Banka - Finans Kurumu - Ekonomi - Haberleri

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Cevapla
faruk gorez

Banka - Finans Kurumu - Ekonomi - Haberleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Mar 2015 13:06

Ziraat Katılım Bankası 29 Mayıs'ta açılıyor
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Ziraat Katılım Bankası'nın açılışını 29 Mayıs'ta planlıyoruz" dedi.


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Arap Bankalar Birliği ve TBB toplantısının ardından gazetecilere açıklama yaptı

Yeni açılacak Ziraat Katılım Bankası'yla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aydın, "Açılışını 29 Mayıs'ta planlıyoruz. Ziraat Katılım Bankası'nın sermayesi 300 milyon dolar karşılığı TL olarak Hazine'den alındı, bu sene 20 şube açmayı hedefliyoruz" dedi.

Aydın şölye konuştu:

"Ziraat Katılım Bankası, Ziraat Bankası'nın bir iştiraki olarak faaliyet gösterecek. Ziraat Bankası 2015'te Karadağ ve Azerbaycan'da lisanslı bankacılık, Kosova'da ise şube olarak faaliyete başlayacak."

2015'te gayrimenkul yatırım ortaklığı kuracak

Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası'nın 2015'te gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmayı planladığını da belirtti.

reuters

faruk gorez

Re: BANKA-FİNANS KURUMU HABERLERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Mar 2015 13:25

ZİRAAT BANKASI GYO KURUYOR!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası'nın 2015'te gayrimenkul yatırım ortaklığı(GYO) kurmayı planladığını açıkladı.
Arap Bankalar Birliği ve TBB toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Aydın bunun yanında Ziraat Katılım Bankası'nın 29 Mayıs'ta açılacağını belirtti. Aydın'ın verdiği bilgilere göre Ziraat Katılım Bankası'nın sermayesi 300 milyon dolar karşılığı TL olarak Hazine'den alındı.
HT EKONOMİ

faruk gorez

Re: BANKA-FİNANS KURUMU HABERLERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Mar 2015 13:44

'Vakıf Katılım Bankası bu yaz faaliyete geçecek'

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Ertem, kuracakları katılım bankasının merkezinin İstanbul'da olacağını ve bankanın yaz aylarında faaliyete geçeceğini bildirdi.


ANKARA - İlkay Güder

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, kuracakları katılım bankası konusunda, bu hafta sonu İslam Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu'nda görüşme olacağını, buradan 300 milyon dolar kredi alınacağını belirterek, merkezi İstanbul'da olacak bankanın yaz aylarında faaliyete geçeceğini bildirdi.

Ertem, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, BBDK'nın, " Vakıf Katılım Bankası A.Ş" adlı yeni birkatılım bankası kurulmasına izin veren kararının, Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.

Müracaatlarını yaptıklarını ve çok kısa sürede izin çıktığını bildiren Ertem, "Bundan sonrasında yapmamız gereken bunu aktif, canlı bir hale getirmek. Onun için de süreci günbegün takip ediyoruz. İzin çıktı ama bunu bir şirket kuracak. Şu aşamada katılım bankasının kurucusu olan şirketle alakalı süreci başlattık. Bu şirketin yüzde 100 sermayesi Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olacak. Yani Vakıflar Genel Müdürlüğünün temsil ettiği vakıflara ait olacak."

Vakıflar Genel Müdürlüğünün herhangi bir şirket kurabilmesi için Bakanlar Kurulu kararının gerektiğini vurgulayan Ertem, "Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı. Tahmin ediyorum ki çok kısa zamanda o da çıkacaktır. Bizim şirket kurmaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı geldikten sonra onun sürecine başlayacağız" dedi.

"Nisan ayında serbest bırakılacak"

"Bu hafta sonu, Cumartesi günü İslam Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu'nda konu görüşülecek. 300 milyon ABD doları kredi alınacak" ifadesini kullanan Ertem, şunları kaydetti:

"Geldiler, incelediler, baktılar ve görüşmeleri yapıldı. Bir aksilik çıkacağını zannetmiyorum, kredi verilecek. Tahmin ediyorum ki nisan ayında serbest bırakılacak. Biz de şirket için neler gerekiyorsa hukuki anlamda o süreci tamamlayacağız. Banka ondan sonra kendisi çalışmalarına devam edecek. Faaliyete geçmesi sanıyorum yaz aylarını bulacak, bankanın genel müdürlüğü de İstanbul'da olacak."

Bu durumun, kurum olarak ilk tecrübeleri olmadığına değinen Ertem, Vakıflar Bankasının kurucusunun kendileri olduğunu, Kuveyt Türk'te de yüzde 20 ortaklıkları bulunduğunu anlattı.

"Sermaye anlamında çok büyük ve güçlü bir banka olacak"

"Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak biz, Vakıflar Bankasından çıkıp, katılım bankasında büyümek istiyoruz" diyen Ertem, "Yoksa bir kurumun birden fazla bankaya sahip olması çok mantıklı değil. Bunu geliştireceğiz ve peyderpey de Vakıflar Bankasından çıkacağız. Vakıflar Bankasındaki hisselerimizi satacağız, Katılım Bankasına yük vereceğiz. Çok güçlü, çok büyük bir katılım bankası olacak. Yani hem sermaye anlamında çok büyük, hem de çok güçlü bir banka olacak" değerlendirmesinde bulundu.

BDDK'nın kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Vakıf Katılım Bankası A.Ş adlı yeni birkatılım bankası kurulmasına izin veren kararı, Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kararda, kurucu ortaklar Mazbut Vakıflar adına T.C Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II. Bayezit) Vakfı, Mahmud Han-ı Evvel bin Mustafa Han (I. Mahmut) Vakfı, Mahmud Han-ı Sani bin Abdülhamid Han-ı Evvel (II. Mahmut) Vakfı ve Murad Paşa bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı tarafından kurulan Vakıf Katılım Bankası A.Ş'nin sermayesinin 300 milyon ABD Doları karşılığı Türk Lirası olacağı belirtilmişti.
AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9805
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Banka - Finans Kurumu - Ekonomi - Haberleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Ara 2018 20:21

Yeni 20 TL banknotlar tedavüle girecek
İmzaları güncellenen III. tertip 20 TL banknotlar 24 Aralık'ta piyasaya sürülecek.

435363.jpg
435363.jpg (117.13 KiB) 87 kere görüntülendi
Merkez Bankası, III. tertip 20 TL banknotların 24 Aralık'tan itibaren tedavüle verileceğini açıkladı. Konuya ilişkin duyuru Resmi Gazete'de yayımlandı.

III. tertip 200 TL, 10 TL ve 5 TL banknotların 27 Mart 2017'de; 100 TL ve 50 TL banknotların ise 17 Temmuz 2017 tarihinde tedavüle çıktığı hatırlatılan Merkez Bankası duyurusunda, 20 TL'lik banknotların ise 24 Aralık 2018'de dolaşıma gireceği aktarıldı.

Söz konusu banknotlarda sadece imza değişikliği bulunuyor. Buna göre, paranın üzerindeki imzalar TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte Başkan Yardımcısı Uğur Namık Küçük'e ait olacak şekilde yeniden düzenlendi.

İmzalar dışında paranın boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri I. ve II. tertipleriyle tamamen aynı. I., II. ve III. tertip banknotlar birlikte tedavülde kalacaklar.

Kaynak : https://www.dunya.com/finans/haberler/y ... eri-435363

Cevapla