1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gar - GAÜN 15 Temmuz Yerleşkesi HRS (Metro) Hattı Çalışmaları

Gönderilme zamanı: 25 Eki 2019 14:09
gönderen Z-Kontrol
Gar-GAÜN 15 Temmuz HRS (Metro) hattı 14 kilometre-13 istasyonlu olacak, metro hattının araçları, sürücüsüz metro modeliyle kullanılacak.
METRO PROJESİ HAKKINDA
Gar-Düztepe-Hastane HRS (Metro) hattı ortalama 10 kilometre-9 istasyonlu ve 14 kilometre-13 istasyonu olacak. Gar-GAÜN 15 Temmuz HRS (Metro) hattı olmak üzere iki metro hattının araçları, sürücüsüz metro modeliyle kullanılacak.
1.jpg
1.jpg (76.62 KiB) 693 kere görüntülendi
GAR-GAÜN 15 Temmuz Yerleşkesi HRS Metro.jpg
GAR-GAÜN 15 Temmuz Yerleşkesi HRS Metro.jpg (76.76 KiB) 693 kere görüntülendi
Gaziray Yüzde 99 Oranında Tamamlandı

Gaziantep’in en büyük sorunlarından olan ulaşım sorununun çözümü için hayata geçirilmesi planlanan metro projesinde çalışmalar devam ediyor. Şehir Hastanesi’nden başlayarak İstasyon Meydanı’na uzanacak olan metro projesi için kaynak arayışları devam ediyor. Gaziray ve Metro Projelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Metro Projesi’ni Merkezi Hükümet Yatırım kapsamına alınması için çalıştıklarını söyledi.

Gaziantep’te yaşanan ulaşım sorununa çözüm olacak olan Metro Projesi’nde geçtiğimiz yıl sondaj çalışmaları yapılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vizyon projeleri arasında yer alan Metro Projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Gaziray ve Metro Projelerine ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulundu.
“BAKANLIK İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”
Metro Projesi’ne ilişkin sözlerini sürdüren Sezer, “Cumhurbaşkanımızın da seçim beyannamesinde metro projeleri yer alıyor. Bakanlık nezdinde görüşmelerimiz devam ediyoruz. Kendi imkanlarımız var ama Düzbağ Projesi’nde ve diğer projelerimizde olduğu metro projesini devlet desteği ile yapma konusunda çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak halen bu kente yapılan alt yapının borcunu ödüyoruz. Celal Doğan döneminde güzel çalışma yapıldı ancak halen onun borcunu ödüyoruz. Onun için Gaziantep’e yapılacak olan Metro Projesi’ni merkezi hükümetin yatırım programına aldırmak için çalışıyoruz. Gaziray Projesi’nde bunu başardık, aksi halde proje için 2 milyar TL para harcamış olacaktık.”
“GAZİRAY YÜZDE 99 ORANINDA TAMAMLANDI”
KÜSGET’ten başlayarak Organize Sanayi Bölgesi’ne uzanan Gaziray Projesi’nin tamamlandığını belirten Cihan, “Gaziray Projesi yüzde 99 oranında tamamlandı, duraklarımız tamamlandı. Yeni Adliye ile Hastaneler Bölgesi arasında kalan bölgenin yer altına alınması önemli bir durumdu. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu konuda çok önemli girişimleri oldu. Normalde bu hat yer üstünden geçecekti. Yerin üzerinden geçen hat şehri ikiye bölecekti. Hatta konulacak devasa duvarlar, şehircilik ve trafik açısından da kenti mahvedecekti.”

“2020 YILINDA YOLCU TAŞINMAYA BAŞLANACAK”
Gaziray Projesi’nin devlet desteği ile yapıldığını belirten Sezer, “Bu projeyi devlet desteği ile yaptırdık. Yeni Adliye ile Hastaneler Bölgesi arasında kalan noktada 970 milyon TL bedelle ihalesi yapıldı. Bu hafta içerisinde kazma işlemlerine başlıyoruz. 5 kilometrelik alan yer altına alınacak. 25 kilometrelik alanda KÜSGEt Bölgesi’nde çalışmalar yapıldı. Gar İstasyonunda 3-4 aylık bir işimiz kaldı. Bu işlemler bittiğinde yolcu taşımaya başlayacağız. Yeraltına alınma ile ilgili işlemlerin bitmesinin ardından 2020 yılının Mayıs ya da Haziran ayı itibariyle Gaziray’da yolcu taşınmaya başlanacak” diye konuştu.

METRO PROJESİ HAKKINDA
Gar-Düztepe-Hastane HRS (Metro) hattı ortalama 10 kilometre-9 istasyonlu ve 14 kilometre-13 istasyonu olacak. Gar-GAÜN 15 Temmuz HRS (Metro) hattı olmak üzere iki metro hattının araçları, sürücüsüz metro modeliyle kullanılacak.

Kaynak : https://rayhaber.com/2019/10/gaziray-yu ... DOAbVLIxDY

Re: Gar - GAÜN 15 Temmuz Yerleşkesi HRS (Metro) Hattı Çalışmaları

Gönderilme zamanı: 25 Eki 2019 14:19
gönderen Z-Kontrol
gar-gaün 15 temmuz yerleşkesi.jpg
gar-gaün 15 temmuz yerleşkesi.jpg (103.49 KiB) 690 kere görüntülendi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi