Mevlana Müzesi Arkası Kentsel Yenileme Projesi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12603
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Mevlana Müzesi Arkası Kentsel Yenileme Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 10 Eki 2019 16:17

HZ. MEVLANA MÜZESİ VE ARKASI PROJEMİZLE TURİZME BÜYÜK KATKI SUNACAĞIZ
Karatay Belediyesi’nin kültür, sanat ve turizm alanında önem verdiği bir diğer projesi ise Hz. Mevlana Müzesi ve arkasının kentsel yenilenmesiyle ilgili. Hasan Kılca, söz konusu proje hakkında da önemli mesafe aldıklarını kaydetti.
Kılca, Hz. Mevlana ve Arkası Kentsel Yenileme Projesi hakkında şunları söyledi: “Bu konuda hem Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nden hem de ilçe belediye meclisimizden bölgenin kentsel yenilemesine dair kararı çıkardık. Yazı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gitti şu anda da Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyoruz. Kısa bir süre içerisinde Hz. Mevlana Türbesi ve arkasının kentsel yenileme kararı onaylanırsa bölgede Şehir Müzesi, turizm ve sanat sokağı, butik otel ve dükkânların yer alacağı çok güzel bir projeyi daha hayata geçirmiş olacağız. Temel hedefimiz şehrimize gelen turistlerin en az bir veya birkaç gün konaklamasını sağlayabilmek.”

https://www.karatay.bel.tr/haberdetay/4050

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12603
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Mevlana Müzesi Arkası Kentsel Yenileme Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 Eki 2019 20:29

YENİ SANAYİ SİTESİ İÇİN 21 EKİM’DE TALEPLER TOPLANMAYA BAŞLAYACAK

Tek hayallerinin Konya’yı hak ettiği noktaya en kısa sürede çıkarmak olduğunu belirterek, Konya için yeni müjdeler veren Bakan Kurum, Eski Sanayi Sitesi ile Karatay Sanayi Sitesi’nin taşınması için 2 bin 653 bağımsız birimden ve 100 ticari üniteden oluşan bir kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını hatırlattı. Bakan Kurum, “Konya için yıllardır konuşulan ama yapılamayan bu projede 36 ay içerisinde inşallah tüm hak sahiplerine dükkanlarını teslim edeceğiz. Yapacağımız projede oteliyle restoranıyla sosyal ve kültürel alanlarıyla son derece modern bir sanayi sitesi olacak. Boşalttığımız alanı da şehircilik ilkelerine, Konya’nın ruhuna, mimarisine uygun bir şekilde az katlı, sosyal alanları barındıran bir proje olarak gerçekleştirmek istiyoruz. TOKİ Başkanlığımız 21 Ekim’de talepleri toplamaya başlıyor inşallah. Konya’mız için hayırlı uğurlu olsun” dedi.
MEVLANA BÖLGESİNE ÖNEMLİ PROJE

Bakan Kurum diğer önemli projenin de Mevlana Meydanı Çarşısı Projesi ve Altın Çarşı dönüşüm projesi olduğunu ve projede çalışmalara başladıklarını belirterek, “Bu çalışmayla birlikte 34 bin 730 metrekarelik alanda gerçekleştireceğimiz Mevlana Meydanı Projesi’nin tam 13 bin metrekaresi meydana eklenmiş olacak. Kalan kısımlarda da yine Kapu Cami ve Aziziye Cami bir tarihi turizm aksı haline getirecek, istihdamı artıracak ve Konya’nın tarihini kültürünü yaşayacakları çok önemli bir aks olması noktasında bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Bu projeyi çok önemsiyorum. Vatandaşlarımızla ve esnafımızla el birliği içinde bu projeyi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Alaaddin Tepesi çevresinde tarihi dokuya uygun sokak sağlıklaştırması yapacaklarını kaydeden Bakan Kurum, Büyükşehir Belediyesi’nin Tavusbaba Türbesi ve Çevre Düzenlemesi Projesi’ne de finansman desteği sağlayacaklarını dile getirdi. Yine, Meram Katlı Otopark Projesinin hızlanmasını da sağlayacaklarını kaydeden Bakan Kurum, 31 Mart Seçimlerinde verdikleri sözleri tutmak için kararlı bir şekilde projeleri gerçekleştireceklerini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi
mclis_0.jpg
mclis_0.jpg (225.75 KiB) 24 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj