Kayseri - Haberler - Sohbet

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 05 Eki 2019 15:28

Su da bile ayrışmaya giden Hamidiye suya ambargo uygulayan zihniyetteki yönetimin İzmir’e ayrım gözetmeksizin yatırım yapmasını beklemek hatta ayrım yapmadan yatırım yapılıyor demek komik olur sadece

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 07 Eki 2019 07:08

Ekonomi bakanı Berat Albayrak ekonominin iyileştiğini ve iyileşmelerin vatandaşa yansımaya başlayacağını söyledi ve vatandaşa zamlar yansımaya başladı.Herşeye çift haneli zamlar yapılırken enflasyon tek haneli çıktı.Son zam köprü ve otoyollara yapılan %20 lik zam.
Son günlerdeki zam furyasına köprüler ve otoyollar da eklendi. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 zam yapıldığını açıkladı. Zamların 7 Ekim'den itibaren geçerli olacağı belirtildi.

20:29 - 6 Ekim 2019
Haberler
Ekonomi
Son dakika: Boğaz köprüleri ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 zam!

KGM’den yapılan yazılı açıklamada, kontrollü otoyol ve Boğaz köprülerinin hizmet ömürlerinin uzatılması amacıyla bakım onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesi için, her yıl Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinin, geçen yıl yüzde 33,64 olan enflasyona rağmen 21 aydır artırılmadığı belirtildi.

Elektrik zammı yargıya taşınıyor!
Elektrik zammı yargıya taşınıyor!
“ZORUNLU HALE GELDİ”

Açıklamada, Boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alınarak yol standartlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için, otoyol ve köprülerdeki geçiş ücretlerinin asgari düzeyde artırılmasının zorunlu hale geldiği vurgulandı.

Elektrik ve doğalgaza son bir yılda kaç kez zam geldi?
Elektrik ve doğalgaza son bir yılda kaç kez zam geldi?
YÜZDE 20 ZAM

Buna göre, yarından geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 fiyat düzenlemesi yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 lira, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50, 3 akslı her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 olarak belirlendi.”

Açıklamada ayrıca otoyollardaki geçiş ücret tarifelerini içeren bilgilerin ise, uygulama tarihinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde yol kullanıcılarının ve ilgililerin hizmetine sunulacağı belirtildi.

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 08 Eki 2019 15:38

ÇETİN ARIK (Kayseri) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.
AKP Hükûmetinin Kayseri'ye söz verip de bir türlü yapılmayan yatırımları üzerine söz almış bulunuyorum. Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Sayın milletvekilleri, 2007'den bugüne her seçim döneminde AKP'nin genel başkanları Kayseri Meydanı'nda "Ey Kayserililer, Kayseri'den Ankara'ya bir buçuk saatte gitmeye var mısınız? Hızlı treniniz hayırlı olsun." derler, Kayseri'den oy alırlar, alkış alırlar ama aradan on bir yıl geçti, o gün Ankara'dan yola çıkan kaplumbağa Kayseri'ye geldi ama bizim hızlı tren kara tren oldu, bir türlü gelmek bilmedi. (CHP sıralarından alkışlar) Ulaştırma Bakanı Sayın Arslan'a "Kayseri'ye neden kör gözle bakıyorsunuz? Hızlı tren hikâyesi yılan hikâyesine döndü, 2018 bütçenizde de hâlâ proje aşamasında gözüküyor." diye sordum, Sayın Bakan da aralık ayı içinde yapım ihalesine çıkılacağını söyledi. Aralık geçti, 2017 geçti, 2018 yılının Ocak ayı geçiyor, ortada hiçbir şey yok ama artistik pozlar, sipariş manşetler var, bakınız: "Ankara-Kayseri arası bir buçuk saat olacak." Seçimler yaklaşıyor ya, Sayın Çevre Bakanı, sayın grup başkan vekili, sayın milletvekilleri, sayın belediye başkanları bir araya gelmiş, kafa kafaya vermiş, on bir yıldır projesini dahi yapamadıkları hızlı treni masaya yatırmışlar; bu kafayla bu tren daha çok masada kalır. Kayseri-Ankara arasında dağ yok, tepe yok, düz bir alan; bir çizgi çekeceksiniz, "Şuradan geçecek." diyeceksiniz ama siz tam on bir yıldır bir projeyi yapamadınız. Kayserili artık yalancı pozlarla aklıyla dalga geçilmesini istemiyor. Milletin kürsüsünden tüm Kayserililer adına bir kez daha soruyorum: Kayseri'ye hızlı tren ne zaman gelecek?

Kayseri'nin bitmeyen bir diğer projesi de Erkilet Havalimanının genişletilmesi. Dönemin bakanı 2015 seçimleri öncesinde Kayseri ziyaretinde 250 bin metrekarelik alanın tahsis edildiğini müjdelemişti. Sayın Ulaştırma Bakanına "Ne oldu Erkilet Havalimanı?" diye sordum, Sayın Bakan da 100 bin metrekarelik bir alanın tahsis edildiğini, proje aşamasında olduğunu söyledi. Yani iki yılda yapılan tek şey 250 bin metrekare alanın 100 bin metrekareye düşmesi olmuş. Dönemin Bakanı Ertuğrul Günay da 2010 yılında Kayseri'ye devlet tiyatrosu sözü vermişti. Aradan sekiz yıl geçti ortada ne tiyatro var ne de Ertuğrul Günay var. İşin garibi, burada tiyatronun projesi de yok. (CHP sıralarından alkışlar)

Değerli milletvekilleri, Kayseri'nin bir diğer sorunu da Sahabiye Mahallesi'nde uygulanan kentsel dönüşüm. Çevre ve Şehircilik Bakanımız, AKP Genel Başkanına "5+1'den fazlasına izin vermeyeceğim." diyor ama her ne hikmetse kendi ilinde 20 katlı binaları görmezden geliyor. Bu kentsel dönüşüm projesinde vatandaşlara "Belediye benim aleyhimde iş yapabilir ve sonrasında lehime çıkacak kanunlar olsa bile onlardan doğacak haklar olursa onları talep etmeyeceğim." diye vekâletname imzalatılıyor. Bu vekâletname ne ahlaki ne de hukuki değerli milletvekilleri.

Kayseri Belediyesindeki bir diğer sorunsa şerefiye parası. Para vermezseniz ruhsat yok. Bu paranın nereye gittiğini bilen de yok. Kayserililer artık bu şerefiye parasından bıkmış durumda.

Sayın milletvekilleri, İncesu yolunda baca tozu depolayan bir fabrika var. Elin oğlu bu baca tozunu, kendi vatandaşının sağlığını düşünüp Avrupa'dan Türkiye'ye, Türkiye'den de Çevre Bakanının memleketi Kayseri'deki bu fabrikaya getiriyor iyi mi? Sayın Bakan, Kayseri'nin sağlığı bu kadar ucuz mu? Bu kadar değersiz mi? Yirmi yıl sonra ortaya çıkacak her kanser vakasının sorumlusu siz olacaksınız, bunun vebali sizlerin omzunda olacak.

Değerli milletvekilleri, Kayseri resmen zehir soluyor. Çevre Bakanımız çevresine bir bakabilse görecek ama siyah camlı makam aracından bir türlü göremiyor. (CHP sıralarından alkışlar) Benim önerim, Kayseri sokaklarında on dakika yürüsün, giydiği beyaz gömleğin nasıl simsiyah olduğunu görecektir.

Değerli milletvekilleri, 2002'de iktidara gelirken "Kalkınma kırsaldan, Sarız'dan başlayacak." denilmişti. Sarız'ın devlet hastanesi sağlık ocağına dönüştü, 14 bin olan nüfusu da 9 bine düştü. Sadece Sarız değil, bütün ilçelerimiz de aynı durumda.

Pınarbaşı ilçemize 490 bin dekar alanı sulaması planlanan Bahçecik Barajı yapıldı. Ne kadar alanı sulayabildiniz sayın milletvekili? Sulama kanalları yanlış yapıldığı için on üç yıldır Bahçecik Barajı Pınarbaşı'ya, Pınarbaşı da Bahçecik Barajı'na bakıyor. Aynı sorun Yamula Barajı için de geçerli.

Değerli milletvekilleri, her fırsatta "Yol yaptık." diye övünen AKP, söz verdikleri hâlde Felahiye'nin 15 kilometrelik Göğdere yolunu yapamadı. Felahiyeliler yol beklerken adliyesinden ve postanesinden oldu.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÇETİN ARIK (Devamla) - Kayseri'nin sorunu çok Sayın Başkan, toparlıyorum.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Bu bakışlar bile yeter Sayın Başkan. Bakışları bile yeter yani.

CEYHUN İRGİL (Bursa) - Sayın Başkan, çok nezaketle istedi.

BAŞKAN - Çok güzel bir şekilde talepte bulundunuz Sayın Arık. Kayseri tabii önemli bir şehir, Kayseri'yi geçemeyiz.

Tamamlayın lütfen, buyurun. (CHP sıralarından alkışlar)

ÇETİN ARIK (Devamla) - Teşekkür ederim.

Sarıoğlan ilçemizin Karaözü beldesinde beş yüz elli yıllık Şahruh Köprüsü var. Muhtarımız Muzaffer Hanım'la çalmadık kapı bırakmadık. Aldığımız cevap "2013 yılında restorasyonunu yaptık." oldu. Karaözülüler restorasyon değil, yeni bir köprü bekliyorlar.

Halısıyla meşhur olan Bünyan ilçemiz halı fabrikası istedi, siz onlara "Hapishane daha uygun olur." dediniz, hapishane yaptınız. (CHP sıralarından alkışlar)

Develi'nin, Yahyalı'nın, İncesu'nun, Yeşilhisar'ın, Akkışla'nın, Tomarza'nın sorunlarına zamanım yetmediği için değinemeyeceğim.

Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 09 Eki 2019 06:54

Vatandaş son dönemde yapılan yüzde 15 ile yüzde 20 arasında değişen zamların altında ezilirken, asıl zam sağanağı 2020'nin ilk günü devreye girecek. 1 Ocak 2020'den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.55 oranında artacak. Yıl başında memur maaşlarına sadece yüzde 4, emekli aylıklarına ise sadece yüzde 6.6 zam yapılacak.

Başta vergiler, harçlar ve trafik cezaları olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyin yeni yıl zammı her yıl Yeniden Değerleme Oranı (YDO) kadar zamlanıyor. YDO,
4 Kasım 2019 günü açıklanacak ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanacak. Ekimde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) henüz açıklanmasa da YDO yani yılbaşı zamlarına otomatik olarak uygulanacak olan kritik veri büyük ölçüde ortaya çıktı. SÖZCÜ'nün Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu ay Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 olarak gerçekleşecek. Doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle ekim ayında Yİ-ÜFE'nin yerinde sayması beklenmiyor. Bu nedenle ekim ayında Yİ-ÜFE oranı yüzde 0.5 olursa, otomatik zamlar yüzde 22.6'ya, yüzde 1 olursa yüzde 22.67'ye yükseliyor.

Yılbaşında vatandaşın üzerine adeta yağmur gibi yağan vergi ve ceza zamları bu yıl çok daha etkili olacak. Üstelik bu artış, enflasyon yine düşerken yaşanacak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıl sonunda ekonomi yönetiminin tahmin ettiği gibi yüzde 12'de kalsa dahi zamlar Yİ-ÜFE'ye ayarlı olduğu için yüzde 22.55'ten daha aşağıda olmayacak. İktidar eğer isterse bu oranı yarıya kadar yani yüzde 11.28'e kadar düşürebilecek.


PASAPORT HARCI 812 TL

Yeni zamlarla birlikte yılbaşından itibaren yurtdışından telefon getirenler bin 500 lira yerine 1.838 lira harç ödemek zorunda kalacak. Üstelik bu harç daha temmuz ayına kadar 618 liraydı. Temmuz ayında bu harç 1.500 liraya çıkarılmıştı. Yılbaşından itibaren 4 yıl ve üzerindeki pasaportların harcı 812 liradan 995 liraya, ehliyet harcı 613 liradan 751 liraya çıkacak. Kırmızı ışıkta geçen ve araçta cep telefonu kullananlar yeni yıldan itibaren 235 TL yerine 288 TL ceza ödeyecek. En düşük değerdeki 1 ile 3 yaşındaki bir otomobilin Motorlu Taşıtlar Vergisi 861 liradan bin 55 liraya yükselecek.


Emlak vergileri de artacak
Yasa gereği emlak vergileri yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttırılabiliyor. Bu nedenle Emlak Vergisi de önümüzdeki yıl en az yüzde 11.28 oranında artacak. Bunun yanı sıra yerel yönetimler de çöp ve atık su bedelleriyle, çevreyle ilgili vergileri en az YDO oranı kadar artırmış olacak.

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 12 Eki 2019 20:57

Cumhuriyet’in ortaya çıkardığı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in enerji ortaklığında skandal zinciri büyüyor. Özhaseki ile Çelik’in ortak olduğu ENTAR Enerji AŞ’nin kuruluşundan 5 gün sonra “ENTAR1’den ENTAR8’e kadar tam 8 enerji şirketi” kuruldu. 2016 yılında iki aile, şirketleri tek tek paylaştı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kayseri Belediye Başkanlığı koltuğunu devrettiği Mustafa Çelik’in enerji alanındaki ortaklığı parmak ısırtıyor. Özhaseki ile Çelik’in kurucusu olduğu ENTAR Enerji AŞ’nin kuruluşundan yalnızca 5 gün sonra, “ENTAR1’den ENTAR8’e kadar tam 8 enerji şirketi” kuruldu. 2016 yılının Haziran ayında yapılan genel kurulda şirketler aile bireyleri üzerinden paylaştırıldı. ENTAR1’in tek ortağı Bakan Özhaseki, ENTAR4’ün tek ortağı Belediye Başkanı Çelik oldu. Diğer şirketlerde ise tek ortak Özhaseki ile Çelik’in kardeşleri oldu. Bu şirketlerin haricinde Çelik’in sahibi olduğu bilişim ve turizm alanında faaliyet gösteren şirketleri de bulunuyor. Ve iki ailenin tüm şirketleri resmi kayıtlara göre Kayseri’de aynı adreste buluştu: “Fatih Mahallesi, Prof. Fevzi Fevzioğlu Cad. No: 19, Kocasinan/Kayseri...”

[Haber görseli]

Bakan: Enerji şirketim var!

Cumhuriyet, önceki gün halef-selef AKP’li başkanların ortak şirket kurduğunu “Siyaset ticarete sigorta olmuş” başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yaparken milletvekilliği için istifa eden ve sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki ile belediye başkanlığını devrettiği AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik 2014’te aynı şirkette kurucu ortak olarak buluşmuştu. Özhaseki, Çelik’e belediye başkanlığını Şubat 2015’te devretmişti.

Haberimiz üzerine sosyal medya üzerinden bir açıklama yapan Bakan Özhaseki, Çelik’in adını anmadan iki ailenin ortak bir enerji şirketi kurduğunu açıkladı. Bakan Özhaseki “1 MW’lık enerji üreten başka bir şirketi” olduğunu da kabul etti. Bu gelişmeyi de dün “Santral sahibi Çevre Bakanı” başlığıyla duyurduk.

Büyüyen ortaklık

Ulaştığımız resmi kayıtlara göre Bakan Özhaseki ile Belediye Başkanı Çelik’in enerji alanındaki ortaklığı parmak ısırtacak noktaya geldi. İki aile fertlerinin sahibi olduğu şirketlerin Kayseri’de aynı adreste faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. İşte Özhaseki ve Çelik ailelerini aynı adreste birleştiren enerji ortaklığına giden yol:


* ENTAR Enerji ve Tarım Sanayi Ticaret A.Ş., 30 Ekim 2014 tarihinde, Kayseri’de 54 bin TL sermayeli olarak kuruldu. Kurucuları Bakan Özhaseki, kardeşi Hacı Mustafa Özhaseki, diğer kardeşi Ali Özhaseki, Belediye Başkanı Mustafa Çelik, kardeşi Sabri Çelik, Vedat Çavuşoğlu ve Fatih Şahin idi.

[Haber görseli]

Aynı gün 8 şirket kuruldu

* Ortaklar sonraki genel kurullarda dönüşümlü olarak şirketin yönetimini devraldılar. 5 Kasım 2014 tarihinde, ENTAR Enerji ve Tarım Sanayi Ticaret AŞ’nin hissedar ve kurucu olduğu, ENTAR1, ENTAR2, ENTAR3, ENTAR4, ENTAR5, ENTAR6, ENTAR7, ENTAR8 adlarında 8 şirket kuruldu.

* Ve 13 Haziran 2016’da kurucu şirket ENTAR bu şirketlerdeki hisselerini diğer ortaklara devretti. Aynı gün 8 şirketin tek tek ortakları belirlendi. 8 şirketin sahipleri iki ailenin fertlerinden oluştu:

ENTAR1: Mehmet Özhaseki.(Bakan)

ENTAR2: Hacı Mustafa Özhaseki (Bakanın kardeşi).

ENTAR3: Ali Özhaseki (Bakanın kardeşi).

ENTAR4: Mustafa Çelik (Belediye Başkanı).

ENTAR5: Sabri Çelik (Belediye başkanının kardeşi).

ENTAR6: Vedat Çavuşoğlu ve Fatih Şahin. (Özhaseki ile Çelik’le birlikte ENTAR’ın kurucu ortakları).

ENTAR7: Yaşar Çelik (Belediye başkanının kardeşi).

ENTAR8: Şükran Elif Özhaseki Kemaloğlu (Bakanın kızı).

Başkanın diğer şirketleri

Özhaseki’den görevi devralan Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve kardeşlerinin ortak olduğu 3 şirket bulunuyor. Bu şirketler:

* Biletal İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi.

* Aziziye Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi.

* İpek Bilgisayar Endüstri ve Ofis Otomasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi.

[Haber görseli]

Tüm şirketler aynı adreste

İşte Özhaseki ve Çelik ailesinin sahibi olduğu tüm bu şirketler Kayseri’de aynı adreste faaliyet gösteriyor. Resmi kayıtlarda şirketler aynı adreste buluşuyor: “Fatih Mahallesi, Prof. Fevzi Fevzioğlu Cad. No: 19, Kocasinan/Kayseri...”

Çevrimiçi
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12600
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 Eki 2019 10:47

Kayseri'de ete tek tırnaklı, kanatlı ve sakatat karıştıranların tam listesi!

Kayseri'de ünlü firması Özdanacı markasının ürününden tek tırmaklı çıkması tüm Türkiye'ye bomba gibi düştü. Kayseri'nin en ünlü firmalarının da etlerinden kanatlı ve sakatat et çıkmasıda büyük tepkiye yol açtı. İşte Kayseri'de ete tek tırnaklı, kanatlı ve sakatat karıştıranların tam listesi!
kayseri_de_ete_tek_tirnakli_kanatli_ve_sakatat_karistiranlarin_tam_listesi_h1981_e2885.jpg
kayseri_de_ete_tek_tirnakli_kanatli_ve_sakatat_karistiranlarin_tam_listesi_h1981_e2885.jpg (81.64 KiB) 84 kere görüntülendi

Kayseri'de ünlü firması Özdanacı markasının ürününden tek tırmaklı çıkması tüm Türkiye'ye bomba gibi düştü. Kayseri'nin en ünlü firmalarının da etlerinden kanatlı ve sakatat et çıkmasıda büyük tepkiye yol açtı. İşte Kayseri'de ete tek tırnaklı, kanatlı ve sakatat karıştıranların tam listesi! Kayseri'de tek tırnaklı et skandalına yenisi eklendi. Hacıbaba restorantından sonra Özdanacı'nın da ürünlerinde tek tırnaklı et ve sakat at tespit edildi. Kayseri'de tek tırnaklı et skandalına yenisi eklendi. Hacıbaba restorantından sonra Özdanacı'nın da ürünlerinde tek tırnaklı et ve sakat at eti olduğu bakanlık tarafından açıklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan numune incelemesinde Özdanacı markasına ait ürünlerde sakatat, deri dokusu, baş eti, kanatlı et, trans ve tohum yağı kullanıldığı belirlendi. Hacı Baba lokantası tek tırnaklı et kullandığı için kapatılmıştı. Özdanacı firmasının akıbeti ise merak konusu oldu.Özdanacı firmasından ise konuyla ilgili açıklama gelmedi. Firma sessizliğini koruyor. Bakanlık Kayseri’de tek tırnaklı etiyle kavurma üreten Özdanacı’nın yanısıra baş eti, sakadat, deri dokusu ve kanatlı eti ile et ürünleri üretimi yapan firmaları trans ve tohum yağı ile Ege Damlası markasıyla zeytinyağı üreten firmayı deşifre etti.

İŞTE BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: Kamuoyuna Duyurulur Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; -Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, -Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, -Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve -Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.


Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
İŞTE O FİRMALARIN TAM LİSTESİ

Kayseri’de bitkisel yağ ve margarin kategorisinde Melikgazi ilçesi Ege Yağ/ Venhar Bölük firmasında iki ayrı ayda naturel sızma zeytinyağında tohum yağları, Basküloğlu Gıda firmasında da aynı şekilde tohum yağları,
Et ve et ürünleri bölümünde Özdanacı ADK orman ürünleri firmasının dana eti ve sucukta TEK TIRNAKLI, kanatlı eti tespiti,
Başyazıcı firmasında beşli soyulmuş sosiste kanatlı eti tespiti,
Danacı Et ürünleri firmasının Danacı Şanlı, Hakimiyet, Danacı İstiklal, Zirve Danacı markalarında sucuk ve dana etinde kanatlı eti ve deri dokusu tespiti, İmamoğlu Sucukları firmasının Nim markasında sucukta baş eti tespiti,
Kebabi Bünyamin Aslantaş firmasının köftesinde kanatlı eti ve sakatat tespiti,
Nürhami Gıda firmasının Tümet markasında sucukta deri dokusu, baş eti ve kanatlı et tespiti,
ADK Orman Ürünleri firmasının Şenkaya, Yörtürk, Danacı, Özdanacı markalarında sucuk ve kavurmalarında sakatat, kanatlı et ve baş eti tespiti,
Ahmet Polat Lokanta Gömeç firmasında kıymalı içi harcında baş eti tespiti,
Danacı Et Ürünleri firmasının DNC Çankaya markasında sucukta deri dokusu tespiti
, Hızal Gıda firmasının Hafızoğlu markasında sucuk içerisinde kanatlı eti tespiti,
Şeker akaryakıt Adana karayolu üzeri firmada kıymalı içi harcında sakatat tespiti,
Ünlü Et kombinası Hidayet markasında sucuk içerisinde kanatlı eti tespiti,
Arda Et ürünleri firmasının Danacı Hakimiyet markasının kırmızı et kavurmasında sakatat ve kanatlı eti,
C.A. İkiz Pınar markasında ise sucukta kanatlı eti tespiti,
ASM et firmasının Mercan markasında dilimli kavurmada kanatlı eti tespiti,
Şark et markasında da sucukta kanatlı eti tespiti,
Asmalı Konak Adem Gündüz firmasının ızgara köftesinde kanatlı eti tespiti,
Barbaros Et Şarkıteri firmasının kırmızı etinde sakatat tespiti,
Erciyes Çiftliği Gıda firmasının Erciyesoğlu markasının sucukta baş eti tespiti,
Özmen Kasabı Mehmet Özmen firmasının çiğ kırmızı ette kanatlı eti tespiti yapıldı. Katkı maddesi koyan Süt ve süt ürünleri, çikolata ürünleri firması arasında Kayserili firmaları yer almadı.
Kaynak : https://www.kayserihaberler.com/kayseri ... h1981.html

TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ : https://www.tarimorman.gov.tr/Lists/Duy ... istesi.pdf

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 16 Eki 2019 06:53

TÜİK'e göre gençlerin yüzde 27.1'i iş arıyor. İşsiz sayısı bir yılda 1 milyon kişi artarak 4.5 milyonu aştı. İşsizlik oranı yüzde 13.9’a yükseldi. Ekonomik krizin etkisiyle bir yılda, 748 bin kişi işini kaybetti.


Mehtap ÖZCAN ERTÜRK
06:20 - 16 Ekim 2019
Haberler
Ekonomi
Genç işsizlik patladı

Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 3.1 puan artarak yüzde 13.9'a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 65 bin kişilik artışla 4 milyon 596 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Temmuz ayı verilerine 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik bir önceki yıla göre 7.2 puan yükselerek yüzde 27.1 ile korkutucu bir düzeye ulaştı. Türkiye'de geçen yıl itibarıyla 12 milyon 971 bin 396 genç bulunuyor. Veriler, yaklaşık 3.5 milyon gencin işsiz olduğunu ortaya koyuyor.

KRİZ İŞSİZ BIRAKTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamlarını duyurdu. Buna göre, turizm ve inşaat mevsimi olan yaz aylarında işsizlik oranları azalma trendine girmesi gerekirken, tam tersine hem haziran hem de temmuz döneminde işsiz sayısında büyük artış yaşandı. Tarım dışı işsizlik oranı 3.6 puanlık artışla yüzde 16.5 olarak tahmin edildi. Asıl trendi gösteren mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 14.3 ile rekor seviyeye ulaştı. Veriler işsizlik oranlarının artacağını gösterdi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 12.5, kadınlarda ise yüzde 16.7'ye çıktı. Temmuz 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı da, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 puan artarak yüzde 36 olarak gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 1.8 puanlık azalışla yüzde 46.4'e düştü. İş gücü, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 317 bin kişi artarak 33 milyon 113 bin kişi olurken, iş gücüne katılma oranı ise 0.2 puan azalarak yüzde 53.8'e geriledi.


Gerçek işsiz sayısı 8 milyon
TÜİK'in resmi rakamları işsizliğin gerçek boyutunu yansıtmaktan uzak kaldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iş aramaktan umudunu yitirenler ve başka nedenlerle iş aramaktan vazgeçenler, mevsimlik çalışanlar, eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle beraber Türkiye'de geniş tanımlı işsiz sayısının 8 milyon 112 bin, geniş tanımlı işsizlik oranının ise yüzde 22.8 olduğunu açıkladı. Öztrak, “Son bir yılda, daha önce iş sahibi olan ancak krizde işini kaybedenlerin sayısı ise 748 bin oldu” dedi.

Çevrimiçi
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12600
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 16 Eki 2019 13:49

Mustafa Kumlu Yaşlı Yaşam Merkezi
72294125_1655153067954306_6958859927427219456_n.jpg
72294125_1655153067954306_6958859927427219456_n.jpg (239.86 KiB) 50 kere görüntülendi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Çevrimiçi
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12600
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 16 Eki 2019 18:01

72434768_2462151813861933_8979972129906753536_n.jpg
72434768_2462151813861933_8979972129906753536_n.jpg (220.63 KiB) 43 kere görüntülendi
72485658_2462151977195250_3616999935162974208_n.jpg
72485658_2462151977195250_3616999935162974208_n.jpg (137.42 KiB) 43 kere görüntülendi
Fotoğraflar : Rıza Bozdağ‎

Kullanıcı avatarı
mhk
Stabilo Kalem
Mesajlar: 431
Kayıt: 02 Tem 2015 22:27

Re: Kayseri - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen mhk » 19 Eki 2019 10:12

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız.

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj