girişimci firmaların büyüme süreçlerini desteklemek amacıyla "Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi" kuracak.

Konuyla ilgili Erciyes Teknopark'tan yapılan açıklamaya göre, "Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi"nin inşaatına 2018 yılında başlanması planlandığı bildirildi.


Girişimcilerin, teknopark ofis alanlarında geliştirilmesi artık mümkün olmayacak boyuta ulaşan Ar-Ge projelerini yeni tesiste yürütüleceği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"2018 yılında inşaatına başlanacak tesiste girişimciler, teknopark ofis alanlarında gerçekleştirilmesi artık mümkün olamayacak boyuta ulaşan Ar-Ge projelerini yeni yapılacak bu tesiste ihtiyaçları kadar alan kullanarak gerçekleştirebilecek. Bu sayede teknoloji tabanlı girişimci firmalar, fiziksel ve alt yapısal yetersizlikler dolayısı ile erken aşamada teknopark dışına çıkmak zorunda kalmayacak. Öte yandan Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesine yakın bir mevkide yeni bir alanın teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilan edilmesi için çalışmaların sonuna gelindi. Yeni ilan edilecek bölgede, "Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi" ölçeğinin de ötesine geçen ölçekteki teknoloji tabanlı çalışmalar için yer tahsis edilecek. Erciyes Teknopark, planladığı bu yapı sayesinde girişimcileri fikir aşamasından, büyük ölçekli prototip aşamasına kadar destekleyecek."

Ar-Ge projelerini büyüten firmalar için kurulacak olan yeni tesisin yapımıyla ilgili yazılı açıklama yapan Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Doğan da 2007 yılında faaliyetlerine başlayan Erciyes Teknopark'ta bugün itibarıyla 207 Ar-Ge firmasının faaliyet gösterdiğini belirtti.

Kurulduğundan bu yana yaklaşık 950 Ar-Ge projesi ile toplamda 760 milyon liralık büyüklüğe ulaşan Erciyes Teknopark'ın, 5-9 yaş aralığında "Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri" kategorisinde 3 yıl üst üste birincilik elde ettiğini kaydeden Doğan, "Geliştirdiği programları yurtiçinde hizmete sunan merkez, yurtdışına 2017 yılına kadar toplamda 21 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Teknoparktaki firmalar 114 adet de fikri mülkiyet hakkı aldı." ifadelerini kullandı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9801
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Erü Mimarsinan Teknoloji Geliştirme Bölgesi -Erü Sanayi TGB

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 10 Oca 2018 18:49

Mimarsinan Osb'ye komşu AGÜ MİMARSİNAN KAMPÜSÜ var , burada Kayserinin her halde 2.Teknoloji Geliştirme Bölgesi Hayata Geçecek?

KAYSERİ TGB , Kayseri Yüksek Teknolojiler Teknoloji Geliştirme Bölgesi..

Kayseri Teknoloji Osb (4.Osb) nin tanıtımı yakın zamanda yapılacak 10 milyon m2 alanda hayata geçecek orta yüksek ve yüksek teknolojilerin üretileceği Teknoloji Osb Kampüsüne de TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ (Orta Anadolu Teknokent) ve Bilim Sanayi Teknoloji Üniversiteleri kazandırımalı.( Kayseri Teknik Üniversitesi - Kayseri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi) ..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9801
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Erü Mimarsinan Teknoloji Geliştirme Bölgesi -Erü Sanayi TGB

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 28 Mar 2018 00:37

Erciyes Teknopark'tan 21 milyon dolarlık ihracat
Kurulduğundan bu yana yaklaşık 950 Ar-Ge Projesi ile toplamda 850 milyon TL'lik cirosal büyüklüğe ulaşan Erciyes Teknopark, yurtdışına 21 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Azerbaycan'a hizmet ihracatı yapan teknoparkın odağında; Tayvan, İngiltere ve İspanya var...
409021.jpg
409021.jpg (49.35 KiB) 172 kere görüntülendi


HİLAL SÖNMEZ- DÜNYA GAZETESİ

KAYSERİ - Kayseri ekonomisinde önemli yere sahip olan Erciyes Teknopark'ta bugün itibariyle 213 ArGe firması faaliyet gösteriyor. Kurulduğundan bu yana yaklaşık 950 Ar-Ge Projesi ile toplamda 850 milyon TL'lik cirosal büyüklüğe ulaşan teknopark, 5-9 yaş aralığında "Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri" kategorisinde 3 yıl üst üste birincilik elde etti. Geliştirdiği programları yurtiçinde hizmete sunan merkez, yurtdışına 2017 yılına kadar toplamda 21 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Azerbaycan'a hizmet ihracatı yapan Erciyes Teknopark, firmaları ile de Tayvan, İngiltere ve İspanya gibi farklı ülkelerde işbirliklerinin oluşması adına çalışmalarını sürdürüyor.

Teknopark bünyesindeki Sera Kuluçka Merkezi, bölgede yer alan girişimci adaylarının yenilikçi ve katma değerli iş fikirlerinin ürüne ve hizmete, akabinde büyüyen şirketlere dönüştürülmesi konusunda ön kuluçka ve kuluçka hizmetleri sunuyor. Mottosu ‘fikirden şirket' olan merkez, herhangi bir fikri olmayan girişimcilik ruhu ve azmi olan kişilere özgü hazırlanmış kuluçka programı ile ticari değeri olan, yenilikçi iş fikirleri üretmeleri noktasında rehberlik ediyor.

Şu anda yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alana sahip 5 bina ile hizmet veren ve doluluk oranı 2018 yılı başı itibari ile yüzde 90'ın üzerine ulaşan Teknopark'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan, "Azerbaycan'a hizmet ihracatı yapıyoruz. Şu an ise odağımızda Tayvan, İngiltere ve İspanya var" dedi. Sera Programı'yla birlikte iş fikri olanların şirketleşmesini ve markalaşmasını sağladıklarını belirten Doğan, "Sera Kuluçka Merkezi'nde medikal cihaz teknolojilerinden üç boyutlu yazıcı teknolojilerine, mobil oyun teknolojilerinden pil teknolojilerine kadar pek çok alanda proje yürütüyoruz. Sera'da şu ana kadar 92 ekip kuruldu" diye konuştu.

24 işlikli hangar tipi seri üretim alanı yatırım aşamasına geldi

200'ün üzerinde Ar-Ge firmasına ve 1000'e yakın nitelikli personele ev sahipliği yapan Erciyes Teknopark, bölgenin Ar-Ge ve teknoloji üssü haline geldi. Bundan sonraki süreçte istihdamın ve yürütülen proje sayısının artırılması, bölgesel kalkınmaya daha güçlü destek verilmesini amaçladıklarını ifade eden Doğan, "Şu an 24 işlikli hangar tipi prefabrik bir seri üretim alanı projesini hayata geçirmek üzere yatırım aşamasına geldik. Bakanlıktan gerekli izinleri aldıktan sonra, 2018 yılı içerisinde bu projemizi hayata geçireceğiz. Bu sayede teknolojik üretim yapan firmalarımız, üretim ölçekleri büyüdüğünde yeni oluşturulacak alanlarda üretimlere devam edebilecekler" dedi. Şu an teknoloji firmalarına üretim yapmaları için ancak ofis sunabildiklerini de kaydeden Doğan, "Firmalar, büyük ölçekli üretime geçtiklerinde bu ofis alanları yetersiz kalıyor. Bu nedenle firmalarımız bölge dışına çıkmak zorunda kalıyorlar. Firmaların teknopark teşviklerine en çok ihtiyaç duydukları anda maalesef firmalarımız bölgeden ayrılmak durumunda kalıyor. Bu duruma bir çözüm üretmek amacıyla özel bir alan tasarladık. Bu alanda firmalar büyük ölçekli üretim yapabilecek, taşıma ve nakliye süreçlerini daha rahat yapabilecek, büyük ölçekli makine çalıştırabilecek bir alana kavuşacaklar" diye konuştu.

"Mimarsinan OSB'de teknoloji geliştirme bölgesi kurmak istiyoruz"

Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi'ne şirketlerin fabrika ölçeğine gelmesi ile ilgili bir çalışma hazırlığında olduklarını söyleyen Doğan, "Mimarsinan OSB'den yer istiyoruz. Alanın belirlenmesi dahilinde buraya teknoloji geliştirme bölgesi kuracağız. Fabrika ölçekli teknoloji tabanlı firmalarımız yatırım yapacaklar. Bu model bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de ilk olacak" dedi.


"Teknoloji üreten bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyoruz"

Erciyes Teknopark, çocuklara yönelik kod yazımı ile ilgili de bir çalışma yürütüyor. Bu konuda da açıklamada bulunan Prof. Dr. Murat Doğan, "Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat ile beraber Türkiye'nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için Kayseri bölgesinde çocuklara yönelik kod yazımı eğitimlerini yürütüyoruz" dedi.

Cevapla