Alaçatı Havalimanı - Uçuş Akademisi-Havacılık Ar-Ge Merkezi ve Hava Taksi Hizmetleri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 14620
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Alaçatı Havalimanı - Uçuş Akademisi-Havacılık Ar-Ge Merkezi ve Hava Taksi Hizmetleri

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 07 Ağu 2019 11:05

Alaçatı Havalimanı 2020’de hazır!
NDM2NTI0NT-alacati-havalimani-2020de-hazir.jpg
NDM2NTI0NT-alacati-havalimani-2020de-hazir.jpg (30.83 KiB) 1021 kere görüntülendi

Çeşme Alaçatı Havalimanı’nda altyapı çalışmaları tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay bekleyen projenin 2020 yılında hizmete açılması planlanıyor.İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı’nından sonra şehrin ikinci havalimanı olacak Çeşme Alaçatı Ekrem Pakdemirli Havalimanı’nda altyapı çalışmaları tamamlandı. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Alaçayı Havalimanı’nın önümüzdeki yıl hizmete açılması bekleniyor. Tamamlanmasından sonra genel havacılık, sportif ve amatör havacılık ile uçuş eğitimi faaliyetlerine hizmet verecek olan projenin mevcut turizm sezonunu 150-180 güne kadar uzatması ve bölgeye en az 200 bin ilave turist desteği sağlaması hedefleniyor. İhalesi geçtiğimiz sene nisan ayında yapılan projede 6 Haziran 2018 tarihinde Terminal Yapı ve Ticaret A.Ş ile ‘Yap-İşlet-Devret’ sözleşmesi imzalanarak çalışmalar başlamıştı. Bölgede altyapı çalışmaları tamamlanırken üst yapı çalışmaları için de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başkaca tasarrufu olabileceği gerekçesiyle sunulan revize planının onaylanması bekleniyor. Projeyi hayata geçiren Terminal Yapı ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, onayın gelmesiyle birlikte havalimanının 2020 yılı içerisinde tamamlanarak hizmet etmeye başlayacağını belirtti.


BÖLGENİN HAVACILIK ÜSSÜ OLACAK

Delimollaoğlu, çalışmaların uluslararası standartlara uygun olarak iş programı dahilinde devam ettiğini belirtirken uluslararası firmalar ile gerekli anlaşmalar yapıldığını dile getirdi. Genel havacılık, sportif ve amatör havacılık ile uçuş eğitimi faaliyetlerine hizmet veren en büyük havacılık kulübü/üssü olmayı hedeflediklerini söyleyen Delimollaoğlu şu şekilde konuştu: “Çeşme Alaçatı Havalimanı’nda, genel havacılık hizmetlerinin yanında, ülkemizin ihtiyaç duyduğu pilotların yetiştirileceği 300 öğrenci kapasiteli uçuş akademisi, paraşüt ve planör okulu olacak. Ayrıca, model ve maket uçak eğitim merkezi, festival/fuar alanları, uçak bakım hangarları, simülasyon merkezi, havacılık Ar-Ge merkezi ve hava taksi hizmetleri verilmesi planlanmıştır.”

200 BİN TURİST KAZANDIRIR

Havalimanının işletmeye geçmesiyle üst segment turistin bölgeye çekileceğini dile getiren Delimollaoğlu, “90 güne sıkışmış olan mevcut turizm sezonunun 150-180 güne uzaması ile bölgeye en az 200 bin ilave geceleme desteği sağlanacak. Bununla ilgili uluslararası sektör lideri saygın firmalar ile gerekli anlaşmalar yapılmış durumda” dedi. Yatırım tutarının yaklaşık 19 milyon avro olacağını söyleyen Delimollaoğlu, “DHMİ Genel Müdürlüğü ile ciro üzerinden yüzde 20,20 gelir paylaşımı yapılacak olup garanti gelir yazıldığı gibi 1 milyar 400 milyon dolar değil, ilk 12 yılın toplamında sadece 14 milyon avrodur” dedi.

120 milyon avroluk yatırım

Delimollaoğlu, devletten herhangi bir ek garanti geliri olmadığını belirterek, uçuş akademisi, bakım hangarları, sky ping merkezi yapılacağını ve projenin ilk etap toplam yatırım tutarının 24 milyon avro olacağını söyledi. Projenin 25 yıllık işletme dönemindeki tüm etaplar tamamlandığında toplam 120 milyon avro tutarında yatırımın gerçekleşmiş olduğunu belirten Delimollaoğlu şu şekilde konuştu: “DHMİ’ye 25 yıllık işletme döneminde ihtiyaç duyulabilecek ilave alanlar için vermiş olduğumuz master plan sonrası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bölgede başkaca tasarrufu olabileceği gerekçesiyle talep edilen revize plan sunulmuştur ve onayı beklenmektedir. Sözleşmenin herhangi bir şekilde iptali veya fesih durumu yoktur.”

Kaynak : Emlakkulisi

Cevapla